clinica privata dr ursuleanu

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

geniest, m-am gandit la voi astazi, cum a fost? sper ca ok.

_

Mami de pui nazdravan (2/9/07) + 10+
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Multumesc frumos pentru ganduri ...
A fost greu. In primul rand ora este nepotrivita pentru ca trebuie sa stea copilul nemancat si nebaut apa f mult timp, ni s-a spus sa fim acolo la 1, i-a luat sange (o babeta destul de gretoasa si nu prea indemanatica) si am intrat in operatie la 4:52. Au fost doar 4 copii, primul intrand la 4 in operatie. N-am inteles de ce ne-au lasat sa asteptam atat...n-am primit explicatii (desi le-am cerut)...
Am plecat de acolo la ora 8 seara desi dr ne spusese ca vrea sa le faca copiilor consultul final la 6.30...pe ei saracii ii durea gatul (al meu n-a vrut supozitor, iar sirop de paracetamol nu aveau in clinica), erau nemancati, nedormiti, plangeau, maraiau...
Am rugat asistenta (mana dreapta a dr Ursuleanu, o femeie pe la varsta a doua, insa ffff draguta) sa-l sune pt ca dr plecase si ne-a tinut ca in 10 min revine de mi s-a luat. Dr a venit cu o plasa cu niste cumparaturi, fusese la piata...
Pentru mine astfel de lucruri conteaza in tot contextul de aceea le precizez...poate mai sunt parinti care tin si la aspectele nemedicale...
Intr-adevar cearsafurile nu se schimba pe paturi dupa fiecare copil, erau mototolite bine de tot...
Actul medical in sine...nu pot sa ma pronunt acum, astept 3-4 saptamani sa vad rezultatele. Asa mi-a zis dr ca peste 3 spat va fi perfect...al meu copil inca face ca tractorul si mi-a zis ca din cauza cheagurilor de sange...
Grija mare la anestezie. Tuturor li se spune ca anestezia e prin intubare. Prin intubare ii adoarme dupa care li se pune branula. Mi s-a spus ca branula este pt "Doamne fereste" sa nu fie nevoie de administrat ceva in timpul sau dupa operatie....asta ne-a spus anestezista.
La consultul final doctorul ne-a spus ca prin branula li se introduce un anestezic (nu i-am retinut denumirea) si algocalmin la inceputul operatiei, iar la sfarsit alta substanta ca sa-i trezeasca. Deci faza cu intubarea si atat e o poveste frumoasa...Am intrebat anestezista cum ii trezeste si mi-a raspuns: asta-i treaba mea...dvs sa aveti grija sa stea pe o parte si sa nu se agite....
Sper din suflet sa fie bine. Noua nu ne-au lasat o impresie de profesionisti...
Sinteza ar putea fi: afacere privata cu oameni de la stat...

Am primit copie dupa analize si factura cu chitanta. Nu au opus rezistenta, le-am cerut si mi-au dat. Evident mi-au taiat factura cu numarul 6 (iti dai seama ce se mai inghesuie sa dea factura)....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

mda, din pacate asa este...nu ai exagerat cu absolut nimic, exact aceeasi impresie mi-a lasat-o si mie clinica. cred ca daca stiam dinainte cum e, m-as fi gandit de 10 ori inainte daca sa ma duc acolo sau la spital. nu ca in spitalele de stat ar fi mai bine, ca si conditii, insa macar de frica iti mai fac o fisa de observatie, in caz de ceva, Doamne fereste, au aparatura cat de cat, pot interveni...

despre asteptat... din pacate am avut dreptate, clar ca asta e cutuma acolo. mai bine ii luau sange si ne ziceam sa venim peste 3 ore, macar plimbam copilul prin parc, sau chiar il duceam acasa sa doarma (stau la 10 min. de clinica), orice era mai bine decat sa stam batz sa asteptam.

acum, asta e, a trecut, de operatie sunt - zic eu - multumita, dar a trecut doar o saptamana... acum ma rog sa fi fost totul steril p-colo si sa nu ne fi procopsit cu alte minuni.

geniest, sa stii ca imediat dupa operatie si david facea ca tractorul (dar parca era altfel de tractor ), acum la o saptamana e mult mai bine, de cele mai multe ori nici nu se aude cand respira.
vreo cateva zile nu prea a mancat, cred ca inca avea dureri, ca era f agitat si se vaita. abia acum cred ca i-a trecut de tot.

despre factura, mie mi-au zis ca n-au , dar ca imi dau bon fiscal. dar nu mi se pare normal sa-ti dea doar daca ceri, normal ar fi ca in momentul in care primesc banii, sa-ti inmaneze factura si chitanta.

o sa cer si eu la control copie de pe analizele copilului, ca n-am de gand sa-l intep prea des pentru analize. asta ar fi prima oara, e bine sa stie si medicul lui rezultatele, asa mi se pare firesc.

sanatate multa .

_

Mami de pui nazdravan (2/9/07) + 10+
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danang spune:

buna... ma intereseaza si pe mine numele clinicii si un nr de telefon

Citat:
citat din mesajul lui derya

Dianeta,intre timp m-am documentat in legatura cu clinica.O sa-ti dau nr de tel de acolo si sa vb personal cu asistenta.Se numeste ....

Astfel de mesaje intra in categoria reclama. Va rog sa utilizati Mesageria Privata pentru a transmite informatiile acestea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norina spune:

Buna,am si eu progrmare cu fetita vineri la dr Ursuleanu. M-am cam intristat cand am citit ce ati scris, de conditiile nu tocmai profesiniste de acolo, insa din ce m-am documentat pana acum ar fi varianta optima.Trebuie sa ajung musai ca nu se mai poate, noaptea e un cosmar cu respiratul, otite repetate etcProblema e cu anestezia, mai ales cea generala , aveti idee ce fel de anestezie este aceasta, ca nu mi-am dat seama, dar locala nu-i, zic eu dupa cum au descris mamicile proaspat trecute prin asta(Vivela si geniest).Pe noi ne-a progrmat pt control, e posibil sa o opereze in aceeasi zi daca am analizele facute??Peste 2 zile vom ajunge si noi, puteti sa-mi dati si mie ceva sfaturi, va rog?- noi venim din Braila si as vrea sa stiu ce ar trebui sa mai am la mine, neavand posibilitatea sa merg acasa sa iau..Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

norina, nu stiu ce varsta are fetita ta, dar lucrul principal de care aveti nevoie este...rabdarea.
in afara de asta, de servetele, mai multe (ca n-o sa primesti de acolo nimic), un prosopel (eu am avut nevoie sa tin copilul cu capul pe el cand l-au adus, avea secretii amestecate cu putin sange, nu mult, dar as fi murdarit p-acolo) si un bidon mic cu apa plata din care o sa bea copilul dupa operatie, cate putin.
eventual ceva de joaca pt copil, sa nu se plictiseasca cat o sa stati sa va vina randul.

nu prea cred ca o s-o opereze in ziua cu controlul...ai putea sa intrebi dinainte, sa-l suni pe dr sa-l intrebi. ai avea nevoie de trimitere de la medicul de familie al copilului, iar copilul sa fie pregatit dinainte, adica sa nu manance/bea nimic cu cateva ore inainte.

pe mine si pe geniest ne-au chemat de la ora 13, ne-au spus ca copilul sa nu manance/bea nimic de la ora 10,30. in operatie am intrat dupa ora 16, deci copiii au cam facut foamea/setea in ziua aia.

despre anestezie, cu siguranta nu e una locala, ci generala. dar prea multe detalii decat a dat geniest nu stiu nici eu.

bafta multa



_

Mami de pui nazdravan (2/9/07) + 10+
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Citat:
citat din mesajul lui norina

Buna,

am si eu progrmare cu fetita vineri la dr Ursuleanu.
M-am cam intristat cand am citit ce ati scris, de conditiile nu tocmai profesiniste de acolo, insa din ce m-am documentat pana acum ar fi varianta optima.
Trebuie sa ajung musai ca nu se mai poate, noaptea e un cosmar cu respiratul, otite repetate etc
Problema e cu anestezia, mai ales cea generala , aveti idee ce fel de anestezie este aceasta, ca nu mi-am dat seama, dar locala nu-i, zic eu dupa cum au descris mamicile proaspat trecute prin asta(Vivela si geniest).
Pe noi ne-a progrmat pt control, e posibil sa o opereze in aceeasi zi daca am analizele facute??
Peste 2 zile vom ajunge si noi, puteti sa-mi dati si mie ceva sfaturi, va rog?- noi venim din Braila si as vrea sa stiu ce ar trebui sa mai am la mine, neavand posibilitatea sa merg acasa sa iau..

Va multumesc!





Norina de ce nu incerci sa mergi la Budimex? Tot la dr Ursuleanu, insa mergi dimineata cu copilul (am inteles ca el este acolo pana la pranz). In felul asta nu-l mai chinuiesti tinandu-l nemancat si nebaut iar voi veti avea mai putine emotii. Si cum spunea si Vivela, daca Doamne fereste se intampla ceva macar acolo, la spital, au dotarile necesare sa poata interveni. La clinica nu cred sa aiba ceva mai mult decat endoscopul cu care opereaza. Eu, una, daca as mai face-o o data as merge la spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norina spune:

Multumesc din suflet pt sfaturi .Vivela,fetita mea are 4 ani si 2 luni si are adenoidita de pe la 2 ani cu otite repetate. Am tot incercat cu tratamnet homeopat, cu imunostimulatoare etc in speranta ca vom scapa de operatie de care mi-e foarte frica si ei nu mai spun...Anul acesta de cand a inceput gradi, a facut o forma f urata,a facut injectii, ca la antib. suspensie nu mai raspundea, avea dureri f mari de ureche,temperatura, nici nu mai vreau sa-mi amintesc.M-am tot interesat unde, ce si cum si am luat hoatararea sa ajungem la dr. Ursuleanu, cu amabilitatea si ajutorul unei mamici de pe forumul DC am intrat si in posesia nr. de telefon al doctorului si ne-am programat. Aseara am vb cu el la telefon si maine ajungem in Bucuresti sa o "vada". Nu mi-a spus inca unde o sa mergem, cand ajungem in Buc. mi-a zis sa-l sun si probabil atunci imi va zice unde il gasim.Geniest, intai am luat in calcul spitalul insa acolo nu face operatia endoscopic din cate am inteles, astfel zice ca e mai putin traumatizant pt copil si se recupereaza mai repede,din cauza asta am ales clinica, mai ales ca fetita mea are si ceva probleme cu anticoagulare din ce a reiesit din analize si pb cu inimioara avand in continuare suflu sistolic.De asta mi-e frica de anestezie ca de naiba...insa Doamne ajuta , sper sa fie bine.O sa revin cu vesti, probabil vineri vom fi acasa si ne va programa sapt. viitoare, vedem, eu sunt dispusa cat mai repede ca deja nu mai rezist psihic.Va multumesc pt sprijin si sfaturi, sanatate si sa auzim de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

norina, va tinem pumnii .
operatia totusi e una usoara, nu vor fi probleme, incearca sa te relaxezi. trebuie doar sa treci peste inconvenientele descrise mai sus de mine si de geniest, care tin de actul medical numai in mod adiacent.

din cate stiu eu, si la Budimex se opereaza tot cu aparat endoscop, poate n-ar strica sa-i arunci o intrebare doctorului. si daca zici ca sunt si mici probleme de sanatate, poate chiar ar fi mai indicat sa mergi la spital decat la clinica.

o sa fie muuuult mai bine dupa operatie, o sa vezi.
sanatate multa



_

Mami de pui nazdravan (2/9/07) + 10+
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

si am uitat sa-ti zic, daca stii ca fetita e mai vomitacioasa de fire, e bine sa ai la tine un rand de schimburi, e posibil sa verse din cauza anesteziei si sa se murdareasca.



_

Mami de pui nazdravan (2/9/07) + 10+
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput