Regasiri (37)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

maya ma bucur ca ana e bine

cat despre programul de somn al copiilor- noi avem probleme cu ora de culcare .Daria ii seamana lui Titi care ar sta si pana la 3 noaptea dar la sculare e jaleeee.Fata mea nu cred ca s-a culcat vreodata inainte de ora 10 seara dar frecvent ne apuca ora 11.Ce ma enerveaza cel mai tare e ca dupa ce iau hotararea mareata ca trebuie stinsa lumina incep mofturile:ba vrea apa ,ba o apuca vreo durere ,inchipuita desigur,ba la oala (unde nu face nimic sau 3 picaturi) si multe altele.Ma gandeswc cu nostalgie la vremea cand ii dadeam bibele si puteam sa plec si de acasa ca stiam ca nu mai am treaba cu ea.Ce ma ingrijoreaza cel mai tare e ca vreau sa o mut cu taicasu in alta camera inainte de a veni bebita iar Titi e mai putin dispus sa-i faca toate mofturile.Cat despre trezire e relativ bine-adica in jur de 7 pt ca mergem la cresa dar nu ca s-ar trezi singura.Nici nu protesteaza prea mult iar cu o bombonica si un desen animat se rezolva problema

Mihaela 24+ Daria-Stafania-16.11.2006

asa creste Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

ce frumoasa e Ana. Da las' ca nici cu mami a ei nu mi-e rusine. Ma bucur ca Ana nu a mai avut probleme azi.
Dastefa noi de abia acum cu gradi am reusit performanta sa ne culcam pe la 10.30-11, ca inainte ne apuca 12 lejer. Bine inteles la culcare ne doare burtica si vrem pe olita, iar mai nou vrem sa facem nani pe picioare cum se culca David (nepotu).
Roxana noi doar mazgalim plansele de colorat si preferam pixul
Poezii pusese Angi pe mailul comun acum ceva timp. Spre rusinea mea eu nu prea mai am timp sa o invat cate ceva.


Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03/sets/72157613393630890/detail/" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

N-am mai putut intra de la servici , cred ca picase iarasi serverul.

Am vazut poza cu Ana...e frumoasa tare, si vroiam de mult sa te intreb: in poza asta e sotul tau ? Si nu vad eu bine, sau preotul care v-a cununat avea si el plete? ( aici)

Despre culcat...mai devreme de 10 nu reusesc niciodata, oricat ma chinui. Si mai ales ptr Ana conteaza, ca dimineata merge la scoala. Dar...inca lucram la asta, atat doar ca nu prea ne iese.

Auziti, si daca tot am vazut poze cu mirese si nunti, ce ziceti sa povestiti si cum v-ati cunoscut?


Fug sa corectez temele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxana c.

N-am mai putut intra de la servici , cred ca picase iarasi serverul.

Am vazut poza cu Ana...e frumoasa tare, si vroiam de mult sa te intreb: in poza asta e sotul tau ? Si nu vad eu bine, sau preotul care v-a cununat avea si el plete? ( aici)



Acu cine-i curioasa satului?

Eu prima data am crezut ca Bamse(sod tare numele asta) e sotul din cauza capete apropiate rau...apoi m-am gandit ca Maya e prea draguta pentru...bamse...sper totusi ca Bamse nu citeste pe forumul asta

somn inainte de 10?? da, cand avea 3-4 luni

aseara am inceput capitolul limbi straine cu Dani...mmmda tre sa-l invat si romaneste ce naiba...(nu ma condamnati dar nu vreau sa vorbeasca copilul spaniola cu accent, ca-s multi rasisti in lumea asta), in fine, ii tot spuneam ca nena inseamna fata, fa-ta, la care el imi raspundea: fata nu, ne-na! clar si raspicat...s-a distrat mult cand sarea pe mine si eu zberam valeu burtaaaa...deci ne laudam cu 5-6 cuvinte deja...

Noi ne cunoscuram fiind prezentati de o amica..si bine inteles ca la prima vedere amandoi am gandit acelasi lucru: eu nu ies cu el/ea . la sfarsitul primei intalniri mi-a cerut numarul de telefon, si dupa ce l-a notat i-am spus ca de fapt e numarul bunicului...l-a sters si-a zis ca o lasa balta, ca el nu-i de jucat...vezi doamne avea aproape 30 de ani omu, nu-i mai arde de farse si prostii. Era numarul bun de fapt...l-a pastrat pana la urma...



Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

azi sunt matinala si am venit sa va servesc si pe voi cu o

Dariuta va sta azi acasa .Ieri cand am luat-o mi-a spus doamna de la cresa ca a fost toata ziua retrasa,mofturoasa si era ragusita.Nu face febra,nu-i curge nasul ,nu tuseste decat f rar dar atunci se aude ca are ceva in gat dar se sperie si nu stie sa scuipeOricum nu ma miora nimic ca avea ieri vreo 2 colegi care harcaiau de te lua groaza

mai fetelor am venit ieri cu un suflet asa greu de la cresa...Cea din Podul de Piatra la care merge Daria e cu program saptamanal dar aproape jumatate din copii sunt luati zilnic acasa.Cand am ajuns sa o iau pe Daria o fetita s-a pun pe un plans sfasietor dar se cunostea ca mai plansese.Nu o mai vazusem in grupa si am intrebat-o pe asistenta daca e noua.Era venita de vineri dar de luni o lasasera la program saptamanal.Ce trebuie sa fie in sufletelul unui astfel de copil.M-am straduit intotdeauna sa ma abtin sa-i judec pe cei care isi lasa copii acolo ca fiecare isi stie problemele lui.Dar ieri m-a apucat parca furia.Sunt sigura ca totusi nu toti sunt intr-o situatie disperata,limita ci e vorba la unii din ei si de oarece comoditate(un ex concret il stiu eu)

hai ca m-am trzit intr-o stare plangacioasa
si o zi buna tuturor


Mihaela 24+ Daria-Stafania-16.11.2006

asa creste Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

sal,
sunt tare tare trista. Alaltaieri mi-am gasit fata la gradi ca-si lua pahar de unica folosinta din gunoi - si-a turnat apa si voia sa bea - noroc ca am oprit-o la timp. Educatoarea era la catedra cu un copil in brate si altul langa ea, galagie cat China - nici gand sa auda daca o striga careva de pe hol.
Ieri ajung la gradi - fata mea nu era in clasa. Ea dinnou la catedra si cu acelasi copil in brate- o fi febletea ei? Imi striga de acolo ca mi-e copila la baie. Din baie se auzeau strigate - ma duc s-o ajut - nu putea sa traga apa, sa se stearga si nici nu s-a spalat pe maini - nici macar nu putea sa-si apese pe sapunul lichid. Se aude din sala: "cine mai vrea la toaleta - acum s-o faca". Apar in fuga 5 fetite - una se suie pe un wc si altele doua trageau de ea s-o deajos sa se suie ele - ca ele au ajuns primele, etc - stiti cum sunt copiii.
Am incercat sa le despart si sa nu le las sa mai traga de fata aceea care era deja in pragul plansului.
Nervoasa m-am dus la educatoare si din usa i-am strigat (daca vb mai incet nu cred ca m-ar fi auzit) - ca atare a si trebuit sa repet: de ce se duc copiii singuri la wc?
vine asta cu o falca in cer si una in pamant si incepe sa ma certe - cum imi permit eu sa-i vb ei in felul acesta? ca ea nu mi-a vb mie niciodata asa - desi ar fi putut - etc si etc.
Ca ce caut eu in baie? ca parintii nu au voie acolo sinici in sala.
Normal ca mi-a sarit mustarul si amintrebat-o de ce e singura? cand ele sunt 3 si toate platite 8ore - daca erau trei putea una sa fie la buda, una la apa - sa nu trebuiasca a mea sa ia pahar de apa din gunoi si alta in sala cu restul copiilor. Ce? imi permit sa o iau eu pe ea la rost? ca ea e platita 5 ore aici si 3 acasa pt fisele didactice.
mai frate - si eu am fost educatoare - dar plecam de acolo la 5.30 - iar fisele mi le faceam la ora de somn a copiilor.

ma rog - am urlat asa una la alta pret de cateva minute - si printre altele imi tot dadea ca daca nu-mi convine sa ma duc sa vb cu directoare ca stie ea ca o cunosc. Ceea ce a msi facut. Mi-am pus pila sa vbcu directoarea si m-a asigurat ca de azi va sta si una din ingrijitoare pana la 4 - pentru a aveacine sa mearga cu copiii la wc - iar la faza cu apa - vor gasi azi o solutie.

no. acum ce fac? cum mai dau eu ochii cu aia? o sunat a pâra? am gresit eu cu ceva? stiu ca tonul meu a declansat cearta - insanu ma mai puteam abtine. zilnic mi se ridica parul in cap cand ajung acolo ... din varii motive.
bai - daca asta s-o obisnuit cu parinmti pe care nu-i intereseaza ce se intampla alea 7-8 ore cu copilul lor in gradi - pe mine una ma intere - si inca fffff mult.







lucrusoare de vanzare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

si daca tot suntem la capitolul vaci sa va povestesc si eu una...e vorba de-o mamica, n-o cunosc, din auzite...

Noi stam intr-o urbanizatie d'asta noua, unde toate casutele-n noi, misto, mititele, toate la fel...intr-un colt al urbanizatiei este o casoaca tip extra vila...maaaare si frumoasa. In sat, ca deh, urbanizatia apartine satului, scoala e mica, ca la sat, nu e nivel inalt, zic eu...la gradinita, la nivelul 3 ani sunt aproape 60 de copii, impartiti in 3 grupe. Din astia 60 de copii vreo 5 sunt marocani(marocanii is priviti rau aci, imigranti, cam ca si tiganii in romania). Ei bine doamna asta cu vila luxoasa si-a bagat odrasla la aceasi gradinita...si cand a vazut ca sunt si marocani in clasa a facut spume si-a cerut de urgenta sa-o mute pe fiica sa in alta grupa, la care directoarea a spus ca nu-i posibil, numai daca altul din alta grupa vrea sa faca schimb...la care femeia a inceput sa urle: cu cine-i tine ea ziua fetei cu marocaniii??? ca o sa incetineasca nivelul clasei, ca marocanii mici inca nu stiu vorbii corect spaniola...maaaaai, asa scroafa mai rar...in primul rand nivelul intelectual a unui copil nu cred ca se masoara in functie de cu cine ii in clasa, si-n al doilea rand fiica-sa n-are de cat sa-si face prieteni pe strada, in vecini, nu-i musai sa faci party cu colegii de clasa..ooof ce m-am enervaaaaat, dar fac pariu ca barbatu-so ii un bortan cu campuri multe si-are marocanii la lucru bagati la juma de pret...rasistii naibii
Nu stiu cine e femeia, nici fata, si nici nu vreau sa stiu...stiu doar ca-n clasa la Dani este o fetita marocana...ca stie sau nu spaniola, ca-i proasta sau desteapta, aia nu-i problema mea, ii problema lu' ma-sa si tac'su...

Miro da-o drac de proasta, sa nu-ti para rau...e mai importanta sanatatea copilului tau decat ce crede idioata aia de educatoare. Data viitoare cand o vezi s-o saluti clar si raspicat, sa nu te ascunzi, sa priceapa ca cel mai important e copilul nu relatia mama-profesor.. Si eu am luat-o la intrebari pe educatoarea lui Dani, pe motiv ca Dani maraie de 4 zile la intrarea la gradi, ii trece repede, insa la intrare mai si plange. Am intrebat-o daca se intampla ceva inauntru, se bat, il pedepseste sau de ce nu mai vrea dani la gradi.... bila alba a educatoarei asteia este ca o vad aproape zilnic chemand un parinte deoparte si explicandu-i: copilul dvs n-a papat mai nimic, sau copilul dvs a lovit, sau n-a fost ascultator azi(cazul meu)

e grele...

Ieri ne-am dus la un restaurant cu o familie cu fetita de 3,8 ani...fetita super inteligenta, mama spaniola, tata irlandez...asa frumos vorbeste in englezaaaa, atat de bine pronuntaaa si spaniola-i tot floare la ureche...

dastefa la 3 ani sa-ti lasi copilul de luni pana vineri ca la internat? Dumnezeule mare, ce-o gandi copilul ala cand seara se culca si cauta pe mami sau tati? sau cand vede alti parinti care vin dupa copii si dupa ea nu vine nimeni..la internat...vaaai

Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

dastefa - eu inca sper ca ai gresit cand ai scris - si in loc de saptamanala ai vrut sa scrii cu program prelungit. Dumnezeule doamna - nu pot sa cred ca exista asa ceva pentru copii de 3 anisori.

Dbunny - tare mi-e frica ca-mi va fi persecutata fata. Tare tare ma tem. am vb si cu Floresi m-a sfatuit clar sa mi-o retrag de acolo pentru ca eclar ca nu o are la suflet si nu poate face diferenta intre copil si mama si clar dupa asemenea discutii copila mea va avea de suferit.

oare eu sunt singura care face asa? eu sunt de vina?
voi nu cereti explicatii educatoarelor, profesoarelor, invatatoarelor?
sau asa e mersul?
tre sa plecam capetele sa ingitim insec si sa mergem mai departe? asa se procedeaza?
de ce? pana cand? si cum naibi sa razbesc asa?



lucrusoare de vanzare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

fetelor nasol cu vacile ....
dbunny , aia ar trebui data in judecata, oricum ce e nasol ca sigur nnu se va invata minte, si nici singura nu e

mirona, de asta mi.ar fi si mie frica, ca se razbuna pe copil, mereu ma gandeam ce.as face, eu zic s.o muti de acolo, in alta grupa , la alta gradinita...eu nu consider ca daca se muta copii e rau, dimpotriva cei de calatoresc cu parintii din obligatii de servici de colo colo si.si schimba si casa si scoala sunt foarte inteligenti si adaptabili

roxana 14+ arturo si ivan (2.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

miro directoarea ce zice? spune-i ca daca mamele-si retrag copiii asta e reclama negativa firmei...nu-i pasa? Oricum kara e marisoara si vorbeste bine..in caz ca s-ar razbuna pe ea ar zice...zic eu, fa cu ea jocuri joculete pe ton de joaca o intrebi daca merge singura la wc sau daca o trage cineva de par...

kara e la aceasi gradinita cu alesia? ca si alesia a venit acasa cu ochii intepati cu pixul si zgariata rau...

astazi a tinut sa sublinieze educatoarea lui Dani ca sunt incantate cu el, si ca azi n-a mai plans la intrare...probabil se smeresc mai mult acu ca mi-am spus pasul...si intr-adevar il scot zambind, sarind fugind, razand...i-am spus educatoarei ca Dani e gelos din cauza ei ca acu ea e pt 20 de copii, inainte era pt el si 5 fetite...la care ea a ambit foarte delicat...am impresia ca-s 'dresate' si educatoarele...la comentarii negative nu se cearta cu tine, iar la cele pozitive clipesc doar din ochi ca ileana cosanzeana...

dayanara ai fost?
angi? dolores?

Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput