FIV247

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Buna seara! Nu am mai scris de mult dar cu cititul sunt la zi.
Felicit fetele cu reusita...
Eu sunt in pregatiri..momentan iau AC si sper sa fac FIV 1 in noiembrie. Nu m-am putut abtine sa nu imi spun parerea cu privire la stirea aberanta data de PRO TV si modul cum este ea interpretata
Deci O. nr.1.156/23-09-2009 (M.S.)
ORDIN al ministrului s#259;n#259;t#259;#355;ii pentru abrogarea art. 6 din Normele metodologice de aplicare a titlului VI "Efectuarea prelev#259;rii #351;i transplantului de organe, #355;esuturi #351;i celule de origine uman#259; în scop terapeutic" din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul s#259;n#259;t#259;#355;ii, aprobate prin Ordinul ministrului s#259;n#259;t#259;#355;ii publice nr. 1.290/2006
art 6 spune asa: Art. 6. - Prin exceptie de la prevederile art. 158 alin. (1) din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, unitatile publice sau private autorizate de Agentia Nationala de Transplant sau de Ministerul Sanatatii Publice pot obtine profit pentru organizator.
iar art 158 alin 1 din Lg 95/2006 spune asa: "1) Organizarea si/sau efectuarea prelevarii de organe si/sau tesuturi si/sau celule de origine umana pentru transplant, in scopul obtinerii unui profit material pentru donator sau organizator, constituie infractiunea de trafic de organe si/sau tesuturi si/sau celule de origine umana si se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 10 ani. "
Parerea mea este ca nu se interzice FIV ci se interzice donarea de ovule si sperma in vederea procreerii ceea ce nu impiedica pe nimeni sa faca FIV cu propriile celule.
Asa ca eu cred ca PRO TV-ul defapt a instaurat o panica generala prin proasta interpretare a acetei Ordonante caci pana la urma Clinicile sunt autorizate in acest sens chiar de catre Minister...deci implicit se bate cap in cap cu interzicerea practicii de FIV.
Raman la parerea mea ca acest ordin are legatura directa doar cu cazul SABYC unde se facea trafic de ovule...Acolo e trafic nu cand faci fiv cu propriile ovule.
Asa ca fetelor va rog sa aveti incredere si sa nu ne impacientam de la toate zvonurile televiziunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

http://www.legestart.ro/Norma-metodologica-din-2006-(MjE1NjQ3).htm


Aici puteti citi Legea 95/2006

Nu trebuie sa ne lasam influentate de zvonuri.
Va pup si sunt alaturi de voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Bravo Baby78Scrii putin dar bine si la obiect. Intr-adevar cum suna, e clar: se poate face atata timp cat donarea, dupa cum spune si termenul, e pe gratis. Dar, interpretarii dupa cum vrea fiecare, vor fi multe. Probabil, ca ProTV a dat eronat stirea ca sa isi dea singuri teme de talk-show-uri pentru ceva timp de acum incolo! Esti cumva avocata, ca ai descifrat legea mai bine si mai repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALRAK spune:

Va pup pe toate dragele mele

Daniela, felicitari surioara mea cea mica. Ma bucur mult de tot pentru tine. Te rog sa ai grija de tine si lasa deoparte intrebarile inutile si alte ganduri. Beta va creste in urmatoarele zile si va fi bine , o sa vezi . Cand refaci beta?
Catalina.
Ceea ce ai scris tu intr-un mesaj anterior referitor la ceea ce simti, pot sa-ti spun ca parca m-ai descris pe mine si starea pe care o am acum.
N-am mai scris, pentru ca sunt intr-o stare foarte proasta.
Parca acum ma doare cel mai tare, ma doare sufletul si nu pot sa-mi revin..Bunul Dumnezeu sa te intareasca si sa-ti dea putere sa mergi mai departe.
castelana pentru tine si pentru BB

Referitor stire ProTV- au interpretat ei gresit Ordinul ...
Se interzice donarea de ovule, spermatozoizi, in vederea obtinerii unui profit material pentru donator sau organizator.
Se pot face FIV-uri cu "materie" proprie sau obtinuta de la donatori, fara a se plati nimic pentru acestea (cele primite de la donator).
Donarea este gratuita, nu proceduta FIV.

tuturor si o noapte linistita

Doamne Ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Nu sunt avocata dar sotul meu este absolvent de drept si impreuna am citit si ne-am consultat. ....Ne dorim atat de mult un copil incat nu vrem sa permitem nimanui sa isi bata joc de ceea ce simtim..si ceea ce ne dorim. E atat de usor sa arunci o vorba si devine stire de ultima ora..
Ei nu stiu ce e in sufletul unui om care isi doreste cu disperare un copil....Pe ei ii intereseaza sa isi umple timpul de emisie de stiri..
Imbecili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Ca de obicei la noi ... orice pt o stire de senzatie ! Chiar si o tampenie

Alrak, este fff greu fara un copilas, este ffff greu fara un scop in viata .... dar toti trebuie sa ne purtam crucea, sa suferim si sa ne alinam ...
Un pic de rasu'-plansu' .... profu' de mate din liceu (din 1900 toamna ) ne "incuraja" : in viata e greu pana ajungi la fund, ca dup-aia o iei pe jos!



"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Daniela felicitari, te asteptam cu rezultat mare care este peste 9!!!!
mi-ai facut sa ma duc la dosarul meu si la
Reference ranges este trecut pentru varsta gestationala 3-4 weeks valori intre 9-130 IU/L, hcg concentration.
Nu aveam de unde sa stim cand s-a facut implantarea, corect?
Apoi eu aici de ex cand am vrut sa fac mai devreme analiza de sange mi s-a spus ca sub 14 zile de la ET valorile pot iesi mici (in functie de cat de puternica bine e prinsa sarcina) si pot da un stras suplimentar inutil pentru mama pe care ei vor sa-l evite.
Concluzie: orice valoare peste 9 inseamna ca esti insarcinata deci deci felicitariiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!
Linistita trebuie sa stai in continuare si continua tratament, papa bine si bea lichide, canapeloase.
te pup si ai grija si de psihicul tau, e foarte important!!!


castelana fericita 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui ALRAK

Va pup pe toate dragele mele

castelana pentru tine si pentru BB

Referitor stire ProTV- au interpretat ei gresit Ordinul ...
Se interzice donarea de ovule, spermatozoizi, in vederea obtinerii unui profit material pentru donator sau organizator.
Se pot face FIV-uri cu "materie" proprie sau obtinuta de la donatori, fara a se plati nimic pentru acestea (cele primite de la donator).
Donarea este gratuita, nu proceduta FIV.

tuturor si o noapte linistita

Doamne Ajuta!



Buna, eram cu ochii pe tine, sa vad cand apari, nu indrazneam sa-ti scriu, ce sa zic, ce cuvinte pot consola, daca exista asa ceva in astfel de momente.
Este trist, traim intr-o lume schimbatoare ca vantul, in care nimic nu e sigur si cand nici dorinta cea mai normala si fireasca de a avea un copil intarzie, e foarte greu sa ne gasim resursele.
Sunt alaturi de tine, cu sufletul de departe, cum sa te ajut si cu ce, am impresia ca scriu cuvinte idioate si fara sens.
Ai doar cat se poate grija de tine, de sotul tau, ca si el sufera, de voi, nu lasati sa va schimbe relatia frumoasa toate incercarile astea.
Eu sunt bine, mai ma doare capul, burtica, normal, dar nu bag in seama si imi zic ca trebuie sa suport tot sa fie bine si sa ma incarc pozitiv, o fac pentru mine, bebe, sot, sunt obligata.
Am exemplul pe mama mea de la care mai am enorm de mult de invatat.
te imbratisez cu mult drag si-ti transmit virtual toata forta mea si un strop de optimism ce trebuie sa--si faca loc incet-incet in viata ta.
Te pup si scuze daca uneori ma blochez si nu mai stiu ce sa zic, au fost ceva zile pe forum cand a plouat cu vesti...triste.

cat priveste stirea, nu stiam nimic, trebuie dupa cum ai punctat extrem de subiectiv, sa citim articolul de lege, nu sa luam ca galustele de bune "informatiile" aberante interpretate de d-rele scolite la cursuri straine unde jurnalismul inseamna bomba de presa si stiri de senzatie, nu informare obiectiva.
Nu cred ca spune de interzicere, sunt state europene unde cu donator nici nu e luat in considerare, el trebuie sa fie sotul/sotia dupa caz.
Nu comentez, problema trebuie aprofundata si discutata cu mintea limpede, la rece.

te pup draga mea si ai mare grija de tine!
Doamne Ajuta sa-ti indeplinesti visul si sa va gasiti linistea!



castelana fericita 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adyluka spune:

Sunt de acord cu Alrak, cred ca s-a interpretat gresit ordinul, si cred ca s-a emis tocmai ca sa existe o baza legala impotriva traficului de ovule.
Catalina, imi pare rau. Iarta-mi ignoranta, dar eu nici nu stiam ca ai avut un bhcg pozitiv.
Daniela, eu sunt sigura ca esti graviduta si nici nu mi se pare mica valoarea pt ziua 12. Asa ca imi permit sa te felicit si sa iti doresc sarcina usoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgalexia spune:

Felicitari daniela ( aseara m-a luat valul cu pro tv-ul asta) si am uitat .
baby78 m-ai linistit aseara intrasem in panica .

Mergi la inceput