Copil normal

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Allinta, ceea ce ai scris tu in prima postare la acest subiect se aplica la un bebe de 8 luni. Eu zic ca unui bebe de 5 luni ii este de ajuns lapticul (si ma refer aici inclusiv la bebeii hraniti cu lapte praf).
Nu vreau sa te superi dar unele carti sunt de multa vreme depasite. Sa stii ca un proces de diversificare a alimentatiei inceput prea devreme sau gresit realizat poate avea afecte negative si in ani.


Roxana, mami de print frumos Matei (29.11.2007) si de printesa frumoasa Maria (08.09.2009)






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Ca sa fiu cat mai explicita : mi-am crescut fetita dupa carte, dar si dupa indicatiile doctorei copilului. Orice sfat am primit sau citit, am intrebat doctora. I-am scris clar initiatoarei subiectului ca ar fi mult mai bine sa ceara sfatul pediatrului.
Imi pare rau de toata controversa asta, fata de mesajele mele.


allinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Badriana..voiam sa adaug ceva.. daca fetita ta are carente de vit D3, intreaba medicul de poti sa-i dai ulei de peste de la Lysi - sursa naturala de vitamina D3, complexul Omega 3,6,9 si alte vitamine.
Uleiul este obtinut prin medode traditionale islandeze, distilare moleculara parca..nu contine metale grele si se poate da si copiilor sub un an dozat dupa greutatea copilului..unii medici pediatri il recomanda ca si inlocuitor al vestitului vigantol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Allinta hai nu mai pune si tu la suflet toate ..suntem aici sa invatam.

Eu am facut multe chestii cu baiatul meu (legate de alaptat) crezand ca fac bine..dar m-am trezit si mi-am dat seama ca am gresit... acu' ajut alte mamici sa nu cada in pacatul meu. .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui khrisu

Allinta hai nu mai pune si tu la suflet toate ..suntem aici sa invatam.


Fetita mea, chiar daca am hranit-o strict cu ceea ce era recomandat copiiilor, nu a fost o mancacioasa, ci a mancat atat cat a vrut.
In privinta deficitului de calciu, bebelusii au nevoie de Vigantol zilnic. Numarul de picaturi il stabileste pediatrul.

allinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hakimela spune:

Parerea mea e ca fetita e absolut normala. Singurul lucru care te poate ingrijora e ca inca nu isi tine capul, dar pentru asta va fi probabil suficient sa suplimentezi ratia zilnica de Vingantol, dupa cum te va sfatui pediatrul. In rest, nu vad pentru ce motiv ar trebui sa incerci sa ii diversifici alimentatia. E cam devreme. Spui ca ia in greutate, deci e in ordine. Nu ne spui daca are vreun dinte. Daca nu, probabil ca are o perioada mai agitata fie din cauza unui puseu de crestere, fie-cel mai probabil- ii ies dintii. Acum va sta la san mai mult (din cauza disconfortului) si de aici impresia ca nu se satura cu laptele. Cat timp umple cativa pampersi pe zi, e clar ca se satura.
In paranteza fie spus, nu sunt deloc de acord cu cartea lui Capraru. A fost scrisa acum 100 de ani si sper ca ideile s-au mai schimbat. Oricum, eu nu i-am dat fiului meu deloc supa de legume (mi se pare inutil), ci direct piure mai putin consistent, pe care l-a acceptat cu placere (era din dovlecel cu morcov). Inainte de a trece la piure, i-am dat cam o saptamana 2 lingurite de cereale de orez fara gluten, cu laptele meu, ca sa invete sa manance cu lingurita. Nu spun ca e ideal ce am facut, dar rezultatele au fost bune, asa ca eu cred ca merita incercat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

CUM? vignatol zilnic????? pe ce te bazezi?chiar daca-i hranit cu formula?
nu cumva este vorba de vitamina D3 Simaduo pe timp de iarna ca nu ieste soare??


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Citat:
citat din mesajul lui khrisu

Allinta hai nu mai pune si tu la suflet toate ..suntem aici sa invatam.


Fetita mea, chiar daca am hranit-o strict cu ceea ce era recomandat copiiilor, nu a fost o mancacioasa, ci a mancat atat cat a vrut.
In privinta deficitului de calciu, bebelusii au nevoie de Vigantol zilnic. Numarul de picaturi il stabileste pediatrul.

allinta



.. Bun.. si??

Referitor la vigantol... cine ti-a zis ca au nevoie musai musai?? Nu scapa nici unu' sanatos fara vigantol??

Sunt tari insorite unde medicii nu prescriu vigantol, pt ca nu-i nevoie.

Si mai sunt medici care nu prescriu deloc vigantol din alte motive!!

N-am nimic impotriva vigantolului..doar ca-i vitamina sintetica..in rest nu-i reprosez nimic



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica

CUM? vignatol zilnic????? pe ce te bazezi?chiar daca-i hranit cu formula?
nu cumva este vorba de vitamina D3 Simaduo pe timp de iarna ca nu ieste soare??


Ba da.

allinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badriana spune:

chestia cu tinutul capului...ea isi tine capul dar nu e stapana in totalitate pe miscari, are din cand in cand un usor dezechilibru. Cand sta pe burtica il ridica la 90 grade si mai sus sa se uite la tine si il tine pana oboseste, o sa cronometrez.

Mergi la inceput