Prtotejeaza-ti inima/senioare cu greutate>50kg(31)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ada29 spune:

Nico,Nico te cred...ca n-am de ales

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Art. I. - La data intrarii in vigoare a prezentului ordin se abroga prevederile art. 6 din Normele metodologice de aplicare a titlului VI "Efectuarea prelevarii si transplantului de organe, tesuturi si celule de origine umana īn scop terapeutic" din Legea nr. 95/2006 privind reforma īn domeniul sanatatii, aprobate prin Ordinul ministrului sanatatii publice nr. 1.290/2006, publicat īn Monitorul Oficial al Romāniei, Partea I, nr. 916 din 10 noiembrie 2006.
Art. II. - Prezentul ordin se publica īn Monitorul Oficial al Romāniei, Partea I.

Asta a semnat Bazac.
Acu, art 6 din Norme zice asa - vi le pun pe toate de la 1 la 6, sa intelegeti ceva:
Art. 1. - (1) In cazul īn care sunt evidente inutilitatea #351;i/sau imposibilitatea efectu#259;rii manevrelor de resuscitare sau exista contraindicatii medicale de efectuare a acestora, prelevarea de organe, tesuturi si celule de la donatorul decedat, fara activitate cardiaca, se face fara aplicarea protocolului de resuscitare.
(2) Situa#355;ia prevazuta la alin. (1) este consemnata in foaia de observatie/fisa de prezentare de catre doi medici primari.
Art. 2. - (1) Protocoalele privind prelevarea de organe, tesuturi si celule de origine umana de la donatorii decedati vor fi elaborate de Consiliul stiintific al Agentiei Nationale de Transplant si aprobate prin ordin al ministrului sanatatii publice.
(2) Protocoalele prev#259;zute la alin. (1) vor fi revizuite periodic, īn func#355;ie de progresele interna#355;ionale īn domeniu.
Art. 3. - Regulile privind reparti#355;ia organelor, #355;esuturilor #351;i celulelor de origine umana sunt stabilite prin protocoalele in vigoare, aprobate de Consiliul stiintific al Agentiei Nationale de Transplant, īn functie de necesitatile de pe listele de asteptare, de compatibilitatea imunologica si de posibilitatile de transport in cadrul timpului de ischemie rece.
Art. 4. - Procedurile de inregistrare si raportare a prelevarilor de organe si/sau tesuturi si/sau celule de origine umana vor fi stabilite de Agentia Nationala de Transplant, in acord cu legislatia europeana in domeniu, si aprobate prin decizie a Consiliului stiintific al Agentiei Nationale de Transplant.
Art. 5. - Sistemul de vigilenta pentru raportarea, investigarea, inregistrarea si transmiterea informatiilor despre incidentele grave si reactiile adverse severe care pot influenta calitatea si siguranta organelor, tesuturilor si celulelor de origine umana, ce pot fi datorate procurarii, testarii, procesarii, stocarii si distributiei acestora, va fi stabilit de Agentia National#259; de Transplant si aprobat prin decizie a Consiliului stiintific al Agentiei Nationale de Transplant.
Art. 6. - Prin exceptie de la prevederile art. 158 alin. (1) din Legea nr. 95/2006 privind reforma īn domeniul sanatatii, unitatile publice sau private autorizate de Agentia National#259; de Transplant sau de Ministerul Sanatatii Publice pot obtine profit pentru organizator.
Abrogat de Ordin nr. 1156 din 23/09/2009 Articolul 1


Art. 158 din Legea 95 zice asa:
Art. 158. - (1) Organizarea si/sau efectuarea prelevarii de organe si/sau tesuturi si/sau celule de origine umana pentru transplant, in scopul obtinerii unui profit material pentru donator sau organizator, constituie infractiunea de trafic de organe si/sau tesuturi si/sau celule de origine umana si se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 10 ani.
(2) Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza si cumpararea de organe, tesuturi si/sau celule de origine umana, in scopul revanzarii, in vederea obtinerii unui profit.
(3) Tentativa se pedepseste.


So, ce inteleg eu: Prin Legea 95 se interzicea obtinerea de profit, prin Norme li se dadea voie saobtina profit doar celor care aveau autorizatie de la Minister, acu, prin noul ordin, se interzice a avea profit chiar si cei care au autorizatie de la minister.
Obtinerea de profit - din pct meu de vedere - nu inseamna interzicerea procedurii.
Se interzice donarea cu scop de profit, se interzic practicile gen Sabyc, dar daca spitalul dovedeste ca nu obtine profit de pe urma ovulelor mele - nu de pe urma procedurii in sine - de pe urma ovulelor, tesuturilor, etc...atunci nu e nici o problema.
Mai cititi si voi o data, dar eu asa inteleg.
Iar fufele alea de la protv sau de la alte emisiuni, nu dau doi bani pe ele, studiile lor sunt de cel mult jurnalism, nicicum de juridic, si ma indoiesc profund ca au consultat vreun avocat/jurist inainte de a debita gogomanii pe post.
Mai deunazi i-am prins pe aia de la Realitatea care ne dadeau exemplu pe Croatia - ref la masurile de iesire din criza - cum ca aia nu ar fi preferat sa mareasca TVA de la 22% la 23% ci au luat nu stiu ce alte masuri. Ori eu am firma in Croatia si tocmai ce s-a marit TVA_ul, fac facturi din Croatia si primesc facturi facute in Croatia, si TVA e marit. So, stirile sunt stiri, realitatea uneori e alta.



23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada29 spune:

Operatia a reusit,pacientul e mort.Cam asta inteleg eu.

Ok,si eu am inteles ca donarea trebuie sa fie gratuita si doctorii sa nu aibe profit de pe urma procedurii.Dar pe doctori cine-i plateste sau nu,nu m-am exprimat eu bine,mediile de cultura in cazul Fiv sau prepararea spermei pt IA din ce bani se fac daca nu sunt bani la sanatate? Hai ca ceva imi da cu minus

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada29 spune:

Lasam statul mergem la particular.Clinica sa nu obtina profit din ovulele mele asta daca ma hotarasc sa le donez care-mi raman.Dar nici din transfer?ca doar mie mi le transfera.Pai nu-i platesc sau cum?

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui ada29

Operatia a reusit,pacientul e mort.Cam asta inteleg eu.

Ok,si eu am inteles ca donarea trebuie sa fie gratuita si doctorii sa nu aibe profit de pe urma procedurii.Dar pe doctori cine-i plateste sau nu,nu m-am exprimat eu bine,mediile de cultura in cazul Fiv sau prepararea spermei pt IA din ce bani se fac daca nu sunt bani la sanatate? Hai ca ceva imi da cu minus

Ada


Eu cred ca acest ordin va fi abrogat cat de curand. Sau se va interveni cu explicatii, norme de aplicare, etc.
Daca e sa ne aliniem la standardele UE si aquis-ul comunitar, atunci ar trebui sa avem o aceeasi linie directoare si in cazul sanatatii. Zic asta pt ca in Franta sunt 5 FIV-uri subventionate de asigurari.
Mai devreme sau mai tarziu, se va face lumina si aici. (Io fiind optimista din fire si, din fericire, cu bebe la purtator.)
Of....uneori mi-e rusine ca sunt romanca, pe bune!


23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galliciana spune:

ai perfecta dreptate,ada!

astept inca o minune in viata mea!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada29 spune:

In articolul 158 se vorbeste despre profit material pentru donator sau organizator care se pedepseste...

Organizatorul nu-i clinica?

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galliciana spune:

multumim, doamnelor, pt voturi!

astept inca o minune in viata mea!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada29 spune:

Sper si eu sa se faca lumina ca nu inteleg mare lucru.Ma bucur Blue ca ai scapat,ma bucur pt oricine isi doreste un copil si reuseste pana la urma,sa speram ca se rezolva si pt noi ceva.

Galli pupici.Fetelor o sa intru mai tarziu,sper.

Va pup

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui ada29

In articolul 158 se vorbeste despre profit material pentru donator sau organizator care se pedepseste...

Organizatorul nu-i clinica?

Ada


Ba da, dar una e sa oferi epilare definitiva contra ovule donate, cum facea Sabyc, alta e sa ceri bani strict pe substantele folosite pentru prepararea spermei sau pt tinerea in viata a embrionilor.


23+

Mergi la inceput