Copil normal

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

Citat:
citat din mesajul lui karula

Eseea, pot sa fac si un pariu cu tine daca vrei: ies niscai dinti
Am recunoscut pana la identificare "simptomele", tocmai le-am depasit (pt. o scurta vreme, din pacate)...


daaaaaa, si noi ne-am gandit tot la asta, eram sigura ca iese un dintisor ceva, dar...nimic!! ( are deja 2 de vreo luna). Dar chiar asa sa nu mai manance nimic decat san?? Si numai noaptea? Desi chiar nu mai cred ca e din cauza dintilor, are deja peste o saptamana de cand face asa......cred ca am cobit cu mancarea, ca ne bucuram ca manca tare bine, desi tot slabutz ramanea......o sa-ti trimit si un pm, noi ne " cunoastem" de mai demult...

Mami de fetita si de baietel



Avem nopti nedormite pt dinti si pt raceli usoare - dc nu se simte ok se foieste toata noaptea.
La cel mare, dintii au iesti pe rand, tot cate unul cu lipsa poftei de mancare si scaun moale. Acum, la Ana, e cu totul altfel, ii ies in grup - intai 7 dinti, inante de asta am avut 1-2 luni de nesomn total, adica noapte de noapte, la valu doi - 3 canini si 4 maselute, la fel.
Insa Ana a avut mereu "platouri" - adica perioade in care crestea in greutate ff putin, am vazut ca in luna urmatoare recupera, asa ca-i dau pace. Papa f bine si cu placere dc n-are pb - dinti, usore raceli (usoare, ca-i numai indispusa si cu muci).
Ana papa lapte doar de tzatza - are 16 luni - si 3-4 mese pe zi.

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui khrisu

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Eu asa mi-am hranit copilul. Stiu ca pare complicat, dar pt ea, am dorit ce este mai bine, asa ca, am urmat litera cartii si NU AM GRESIT deloc. Am un copil fara carente, care alearga de colo-colo.
In rest, fiecare mama isi ingrijeste copilul cum doreste.


allinta



Draga Eseea..eu cred ca de la dinti iti face ce-ti face bebele... ca am si eu o domnisoara de un an care ieri mi-a stat numai atarnata de san inclusiv toata noaptea..de mancat nu a vrut sa auda..dar asta e..avem o maseluta care ne chinuie acolo.... Trece..daca nu vrea sa pape lasa-l..da-i san si gata...

Voiam sa zic asa..eu m-am luat dupa capetele luminate a unor medici care mi-ai dat liste de "ce TREBUIE' sa pape bebele meu..si mi-am stricat baiatul... eram terorizata ca nu papa cat trebuie..stateam dupa el cu lingurita... numai prostii am facut..total gresit.. Cu fata a fost alta poveste..am lasat-o sa-si faca singura diversificarea..in familie se mananca numai ce pot si copiii sa pape.. am stat cu ea la masa cand am mancat..am lasat-o sa-si bage dej'tele prin farfuria mea..a papat si ea ce a vrut... Tin minte ca prima data mi-a intins mana sa-i dau marul din care mancam eu, pe la 5 luni. I-am dat atunci o para intreaga, moale si zemoasa..a infulecat la ea vreo ora... si tot asa pana-s zilele noastre.. Am un copil care papa foarte bine si cu masura ei...

Eu nu mai cred in listele astea date de medici ..facute sa demoralizeze mamele. Eu una, eram terminata ca baiatul meu de numai 7 luni nu dorea nimic altceva (doar ocazional) decat lapte. Mi-a tinut o teorie o doamna neonatolog ca tre sa gasesc o solutie sa-i dau sa manance ca nu e normal. Din cauza asta eram toata ziua numai dupa el cu lingurita... poate, poate, papa ceva... Fiecare copil incepe sa pape cand doreste..eu am fost foarte atenta la dorintele fiicei mele..cand a intins manuta singura sa-i dau ceva sa pape, a fost capabila sa duca la gura, sa mestece cat de cat si sa inghita am considerat ca e pregatita.


KHRISU mamik de baietel si fetita

"Nu exista copii, ci parinti tinand în brate copii. " D. W. Winnicott


offffffff, sper sa fie de la dinti sau doar o faza deja, dar totusi seara cerealele le papa!! dar imi refuza restul meselor de peste zi total!! La cereale nu-l mai dor dintisorii?? Uite azi : nu a vrut nimic decat san, a vrut doar cerealele in seara asta pe la ora 21, a adormit si deja pana acum ( 22,45) s-a trezit de 2 ori plangand si a supt in disperare. Eu cred ca aprox 200 de gr de cereale facute ca un piure f gros i-ar fi de ajuns nu?? Ca mie mi se pare muuulttttt!!

de ce sunt asa suparata? pt ca, la fel ca tine, la fetita m-am chinuit tare mult si inca mai trag!! Nici acum la 2 ani si jumatate nu-mi mananca fructe ( doar banana) si legume ( decat pacalita cateodata in mancare gatita). Diversificarea a fost un cosmar pt noi si speram sa nu se repete acum. Cu baietelul incepusem destul de bine, manca legumele binisor si acum........

multumesc de incurajari.

Mami de fetita si de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaRusu

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

Citat:
citat din mesajul lui karula

Eseea, pot sa fac si un pariu cu tine daca vrei: ies niscai dinti
Am recunoscut pana la identificare "simptomele", tocmai le-am depasit (pt. o scurta vreme, din pacate)...


daaaaaa, si noi ne-am gandit tot la asta, eram sigura ca iese un dintisor ceva, dar...nimic!! ( are deja 2 de vreo luna). Dar chiar asa sa nu mai manance nimic decat san?? Si numai noaptea? Desi chiar nu mai cred ca e din cauza dintilor, are deja peste o saptamana de cand face asa......cred ca am cobit cu mancarea, ca ne bucuram ca manca tare bine, desi tot slabutz ramanea......o sa-ti trimit si un pm, noi ne " cunoastem" de mai demult...

Mami de fetita si de baietel



Avem nopti nedormite pt dinti si pt raceli usoare - dc nu se simte ok se foieste toata noaptea.
La cel mare, dintii au iesti pe rand, tot cate unul cu lipsa poftei de mancare si scaun moale. Acum, la Ana, e cu totul altfel, ii ies in grup - intai 7 dinti, inante de asta am avut 1-2 luni de nesomn total, adica noapte de noapte, la valu doi - 3 canini si 4 maselute, la fel.
Insa Ana a avut mereu "platouri" - adica perioade in care crestea in greutate ff putin, am vazut ca in luna urmatoare recupera, asa ca-i dau pace. Papa f bine si cu placere dc n-are pb - dinti, usore raceli (usoare, ca-i numai indispusa si cu muci).
Ana papa lapte doar de tzatza - are 16 luni - si 3-4 mese pe zi.

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor


Oana ce sa spun??? Sper sa fie dintii si nu altceva. Multumesc si tie

Mami de fetita si de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Adriana, eu stiu ca la varsta asta bebelusii trebuie sa-si tina bine capul. Poate sa aiba o hipotonie musculara care se rezolva prin kinetoterapie.

Mai bine consulta un neurolog. Nu te lua dupa postari gen" nici al meu nu tine capul bine".
Daca inca un bebe are probleme si mama lui nu ia masuri nu inseamna ca trebuie sa faci si tu la fel!

Mergi la inceput