Ghiocei de Martie-Aprilie 2009*(84)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

am facut dragoana dupa model

Famille Dragoon cu Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Buna si de la noi!Sa stiti ca eu una chiar m-am bucurat ca la capitolul curent nu s-au scris decat doua pagini, am tras tare sa recuperez ca am vrut sa fiu la curent cu tot inainte sa scriu cateva randuri. S-ar putea ca acest "cateva" sa se transforme in ceva mai mult.Anyway,Ayla, ma emotionez la fiecare mesaj de-al tau, si la fiecare veste. Nu am cuvinte, pot doar sa spun ca esti binecuvantata, si ca Dumnezeu o sa aranjeze lucrurile in cel mai bun mod pentru voi. Esti un munte de putere in ochii mei si te apreciez enorm! Monnvas, multumim tare mult pentru prima pagina, este superba! Multa bafta cu doc-ul.Ilinca, ce inaltime ai tu? Te tot plangi de 60 kg. Eu am 161 cm si dupa 4 luni de dieta am reusit sa ajung de la 69.5 la 61 . Ma declar multumita, dar nu complet satisfacuta. Inca ma mai lupt cu ultimele 5 kg. Dieta si iar dieta, sport nu fac deloc. Felicitari oricum pentru kg pierdute si ... la mai multe.Olga, bafta si tie in dieta, la fel si Dyanei.Aris si Olga, eu sunt un urma rau cu Anna Karenina, dar am dat intr-un capitol peste o info interesanta: cica e obiceiul la ei sa alapteze copilul 3 posturi Olga, a fost bun rau spanacul, asa putin, dar sincer mie David mi-a facut pofta. Si nu imi place spanacul Monica (Monnvas), ai rascolit niste amintiri dureroase cand ai pomenit de invatat bb cu bibe acasa. Inca regret enorm si doare tare ca nu am reusit sa imi alaptez pisicuta. Cel mai tare regret ca nu m-am plans voua, eram intr-o depresie groaznica, si mi se parea cel mai greu lucru din lume alaptatul asta. De ce nu am scris nimic aici, ca doar si voi aveati mai mult sau mai putin aceleasi trairi, nu stiu. Nu-mi explic de ce tot dau timpul inapoi si incerc sa caut solutii pentru ceva ireversibil, dar pur si simplu simt o durere imensa in suflet cand ma gandesc la alaptat si la neputiinta mea. E ca un examen esential pe care l-am picat. Ma credeti ca mi-e teama de al doilea bb din motivul asta? Daca nu o sa fiu in stare sa-l alaptez. Offf, hai ca o dau pe aberatii...Cred ca am uitat sa va zic ce ma bucura zilele astea: Eva are doi dintisori! Si va vine sa credeti ca habar nu am cand i-au iesit? Sambata ii dadeam legume si ea imi oprea lingurita in gura, ma gandesc eu ca n-are cum, doar aluneca pe gingii, si cand ma uit... un dinte. Saream in sus de bucurie prin casa, draguta de ea, nu a spus nimic, nu febra, nu maraieli, nu trezit noaptea, nici nu am stiut. Si ieri zic hai sa ii arat nasei Evei dintucul si cand se uita zice: "are doi!". Eu "nuuu, doar unul, zimtat". Ea insista, asa ca ma spal rpd pe maini si bag degetelul in gurita si ... surpriza, MAI ARE UNUL!Hai ca m-am intins, o sa va plictisiti citind.Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Sa mai recuperam:
diversificare: ieri ne-am diversificat la maxim. Adica Luca a papat peste (stiu ca mai planuia cineva, nu mai stiu daca a si trecut la fapte). Asta mai ramasese, ca in rest le-am incercat pe toate: carnita de pui, de vita, ficatel, galbenus de ou, branzica, iaurt, legume diverse (preferatele sunt morcov, dovlecel, dovleac, brocoli), fructe de sezon crude, doar gutuia fiarta. Si am stabilit noul record personal: 200ml de orez cu lapte + 50gr somon la gratar. Deocamdata se simte f bine, nici o reactie. Cam am emotii, ca a papat mult din prima...va tin la curent.

deplasare: se taraste pe burta si are o viteza...in patru labe se ridica, se leagana si se lasa inapoi pe burta. Stie triplu-surub, cu ajutorul caruia a cazut din pat de 5 ori. Bine ca e destul de scund patul. Si sper sa nu mai urcam in topul cazaturilor, ca alaltaieri am luat tarc. Pus pe jos, ridica mainile si picioarele ( se sprijina doar pe burta) si plange sa-l iau de-acolo . Are un melc plimbator-cantator pe care credeam ca o sa vrea sa-l prinda si o sa-l urmareasca in patru labe: plange si mai tare cand merge ala. In fundulet sta singur destul de bine si destul de mult timp. Cam 15 min si se rastoarna.

program de masa: cam haotic, trebuie sa recunosc . Dimineata, cand e lactobarul super-plin, tzitzi primele 3-4 mese, pe la pranz fructele cu cereale sau branzica, apoi tzitzi-somn-tzitzi-somn-tzitzi, parc, seara supa (150ml) + pireu de legume cu carnita (max 100ml, ca e mai consistent)(eu fierb carnita in supica). Baitza, inca 1-2 reprize de tzitzi, si somn. Cam tarziu, e adevarat, se culca pe la 23. Si se mai trezeste pt tzitzi 1 data pe la 4.

ghiocei foto-model: Alexandra, broscuta Ana, Luana motzata, Gabriel-palmier, David Popeye ( Olga, cum am ratat asta pana acum? http://picasaweb.google.com/olgagireada/David#5379826635185063170 )

si send deocamdata, ca scriu de 2 ore...sigur am uitat o gramada...

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Multumim Monnvas pentru prima pagina !


La multi ani ! si de la noi
Giulia Alexandra, bebe de georgyiuly
Tudor, bebe de Leeloo
Teodor-Ioan, bebe de Irina81
baietel de Nilufera


Apropos de diversificare, nu-i plac deloc legumele de nici un fel, e un adevarat show masa de pranz . Azi i-am dat morcov cu dovlecel cu ardei dulce rosu si ceapa (tot dulce e). Maine ma gandesc sa fierb si rosie, iar poimaine ii introduc cartoful.


Unde gasesc mazare verde si spanac acum toamna? Ulei de porumb se vinde la toate supermarket-urile?



Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

am facut dragoana dupa model

Famille Dragoon cu Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose



Woooow Tare frumoasa si expresiva este dragoana!!! Bun model, insa mai frumos este rezultatul

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zsuzsu spune:

salut fetelor
da ce mult ati mai scris
nu am timp sa recuperez
chatonel frumoasa dragoana foc
noi in sf cred ca scapam de raceala, si merge dani la gradi asa ca sper sa am mai mult timp
Julia nu are nici acum dinti, si nici nu merge de-a busilea
nici in fund nu mai vrea doar in picioare asa ca Traiasca premergatoarele- ca noi l-am folosit cu succes si la dani si a fost ok, asa ca acum ma ajuta enorm
toate fetele si bbi

deIulia Petra(29.03.2009) si de Daniel(05.03.2006)


poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zsuzsu spune:

ah si am uitat
LA MULTI ANI !!! si de la noi sarbatoritilor zilei:
Giulia Alexandra, bebe de georgyiuly
Tudor, bebe de Leeloo
Teodor-Ioan, bebe de Irina81
baietel de Nilufera

deIulia Petra(29.03.2009) si de Daniel(05.03.2006)


poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

am facut dragoana dupa model

Famille Dragoon cu Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose



http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Anamariame felicitari pentru dintisori

Astazi sa stii ca am dat putin gres cu dieta: am mancat budinca de macaroane cu branza si stafide O portie mica, dar am mancat

Legat de spanac, sa stii ca intr-adevar a fost tare bun. Cristi a mancat azi de dimineata si a zis ca este mai bun decat cum ii face maica-sa Nu stiu daca chiar asa a fost sau o fi zis doar ca sa motiveze si sa mai gatesc cate cceva

Legat de alaptat, imi pare tare rau prin ce ai trecut, si imi pare rau ca nu ai putut sa vorbesti despre asta, caci intr-adevar treci mai usor peste un necaz cand esti sustinuat decat de unul singur

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

am facut dragoana dupa model

Famille Dragoon cu Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose





Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput