clinica privata dr ursuleanu

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns shoricutza spune:

Buna seara. Eu mi-am operat fetita acum 2 saptamani la aceasta clinica. Totul a decurs bine, fara probleme ... Ana n-a facut febra deloc iar a doua zi era destul de vioaie. Din pacate ea a racit la doua zile dupa operatie si ptr ca s-a suprapus cu operatia nu am putut sa-mi dau seama cat de rapid s-a recuperat. Presupun totusi ca a mai avut ceva dureri de gat cateva zile bune ptr ca nu vroia sa manance mai deloc.
In alta ordine de idei, si pe mine m-a deranjat faptul ca a trebuit sa asteptam cam mult (programati la ora 13 si operati la ora 16.30) si cam tot ce s-a enumerat aici, dar ce m-a linistit a fost faptul ca dl dr a raspuns prompt ori de cate ori l-am sunat dupa operatie (m-a panicat faptul ca Ana a racit imediat dupa op) si m-a linistit cu calm si rabdare.
Acum nu stiu ce sa zic ... eu sper sa fie doar proasta organizare si atat ... Copilul meu este bine, respira bine si imi este greu sa critic si altceva in afara de organizare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shoricutza spune:

Dianeta, poti sa-i dai paracetamol daca are febra, daca nu, eu cred ca nu-i cazul ... Marait, cu dureri de gat si cu multe, multe secretii este normal sa fie. Eu l-am intrebat pe dr daca sa-i dau preventiv panadol sau nurofen si mi-a zis ca nu-i cazul (i-am dat pana la urma ptr viroza).
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianeta spune:

Multumesc. I-am dat putin panadol si aseara si acum, dimineata. Are un 37.5 - poate sa fie si putin racit. Eu sunt racita si nu reusesc sa stau departe de el (azi tb sa merg la birou dar nu m-am putut dezlipi de el cind l-am vazut cit e de miorlait!). Tuseste productiv si e foarte infundat. Oare ceva de tuse as putea sa-i dau? Sau niste picaturi in nasuc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shoricutza spune:

Dianeta, infundat si cu secretii multe este si de la operatie. In cazul in care tu crezi ca este racit, trebuie sa-i tratezi raceala in mod corect. Despre picaturi in nasuc, mie dr Ursuleanu mi-a spus sa nu-i pun decat ser fiziologic sau apa de mare, nimic altceva (si asa am facut). Ai mare grija cu suflatul nasucului sa nu se duca secretiile alea pe unde nu trebuie (trebuie suflat prin obturarea unei nari, pe rand).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norina spune:

Dianeta, am revenit si eu cu aceleasi vesti, a facut febra si azi noapte si acum are cu toate antitermicele, e infundata rau, se vaita, nasol ce sa mai...Am sunat acum pe dr. si mi-a spus sa-i dau anitb. Klacid, eu ii dau , nu mai stau deloc ca mi-e frica de vreo alta boacana. Stai linistita, nu e racit deloc, e reactia urata de dupa operatie si asa reactioneaza organismul. De altfel, ai vazut ca multi parinti zic ca le-a racit puiul dupa operatie, eu nu cred asta, ci cred ca au patit exact ca ai nostri - reactia organismului.E putin probabil, ar fi fost macar o scurta perioada de incubatie si nu ar fi declansat imediat febra, parerea mea. Si se confunda usor cu o raceala sau viroza din cauza durerilor de gat pe care ei le acuza, dar asta e din cauza intubatiei pe care au suferit-o...Hai, multa sanatate si mai vorbim despre puiuti aici, ca intru si eu destul de des sa vad simptomele celorlalti.Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shoricutza spune:

Norina, cred ca doar eu am spus ca a racit fetita mea dupa operatie si a fost sigur raceala ptr ca a avut muci la greu timp de o saptamana, ori de la operatie nu vad de ce s-ar fi intamplat asta (virusul a fost luat inainte de op de la o prietene de a ei). Ana in schimb nu a avut febra deci nu toti copiii au reactia asta. Durere in gat, secretii la greu si nas infundat sunt cu siguranta de la operatie. Si io i-as da antibioticul in cazul tau daca nu cedeaza febra ...
Multa sanatate si sper sa se refaca cat mai repede puii vostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danang spune:

operatia e clasica sau cu endoscop?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norina spune:

Danang, operatia la aceasta clinica a fost cu endoscop. Dianeta, ce face Tudor, e ok? Teodora dupa antibiotic deja e bine, nu mai face febra,a revenit la normal, respira bine, speram sa nu mai fim prieteni cu antibioticul multa vreme....acum mi-a fost frica si la recomandarea dr-ului i-am dat si s-a vazut ca s-a imbunatatit starea.Multa sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns derya spune:

dianeta ce mai faci?ma bucur ca ati scapat de operatie c bine.baietelul meu a inceput de o saptamina sa stranute in continuu si expectoreaza niste secretii urite rau de to,cred ca este bine si se curata de tot ceea ce avea el(infectie).deci abia dupa 3 saptamini de la operatie a inceput sa elimine,in rest e f bn si ma bucur mult ca am intilnit acest dr.cit despre chitanta si alte cele,prea putin conteaza,ce faceam eu cu acea chitanta?o pastram amintire sau ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianeta spune:

Buna seara doamnelor. Ma bucur tare ca sunteti bine din pacate eu nu ma pot lauda cu o stare prea buna. Tudor tot face febra, e adevarat ca pusee de 37.5 - 38.0, de 2 ori 38.5 in zile complet diferite (miercuri si vineri). Am vb cu dr Ursuleanu aproape zilnic si miine mergem la control. Respira bine si nu tuseste, doar febra asta il chinuie. Nu prea maninca si nici starea lui generala nu e prea buna. Astazi l-a durut urechea, lucru care m-a panicat tare. Dr sustine ca are o viroza si sa nu ma sperii. Mcara sa-l vada si sa-mi spuna: antibiotic sau nu, ce sa facem ca ma apuca disperarea!
Bine ca macar voi sunteti bine, sanatosi. Va pup seara buna si vb.

Mergi la inceput