Nu vreau sa mai aud de copiii din prima casatorie!

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea


De fapt conflictul este atat de puroiat pentru ca Petrica refuza, sub diverse pretexte (financiare, morale) sa isi vada copiii cei mari in afara familiei actuale.


Mai sa fie - si cand sotia unei familii si mama a doi copii decide sa aiba un amant si sa plece dupa acesta nu e nici o problema. Pai e puroiat rau.

"in afara familiei actuale..." pai este o familie legala perfect legal, perfect nomala, perfect armonioasa si ca sa vedem echidistant hai sa comparam cei doi actori si parinti si ex soti.
1. mama - in timpul casniciei isi gaseste un barbat are relatii extraconjugale si decide sa plece dupa acest barbat altul decat sotul si tatal celor doi copii din familie.
2. dupa divort mama continua relatia de concubinaj iar copiii solicitati spre crestere si educare numesc o persoana adulta straina de ei mama si sotie curva asemeni mamei lor. Nu stim prea multe despre relatia de concubinaj insa este o relatie nelegalizata iar copiii aflati exclusiv in grija si obligatia mamei sunt asa cum sunt de (ne)educati.
3. tatal in perioada primei casnicii recunoaste faptul ca acea casnicie a fost o eroare dar din punct de vedere material si-a indeplinit sarcinile cu succes. Nu stim moral insa cum a decurs relatia anterioara dar nimeni nu a spus ceva negativ la adresa lui nici ex sotia nici copiii din prima casnicie.
Nu are limbaj violent nu a avut relatii extraconjugale fata de exsotia lui.
4. dupa divort mama si-a luat copiii si a plecat dupa concubin in alt oras. In mod repetat a fortat ex sotul si tatl copiilor comuni sa se deplaseze in orasul ei spre a avea contact cu acesti copii chiar daca in mod practic ajungea in repetate randuri in orasul exsotului fiind in vizita insa a refuzat ostantativ sa isi aduca copiii in aceste momente.
tatal cunoaste dupa divort o alta femeie cu care se casatoreste si intemeiaza o familie care decurge absolut normal au copiii si o relatie armonioasa, echilibrata asezata bazata pe incredere si sinceritate reciproca. Este o relatie legala corecta normala fireasca.
ex sotia refuza orice fel de discutie cu exsotul pe orice tema catalogand sotia actuala curva modul de manifestare fiind izbitoar de asemanatoare cu a copiilor din prima casnicie.
Cu toate acestea ex sotul in virtutea dorintei de a mentine o relatie cu copiii din prima casnicie incearca si reuseste in mai multe randuri sa isi aduca copiii la noul sau domiciliu insa acestia au un comportament violent, obscen si violent culminand cu aruncarea unui bebelus de 6 luni in mod deliberat dupa declaratia unuia dintre cei doi copii pe podea si punand sanatatea si securitatea acestui bebelus in pericol.
Mama acestui copil refuza sa mai primeasca sau sa mai aiba legaturi directe cu copiii sotului ei din prima casnicie datorita acestui incident regretabil.
Sotul ajunge la concluzia ca e timpul sa opreasca aceasta derulare relationala atata vreme cat copiii din prima casnicie vor avea acest comportament violent si obscen.




Asta e istoria pe scurt si rece. Restul sunt scenarii ....

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui Petrica_do

Citat:
citat din mesajul lui marius

Petrica - minti omule.... nu intelegi ca aici nu ai dreptate, ca minti, ca.... sigur nu e asa? Ca tu nu ai trait asta, ca....

Offf..offf... Hollywood reloaded. Am mai spus. Esti un om un toata firea - taci, gandeste, decide si actioneaza ca atare. Nu uita ca nu poti sacrifica o iubire niciodata pe nimic. Adica asta nu se face. In rest numai de bine.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


Marius...cred ca o sa iti ascul sfatul..Asa e ...mi-as sacrifica familia pt nimic. Copiii mari tot asa s-ar purta, ex nevasta tot asa m-ar injura...pe forum tot asa s-ar comenta....etc


Copii tai sunt nimic? In cazul asta, nu-i meriti. Pacat ca nici mama lor nu e mai grozava. Chiar mi-e mila de ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Marius, ce legatura are postul tau cu ce am scris eu si cu subiectul in sine ?
Oricat de nemernica ar fi prima sotie si orice s-ar fi intamplat intre ei, aici e vorba de copii si de faptul ca Petrica vrea sa-i abandoneze ... despre ceea ce vrea sa faca si nu despre ceea ce a facut pana acum. Ce a facut pana acum s-a dovedit ca n-a functionat.

Greseala lui Petrica este ca incearca sa isi forteze primii copii sa ii accepte familia actuala ... din diverse motive - influenta mamei, atitudinea neveseti nr 2, varsta adolescentei, lipsa unui tata in educatie, poate atmosfera de acasa - acest lucru nu este posibil acum. Nu ar mai trebui consumat efort pentru asta. Ar trebui gasita o solutie de compromis intre adulti si nicidecum arestarea adolecentilor, protectia copilului, psiholog, abandonarea lor ... si aceasta solutie exista.

Eu nu pot intelege cum de il poti incuraja in a le intoarce spatele. Si asa au o familie disfunctionala, cum poti sugera sa ramana de tot fara tata ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Marius, pai asta este istoria asa cum a inteles-o Petrica.

Istoria din punctul copiilor de vedere si a mamei lor naturale nu e aici. Si cel mai probabil e diferita 100% de ceea ce s-a relatat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Tot revine faza cu "mi-as sacrifica familia". Adica cum? Dc. te duci sa ii vezi pe cei mari separat de ce iti sacrifici familia? Nu gasesc raspuns decat in presiunile sotiei actuale, numai ea poate sa se opuna si sa te puna sa alegi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Petrica, ai mai vorbit cu Denisa de atunci? dar cu baiatu'? ca oricum or trecut trei saptamani numa' de cand ne-ai scris noua?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Initial am crezut ca Petrica vrea sa-i ajute pe copii, acum am inteles de ce situatia lor e atit de dramatica. Nici mama nu-i cum trebuie, tata la fel... bietii copii!
Marius ai citeva bile negre pentru mesajele tale. Mi-e greu sa cred ca un tata isi poate vedea copiii in felul in care ii descrii tu.
Bietii copii, sint niste VICTIME.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
Sotul ajunge la concluzia ca e timpul sa opreasca aceasta derulare relationala atata vreme cat copiii din prima casnicie vor avea acest comportament violent si obscen.



Da? Si e corect asa?
Daca [] copiii o iau pe aratura la varsta pubertatii, rolul parintilor (vinovati in parte de comportamnetul copiilor) este stoparea derularii relationale? N-am stiut.

La fel cum n-am stiut ca datoria tatalui e donarea de sperma in vederea procreerii si donarea de bani dupa procreere (da, stiu, unii tati is doar pe jumate tati. Doneaza doar sperma).

La fel cum n-am stiut ca rolul de tata trebuie sa inceteze in momentul in care mama curveste. Ca doar curveste fiindca asa au invatat-o copiii, de aia se si impune stoparea derularii relationale cu ei.

La fel cum n-am stiut ca fosta nevasta si fostii copii ai lui Petrica_do scriu pe DC si au avut numa' lucruri bune de spus despre el.


Stiu insa un lucru: ca parinte ajuns la o anumita varsta, tre' sa ai o mare doza de dezinteres si lipsa de empatie, daca stai in aceeasi incapere cu fiica ta de 14 ani, fara sa-ti dai seama ca ea e incarcata de resentimente (ma refer la episodul 'am iesit si io doo minute din camera si cand m-am intors la fel de senin cum am plecat, am gasit bebelusul de jos si pe fiica-mea urland ca vrea sa crapam cu totii'...).







Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
Sotul ajunge la concluzia ca e timpul sa opreasca aceasta derulare relationala atata vreme cat copiii din prima casnicie vor avea acest comportament violent si obscen.



Da? Si e corect asa?
Daca [] copiii o iau pe aratura la varsta pubertatii, rolul parintilor (vinovati in parte de comportamnetul copiilor) este stoparea derularii relationale? N-am stiut.

La fel cum n-am stiut ca datoria tatalui e donarea de sperma in vederea procreerii si donarea de bani dupa procreere (da, stiu, unii tati is doar pe jumate tati. Doneaza doar sperma).

La fel cum n-am stiut ca rolul de tata trebuie sa inceteze in momentul in care mama curveste. Ca doar curveste fiindca asa au invatat-o copiii, de aia se si impune stoparea derularii relationale cu ei.

La fel cum n-am stiut ca fosta nevasta si fostii copii ai lui Petrica_do scriu pe DC si au avut numa' lucruri bune de spus despre el.


Stiu insa un lucru: ca parinte ajuns la o anumita varsta, tre' sa ai o mare doza de dezinteres si lipsa de empatie, daca stai in aceeasi incapere cu fiica ta de 14 ani, fara sa-ti dai seama ca ea e incarcata de resentimente (ma refer la episodul 'am iesit si io doo minute din camera si cand m-am intors la fel de senin cum am plecat, am gasit bebelusul de jos si pe fiica-mea urland ca vrea sa crapam cu totii'...).







Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.



Eu, in prostia mea, credeam ca dragostea pentru copilul tau e singura cu adevarat neconditionata, dar se pare ca m-am inselat. Cand nu mai functioneaza in parametrii optimi stopam derularea relationala.

Ma intreb daca si mama se decide sa stopeze derularea pentru nu-i mai convin odraslele, copii aia cu cine mai relationeaza? Cu vecina de palier?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellej
Ma intreb daca si mama se decide sa stopeze derularea pentru nu-i mai convin odraslele, copii aia cu cine mai relationeaza? Cu vecina de palier?


Nuuu, vecina n-are nicio obligatie sa relationeze cu un mic criminal.
Dar exista variantele sugerate - orfelinatul (doar s-a invocat cu fervoare Autoritatea tutelara, care fix doar asta poate face), centrele de reeducare (unde sigur va gasi mangaiere, caldura si dragoste la supraveghetori) sau strada/gara/canalul - unde e cald si bine.

Mergi la inceput