Prtotejeaza-ti inima/senioare cu greutate>50kg(31)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns galliciana spune:

neataaaaaaaaaaaaaaa
va invit la

am gasit ceva de lecturat la mic dejun, sper sa va placa:

Dieta de detoxifiere pentru toamna

Toamna este un anotimp potrivit pentru o cura de detoxifiere, mai ales dupa ce perioada concediilor s-a cam dus, perioada in care ne-am distrat, am petrecut clipe de neuitat, dar am avut si un stil de viata haotic, cu mancaruri nesanatoase, dar gustoase, cu bauturi si somn putin pentru a face loc distractiei. Dupa toate acestea si mai ales pentru a ne pregati organismul in fata noilor schimbari de clima toamna reprezinta un bun anotimp pentru a ne detoxifia organismul si a ne pregati treptat pentru sezonul rece. Mai mult decat atat, organismul nostru este “programat genetic” sa se curete singur toamna si primavara.

Adevarata detoxifiere se face din interior spre exterior, astfel ca cele mai importante “arme” in detoxifiere sunt dieta si sportul. Alte metode precum sauna, impachetarile sau baile relaxante sunt doar metode adjuvante, singure nefiind suficiente pentru detoxificarea organimsului.

Principii de reusita

Cura de detoxifiere este simpla, cuprinde doua tipuri, la alegere, care vi se potriveste mai bine, insa trebuie obligatoriu legata de stilul de viata. Astfel, odata ce va hotarati sa urmati aceasta cura de detoxifiere, va trebui sa luati in vedere urmatoarele reguli:
- In fiecare dimineata, mai putin in zilele de cura, sa consumati cereale cu lapte
- Sa mancati in fiecare zi 5 fructe, diferite daca se poate, insa niciodata inainte de masa, fie cu jumatate de ora inainte de a manca, fie intre mese;
- Sa nu consumati decat carne de pui sau peste;
- Sa beti in fiecare zi 2 litri de lichide, de preferat apa sau ceaiuri ori sucuri naturale preparate in casa (nu din comert);
- Sa mergeti pe jos cel putin jumatate de ora pe zi fara oprire;
- Sa incercati sa dormiti 7-8 ore pe noapte minim.

Cura de detoxifiere de toamna

Ca orice cura de detoxifiere, aceasta consta in consumul exclusiv de vegetale. Astfel se recomanda ca doua zile pe saptamana sa consumati numai fructe si legume crude, nepreparate, fara alte adaosuri decat uleiul de masline la salate sau condimentele naturale.

Se vor consuma doar fructele si legumele de sezon, precum si zarzavaturi: struguri, mere, prune, gutui, vinete, loboda si spanac (de “a doua cultura”) etc.

Exista doua modalitati de a urma aceasta cura de detoxifiere: fie mancati aleator fructele si legumele, fie le separati pe culori: fructe si legume de aceeasi culoare. Veti consuma fructe si legume de culori ca verde (mere, struguri albi, zarzavaturi, varza etc), rosu (rosii, mere rosii, rodii etc.), mov (struguri negri, vinete, sfecla rosie etc.) , alb (radacini de zarzavaturi ca telina, gulie, radacini de patrunjel, ridichii, pere etc).

Aceasta cura va fi tinuta doua zile pe saptamana doua luni pe toamna daca este posibil. Nu uitati ca inainte de a urma orice dieta trebuie sa consultati medicul.

pupici la gagici!!!

astept inca o minune in viata mea!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Ada29- Z9 CM
Amy2007- Z28 CM
Ancamac- Z?? CM, stimulare cu BU; asteptam vesti!
Babyblue- Z20 CM
BlueFlower- +24
Cinezee- +5
Dandana69- asteptam vesti
Ellyshor- Z19 CM, a facut instilatii pe 01.09, se stimuleaza
Galliciana- Z25 CM
Guzelnico- Z1 CM
Libra- Z18 CM
Lumy_Clt- Z20 CM, tratament cu Gonal si Luveris- 01.10
Lyly_mar- Z7 CM, se pregateste de miomectomie in nov.
MayanMistica- (Z8 intarziere CM)
Menics- Z7 CM
Micomic- Z17 CM, stimulare cu Ova-mit; IA in 05.10 DD ajuta!
Mona40- Z18 CM, i-a fost acceptat dosarul pt. FIV
Sorinake- Z18 CM; a facut HSG pe 29.09
Soricica- Z27 CM
Simonia- Z24 CM
Uratica- Z?? CM; asteptam vesti!

Spor la treaba fetelor care "se misca" natural!
Mult succes celor care se pregatesc pt diverse consultatii/interventii/ IA/FIV!
DD ajuta tuturor sa-si implineasca visul numit BB!

O ruga puternica si fierbinte la DD: sa se faca bine surioarele noastre SORICICA si LYLYMAR, cat mai curand!

_
Nu judeca niciodata pe nimeni, nu se stie cand viata te pune in postura celui pe care acum il judeci.
http://lt2f.lilypie.com/cxxkp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Buna dimineata, suricatelor.
Mayan, nu intra in panica dulcica, ti-a explicat graviduta noastra ca testele acelea pt depistarea sarcinii nu sunt intotdeauna foarte bune. Fa o analiza de sange sau mai asteapta putintel.
Si eu astept nesuferitii si as prefera sa vina astazi ca maine dimineata sa pot face si eu analizele de sange din ziua 2 (de data asta mi le-am notata acasa pe agenda ).
Pe tatal lui D l-au trimis acasa pentru ca i-au zis ca il opereaza abia marti pentru ca nu le merge sterilizatorul. Numai in Romania se poate intampla asa ceva.
fetele si sa aveti o zi minunata.

_
Nu judeca niciodata pe nimeni, nu se stie cand viata te pune in postura celui pe care acum il judeci.
http://lt2f.lilypie.com/cxxkp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Libra spune:

Buna dimineata, fete!

Mayan, nu gasesti un test Clear blue pe-acolo? Depisteaza mai devreme minimenopauza cu ochisori.
Galli, multumim de cafea si de dieta. Dar unde ai fugit asa ca o furtuna?
Amy, Doamne ajuta sa fie bine, marti este Sf. Paraschiva, poate are grija de el si de voi!
Sori, n-ai gasit si tu o matusa, o vecina, o cumatra etc. sa-ti faca zacusca? Suntem prea tinere sa facem zacusca!

O zi buna!

_
made in Romania, '73

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns guzelnico spune:

Citat:
citat din mesajul lui galliciana

cu mancare,,nu va ganditi la prostii

astept inca o minune in viata mea!!!



O sa te raportam la adminsitrator.

http://lt1f.lilypie.com/QI9Ap3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MayanMistica spune:

Buna dimineata , am sunat la dr ptr o convorbire telefonica.Si de abia pe la 12 ma suna ala ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns guzelnico spune:

Citat:
citat din mesajul lui Libra

Buna seara fetelor dragutelor!


Hai c-o sa fie bine! Ca bine zicea badita Creanga... "cele bune sa se-adune".

_
made in Romania, '73


Daaaa, pai ii era usor sa vorbeasca, doar venea din familie cu 8 copchii.

http://lt1f.lilypie.com/QI9Ap3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada29 spune:

Neata fete,

Beau si eu o cafeluta cu voi.Mayan testele de sarcina e recomandat sa le faci dimineata chiar daca scrie pe ele ca se pot face in orice moment al zilei,si eu cred ca e o menopauza cu ochisori

revin mai tarziu,ma duc sa raspund la emailuri,deja s-au adunat prea multe

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns guzelnico spune:

Citat:
citat din mesajul lui lyly_mar

Citat:
citat din mesajul lui galliciana

lylyshor,mama, la mine zilele trec muuuuuuuuuuult mai rpd ca la tine!

astept inca o minune in viata mea!!!


Fetita draga si la mine trec tot la fel de repede!!!!!!!!!
Sunt in urma ta !?



Fete dragi, si io vin ... Dovada ca timpul trece: Z1 CM
Sa-i ia naibii pe "rusii" astia cu ceasuri elevetiene. Mama lor de nesimtiti. Sunt un car de nervi.

Ce nedrept e uneori destinu' ala de care vorbea Libra! Io il urmez si-l las sa curga ... dar pana cand voi putea merge asa, amarata, tarsaindu-mi picioarele si cocosandu-ma sub povara greutatii de a nu avea copii ...

http://lt1f.lilypie.com/QI9Ap3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns guzelnico spune:

Citat:
citat din mesajul lui MayanMistica

Fetele am innebunit de tot ..tot n-a venit , alt test facut si o liniuta pe el.
Ma gandesc cu groaza ca nu cumva sa fie menopauza ...Ma apuc sa citesc care e treaba cu menopauza.



Mayan, lasa stresul, gandeste pozitiv!
Graviduta aia din lista n-o mai sterg, sa fie clar.

http://lt1f.lilypie.com/QI9Ap3.png

Mergi la inceput