Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(41)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Clara LA MULTI ANI si din partea mea, sa fii sanatoasa si fericita alaturi de familia ta.
Sunt scumpe tare fetitele, sa fie sanatoase si sa va bucurati de ele. Si ce frumos mananca

Fetelor aveti vreo tehnica de deschis gurita puiului cand vede lingurita? Bogdan al meu, strange buzitele cand ma vede ca vreau sa-i dau papica si cand il pacalesc si o deschide, nu inghite nimic si ii iese tot afara. Si asta e valabil cu orice aliment.
Bianca e mai cooperanta.
De vreo 2 zile Bianca spune niste silabe care seamana cu "apa", "tata".

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

noua.(lui Vladut)ii ies 4 dinti odata
si..mai rau..a facut o laringita..de toata frumusetea...face crize de sufocare...vad ca acum dupa peritol si prednison e mai linistit..insa...sper sa se vindece rapid fara antibioticul..pe care abia l-am gasit in oras...



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Clara, fetitele sunt superbe, superbe foc!! Ce-au mai crescut!! Doamne, cand a zburat timpul, deja 7 luni??

Bogdana, sanatate multa puiului! Prednison il va ajuta, e controversat, dar cu crizele de sufocare nu te pui, asa e cu laringitele astea, sunt pacatoase rau.... sper sa va reveniti repede de tot si dintzocii sa iasa fara probleme!

Iuca, alor mei, cand erau mici si nu deschideau gura la mancare, nu foloseam nicio tehnica, renuntam, si incercam mai tarziu, fara insitente, fara nervi din partea mea si, inevitabil apoi, si din partea lor... am ajuns acum sa papam fara mofturi, fara maimutareli, fara jucarii, in 5-10 minute...

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008
prima aniversare
beculete
_
"Oricum ar fi, ai in fata o zi, mergi spre ea!
Si nu uita:
Stelele care cad, nu pier
Stelele care cad, se duc pe un alt cer."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Mersi Luminita
Iuca..da-i o lingurita in mana sa se joace..in timp ce papa



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

Clara...superbe pozicile shi fetitele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Salut

Multumim tuturor pentru aprecieri! Chiar au zburat 7 luni... dar au fost f bogate!

Iuca, noi am avut si mai avem, la legume, figuri in program, in sensul ca Anto le primeste cu trucuri, iar Iulia nu le primeste numai uneori, cand nu am succes cu nici un fel de vrajeala.
Am incercat sa imi dau seama de ce nu le primesc.
Iulia e f zvapaiata, in primul rand, si nu ii place gustul unor legume, in al doilea rand.
Antoniei nu ii placea in sine actul de a manca - indiferent ce era in bol.
Am adoptat tot felul de metode cu Anto ca sa i se faca mancatul mai atractiv: i-am pus jucarii, am dus-o in alta incapere, l-am rugat pe tati sa ii dea sau pe persoana care tocmai era in voga (buni, bunu, nasa...), i-am dat o lingurita si ei in timp ce manca ca sa aiba preocupare si i-am lasat-o si in rest sa se joace cu ea, i-am schimbat ora de masa, i-am schimbat ordinea de mese: legume1 si fructe2 sau invers.
Pana la urma am reusit cu lingurita, i-am dat o lingurita , ea imita singura mancatul, i-am mai strecurat cate o lingurita cu mancare si eu, ea se mira...., se uita in lingurita ei, radeam cu totii si... iaca asa, acum mananca orice cu drag la masa de dimineata (branza, cereale, iaurt, fructe coapte, crude sau la abur, amestecate cand cum), iar la legume mananca orice ce nu are morcov.

Iulia, manca numai masa de fructe cu lactate si cereale sau fara. Oricat. Dar la legume.... zici ca au pioneze.
Am incercat tot felul de combinatii si nu am avut succes, indiferent de momentul zilei. Am facut pauze de cateva zile, de o zi, de o saptamana ... nimic schimbat. Apoi la 5 luni jumate am zis ca stau trei saptamani si nu ii dau legume deloc,apoi o iau de la capat. Si asa am si facut.
Au aparut intre timp castanele si dovlecii de cupotor, care ii plac f mult... si in combinatie cu ele mai dau si carnita si galbenus de ou, cateva fire de spanac sau alte legume in cantitati mici. Nu mananca nici acum tot, dar un 70% mananca. Iarasi, daca ii pun un mar crud ras intre legume, e la fel de bun, ca nu am mereu castane si dovleac, si nici nu e ok asa de des.
La ea puteam veni cu orice fel de lingurite, boluri, jucarii... daca nu vrea, nu vrea si gata! I-am dat pace.
Am rupt masa de legume in doua, pt ca e foarte activa si se agita ca un Pepsi, nu are rabdare sa stea. Si asta era un motiv pt a nu finaliza masa.

Acum mancam masa de fructe impreuna, la aceeasi ora, in bucatarie, iar masa de legume in incaperi separate, sa nu o deranjam pe Anto sau sa nu se ia dupa noi. Anto mananca deodata si iulia in doua sau trei etape in timp de 40 minute sau o ora, cu pauze de joaca.

Cum trece timpul, cum apar provocari noi, obiceiuri si apucaturi noi din partea bebeilor, asa trebuie sa fim pe faza sa gasim pentru orice scheme si figuri cate un antidot.

Pe de alta parte, nici noi adultii nu avem pofta mereu de mancare, nu mancam mereu aceeasi cantitate asa ca...

Bogdana, ce rau imi pare... mersul la gradinita a lui Andrei a adus in casa atatea provocari pentru organismele lor? sau toamna pur si simplu?
Sa se faca repede bine!
................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

MINUNILE DE MAMARUTE

SAPTE LUNI SI NICI UN DINTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

nush Clara...insa...cert e ca tb sa-si formeze imunitatea cumva.si nu ma mai panichez...nu am ce sa fac. Eu pana la 2 ani..am fost un copil f bolnavicios..si dupa aia..abia am racit de 5 ori in 25 ani..dc seamana cu mine..e ok..chiar dc ma chinui cu ei pana la 2 ani.



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

ce "biviteline"sunt si gemenele tale..Clara..sunt tare frumoase..iti vine sa le mananci...ai mei tot mai mult incep sa se "distinga"....e clar..au acele trasaturi..de gemeni..insa...nu ca cei univitelini
Iulia..o trage pe Antonia de par..asa face si Catalin...cu Vlad..il ia prin invaluire...tot asa..Vlad ii ia jucaria din mana lui Catalin...



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ciobotaru

Luminita Multumesc pentru raspuns! Nu stiu ce sa mai cred! Fetele trec de la o stare buna la una agitata foarte repede! Cand asa , cand asa! Cand una ,cand alta! S-ar putea sa nu fie de la dintisori! Nu stiu!
Sper sa treceti cat se poate de usor peste urmatoare perioada cu maselute!
Cred ca noi primim banutii la sfr saptamanii! Am ramas codasa! Mi- s-au lungit urechile asteptand!


Clara Sa fii sanatoasa si tot ce iti doresti! O varsta frumoasa !
Interesante tehnicile pentru nasuc!
O sa tin cont de ele mai tarziu!

Fetele mele au din nastere, intre sprancene, cate un semn.Una sub forma de ciorchine si cealalta sub forma de cruce cam de 1 cm. Multa lume imi spune ca sunt semne din nastere, dar sunt persoane care imi spun ca or sa dispara! Sincer, nu stiu ce sa cred.Semnele sunt formate din punctulete mici rosii!Imi este teama sa nu creasca pe masura ce se maresc fetele si sa devina inestetice.Oare sa cer parerea unui dermatolog sau nu e cazul?Ma gandesc sa nu par paranoia!

Angi mami de doua nazdravane mici Stefania si Teodora (24.03.2009 - ajunul Buneivestiri)

http://stefiteo.shutterfly.com


Angi si Alexandra mea s-a nascut cu un alstfel de semn. Acum la 3 ani abia se mai vede, se observa mai tare cand plange sau daca se incrunta. Pediatra noastra ne-as pus sa o lasam in pace, ca va disparea. Atata timp cat nu ridica probleme de sanatate nu ma stresez.

Sabina 13+ viitoare mamica de gemeni identici si mamica Alexandrei

http://www.dropshots.com/sabana#albums/poze%20noi%20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Clara iti spun si eu La multi ani cu intarziere. Sa fii sanatoasa, sa te bucuri de fetitele tale, sa ai parte de impliniri si multe bucurii.

Sabina 13+ viitoare mamica de gemeni identici si mamica Alexandrei

http://www.dropshots.com/sabana#albums/poze%20noi%20

Mergi la inceput