BIOGENESIS FERTILITY CENTER(3)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns steff77 spune:

Catalina, ma trezesc si eu sa te intreb dar ai facut si imunofenotiparea limfocitara (limfocite B, T si NK) si tipaj HLA-DQ? Stiu ca tu esti pe forum ca "acasa", cred ca le-ai facut, scrie de ele la capitolul cu trombofilia. Ma gandesc ca daca nu e o problema de coagulare sa nu fie ceva imunologic. Poate chiar ceva care se declanseaza in sarcina si care tb verificat acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Steff - ce este HLA-DQ ? Asta nu cred sa fi facut. Oricum o sa verific cand ma intalnesc cu medicul si imi aduce copii dupa toate rezultatele. Originalele le-am uitat la hotel .Ca daca tot erau bune ce sa mai am si grija de ele. Dar parca HLA DQ nu imi suna cunoscut...

coltul meu de rai



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Ok, am citit, dar oare o sarcina ar putea ajunge la 5 luni in aceste conditii?

coltul meu de rai



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns steff77 spune:

Sunt un tip de antigen.
Uite ce zice Tutunaru despre asta:
Cauze imunologice

"Compatibilitate HLA intre mama si tata

Judecand la scara evolutiei, diversificarea unor trasaturi reprezinta un avantaj pentru specia respectiva, astfel incat Natura favorizeaza la maxim speciile la care aceasta diversificare se produce. In consecinta daca mama are antigene HLA clasice similare cu cele ale tatalui, si in special HLA-DQ?, embrionul nu mai este recunoscut drept ceea ce este (adica un organism tolerat) si in consecinta nu se vor mai fabrica anticorpii blocanti, fenomen cu consecinte dezastruoase pentru embrion: celulele NK vor avea "mana libera" sa atace trofoblastul, celulele trofoblastice nu vor mai fi stimulate sa se dezvolte, sarcina oprindu-se in evolutie. In continuare placenta va fi categorisita drept self alterat si va fi distrusa de catre sistemul imun matern. Vom vedea mai tarziu ca acesta distrugere placentara poate determina aparitia unor probleme imunologice si mai grave, precum sindromul antifosfolipidic."

Pe astea poti sa le faci oricand, tu si sotul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns steff77 spune:

Da, ai dreptate. Ca tu ai ajuns departe atunci...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns steff77 spune:

Oricum, chestiile astea imunologice si genetice mi se par super complicate. Plus ca sunt si foarte multe tipuri de reactii, modificari, niciodata nu poti epuiza analizele in directia asta.
Dar la cat de departe ai ajuns prima data nu cred sa fie ceva in neregula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Steff - exact asta mi se intampla si mie....constat ca ma invart in jurul cozii....in afara de asta sunt convinsa ca nu poti face toate analizele si sa acoperi toate probabilitatile....
Faptul ca am dus o sarcina pana la 5 luni a eliminat din start foarte multe suspiciuni. Culmea este ca de fiecare data se intampla altceva, totul difera. O sa imi fac o listuta cu tot ce cred si saptamana viitoare nu ies din cabinetul medicului pana nu am raspunsuri la toate intrebarile. Fetelor rugati-va sa fiti inaintea mea. Si daca sunteti dupa, aveti putina mila rogu-va :).
Steff ai si tu programare?

coltul meu de rai



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns steff77 spune:

Am si eu programare dar sunt amarata pt ca nu stiu cand voi putea sa fac ceva concret, ne-am golit de tot buzunarele pana acum. Nu stiu, e asa de greu. Nu poti incerca des (ca pe langa bani oricum nu e prea indicat pt sanatate), dar nu poti nici sa te gandesti la altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns steff77 spune:

Eu ma bucur sa ii tii cat mai mult de vorba ca poate asa ajunge si sotul meu. Cred ca o sa cer special programare dupa tine
Buna treaba cu listuta, cred ca fac si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Stiu ca e greu ....dar FIV-ul da dependenta...




coltul meu de rai



Mergi la inceput