Flori de lux...mai bine NU!!!

Flori de lux...mai bine NU!!! | Autor: ancadragoman

Link direct la acest mesaj

Buna miresicilor,

Va scriu cu durere in suflet si lacrimi in ochi, chiar si acum dupa 10 zile de la nunta.
Ma uit la poze si nu stiu cum sa reactionez…
Dar sa va povestesc, mai bine.
Fina, ca orice mireasa, vroi o nunta perfecta, de vis. Mai mult, ca sa se asigure ca are parte de asa ceva, s-a inconjurat de oameni profesionisti (asa credeam cu totii ca sunt). A angajat o super formatie (care s-a ridicat la nivelul asteptarilor….si a banilor), cameramani foarte buni, fotograf ok, si….”Agentia Flori de Lux” mergand pe profesionalismul lor si pe activitatea din 2004 (dupa cum ne-a spus chiar reprezentanta firmei).
Dar sa va povestesc pas cu pas “colaborarea” cu ”Agentia Flori de Lux”:

Ne pregatim de nunta....cu 1 an inainte. Facem "search" pe google dupa aranjamente de flori, buchete, lumanari, cocarde, aranjamente de masini....ca doar e prima oara cand fina face nunta. Buchetele au fost simplu de ales, fiind ca ale cosmeticianei ei (cununata anul trecut) deci nu poze gasite pe site-uri din america si imposibil de reprodus in Romania. Si apoi...totul a mers in ton cu ele. Lumanarile, si toate aranjamentele pentru masini. Aceleasi culori, acelasi model…
Nu pare greu.....PENTRU NOI !!!
Gasim ”Agentia Flori de Lux”, intram pe site, suntem incantate la maxim si de preturi si de poze.
Fina stabileste o intalnire cu reprezentanta firmei, Ioana Teodorescu, si merge la firma, inarmata cu poze.
Ii explica: vreau buchetul EXACT ca in poza, acelasi model, aceleasi culori, lumanarile, aceleasi culori, poza de pe site, cu mentiunea ca pe site erau pe o parte, fina vroia pe rotund. OOOKKK, ni se raspunde din partea Dnei. Teodorescu. Aranjamentele pentru masinile invitatilor sa fie cu o cupa de crini (desfacuta), organza si niste iarba! Ii arata fina poza si ii spune: EXACT asa vreau sa fie, doar ca in loc de crin roz cum e in poza, eu vreau portocalii (acelasi portocaliu ca la buchete). Pentru masina miresei a vrut un buchetel format din 3 cupe de crini albi, cu organza alba care sa “curga” pe langa oglinda in jos cam 1 metru. Aranjamentul asta il vroia pentru ambele oglinzi la masina ei. Din nou a primit ca raspuns un OOOOKKKK categoric! Si a plecat fina foarte multumita….chiar m-a sunat si i-a laudat cat de ok sunt, cat de draguta pare Dna Teodorescu si cum poate ea / firma sa faca tot ce si-a dorit de la nunta asta!
Pana la urma, dupa discutii pe mail in care fina i-a mai trimis odata pozele, a venit ziua sa merg cu ea sa platim avansul.
Mergem, o cunosc si eu pe Dna Ioana Teodorescu (foarte amabila de altfel, dupa ce a intarziat 1 ora), recapitulam IAR comanda, aratam IAR pozele, ni se raspunde IAR “OOOKKK”, dam avansul, si….plecam fericite.
Dupa 2 saptamani….vine ziua cea mare: NUNTA!!!!!

Cand eram si eu ca toate nasele ce se respecta, la coafor, ma suna sotul meu (nasul J ) impacientat rau, ca ce sunt lumanarile astea, ca sunt mici, sunt de botez, si cam dubioase. Ii spun: “stai fara grija pana vin eu” cu gandul ca “ce stie el….doar e barbat si nu se pricepe la flori”. El, intre timp, a sunat-o si pe fina, facand-o si pe aia sa moara de inima. Fina ma suna sa ma intrebe cum sunt lumanarile, sperand (ca si mine de altfel) ca sotul meu exagerase, eu eram inca la coafor, stresul crestea.
Ajung acasa! Secunda 1: uimire!, Secunda 2: ochii imi ies din orbite! Secunda 3: criza de nervi!

NU era NIMIC din ce comandasem: crinii erau somon, NU portocalii, lumanarile erau pe o parte, nu rotunde, crinii nici nu aveau pistilii scosi (motiv pentru care si cavalerul si finul s-au murdarit pe camasi, ulterior), lemne de sustinere NU existau, iarba de decoratie era lipsa (sau in fata blocului pe gazon J ). Plus de asta….erau MICI lumanarile. NU erau cum le vroiam noi, lungi, sa poata fi tinute pe pardoseala. Trebuiau tinute in mana! Una era cu o carpa (nu exagerez deloc) alba, una roz!! Cum roz? Noi vroiam portocalii!!!!!
Depasec cu greu momentul, o sun pe fina sa-i spun, ca sa nu mai stea pe jar. Ii spun, doar, ca nu sunt ce am comandat noi, dar per ansamblu sunt dragute! Acum….ce sa-i spun cu 2 ore inainte de nunta? Ca sunt urate? Ca nu seamana cu ce am vrut noi? Ca am dat banii aiurea? NU, evident, sunt dragute, a fost suficient!

Peste ceva timp….vine finul (cu alaiul) sa mergem la fina! Cand am vazut buchetele….sa lesin!!!!!!!!
Oribile!!!!! Aranjamentele de masini? Erau dintr-o cupa de crin (SOMON) legate cu o funda! Unde era portocaliul nostru??? Aranjamentul pentru masina finei, erau 3 cupe de crini, una SEMIdeschisa si 2 BOBOCI (semana cu….nu pot sa spun ce).
Am plecat la fina, recunosc, cu inima stransa. Ma gandeam ca, pe de o parte este prea tarziu sa mai facem ceva, pe de alta, fina o sa se supere si o sa faca o cadere nervoasa in ziua nuntii. Ce mai….eram cu totii stresati! Eu, sotul meu, pana si finul…
Cand am ajuns…fina deja era nervoasa / stresata, cu o gramada de lume in jurul ei (deh, ca la nunta), se agita dintr-o parte in alta. Vine, intr-un suflet, la mine si cand vede florile (buchetele si lumanarie) se opreste si ma intreaba: ce sunt astea? A gresit aia comanda?
Ne apucam sa punem cocardele naturale (trandafiri) in pieptul finului, al nostru, socrilor mari si socrilor mici. La mine a fost caz fara speranta, pentru ca cocarda mea s-a rupt si nu am putut-o prinde (am compensat, printr-o gluma, spunand ca am in par flori si e ok), dar la sotul meu si la socrii au inceput sa se descompuna. Adica…cadeau petalele!!!!!
Cu greu am Calmat-o. CU GREU !!!!!
Am plecat la biserica. Fina ma intreaba unde sunt aranjamentele pentru masini, ca sa mearga o fata sa le puna. Ii spun ca o parte au fost montate, dar o parte nu, si ii arat ce am primit de la ”Agentia Flori de Lux”. Avea lacrimi in ochi, deja. DAR, a depasit cu eroism si pasajul asta.
Cireasa de pe tort (ca sa o denumim frumos) a fost in momentul plecarii de acasa de la fina (care sta la etajul 2) si la etajul 1 au inceput sa CADA cupele de crini din lumanari. A fost momentul maxim pe care il puteam indura cu totii, mai ales fina in calitate de mireasa, la unicul eveniment de genul asta din viata ei! A izbucnit in plans…si a plans pana la biserica cu suspine. (noroc ca coafeza care o si fardase a mers cu noi la nunta). Pe drumul spre biserica, am cedat nervos si am sunat-o pe Ioana Teodorescu si am tipat la ea! I-am spus ca este inadmisibil sa faca asa ceva! Intr-un moment asa de important in viata unui om. E NUNTA, nu petrecere de zi de nastere !!!!!!! eu tipam (lucru pe care nu-l fac de obicei) si ea tacea
! (macar atat)

In mare…cam asta a fost! A urmat o petrecere foarte frumoasa, cum spuneam si la inceput, fina a avut o formatie super, restaurantul foarte frumos si mancarea extraordinara. Dar de cate ori ne uitam la flori…suspinam amandoua! Acum suspinam la poze. Ingrozitor!

V-am povestit si voua cu lux de amanunte, ca sa stiti la ce sa va asteptati! Nu e de joaca cu o asa de importanta zi! Nu e bairam, zi de nastere sau meci ce trebuie sarbatorit! Este NUNTA VOASTRA si aveti mare grija pe cine contractati!
Categoric… www.floridelux.ro NU este o alegere potrivita!

Atasez aici cateva poze .

Va pup, miresicilor si va doresc o nunta ca in basme!

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Imi pare foarte rau de ce vi s-a intamplat !!! Stiu ca nu se poate repara, ca ocazia este unica si nu se mai repeta, si din pacate multi din cei care furnizeaza servicii pentru nunti pe asta se si bazeaza, ca n-o sa poti sa renunti la servicii cu 2 ore inainte de nunta !

Ati platit totul inainte sau ati dat doar un avans ? Ca evident nu mai trebuia sa platiti restul, cand ati vazut produsele !

Ce poti sa faci acum, ca sa previi alte viitoare mirese de la a lua aceeasi tzeapa:

1) Daca ai un contract sau macar chitante si mailuri cu poze, poti sa faci o reclamatie la OPC. Documentata bine, cu numele firmei, codul de inregistrare in Registrul Comertului, codul fiscal, tot ce e nevoie ca sa fie identificata firma. Crede-ma ca, la foamea de bani pe care o are statul, sigur se duc peste ei si le da vreo amenda, sau macar trebuie sa plateasca o spaga grasa ca sa scape de o amenda si mai grasa.

2) Da o cautare pe net si identifica cat mai multe forumuri si site-uri pe carte se intalnesc viitoare mirese si posteaza peste tot acest mesaj. Cu cat stie mai multa lume despre aceasta firma, cu atat se poate feri mai usor. Fiind o firma pe care ai gasit-o pe net, probabil ca se bazeaza mult pe publicitatea online, asa ca o sa-i doara chestia asta.

3) Fa acelasi lucru cu toate agentiile care organizeaza nunti si spune-le sa nu lucreze cu aceasta firma, pt ca sunt neseriosi. Da cat mai multe date concrete, dar fara sa fii plictisitoare. Adresa firmei si persoana de contact, ca poate sa schimbe numele la firma si sa o poata recunoaste.

4) Si nu in ultimul rand, trmite-i o copie in cc acestei directoare, cu toate mesajele pe care le trimit, ca sa vada si ea ce inseamna sa dai tzepe !

Boghi

www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai lucreaza cineva goblen?
www.avonromania.webs.com" target="_blank">... e mai simplu decat crezi ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Dadusem avansul si cand ni s-au livrat produsele erau acasa doar barbatii ca noi eram la coafor si nu prea stiau ce trebuie sa primeasca.
sfaturile sunt f bune si o sa tin cont de ele.Mersi mult

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_n spune:

Cand ai zis anca in treaca ca florile nu erau ce ati comandat si m-am uitat la poze nu mi s-a parut ca au dat rau. si in poze, daca nu stii toata povestea, nu iti dai seama prea bine. insa sa cada din ele petale...asta nu e de tolerat!!!!

dar acum auzind toata povestea si realizand clar ce sentimente v-au incercat, ma enervez si eu.

fapta e trecuta, momentul nu il mai poti recupera, insa poti face antireclama la greu. peste tot pe unde se poate, sa se fereasca toata lumea de ei. o sa "promovez" si eu antireclama lor.

pana la urma anca, ati fost frumosi si se vede ca v-ati simtit bine. eu zic sa va uitati la poze si sa va amintiti doar de ce a fost placut

Smile, what's the use of crying/You'll find that life is still worthwhile/If you just smile (Smile - Michael Jackson)


Cauta si pastreaza mereu o bucata de cer deasupra vietii tale





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Oana ti-am zis eu ca a fost dezastru

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alsa spune:

Sunt nasa in noiembrie si bineinteles ca ma pregatesc sa fac buchetele si lumanarile. Anca, multumesc mult pentru avertisment.

Nu se poate asa ceva!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:


Florile folosite se vede clar ca sunt taiate de o saptamana, de restul nu mai zic nimic.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Of, Ancule imi pare rau ca ati avut atatea peripetii
Eu cu buchetul de mireasa am patit-o, am vrut sa fie incojurat de voal, am ales cu tipa de acolo de care sa fie, scria clar pe comanda ca sa fie cu voal si in ziua nuntii cand eram la coafor, ma suna cumnatul ca buchetul meu e fara voal, l-am trimis inapoi sa-i puna zapacita aia voalul..bun......vine alaiul la mine acasa, primesc buchetul, sa pic jos nu alta, o multime de trandafiri aveau petale ofilite, maro!!! arata oribil buchetul
Clar a doua zi dupa nunta, ca nunta a fost duminica m-am dus la florarie c-o falca-n cer si una-n pamant, asa m-am certat cu aia ca la usa cortului si cica florile au fost foarte proaspete cand a facut buchetul!!! Da, si s-or fi ofilit brusc in cateva ore, nu??? Si acuma ma apuca dracii cand ma gandesc.

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Citat:
citat din mesajul lui alsa

Sunt nasa in noiembrie si bineinteles ca ma pregatesc sa fac buchetele si lumanarile. Anca, multumesc mult pentru avertisment.

Nu se poate asa ceva!!

alsa

Pai uite ca se poate si daia am vrut sa scriu aici ,sa fie lumea avertizata ca e tare naspa sa treci prin asta

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei


Florile folosite se vede clar ca sunt taiate de o saptamana, de restul nu mai zic nimic.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !


Pai ce sa mai spui

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Citat:
citat din mesajul lui kitzy

Of, Ancule imi pare rau ca ati avut atatea peripetii
Eu cu buchetul de mireasa am patit-o, am vrut sa fie incojurat de voal, am ales cu tipa de acolo de care sa fie, scria clar pe comanda ca sa fie cu voal si in ziua nuntii cand eram la coafor, ma suna cumnatul ca buchetul meu e fara voal, l-am trimis inapoi sa-i puna zapacita aia voalul..bun......vine alaiul la mine acasa, primesc buchetul, sa pic jos nu alta, o multime de trandafiri aveau petale ofilite, maro!!! arata oribil buchetul
Clar a doua zi dupa nunta, ca nunta a fost duminica m-am dus la florarie c-o falca-n cer si una-n pamant, asa m-am certat cu aia ca la usa cortului si cica florile au fost foarte proaspete cand a facut buchetul!!! Da, si s-or fi ofilit brusc in cateva ore, nu??? Si acuma ma apuca dracii cand ma gandesc.

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008)


hai ca si tu ai tras o spaima

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT!!

Mergi la inceput