Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(41)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

Lumi felicitari penrtu progrese!!!
vam urmarit filmuletzul...pozicile....superrrr....pupam huni pretiosi!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

despre noi...
-mergem bine....bine...in picioruse...
-vorbim in limba noastra dar mami nu ne intelege...
-ne batem...ne muscam...ne tragem de par...dar daca ne apropiem mai mult una de cealalta incepem sa ne pupam...
-dintisori: cami 4
clara 3 + o gingie umflata
-nu mai adormim legenate...ne-am invatat sa adormim in patut cu mami pe langa noi...cantand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Clara, un calduros La Multi Ani!!!! si sa ai parte de un an nou cat mai frumos, plin de incantare si momente fericite alaturi de cei dragi!

Ma bucur sa aud ca ai nascut fara peripetii, desi medicii ti-ar fi recomandat nasterea naturala... ce bine ca nu ai ascultat de recomandarile lor! Si eu doresc sa fac cezariana, imi doream dinainte sa aflu ca sarcina este gemelara, dar ma ingrijoreaza tendinta aceasta a medicilor de a te "forta" sa nasti natural... abia astept sa vorbesc azi cu doctorita, sa vedem ce imi spune nou... si, daca raman la ea, nu o voi face decat cu conditia sa pot naste prin cezariana. Nu doresc sa-mi expun copiii la niciun potential risc, nu vreau sa ridice cineva ulterior din umeri si sa spuna "nu puteam prevedea aceasta complicatie"... prefer sa iau toate potentialele riscuri asupra mea.




Carla 11+ , dublu laureata!

Blog de bebe

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

LA MUUUUULTI ANI, CLARA Tot binele din lume si muuulta sanatate!!

acum, despre mersul 4x4... ai mei merg de la 8 luni. Si cand spun ai mei, ma refer de fapt la Edi (el pe toate le-a facut primul). Robi merge 4x4 de la 10 luni. pana atunci a experimentat inotul pe uscat aka tarasul pe burta. Si avea o viteza, nene!! Deci, cum au spus si fetele, nu te impacienta, nu e obligatoriu sa inceapa la o anumita varsta, ba mai mult, pot sari chiar peste etapa asta.

lili, va pupacim, felicitari pentru progrese!!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008
prima aniversare
beculete
_
"Oricum ar fi, ai in fata o zi, mergi spre ea!
Si nu uita:
Stelele care cad, nu pier
Stelele care cad, se duc pe un alt cer."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciobotaru spune:

Elyanne Multumesc frumos pentru raspuns . Ar fi super daca ar disparea. Daca nu ar fi fost pe fata, nu as fi dat asa mare importanta.

Lili pentru progrese !

Pana la urma am fost eu si cu al meu sot sa ne luam banii de la posta. Eram pusi pe rele, dar tanti postarita, cred ca a presimtit ceva, cum ne-a vazut,ne-a spus ca 'suntem pe banda'.Daca nu mergeam personal,sigur mai aveam de asteptat. Oricum, mi-am deschis cont.
Aveeeem banuuuuti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Multumesc de urari! Sa traim cu totii ... sanatosi si veseli pt ca bebeii au nevoie de noi!

Cu intarziere , dar va invit si pe voi la niste painici care se realizeaza fara dospire si foarte rapid. Au avut mare succes printre invitati si in functie de faina folosita se poate da si copiilor... mai mari desigur, ca si finger food.
- 280g de faina (alba, neagra, de secara, de orez sau amestecate) se amesteca intr-un vas cu un praf de copt
- separat, 250g iaurt (indiferent de care), un ou, o lingurita de sare si una de zahar (rase sau nu, nu are mare influenta) se bat pana se face omogen
- se unesc cele doua compozitii, cel lichid si cel prafos si se amesteca f bine.
- cu lingura se iau si se pun cocoloase intr-o tava (unsa cu ulei, unt sau tapetata cu hartie de copt) si se lasa la cuptorul, incins in prealabil, cam 15-20 minute.
- se poate presara optional cu seminte de susan, floarea soarelui, mac sau alte minuni ce ne vine in minte.
Creste frumos in timpul acesta si e gata.

Ies cam 10-12 buc in functie de faina folosita si tine loc de o paine cumparat in ziua aceea, ba mai mult daca folositi faina integrala.
E dintr-o revista Practic.


Pofta mare!

Citat:
citat din mesajul lui Jocurban

Clara, un calduros La Multi Ani!!!! si sa ai parte de un an nou cat mai frumos, plin de incantare si momente fericite alaturi de cei dragi!

Ma bucur sa aud ca ai nascut fara peripetii, desi medicii ti-ar fi recomandat nasterea naturala... ce bine ca nu ai ascultat de recomandarile lor! Si eu doresc sa fac cezariana, imi doream dinainte sa aflu ca sarcina este gemelara, dar ma ingrijoreaza tendinta aceasta a medicilor de a te "forta" sa nasti natural... abia astept sa vorbesc azi cu doctorita, sa vedem ce imi spune nou... si, daca raman la ea, nu o voi face decat cu conditia sa pot naste prin cezariana. Nu doresc sa-mi expun copiii la niciun potential risc, nu vreau sa ridice cineva ulterior din umeri si sa spuna "nu puteam prevedea aceasta complicatie"... prefer sa iau toate potentialele riscuri asupra mea.




Carla 11+ , dublu laureata!

Blog de bebe

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami


Sper ca a fost ok la doctor. Nu vreau sa te dezamagesc, dar la Cj cezariana la cerere NU se face. Totul e la nevoie.
Eu sunt de acord cu nasterea naturala, pana si la gemeni (daca sunt bivitelini), daca toate conditiile sunt indeplinite (copii intorsi, pozitie buna, fara tensiune arteriala, fara placenta problematica, sarcina fara probleme, cordon ombilical nepericulos etc)
Oricum sarcina si nasterea gemelara se cheama ca sunt cu risc... daca mai exista si alte complicatii, oricat de mici, as opta pt cezariana. Numai ca nu se face ... la optiune.
Iti doresc sa gasesti cat mai repede un medic care sa te sustina si sa fi multumita si linistita.
Daca optezi pt ineva spune-mi si mie, poate il cunosc. din pacate am avut timp sa ii studiezi, am fost internata des.


................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

MINUNILE DE MAMARUTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Noi suntem cuminti foc. Radem f mult.
Antonia zice "tata" si "momo", care e mama mea. Pe baza de labiolectura zice si papa si baba, iar cand vede mamaruta, prietena ei de luni de zile, ii zice bubu, de la buburuza.
Iulia e f activa fizic, nu verbal, si f vesela.
Mananca castane si dovleac la cuptor, si spanac putin. Alte legume... bleahh.

O sa pun si poze.

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

MINUNILE DE MAMARUTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

Noi suntem cuminti foc. Radem f mult.
Antonia zice "tata" si "momo", care e mama mea. Pe baza de labiolectura zice si papa si baba, iar cand vede mamaruta, prietena ei de luni de zile, ii zice bubu, de la buburuza.
Iulia e f activa fizic, nu verbal, si f vesela.
Mananca castane si dovleac la cuptor, si spanac putin. Alte legume... bleahh.

O sa pun si poze.

Editez cu poze noi in semnatura.

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

MINUNILE DE MAMARUTE



................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

MINUNILE DE MAMARUTE

SAPTE LUNI SI NICI UN DINTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Clara, m-am uitat la poze... m-am topit dupa fetite! Sunt minunate!

Aseara am fost la ecografia de 12 saptamani, la Dr. Bartok... Intradevar, d-na doctor mi-a placut, desi cred ca era cam obosita si n-a stat foarte mult la povesti cu mine... In schimb la cabinet am asteptat aproape 3 ore peste ora programarii, ca sa ajung la rand. A fost o situatie foarte aiurea, programarile la d-na doctor se fac din sfart in sfert de ora, iar consultatiile dureaza minim 30 minute/ persoana... si am inteles de la asistenta ca totdeauna e la fel. Toata lumea era tensionata, satula de asteptare... pacientele comentau, revoltate de situatie... asistenta comenta inapoi... Am ramas cu o impresie foarte neplacuta. Oricum, la intalnirea viitoare m-am programat prima pe ziua respectiva, sper ca asa n-o sa mai am treaba cu asteptatul acesta degeaba...

Acum despre bebelasi! Sunt corect dezvoltati, amandoi/amandoua au 4,3cm si deja inotau de numa' pe acolo... m-am uitat cu sotul in ecran si ne-am emotionat enorm vazand acele mogaldete cat de energic dadeau din manute si picioruse... Am fost terminata de emotie toata seara! Iar azi noapte numai asta am visat!

Maine in sfarsit voi face si setul de analize pentru bolile infectioase (toxoplasmoza si restul), sper sa trecem cu bine si peste acest hop... eu am pisica de ani si ani de zile, mi-e teama sa nu fie vreo problema din aceasta cauza... Dar am incredere ca nu va fi nimic in neregula si totul va decurge "conform planului"...



Carla 11+ , dublu laureata!

Blog de bebe

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciobotaru spune:

Clara Sunt dulcici foc Anto si Iulia. Mi-s dragi tare! Sa va traiasca! Ma bucur ca sunt cuminti.Sunt mai mari decat ale mele cu 5 zile.
Si noi spunem baba, papa, mama, aida. Nu sunt asa cuminti in schimb, nu stau locului nici macar o clipa,nici in pat, nici in brate, nicaieri si acum rad , acum maraie.Trecerea asta de la o stare la alta foarte usor este solicitanta psihic, dar nu am ce face!


Mergi la inceput