Nu imi place sa gatesc!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Si pe mine m-a ajutat cartea Sandei Marin, care, apropo, nu e barbat: http://ro.wikipedia.org/wiki/Sanda_Marin

Carmi si Fabiano-om-mare, ca papa:D (20.10.05)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

pai daca dragostea trece prin stomac..trebuie neaparat sa gasesc si eu o revista sa ma puna pe "placeri"!!!!

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cyucy spune:

mie ,personal,nu-mi place sa calc......de gatit gatesc,dar imi place mai ales cand ma apreciaza cei care servesc ce gatesc eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Nici mie nu-mi place sa gatesc, ca mi se pare ca ma chinui ca nebuna sa manance batalionul in 5 minute ce m-am chinuit eu sa fac in 3 ore...dar nevoia te invata.

Pana sa am copii, trai pe vatrai, mancam noi doi ce apucam, o salata, cartofi prajiti luati din oras(aici e patria cartofilor prajiti cu maioneza, olanda si belgia, cum spuneam)...o fructa, o atentie, o maslina...mai un chinezesc, mai in oras, mai o pizza.

Acuma stiu sa fac si sarmale de se cruceste poporu acasa in ro ce maiastra am devenit.

Regula mea e simpla: nimic cu vegeta, ajutatoare d-astea de gust, mai bine, chestiile simple, naturale, cimbru, marar, patrunjel, ceapa, usturoi, etc.

Prajituri nu fac, nu am mancatori acasa de asa ceva, doar clatite ocazional...deci m-am scos la faza asta.

Ciorbe fac cum faceau italiencele pe timpuri pizza: ma uit in frigider si vad ce am :)) si dupa purced la aruncatul in oala a ingredientelor in functie evident de timpul lor de fierbere...un pic de ulei, sare(putina)...la sfarsit un leustean uscat de mama si tinut intr-o cutie metalica, cand deschid cutia sunt mai rau ca aurolacii...o cutiuta de suc de rosii concentrat si gata ciorba.

Pastele tot asa, in functie de ce am :))...de aceea la mine veti gasi paste cu brocoli si carne tocata si sos rosu, paste cu ciuperci, paste cu orice:)) vorba vine.

Eu una incerc sa fac totul cat mai simplu si cat mai necomplicat...am filosofia de gust a doamnei T din patul lui procust...cred in mancarurile simple.


eu si 3 banditi: ilse(1.01.2004), sven(1.01.2006) si thor(1.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Mie imi place sa gatesc,in aceeasi masura in care imi place si sa manancAdor sa gatesc,sa fac fel de fel de mancaruri,parjituri,torturi,imi place sa-mi surprind invitatii cu diverse chestii,dar totusi sunt si voi ramane o traditionalista!Nu mananc fructe de mare,in afara de ficat de pui si foarte rar de porc,nu mananc nici un fel de organ,nu mananc decat pui,porc si peste,extreeem de rara vita in combinatie,nu asa simpla,daca stau sa ma gandesc bine nu mananc prea multe!
Imbin utilul cu placutul,ieri faceam ciorba de fasole si ascultam muzica fado
PS:Sanda Marin e femeie,nu barbat!

"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

de cind m-am mutat in Canada si n-o mai am pe mama sa-mi gateasca zilnic a trebuit sa invat sa ma descurc singurica...nu eram vreo catastrofa inainte dar nici cine stie ce bucatareasa nu am fost!
faceam chestii simple: o ciorba, o mincare de cartofi...prajituri - niciodata!

acum tot exersind de una singura m-am prins cum vine shpilul, nu am folosit niciodata carti de bucate pentru mincaruri, ci mi-am folosit imaginatia si memoria din ce stiam ca facea mama; fac si sarmale si ardei umplut si fel si fel de tocanite daca am chef, delicioase si fara nici o reteta! la prajituri insa a trebuit musai sa folosesc retete si e foarte usor si distractiv...am inceput de vreo 2 ani sa descopar placerea "bakingului", din pacate m-am oprit fiindca tot ce faceam mincam cu 7 miini in 2 zile...am niste retete de muffins, o nebunie!!! am facut si biscotti si placinte ...e usor-usor...cita vreme nu te abati de la reteta e ok; unele retete insa daca nu sint verificate nu ies... dar nu din vina ta ci a celui care a scris reteta. de exemplu mie imi place situl asta

http://allrecipes.com/

e favoritul meu fiindca retetele au ratings si stii exact daca se merita sa te apuci de ea sau nu; in plus lumea vine cu sugestii de imbunatatire, exchange de ingrediente, etc. niciodata nu am dat gres cind am facut ceva de acolo!

nu-mi place sa gatesc "de nevoie" si mai ales zilnic
o fac cind am eu chef si timp; in rest mincam multe salate, orez cu vegetale aburite care se face singur, practic pui cu legume la cuptor (nu trebuie sa fii bucatar sa arunci legumele peste pui in oala, sa pui sare, piper si usturoi deasupra )

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.


www.youtube.com/watch?v=fbwO7RAfwS4&feature=related/" target="_blank">soon, this will be me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Allure, daca nu ai copii, este firesc sa nu te streseze facutul mancarii.

allinta

http://www.petitieonline.ro/petitie-p61234041.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Allure, daca nu ai copii, este firesc sa nu te streseze facutul mancarii.

allinta

http://www.petitieonline.ro/petitie-p61234041.html




teoretic. practic, cind ai un barbat mofturos ca al meu pe care l-a corconit ma-sa pina la 32 ani , care gaseste nod in papura si mincarurilor facute de experti, parca nici nu mai imi trebuie copil, ca deja simt ca am unul

si cum spunea cineva inainte, nu trebuie sa ne sinucidem daca nu sintem asi intr-ale bucatariei, ca nu mai traim in epoca medievala unde femeia traia numai pentru a face copii si a hrani familia

p.s. - soacra-mea sta toata ziua in bucatarie dar nici nu-i place sa gateasca, nici nu-i iese nimic! nici caiini nu maninca cu placere ce face ea...iar fi-su face mofturi la mincarurile mele super reusite pai sa nu-l ?
asta fu off topic dar a trebuit s-o "parasc"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.


www.youtube.com/watch?v=fbwO7RAfwS4&feature=related/" target="_blank">soon, this will be me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Mey si eu am invatat sa gatesc de una singura. Si continui sa gatesc. Acum de un an de cind am schimbat tara am invatat sa fac cozonac si fac aluaturi dospite tare bune (lauda-ma gura).

La inceput aveam o carte de bucate in franceza "101 recettes pour cuisinières nulles et archinulles" pe care o studiez si acum. Crtea incepe cu principii de baza despre cumparaturi, spalatul de vase, intretinut bucataria. Asta da curaj. In plus retete sunt foarte simple.

Eu aproape ca nu pot face prajituri fara retata scrisa (din carte, de mina, de la TV). E drept ca adaptez tot timpul la numarul de portii de facut si la ingrediente. Daca iese bine adnotez reteta.
Am ajuns o bucatareasa priceputa si am pe brate 5 gurmanzi : sotul copii si femeia in casa.

Cind fac ceva nou (pe care mama il facea sau ceva ce am mincat in alta parte) mai intii vreau ca sa miroase la fel, apoi cu gustul, mai D-zeu cu mila.

E drept, acum nu mai ratez nimic decit daca vine sotul la bucatarie si se amesteca in oale si cuptor. (omul meu are pretentia ca stie gati !)

Sfaturi :
- incepe cu lucruri foarte simple : o ciorba, legume fierte in apa sau in abur acompaniate de maioneza sau de mujdei de usturoi, o salata de fructe
- analizeaza lucid esecurile
- nu pune prea multa sare
- si mai ales : nu te lasa descurajata nici de propriile esecuri, nici de comentarii rau plasate.

Bafta la toate bucataresele incepatoare !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Allure

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Allure, daca nu ai copii, este firesc sa nu te streseze facutul mancarii.

allinta

http://www.petitieonline.ro/petitie-p61234041.html




teoretic. practic, cind ai un barbat mofturos ca al meu pe care l-a corconit ma-sa pina la 32 ani , care gaseste nod in papura si mincarurilor facute de experti, parca nici nu mai imi trebuie copil, ca deja simt ca am unul

si cum spunea cineva inainte, nu trebuie sa ne sinucidem daca nu sintem asi intr-ale bucatariei, ca nu mai traim in epoca medievala unde femeia traia numai pentru a face copii si a hrani familia

p.s. - soacra-mea sta toata ziua in bucatarie dar nici nu-i place sa gateasca, nici nu-i iese nimic! nici caiini nu maninca cu placere ce face ea...iar fi-su face mofturi la mincarurile mele super reusite pai sa nu-l ?
asta fu off topic dar a trebuit s-o "parasc"



Ha ! Povestea ta imi aminteste de mofturile unui sot fata de mancarea sotiei. Exasperata de atatea nazuri, i-a spus ferm ca ea nu-i mai face lui mancare, asa ca, sa-si faca singur. O fi fost vreun razboi intre ei, dar pana la urma, sotiorul a inceput sa-si gateasca singurel. Si in ziua de azi, el gateste, el mananca.
Inspirata de acesti oameni, i-am aplicat sotului meu aceeasi metoda , cand incepuse sa strambe din nas la mancarea mea. Si sa stii ca a mers . Acum, mananca tot fara sa cracneasca.

allinta

http://www.petitieonline.ro/petitie-p61234041.html

Mergi la inceput