Mamici de Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (33)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gratiana77 spune:

Fetelor, am inceput sa ma cam ingrijorez ca in ultimul timp iau proportii din ce in ce mai mult. In sase luni de sarcina am acumulat deja 7 kg si mi se pare mult mai ales ca 3 le-am pus in ultima luna si am impresia ca pana la sfarsit va fi tot asa. Mi-e foame non stop si nu pot sa ma abtin sa nu rontai cate ceva. Mi-e groaza de cate kg voi pune pana in final si mai groaza mi-e de faptul ca va trebui sa ma chinui sa le dau jos. Ufff!

24+ (Amaris-Stefania)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

feteleee! da mult ati mai scris! tare harnicutze in weekend! Abia am apucat sa citesc tot!!! Pot sa ma inscriu si eu in clubul celor care plang din orice . Vineri si sambata am avt 2 reprize d-astea incontrolabile din nimica toata Depresiva nu am cum sa fiu la una bucata cioco pe zi chiar e imposibil, creierashu meu elibereaza suficiente endorfine cat sa ma tina happy . Ma bucur sa vad ca ne-au scris fete care nu au mai intrat demult, m-au intristat povestile cu vecinii, din pacate si eu stau la bloc, dar sunt mai fericita, la mama eram bloc vechi mai de pensionari si aici vad ca lumea e f civilizata Slava Domnului! Onitza, te cred ca te-au suparat vecinii prea tare si m-ai uitat , te intrebasem ce si cum si unde cu sportu si taeboo ca ma intereseaza , merci!
Cam atat deocamdata, va pe toate si ne vedem maine la cafea.

23+ Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Aaaa! si uitasem sa schimb semnatura inca de vineri! Si sa va zic ca da, intr-adevar, si eu am luat in salturi, dar in ultima sapt parca brusc am pus 2 kg! acu vad ca de 3 zile sunt stabila, sper sa raman aici...Ma rog nu e tragic, 2 kg peste ce aveam inainte si 5.5kg in total pe sarcina (dupa slabitu de la inceput), dar cum stiu ca ce e greu acu urmeaza.....mi-e fricaaaaaa

24+ Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plateea spune:

mariucasara, Yasmine, saru-mana de lamuriri. pana la urma, ce vazusem eu se pare ca sunt instrumente de tortura, nu scaunele pt bebei fragili!

danyelana, se pare ca traiesti intr-o lume idilica, de care noi, cei din Ro vedem si auzim doar in filme

Beatrice1982... . ma bucur ca macar tu esti happy, si traiesti roz zilele astea! ia fa share la o portie de veselie si pe forum, sa aiba cate o felie si fetele cazute in butoi...

unboticutz, nu ai voie sa gandesti asa. daca nu ai motive intemeiate sa crezi ca bb va veni mai devreme, atunci stai linistita ca el sigur prefera sa stea la caldurica, decat sa scoata nasucul in frig!

ramonaradu79, . sa nu te apuce si pe tine vitejia ca... stim noi pe cine. stai cumincioara in patuc, si profita de perioada asta, ca e singura noastra sansa sa fim vedete. intr-adevar, cerclajul nu e o solutie prea draguta, dar daca se impune, nu e rau de facut, castiga de multe ori zile, si chiar luni bune... cat despre piele... DA, DA, DA! asa patesc si eu! chiar din primele zile de sarcina! daca storc si un cos mic, nu mai vb de scarpinat, raman cu niste urme groaznice. asa ca acum pun mana pe mine de parca as sta sa ma sparg, ca nu suport de fel urmele alea rosii inestetice.

lia_2009, curaj, mami pui! si eu stau cu soacra! da sa stii ca dupa ce reusesti sa te faci "nesimtitoare" si sa te "doara capul" doar de ale tale, o sa fie chiar fun! nu te forta cu serviciul, pt ca tot acolo va fi si dupa ce nasti, sau dupa concediu. ultima oara cand am verificat, nu mai faceau astia statui la nimeni pt eroism, asa ca...

onitza, sa zici si mie cum ai convins bebe sa doarma cu zgomot, ca la mine in casa, nu e liniste decat vreo 2-3 ore, noaptea. in rest, bantuie socrii si fac mereu scandal. sau vorbesc ca de pe un deal pe altul, sau fosnesc, sau trantesc, sau pocnesc, sau scapa cate ceva! mi-au trebuit mie vreo 3 ani de adaptare , da cu bb scump, ce ma fac, daca are somn asa, usor ca tati lui?

Nik0le, promit ca lucrez la un album cu motanul gri. si daca nu o sa ajute, sa-mi zici mie cum vrei tu...

larisel, facem un club al pofticioaselor, care doar papa, nu si confectioneaza praji bun? sa le facem in ciuda fetelor astea care ne dau peste cap cu harnicia lor...
ciuda mie!
si, da, nene! ne "nesimtim" si noi. stii cum e? decat sa ma manance coiotii si sa imi scoata ochii ciorile, mai bine eu lor! eu merg mereu pe principiul "cand nu poti sa ii bati, alatura-te lor!". stiu, nu e frumos, nu e moral, si ai mei toti (parinti, socrii, sot) zic ca-s cu capul. dar de multe ori am deschis usi si am rezolvat treburi la care ei erau depasiti. si e drept, am noroc ca inca mai stiu sa disting binele de rau, si sa scot gherutele numai cand trebuie, in rest fiind o blanda, moale si alintata!

cristies, ... cate episoade din astea o sa ii mai faci sotului! ohooo... tu sa fii sanatoasa. si data viitoare, sa faci bine sa te podideasca rasul, nu plansul! e mai elegant si mai potrivit sa decat sa , mai ales ca bietul sot face eforturi, nu crezi? (zise, cu scuzele de rigoare, filozoafadin mine la ora 5 dimineata).

gratiana77, lasa fata grijile astea! daca nu acum, atunci cand? . cat timp esti sanatoasa, si bb e bine, o sa vezi ca nu e asa rau cum crezi. plus ca vine ea vremea cand sa nu stai locului nici o clipa, si atunci o sa iti doresti sa mai ai rezerve, ca sa nu atarne hainele pe schelet!

24+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

neatza , burtci ...asa de luni va invit la ....

pt ca sunt printre matinale, cristies iti spun in numele cu toata caldura , multe si nenumarati, o sa fii sanatoasa si iubita si sa dea dd sa faci un bb sanatos care sa va bucure.


in we n-am prea avut chef de nik. sambata am fost in carrefour, am luat la 50 ron un set de 4 body bleu, cu manecute lungi, de calitate...avand 6 buc pana acu...asta pt inceput cred cade data viitoare tre sa ma profilez pe alte lucrusoare.
am mai facut papa bun salata beuf, piftie de curcan, ciobica si snitele) a mai cumparat al mau praji...de la mall ( cofe opera ) patronul e grec...iar cele care cunoasteti dulciurile grecesti vreau sa va zic ca sunt.. dementiale....i-am zis sa nu mai cumpere...ca deja sunt balena.


imi pare rau ca aveti depresii si sunteti sensibile. eu sunt inca ok si sper sa fiu tot asa. efectiv incerc sa nu ma gandesc pre mult nici la viitor si nici sa despic firul in 4. oricumdaca tre sa se intample ceva....se intampla...de ce sa sufar eu dinainte???

onitza...cu vecinii tai, cocalarii, imi pare f rau. din nefericire din pct meu de vdedere nu economia trage in jos romania ci lipsa de educatie...avem cocalarii...care fac minicocalari...care vor ajunge si ei mari.a mai remarcat cineva faptul ca daca iesi afara practic nu nivelul de trai te socheaza..ca si la noi..bani sa ai...ci educatia si civilizatia. si eu si al meu suntem din pot sa zic nefericire cu prea mult bun simt pt societatea in care traim...si esti luat de prost iar bb....sper ca n-o sa aiba de suferit pt ca n=am sa-l pot creste decat tot asa...


va doresc o sapt frumoasa, pt fetele cu prb si curaj....trece timpul...pt frtele cu "greutate" nu va mai faceti prb lasati-ne pe noi cele care am depasit 10 kg...sa ne vaitam

va

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plateea spune:

decenuela, multam' de cafea!
au, ce nevoie am in dimineata asta! da pe langa cafea, poti sa pui si un par sa dau cuiva dupa cap, sa se trezeasca la realitate?

cristies, ! sa fii sanatoasa, si voioasa, si sa iti dea DD tot ceea ce iti doresti!

merg sa urlu la pereti, si sa incerc sa imi scot din cap cosmarul infiorator pe care l-am avut, si sa ii frec ridichea aluia de m-a trezit in singura dimineata cand dormeam si eu "ca nesimtita" la 08:30, si revin la calc!
o zi frumoasa, si o saptamana mai buna decat am inceput eu, va doresc tuturor!

hai, fetelor... sa facem ca fluturasii, si sa ne mutam cu toate in trandafirul roz

25+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Neata fetele

decenuela ms de cafea si doamneee de matinala esti .

Eu ieri am avut o zi groaznica, tipic unei din primul trim nu stiu de ce ... Nu am avut atunci nimic in schimb acum de vreo 4 zile ma simt f rau ... Greturi, ameteli, vomi ... Mi-e f foame si dupa ce mananc hop la wc ... Groaznic. Numai zic de depresii ... Plang mereu plang nu stiu de ce ... Deci va dati seama daca nici eu nu stiu ce sa mai zic de cei din jur. Sotul meu saracu nici nu stie ce sa-mi mai faca. Sper sa-mi revin caci eu nu sunt asa .. din contra mereu radeam mereu eram fericita si acum ... plang ... Azi mi-am mai revenit un pic .. sper sa ma tina asa

La multi ani cristes sa fi fericita si iubita sa ai parte de tot ce este mai frumos pe lume

Sa aveti o saptamana excelenta. Va pe toate.

21+ Yannis Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolcris22 spune:

Neata mamici si burtici!!
Si eu ieri seara am fost deprimata pt ca nu-l simtisem pe bebe decat de 3 ori si foarte putin pe parcursul zilei si deobicei e mai energic....ma gandeam sa nu fi patit ceva. Dar azi sunt ok, bebe a miscat mai mult si cred ca nu trebui sa dau importanta la orice prostioara,nu?Fiind prima sarcina sunt un pic paranoia, ma sperie orice! Totusi incerc sa fiu mai optimista, sa gandesc pozitiv si sa cred ca bebe in burtica nu are e sa pateasca..... si vad ca e mult mai bine!Ieri dimineata am iesit la cumparaturi cu sotul si mi s-a facut rau, stare de lesin, nu mai vedeam bine, ma luase cu calduri si mi-a trecut doar daca am stat jos, pe ceva. E a 5-a ora in sarcina cand mi se intampla starea asta. Doctora a zis sa nu plec nemancata de acasa...mancasem bine, odihita eram....si totusi de la ce o fi?Vitamine iau! Dupa ce am mancat dulce mi-am revenit complet, eram ca noua. La ultimele analize mi-a iesit glicemia foarte mica, 50 si sotul meu zica ca de la asta este.Si dupa episodul de dimineata cu starea de lesin, sigur ca seara m-au apucat depresiile, sa nu cumva sa-l afecteze pe bebe.
Multa sanatate, pupici!!

Nicoleta Cristina 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

neata burtici multumim frumos de cafea decenuela
cristies la multi ani sa ai parte numai de bine si de un bb sanatos si mancacios
fetelor aseara am varsat off,mi-a fost cam rau


Mario Andrei 16.08.2005 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

buna dimineata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


ce-i cu atata plans pe capul vostru????????????/

aoleuuuuuuuuuuuuuuuuu

lasati lacrimile la o parte si bucurati-va de minunea din burtica...........

da, cu siguranta hormonii sunt de vina............si eu am avut vreo duoa scapari..in toata sarcina..............cam atat
in rest nu plang...........nu sunt asa de sensibila, desi inainte erammmmmmmmmmmmmmm


na lasati butoiul, si bucurati-va pana aveti burtici, ca apoi o sa auziti atatea planseste.................de doamne fereeeeeeee.......................


eu fiind acasa toata ziua, si stand si la tara..............va dati seama plictiseala totala.....................noroc cu calc............ca altfel dadeam cu capul de pereti de mult timp.........................


ma mai apuca cateodata, ca m-as mai duce si eu pe undeva sa ma plimb, la oras............da aici nu ai unde...............sau m-as duce la o cofetarie sa manc o praji....sai sa cotrobai magazine de bebei..........................
da ioc.....................ca nu am unde...................

apoi cateodata ma enervez pe tema asta, dar trece................



asa ca................capul sus privirea inainte si ganditi-va la ceva frumos cand aveti nervi si depresii................



in leg cu kg..................

am ramas cu 67..............
apoi slabit pana la 59
acu am 73...............
super nu??????????

cred ca o sa depasesc 80-ul...............wow wowo wow...............


na v-am pupat
ma duc sa ma uit la telenovela mea....................


Poze
Bea 26+ cu Ivan Matei

Doamne ajuta sa am un bebe sanatos!!!!!!!!!!

Mergi la inceput