Burtici fericite de septembrie-octombrie(223)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diamar78 spune:

Ce frumos zambeste Dragos, dragul de el.
Nela, Ana chiar rade in prima poza. Mi-ai facut o pofta cu frapeul ala al tau de visez si noaptea si ma gandesc eu cum sa-mi fac cu cafea decofeinizata.
Maine face suede cezariana? Operatie usoara si refacere rapida.

Hai suede!

Si sa felicit si proaspetele mamaici, laura si titi. Sa fie sanatosi baietii, cuminti si mancaciosi.
Raluk, eu doar acum am vazut ca tu esti deja in 39 de saptamani. Tot aveam eu impresia ca mai ai pana nasti dar tu esti pe ultima suta.



mamica fericita de Matei 11.09.2009 si David 25.05.2007

Doamne ajuta pe toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Seara buna !!
Mama greu e cu recuperatul...Nu inteleg de ce, nu mai reusesc sa tin pasul cu voi
Ieri am facut noapte alba aproape in total, nu stiu ce a avut mititelu', iar acum abia l-am pus in patut, sper sa doarme vreo 3 ore. Imediat ma bag si eu la somnic.
In primul rand felicitari Laura, bun venit bebe, sa fii sanatos si cuminte, sa aduci numai bucurii parintilor!!
In al doilea rand raportez o vizita la pediatru azi, bebe s-a ingrasat cu 600 g de la iesirea din spital, adica 12 zile , si are 54 de cm (lunganu'), deja i-au ramas hainutele mici. Ma declar o mama fericita
In seara asta am facut si prima baita cu apa multa, si tare i-a placut
Acum se mataie , cred ca iar nu dorm.

Vad ca vorbiti de depozitat laptele..eu nu o fac, iar pompa am foloit-o o data, fara succes, de aceea acum cand simt sanii tari ii storc sub dus.Eu nu vad de ce as depozita lapptele, nu ma vad nci o zi fara bebe in urmatoarele luni bune...deci o sa-i dau mereu tzitzi. Gresesc undeva, imi fuge ceva din vedere?

Noapte buna si doamne ajuta sa dorm si eu...

Gianina, mamica fericita de gingas Loris Stefan



Fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Buunnn deci dupa sfaturile fetelor maine sterilizez pompa si o pun in bagaj, eu credeam ca numai acasa imi va veni lapticul.

Dana eu am vrut sa te intreb aseara daca nu incerci si ceva ce functioneaza ca laxativ la tine (ceva combinatii alimentare). Am gasit pe net www.sofar.ro/microclisme_evacuante.php" target="_blank">microclismele si ma cam deruteaza, ca eu stiam ca trebuie bagat lichid mult sa ajunga sa spele peste tot. Dar si astea or face bine la ceva, macar sa declanseze reflexul, ca pe noi asta ne intereseaza sa faca miscare in zona

Deci aseara ai adormit in front... lasati-l mai pe Badea in pace

Si ia zi, cum de ai ajuns la concluzia cu nascutul impreuna? Are a face energia asta a mea? Ca vad ca nici o mamica nu mi-a raspuns, deci poate nu e relevant. Si mie mi-ar placea tare mult sa nastem in aceeasi zi , am ajunge sa sarbatorim impreuna ca nu suntem departe!

Eu tocmai ca ma speriasem ca ma simt din ce in ce mai bine, si inseamna ca mai vrea sa stea...

Liliana sunt sigura ca mami va primeste cu placere. Ce am observat totusi ca o streseaza pe mami mea e faptul ca nu stie dinainte sa faca papi cata lume va manca. Face cateodata multa mancare (noi suntem 5) si nu mananca nimeni acasa, si alta data zice ca nu face, ca mai are o portie-doua din mancarea de ieri, si i se arata toata lumea la masa si nu stie ce sa se faca

Lullaby ce ma bucur ca ai intrat sa ne mai spui cum esti! Sper ca toate au trecut cu bine (si furia laptelui, si racelile)! Si uau, ce nastere rapida . Bravo, mami! A fost si usoara? Vai, si ce-mi place cum povestesti de noul rol de mamica ma emotionez tare si abia astept sa traiesc si eu asa ceva . Sper sa mai intri si sa ne mai povestesti despre voi si despre nastere!



39+ Alex - cumparaturi bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Liliacule drag; dar ce bun ii borsul acela de la mama, nu-i asa? las' ca maine ne punem noi si facem carbonara..am ceapa, sunca, ulei..trebuie sa mai iau pastele de la magazinul din colt;

Lullaby bine ai revenit!! ce frumos vorbesti tu acolo de puiutul Alex!!

Kemsy felicitari pentru vestile de la medic! ce mult a crescut puiul!!

las si eu niste fete dragute si de gasca la incalzire..pentru Suede! sa fie totul bine!!!

pe maine dimineata dragelor! somnic usor!

Hai, copila cu parul balai! Anna!! Anna!!!

41s...+1

Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Diamar n-as fi crezut ca voi ajunge la 39 si ca imi voi pune problema ce ma fac daca trec de 40 . Si cat m-am temut de prematuritate ... Si ce putine am ramas... sper sa nu raman ultima

Kemsy ce de vesti bune! Si cu pediatrul, si cu baita! Cu stocatul cred ca ne-am gandit ca poate sunt situatii cand lipsim de la o masa a bebeului, nu stiu...

Dana o seara frumoasa si apoi somn usor! Si maine e joi . Nu stii ce emotii am de acum pe cand o sa trimiti sms

39+ Alex - cumparaturi bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluk16

Buunnn deci dupa sfaturile fetelor maine sterilizez pompa si o pun in bagaj, eu credeam ca numai acasa imi va veni lapticul.

Dana eu am vrut sa te intreb aseara daca nu incerci si ceva ce functioneaza ca laxativ la tine (ceva combinatii alimentare). Am gasit pe net www.sofar.ro/microclisme_evacuante.php" target="_blank">microclismele si ma cam deruteaza, ca eu stiam ca trebuie bagat lichid mult sa ajunga sa spele peste tot. Dar si astea or face bine la ceva, macar sa declanseze reflexul, ca pe noi asta ne intereseaza sa faca miscare in zona

Deci aseara ai adormit in front... lasati-l mai pe Badea in pace

Si ia zi, cum de ai ajuns la concluzia cu nascutul impreuna? Are a face energia asta a mea? Ca vad ca nici o mamica nu mi-a raspuns, deci poate nu e relevant. Si mie mi-ar placea tare mult sa nastem in aceeasi zi , am ajunge sa sarbatorim impreuna ca nu suntem departe!

Eu tocmai ca ma speriasem ca ma simt din ce in ce mai bine, si inseamna ca mai vrea sa stea...


Ralu ceea ce am luat este exact produsul din linkul tau!!! fix fix!! nici eu nu cred ca are efectul unei clisme facute in spital..plus ca este o solutie pe care trebuie sa o introduc..ma tot intreb daca nu cumva o sa vina imediat inapoi, fara sa apuce sa-si faca vreun efect..va spun maine, ca astazi nu mai incerc!
eu in ultima perioada sunt cam constipata.. adica nu foarte, ca o data la 2 zile tot se intampla...am mancat struguri care la mine au efect laxativ, plus taratele acelea cu iaurt, miere ..; dar nu am un aliment asa, care sa ma "elibereze" serios..sa stii ca m-am gandit la uleiul de ricin..tot pe la voi am citit...oare sa incerc cu asta? nu stiu..

eu am zis ca poate nasti zilele acestea..asa, ca mi-ar place mie!
si nu stiu, eu asociez orice schimbare de spirit cu un posibil semn de nastere..plus ca spui ca te simti mai usoara..poate s-a mai lasat bebe!
cum merge cu plimbarea? ai reusit sa iesi putin? eu am febra musculara..ma doare fundutul si putin spatele..asa ca o sa ma bag la un dus cald, cald..

nu stiu ce sa zic cu "impiedicatul" in seara asta..ca este mare valva la Tv cu politica astazi..cu basescu, cu primarul sibiului...ufff, las' ca ne trezim cu un tel bine stabilit maine dimineata

Hai, copila cu parul balai! Anna!! Anna!!!

41s...+1

Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Dana uleiul de ricin mi se pare cam drastic, asta se folosea pe vremuri chiar pentru declansarea nasterii cand se rupea apa si femeia nu avea contractii. Deci pe langa efectul super laxativ cred ca si provoaca contractii. Eventual intreaba-l pe doctor.

Cu plimbarea nimic de vineri incoace. Daca ploua asa, fara pauza, nu-mi place sa ma ud toata si sa tremur de frig cu mana pe umbrela. Si azi la noi chiar s-a depus zapada. Sunt cam trista ca mai aveam in gradina rosii, ardei, vinete, patrunjel,... mere pe mar... struguri pe vie. Si acum toate sunt sub un strat alb si cred ca sunt deteriorate de tot. Si ninge in continuare...

Mi-ar placea la nebunie sa nastem in aceeasi zi! Dar mai demult nici n-as fi indraznit sa-mi doresc asta, ca ar fi insemnat ca tu duci peste termen.

Apropo, sper ca nu depasesti zilele alea minime de dupa nastere pentru postnatal, cate sunt oare?

Lasati voi politica, aia e cu scandal tot timpul, numai va creste tensiunea pe degeaba

39+ Alex - cumparaturi bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Am intrat 5 minute inainte sa ma pun la somn, sa vad daca nu sunt noutati de la Dana
Eh, vad ca esti tot acasa...ne citim maine dimineata

Hai Suede!!!

V-am pupat,noapte buna!


Poze cu noi

_

Melania, de Alexandru (2 noiembrie 2007)
si Razvan (21 august 2009)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:



Hai Suede!!! Cezariana usoara, recuperare rapida si bebe sanatos!


39+ Alex - cumparaturi bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 4mykids spune:

Salutare si de la noi,
Nu stau mult ca domnisoara mare iar mi-a facut febra mare , am bagat-o in pat dar domnisoara mica are fite si figuri ,de la ora 12 la pranz a dormit doar o ora adunata pana acum....
Dana ,hihi ..ce-mi place ca faci ca mine ..orice se poate incerca , se inceraca....si eu am luat uleiul de ricin l-am incercat odata ...nu ma facut sa merg nici macar odata la toilet , ce sa mai vb de contractii, dar Raluk are dreptate , este o metoda nu prea recomandata si asta daca intradevar isi face efectul..si incep si contractiile , poate fii afectate bataile inimii bebeului..depinde acum , eu il cumparasem din saptamana 37 dar nu am avut curajul sa-l folosesc decat dupa saptamana 40 si si atunci un pic cu inima stransa...
Liliana...astia sunt doctorii din UK..vorba Mariei..cine le-o fi dat diploma..in fine..oricum sper sa nu ajunga la Isabella..cert este ca Iulia e racita bogna stranuta i curge nasul si tuseste la greu...dar daca doctorul a zis ca nu are nimic...Oricum daca se agraveaza merg maine peste ei..
Am vazut scumpetea lui Monica Dicut ..ce frumos rade...dulcic foc
Am reusit si eu azi sa-mi vopsesc parul....ce culoare o sa vad calumea dimineata..de fapt ce-a iesit.
Va pupic pe toate.

Claudia, mami de Iulia(04.12.2003) si Alexandra Isabella(05.09.2009)
http://s216.photobucket.com/albums/cc315/iulia04122003/fetele%20mele%20iubite/


Mergi la inceput