Burtici fericite de septembrie-octombrie(223)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:

Ce scumpel e puiul tau, Monica!
Si la mine a adormit nazdravanul dupa o zi intreaga de agitatie maxima si imi vine sa-mi bag unghia in gat de ciuda ca a adormit tocmai acum cand trebuie sa-i fac baie si la noapte o sa ma tina treaza iar lui nici ca-i pasa.
Cu laptele la noi e exact invers. Dupa o tura de supt la maximum m-am enervat si i-am facut formula pe care am incercat sa i-o dau cu lingurita si ziceai ca il otravesc. Dadea din cap in toate partile pana nimerea bluza mea pe care incepea sa o molfaie nervos dar de lingurita nici sa n-auda.
Ma duc sa ii pregatesc baita. Va pup fetelor si noapte buna pentru cele care au sansa asta. Cat despre mine, sunt optimista. Primii 20 de ani sunt mai grei.


Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si a lui Mosorel (22 sept 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

STai linistita ca si el meu se joaca cu ea si o mesteca precum pe guma Turbo , cred ca asteapta vreo surpriza da nu iese. SI urla la ea, mai ales la dreapta, are o boala pe ea de imi vine sa-i dau cu ea in cap si ma storc si iese ceva si i-o storc in gura sa-i arat ca e ceva acolo si nimic . Iar bibe si al meu rupe 100-140 (depinde de stare) zici ca nu mai ar fi mancare pe lume si tine si biberonu cu mainile sa nu cumva sa i-l iau (instinctiv iti dai seama ca nu stie sa-l tina da il apuca) si nu pot sa-i dezlipesc mainile de pe el... nici nu stiu ce o sa ma fac atunci cand nu voi mai avea deloc tzitzi ce naiba ii dau intre mese daca ceai nu vrea...




Monica de Minune Dragos Alexandru (26.08.2009)pe pamant si de INGERAS Andrei in ceruri

POVESTEA NOASTRA

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Moni uau, cred ca iti trece orice suparare si uiti de urletele lui cand ii vezi zambetul ala

Bia lasa copilul neimbaiat, ca doar nu pute

Aida pai sanul e cea mai dulce suzeta

39+ Alex - cumparaturi bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

buna seara
am lipsit 2 zile, ieri n-am avut net, iar azi am fost la Tulcea s+o vada pe Ebru si strabunicu, asa ca am de recuperat ceva...

am intrat repede repede sa vad daca a nascut Dana....din cate vad inca nu, si nici galerie nu+i facem inca...

in schimb vad un nou dovlecel, FELICITATI LAURA78NICO! BUN VENIT PE LUME MIHAI DRAGOS!

n-am citit decat astea 2 pagini din cap 223, dar m-am amuzat teribil de discutiile dintre Monica si Aida, fetelor, sunteti tari! iar Atomix are un zambet de smecheras

va pup, mi-a fost dor de voi

de ursulica Ebru Fatima PRIMA POZA!


POZE URSULICA
nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mkunigunda spune:

Buna seara si de la noi!

Multumim mult fetelor dragi de aprecieri la adresa lui Victoras, e tare mandru ca are succes la fete deja!

De cand am plecat vad ca Dana si-a schimbat "culoarea", ma tot uitam si nu asociam ca eu te stiam albastra hehe. Felicitari!
Si vad ca ai deja 41 de sapt! wow, cred ca nu mai ai rabdare deloc! Tin pumnii!

Referitor la pompa de muls, vreau sa zic ca m-a salvat de la o mastita declansata in a doua zi dupa nastere. A fost foarte bine ca am avut-o cu mine la spital. M-am trezit cu frisoane noaptea si dimineata imi simtem sanii incinsi si am pus repede pompa. Am scos f putin colostru, cam 10 ml, dar a fost minunat ca mi s-au desfundat canalele si acum sunt pe alaptat exclusiv. Asa ca parerea mea este sa va duceti pompa in spital, ca nu se stie niciodata si decat sa faci complicatii, mai bine o ai la tine. Eu am pompa manuala de la Avent.

Si pentru listuta rog fetele sa completeze ora nasterii 14:40.

Ma duc sa mai citesc la cap trecut si sper sa revin, desi e cam ora de masa a lui .
Daca nu reusesc, atunci pe maine

_
Mami de baietel scump Victor

O minte largita de o noua experienta nu va reveni niciodata la dimensiunile ei initiale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andraiulia spune:

Hello, dragelor!!

Ce bebe Victor dulce am vazut.... Of,of,of...

Noi ne pregatim de baitza care ne place tareee. Ii dadusem acum putin suzi si m-am emotionat f tare cand o vedem cum se infige in suzeta aia si se uita cu ochisorii aia nevinovati la mine. Nu-mi place deloc sa-i dau suzi pt ca am senzatia ca o pacalesc si la cat e de cuminte,parca nu merita. I-o dau doar ca s-o linistesc, exceptional. Mititica...

Mai e un picutz si terminam odiseea..nici nu-mi vine sa cred.

A si apropo de pompite, sunt bune. Eu, la spital, n-am avut si cred ca m-ar fi ajutat. Ca m-am trezit cu totul ud in jur. O sa fie bine.

Andrushca, new mummy
Sophie Amelie(17.09.09), our sweet baby, we luv' u!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

seara buna dragelor!

am fost si eu plecata, dar nu sa nasc..am tras o plimbare in pas sustinut, super prelungita!
printre altele am ajuns si la o farmacie si am intrebat de trusa pentru clisma (deci, asta este chiar ultima chestie pe care n-am incercat-o)..aveau, numai ca mi s-a parut f scumpa (vreo 40 Ron..si tanti de acolo a avut grija sa-mi precizeze ca se poate folosi si pentru irigatii vaginale..sigur!! dupa minunata clisma, fix asta o sa-mi fac!)
in schimb, mi-a spus despre o varianta pe care nu o stiam..microclisma!! acum , imi este greu sa va explic, dar pare mult, mult mai simplu de folosit!! (intr-un recipient de plastic, care are un capat mai subtire si lung, este o solutie ce contine musetel, glicerina-parca si inca ceva)..am luat 2 astfel de chestii (3 lei unul)..asa ca astazi, dupa ce bifam lista (inclusiv cu "impiedicatul" ca aseara am adormit la emisiunea lui badea) pun "cireasa" pe tort..sau s-o las pe manie dimineata?!
ma scuzati ca va dau astfel de detalii..pup fetele si revin!

Hai, copila cu parul balai! Anna!! Anna!!!

41s...+1

Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

asa...

Andre tare, tare mamicul tau! iar reteta aceea de carbonara..maine o fac!!!
Claucia felicitari mami!! sa inveti singurica greaca..bravos!!
Adinus ce ma bucur ca te-am vazut! iar micuta Sonia este minunata! ce imi place poza aceea cu caciulita mov!
Mai, Ralu, mai..poate nastem impreuna!! ce mi-ar place! oricum, eu zic ca nu mai ai mult! sper numa' sa ajung si eu acasa sa particip cumsecade la galerie!
sa profiti acum de perioada asta, cand te simti cu multa energie..sa te plimbi! (eu azi la plimbare, am fost in blugi, 2 bluze de trening de-ale lui grig puse una peste alta, plus caciula in cap..aratam "minunat"!..dar cui ii mai pasa!)

ce m-am emotionat la mesajul Nelei ..cu zambetul puiutului drag!!

si flacaul Dragos al Monicai...tii, ce zambete ii daruieste el lui mami!!

maine merge Suede la cezariana! multa bafta draga noastra!!!

Hai, copila cu parul balai! Anna!! Anna!!!

41s...+1

Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Danuta Astea nu-s amanunte de "nespus". Noi...trebuie sa stim tot-tot!!!
De la ulei in paste pana la clisma sau microclisma . Dar e firesc!! Parca asa de "in kiloti" n-am fost niciodata in fata nimanui si parca nici nu mi-e jena pentru ca stiu ca toate trecem prin aceleasi etape interesante.

Eu am lipsit de pe-aici...si nu pentru ca as fi fost la vreo plimbare..cipentru ca am binevoit sa accept (si de aceasta data!!) o invitatie la masa la mama. Sunt de-o nesimtenie crasa. In 90% din cazuri...pun mana pe tel. si intreb inocent: "Mamiiii, ce ai azi bun de papa??!!! Venim si noi!!!" (chiar daca se anunta doar un bors chior de zarzavat )

Claudia Cum sa lase fata asa doar cu un paracetamol??? Eu va doresc muuulta sanatate si sper din tot sufletul sa nu fie nimic complicat. Nu stiu ce sfat sa-ti dau dar tin pumnii ca micuta Isabella sa nu pateasca nimic.

monica ce zambaret aveti voi acolo Si daca iti va mosteni culoarea si formatul ochisorilor...va fi pasiunea fetelor. Il invata mami sa-si faca freza cu gel si sa vezi apoi cum pica pe spate toate don'soarele. si felicitari pentru reusita de dormit in patut.

Va citesc cu drag cum pove despre momentele de alaptare si stiti care-i primul meu gand?? Eu n-o sa patesc asa ceva
Imi permit deocamdata sa mustacesc. Cand o fi cazul si-o sa ma dau cu capul de toti peretii, va rog sa-mi amintiti ca asa este firesc

Dispar sa adorm ploada mare...sa vad daca nu pic si eu pe baricade!



Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & cu Radu-Mihai 38+

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lullaby_2009 spune:

Buna seara!

In primul rand doresc sa felicit noile mamici si sa urez bun venit pe lume micutilor!

Vroiam sa-i multumesc lui mami Kemsy ca v-a anuntat.

Va multumesc pentru urari, sunteti tare dragute!

Nu imi salvasem numere in memorie, am tot zis ca o sa va cer noua parola de la contul comun ca sa iau cateva numere de telefon, dar ma gandeam ca mai e timp ... iar cand a sosit momentul nu stiam pe cine sa anunt , sper ca nu am deranjat prea mult. Totul s-a petrecut foarte repede, dimineata am plecat la control si cateva ore mai tarziu a venit pe lume bebe. A fost o saptamana plina, am cunoscut furia laptelui, am racit pe rand, uff, e tare greu sa-ti privesti puiutul cand are nasucul infundat, te intrebi de ce si te simti neputincios, ai vrea sa iei tu asupra ta toate simptomele sa-ti eliberezi sufletelul nevinovat. Sa trecem cu bine peste toate si sa ne bucuram de aceste momente minunate. Stau si-l privesc minute in sir si nu ma mai satur de el si imi doresc sa stau mereu cu el. E un sentiment minunat ce nu poate fi descris in cuvinte. Inainte de a-l tine in brate ai impresia ca stii cum va fi sau cel putin crezi ca-ti poti imagina, dar nu e nici pe departe sentimentul acela ... ci unul mult mai puternic, infinit mai placut si mai intens decat ai simtit pana atunci. Iar prima experienta a alaptarii este magica, nu se compara cu nimic. Din momentul in care auzi primul scancet nimic altceva nu mai conteaza, toata lumea se schimba, tot universul incepe sa se invarta in jurul lui.

Dana, Raluk, Monikus, Lili

Mi-era dor sa povestesc cu voi, sper sa pot intra mai des dupa ce ne vom forma cat de cat un program.

Pup toate mamicile si viitoarele mamici.

mami fericita de Alex

Mergi la inceput