Hipospadias(12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns popa_ana spune:

Buna fetelor , un sfirsit de saptamina cat mai placut si mii de multumiri din partea mea pentru ca m-ati primit in mijlocul vostru.
Ma simt atat de bine aici cu voi de parca v-as cunoaste de cand lumea. Seara abia astept sa vad ce mai faceti si ma bucur atunci cand sunteti bine.
Ai dreptate Roxana sunt si eu "capra cu trei iezi" si ai dedus bine - cel mic are hs. Ceilalti doi sunt mai mari. Fata are 24 de ani, a terminat literele si este profesoara in al II-lea la catedra. Celalalt baiat are 22 de ani si este inca student.
In seara asta fiind mai libera am mai citit mesaje de prin anii trecuti si daca nu ma insel am gasit si niste poze postate de tine aici pe forum. Ai o familie frumoasa si niste copii reusiti. Apropo la copilul tau se mai observa operatia? Am inteles ca si la el este o forma mai usoara.
Astept sa auzim numai de bine
Noapte buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalucia spune:

vai, fetelor! baiatul meu a facut temperatura in seara asta... exact cu 2 zile inainte de a pleca la bucuresti.eu tocmai terminasem de facut bagajele si cand ma uit la el: rosu in obrajori si cu o fata din aceea pleostita...repede am pus termometrul...38 grade. nu- mi venea sa cred.acum o ora fusese cel mai vioi copil.
acum ii dau nurofen, sa vedem pana maine ce va fi.sper din tot sufletul sa nu aiba nimic, ca altfel ne va amana operatia.
eu va transmit tuturor multa sanatate. sper sa revin cu vesti bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_gabi78 spune:

Si eu sunt in aceasi situatie cu baiatul meu ,de o luna si ceva este tot cu antibiotice iar acum de cateva zile i-a dat augmentin care este foarte tare si vad ca chiar sub tratatment i s-a infundat nasul ,stranuta si mai si tuseste .Si duminica viitoare ar trebui sa mergem la operatie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalucia spune:

da, e clar, vom mai sta acasa vreo cateva zile, pana ii trece rosul din gat(asta avea de fapt).am vorbit si cu domnul doctor si ne-a zis sa il sunam pt. reprogramare atunci cand ii va trece febra.mai revin cu vesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_gabi78 spune:

Si la noi e clar ca nu vom putea sa mergem la operatie pt ca fiului meu nu ii mai trece nici tusa si nici rosul din gat cu toate ca a luat tratamente peste tratamente.Dar totusi am o nelamurire,de exemplu daca un om oarecare este foarte racit si cu toate asta isi ia masina si la scurt timp are un accident in urma caruia are nevoie urgent de operatie ,cum il poate opera asta chiar daca fusese racit? Eu cred ca se mai intampla si cazuri din astea si atunci ma intreb de ce nu poate sa faca o operatie atunci cand esti racit asta chiar daca nu este o urgenta ca si in cazul in care ai un accident?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
Dar totusi am o nelamurire,de exemplu daca un om oarecare este foarte racit si cu toate asta isi ia masina si la scurt timp are un accident in urma caruia are nevoie urgent de operatie ,cum il poate opera asta chiar daca fusese racit? Eu cred ca se mai intampla si cazuri din astea si atunci ma intreb de ce nu poate sa faca o operatie atunci cand esti racit asta chiar daca nu este o urgenta ca si in cazul in care ai un accident?

Este de vorba de analiza riscurilor... Orice anestezie generala reprezinta un risc. In cazul accidentului riscul de a murii din cauza ranilor este mai mare decat cel de a muri din cauza anesteziei generale.
Aici nefiind vorba de o urgenta nimeni nu vrea sa adauge riscuri suplimentare.
In plus un copil sanatos face fata mai bine fizic unui traumatism...caci o operatie ramane o operatie. Riscul de a face infectii urinare este real, iar un copil sanatos lupta mai bine decat unul bolnav.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_gabi78 spune:

Multumesc pt raspunsul dat ,acum sunt si eu lamurita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theooo spune:

buna fetelor,
noi ieri am fost din nou la control si ce sa va spun, am crezut ca lesin cand dr a spus ca are o noua fistula . asta e , se pare ca ghinionul se tine lant de noi. ma tot intreb de ce si iar de ce, gresesc eu undeva sau de ce? dar nu pot decat sa ma resemnez si sa ma rog sa fie bine data viitoare. are fistula la santul balanic- asa mi-a scris pe foaie si mi-a si aratat dr. a ramas sa ne ducem la control iarasi dupa sarbatori sau la nevoie. cam asta e la noi.
bafta multa celor care urmeaza la operatie .

p.s) dupa ce a scos sonda bebe a urinat mai gros si cu presiune cam 1-2 zile dupa care incepe sa fie mai subtire, asa a fost si la voi, este normal? ca nu mai stiu cu ce sa compar, nu mai stiu cum trebuie sa fie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Neata!

Dianalucia si Cami_gabi, cum mai sunt copiii, sunt bine?

Cami, ai sunat la Zalau, ce raspuns ti-a dat?

Theooo, la Calin a fost intai jet gros, apoi, in timp, s-a subtiat putin, dar putin. Si cam in aprox 2-3 luni, nu imediat.
Imi pare rau ca iar a aparut fistula aia. Data trecuta unde a fost? si cum si-a dat seama, tu nu vazusesi?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_gabi78 spune:

Buna ziua.Roxana C. sa sti ca nu i-a trecut inca tuseste ,azi i-a dat tratament dar mi-a zis ca la plamani nu are nimic iar gatul este doar putin iritat ,doar ca el tuseste foarte des si sec ,sincer nu stiu de unde vine tusa asta.

Mergi la inceput