Nu imi place sa gatesc!

Nu imi place sa gatesc! | Autor: lorellay

Link direct la acest mesaj

Nu stiu unde altundeva as fi putut scrie..decat aici printre voi..poate primesc ajutor!
Ce ma fac?
Pentru mine sa gatesc e un"chin".Sunt mereu stresata ca nu-mi va iesi mancarea.
Ca sa nu zic eu chiar ma consider catrastrofa in bucatarie.Parca mancarea nu are gust, orice prajitura ori e necoapta ori o ard.Am vrut sa fac niste foi de praji..bleah..am aruncat tot...
Sotul meu nu e gurmand..ca sa nu spun ca defapt nici el nici eu nu suntem mancaciosi sau pofticiosi.
Dar niciodata nu mi-a zis "moaaa...ce mancare buna".
De mancat mananca tot ce gatesc...DAR EU NU SUNT MULTUMITA DE MINE IN BUCATARIE!
Ce ma fac?Cum ies din chestia asta..adica atunci cand ma gandesc ca trebuie sa gatesc ma apuca nervii.
Are leac?
Multumesc...ca-mi vine sa plang..cautand gospodina din mine...da nu apare...

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kay spune:

te intleg perfect, si eu urasc sa gatesc. ma enerveaza ca imi e foame, nu e gata, pana termin gust din toate si imi trece pofta, iar cand o pun in farfurie nu-mi mai vine sa mananc nimic.... asa ca prefer sa fac pt Sonia si gata. restuls a se descurce . glumesc, normal. dar chiar nu-mi face placere sa fac mancare, si sfatu nu am , dar iti pot spune ca inteleg perfect ce simti !

************************************************************************************

MIHAITA VREA SA NU MAI FIE DIFERIT !


oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S


www.alexandruconovaru.ro , www.helpsonia.com

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and (shout=www.dictionarenglezroman.ro/dictionar/shout" target="_blank">chiot, strigat, tipat, aclamatie) ."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

of draga mea...mie nici foame nu prea imi e...
daca ai sti ce ma bucur ca mai sunt si altele ca mine!
auzi..da daca ma lasa sotul pentru vreo gospodina?!

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nu stiu voi, dar eu sigur am facut multi caini fericiti
Cateodata imi place sa bucataresc, imi ies toate, merg repede ... alteori e un chin, n-am idee, n am inspiratie, n am kef
Si oricum, cea mai buna mancare e pizza, aia comandata, pt mine
Fie`mea e gurmanda, asa ca pt ea ma urnesc mereu

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:


nici eu nu gateam mai nimik cand m-am maritat, ba mai mult facea sotul o ciorba...nemaipomenita ca eu in afara de oua si cartofi nu stiam sa fac ... cand faceam o prajitura(care nu era decat un chec amarat) iesea tare, lasat, uleios...depinde de zi da' el nu zicea nimik de rau...ba mai mult zicea...e bun cu lapte daca e facut de tine...mie-mi place (deci nu ma lasa' pentru vreo gospodina...inca) trecura 14 ani de-atunci da incet, incet m-am straduit si imi iese bunutza mancarica si chiar gatesc cu maaare placere mai ales ca mie imi si place sa mananc si lui la fel...avem si piticii si incerc sa le fac totul cat mai natural si mai bun...
sfatul meu este sa intrati pe un blog/forum unde sunt prezentate retete cu gramaje fixe/retete pas cu pas, sa va inarmati cu un cantar de bucatarie si alte ustensile strict necesare si cu siguranta veti fi cele mai bune bucatarese...daca respectati tot ce e scris acolo n-are cum sa nu iasa o reteta...
multa bafta si va tin pumnii


monica

Prajituri si papa bun
Prajituri si Papa bun 1
Prajituri si papa bun 2
Papa de post




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

ba mie imi place sa gatesc,si gatesc cu pasiune citeodata ,alteori mai dau si eu rateuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Mie nu-mi place sa gatesc mancare... dar imi place sa fac prajituri
In schimb sunt fan mancare (facuta de soacra, de mama)... dar prajiturile abia daca le gust ... si nu t. ca n-ar fi bune, din contra...
Si am obs. ca atunci cand mai gatesc mancare (fooooarte rar) nu-mi place al fel ca atunci cand e facuta de altul... poate si pentru ca stau in mirosul ala... si o gust la fiecare pas ... ca si asta imi iese de cele mai multe ori, deci nu gustul e problema...

Evident ca mai dau si cu bata-n balta... dar mai rar...

Poate ar trebui sa faci diverse la steemer... sau la cuptor...
Astea doar trebuie curatate, puse ori in steemar, ori in cuptor... la final niste condimente... si gata... Nu prea ai ce sa dai gres...

Iar la capitolul prajituri... incearca ceva cat mai simplu... de ex. in loc de blat, pune piscoturi 9sau cumpara blatul)... crema sa fie ceva cu frica in mare parte... amestecata ori cu o ciocolata topita, ori cu fructe... Sunt f. multe retete simple, pe bloguri, cu poze, cu pasii de urmat... trebe sa iasa ceva



CONCURS „Cat de fericit e copilul tau“ www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=6" target="_blank">ely1 & www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=7" target="_blank">ely2


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica-elizabet


nici eu nu gateam mai nimik cand m-am maritat

monica

Prajituri si papa bun
Prajituri si Papa bun 1
Prajituri si papa bun 2
Papa de post


Tu vorbesti serios? Zau ca nu-mi vine sa cred!

Scuze pentru off-topic dar nu m-am putut abtine, as fi crezut orice altceva numai nu ca a existat o perioada cand Monica nu stia sa gateasca.






de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet
PENTRU SEBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

Nu stiu daca am voie sa zic aici, dar pe mine m-a ajutat mult culinar.ro/forum sectiunea Retete in imagini. Uitate ce fain is explicate pas cu pas, intreaba pana intelegi exact ce ai de facut si mai ales intreaba de ce n-a iesit ceva ca sa stii unde ai gresit...
Cum am plecat la 18 ani de acasa mie forumul ala mi-a fost "mama" care m-a invatat sa gatesc

De placut nu imi place sa gatesc ca trebuie, mi-ar place sa gatesc doar cand am chef... dar viata nu-i numai placere :(



Daca s-ar crea casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manon spune:

fetelor, nu va stresati. gatitul e o meserie ca oricare alta. ar trebui sa fim stresate ca nu putem realiza minunatii vestimentare ca X, ca nu putem vindeca oamenii de ..., ca nu putem picta ca...etc.
daca nu ai inclinatii...asta e!! la noi exista mentalitatea idioata ca FEMEIA s-a nascut cu sortul in fata si cu tigaia in mana cealalta. o prostie!! stiu, poate fi foarte placut sa pui pe masa celor dragi ceva facut de mana ta, cu dragoste si gandurile cele mai bune. de multe ori asta pleaca nu numai din suflet dar si din placerea de a manca/degusta/simti un aliment anume, un ingredient, o combinatie inspirata. cine nu e un gourmet nu poate fi un bucatar nici bun nici prost. exista mereu solutii alternative. vedeti-va de cariera sau de ceea ce stiti sa faceti mai bine si impacati-va cu gandul ca nici madonna nu gateste, nici herta muller, nici andreea (esca/marin/banica/...care vreti voi...), etc.
sa fiti iubite!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Mie imi place sa gatesc de cand iau revista Good Food, nu stiu, ma inspira...mi se pare o experienta foarte creativa gatitul...mi-e si rusine de chestia asta!

"Trust no one!"

Mergi la inceput