S-au nascut gemenii la termen?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Ioana, eu am nascut la 36 sapt, dupa ultimul ciclu, dar dupa dezvoltarea nu aveau deacat 33 saptamani si 2100 grame respectiv 1900 grame. Poate duceam mai mult daca nu faceam preclapsie...Am stat destul de mult in spital pana au mai crescut bebeii. Acum suntem toti acasa si suntem bine. Eu zic ca am fost o exceptie, am vazut ca fetele au reusit sa duca destul de mult sarcina...asa ca Bafta!si mai mare grija de tine

KIKI mamica fericita de gemenii Alex&Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexas spune:

Eu am nascut la 39 de saptamani fetita a avut 2900 si baietelu 2200 am nascut seara pe la 7 jumate si au stat pana dimineata la incubator si au fost ok si au luat bine in greutate


miruna si andfrei ingerasii lu mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexas

Eu am nascut la 39 de saptamani fetita a avut 2900 si baietelu 2200 am nascut seara pe la 7 jumate si au stat pana dimineata la incubator si au fost ok si au luat bine in greutate


miruna si andfrei ingerasii lu mami


multumesc pentru raspuns. desi erau in termen de ce a mai fost nevoie sa stea la incubator?

Sabina 13+ viitoare mamica de gemeni identici si mamica Alexandrei

http://www.dropshots.com/sabana#albums/poze%20noi%20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelabahrim spune:

kalispera (buna seara)la toate mamicile, burticile si puisorii mici!nu sunt doctor sa spun fa asa sau fa altfel , s-au nascut sau nu s-au nascut, dar ca mamica de gemeni pot sa-ti spun cate ceva din experienta mea.baietii mei s-au nascut la termen, 2.600 si 2.730 kg, sunt plecata de 4 ani din tara si a trbuit sa lucrez in fiecare zi sa nu imi pierd locul de munca .nu a conta ca sunt gravida, nu pt straini, am lucrat pana in luna a 7 , am facut si efort, am stat 8 ore in picioare in fiecare zi, dar am ascultat intotdeauna ce mi-a spus doctorul: la primul semn de durere , sangerare , etc, repaos total . am nascut prin cezariana si singura proplema a fost perioada de recuperare. cezariana doare! nu spun ca nasterea normala nu doare dar recuperarea este mai usoara. acum baietii au 4 ani si cred ca si durerea si stresul dinainte si dupa nastere nu-l uiti niciodata. multa sanatate tie si poiutilor tai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

eu am nascut la 38 saptamani 2.450 shi 2.800...poate mai rezistam dar doctorita trebuia sa plece in concediu shi spunea ca e mult mai bine in sarcina gemelara sa se faca cezariana programata decat sa se faca de urgenta.
am stat o saptamana in spital pentru refacerea mea, fetele puteau pleca acasa dupa 3 zile
am mers la serv pana la 34 de saptamani...nu puteam sa merg pe jos nici 50m...asa ca am folosit masina in care cu greu mai incapeam la volan.
dupa 34 saptamani mi-am petrecut timpul in varful patului sau in fata calculatorului fara a ridica "un pai de jos"
nu stiu cam sunt sarcinile unice dar eu zic ca o sarcina gemelara este mai dificila shi trebuie mai multa atentie
sarcina usoara shi ai grija de tine!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Ioana, eu am nascut la 37 de saptamani implinite. Iris a avut 3,00 kg/51 cm iar Karina 3,500 kg/50 cm. Nu au fost considerate premature fiind trecut termenul de 37 saptamani. Pana in luna a 7-a m-am simtit OK. Dar dupa... abia ma mai intorceam in pat.

Am nascut prin cezariana datorita varstei (37 de ani), a faptului ca era prima nastere, mai erau 3-4 fibroame in uter pe langa fetite, erau obtinute prin fiv si... nu am vrut sa riscam nimic. Teoretic.
Practic mi s-a rupt apa in spital imediat dupa internarea pt "cezariana programata", m-am chinuit 3 ore pana m-a luat la operatie, in travaliu, cu contractii si dureri ingrozitoare. Ma rugam de ele sa imi scoata cerclajul, sa-mi faca o epidurala sa nu mai simt asa durerea si sa ma lase sa nasc normal. Nu au vrut, Cand a venit profesorul mai aveam cateva minute si o nasteam pe Karina. Simteam ca iese ceva ca o minge de tenis calda. M-a bagat urgent in operatie, le-a scos pe ele, doar Karina avea membranele rupte, Iris ar mai fi stat acolo... Ele au fost OK, eu mai putin, Mi s-a rupt vezica urinara in timpul operatiei. Am stat 14 zile in spital sa-mi revin cat de cat.

Sfatul meu este sa te protejezi cat poti si sa faci si cerclaj preventiv. Tu faci cum consideri si cum crede si medicul tau in care stiu ca ai mare incredere.

off topic: te astept cu un telefon sa ne vedem sa rezolvam treaba pana nu creste burta prea mare. Pup!

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Ioana, eu am nascut la 39 sapt si 4 zile. S-a rupt o membrana si s-a facut cezariana pentru ca Irina era pozitionata transversal. Desi s-au nascut la termen, as putea spune, fetitele au fost mici la greutate: Laura 2350 gr si 49 cm si Irina 2050 gr si 50 cm. Azi au implinit 3 luni si au luat bine in greutate: Laura are 5480 gr si Irina 5220 gr. Pe Irina au bagat-o in incubator pt 1 ora, probabil pt siguranta/monitorizare.
Am avut o sarcina usor de dus dar mi-am ascultat organismul. Am fost la serviciu pana in sapt 37.

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosminalaura spune:

buna seara.eu am nascut la 36 de saptamini.am stat o luna in spital cu contractii.ele s-au nascut de 1,900kg si 1,500kg.au stat o luna la incubator si au venit acasa cu 2,200kg.a fost o lupta dar acum la 3anisori sint foarte bine.nu cred ca toti copii nascuti prematur au probleme.sint foarte destepte si in afara de micile raceli specifice virstei nu au avut nici o problema.multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goss76 spune:

Am nascut la 37 sapt si 3 zile cu bine scor apgar 10 la amandoi greutate fata 3600gr si baiatul 2800gr. Am facut o gramada de ecografii ca sa ma linistesc pentru ca am fost groaznic de stresata. Pana la un moment dat baiatul era mai mare dupa care fata l-a depasit si eu ma tot gandeam daca este in regula. Toata sarcina am luat medicamente ca sa o pot duce cat mai mult. La un moment dat s-a micsorat colul sub 3 cm si a trebuit sa stau la pat pana la sfarsit. Imi aduc aminte ca a fost destul de greu pentru ca nu dormeam noaptea si burta era din ce in ce mai grea. Cred ca medicamentele de baza au fost nifedipine impotriva contractiilor si preclamsiei ( date preventiv) si dexametazone ( preventiv pentru maturare plamani in caz de nastere prematura). Din cand in cand luam si no-spa dar mai mult sa ma calmeze si sa pot dormi decat pentru contractii. Oricum contractiile trebuie evitate cat se poate de mult ca sa nu micsoreze colul. Pana la urma totul a fost bine .
Pupici si rabdare pentru ca se poate dar cu foarte multa grija.
http://community.webshots.com/album/574808450WiGDJQ




Mergi la inceput