Iritatia produsa de scutece

Iritatia produsa de scutece | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Daca vezi bebelusul nefericit si plangacios, s-ar putea ca problema sa sa fie in scutec. Adica, sub scutecel, sa se afle o iritatie rosie ce ii produce usturime si discomfort. Simpla frecare sau umiditatea de la scutec pot produce iritatie sau pot fi rezultatul unei infectii. Aceasta este o problema foarte intalnita la generatia cu scutece. Conform Ghidului Sanatatii Familiei al Universitatii Harvard, iritatia de la scutece afecteaza aproximativ 35% din copii si poate recidiva frecvent. www.desprecopii.com/info.asp?id=130" target="_blank">Iata aici o privire asupra iritatiei de scutec si a felul in care se prezinta dar si sfaturi utile de la Desprecopii.com:

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alessutza spune:

Abia am scapat si noi de o astfel de iritatie. Am schimbat marca de scutece, am urmat tratament (violet de gentiana si clotrimazol) si acum Daria e ok. Farmacista ne-a recomandat sa ii dam cu mai mult ulei dupa baita.
Speram s anu mai recidiveze pentru ca este foarte neplacut pentru pui(dar si pentru noi).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popbianca spune:

bunaaa!
noi am folosit cu succes Sudocrem, Reviken iar cand e rau rau Triderm
salutareee!

mami de Ana-Sofia(15.11.2007)http://picasaweb.google.ro/popbiancaflavia/AnaSofia si 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Andreea spune:

Buna,
Si noi am avut o iritaie mai urata decat cea din poza,, din cauza scutecelor pampers 3, am folosit Nidoflor si acum nu mai avem treaba, dar am schimbat scutecele, am trecut la Libero.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza86 spune:

buna!
La inceput foloseam bepanthen unguent si a facut o iritatie urata si se agrava in fiecare zi dupa care i-am dat cu sudocrem si nu am mai avut probleme .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Isis_23 spune:

Sinoi tot cu sudocrem ne dam.doar o data a facut o iritatiemai urata,din cauza cacutzei,care a fost unmicmai acid,cred k dincauza dintisorilor!Dara trecut cu sudocrem.lainceput am folosit si nivea si bephanten,dar nu sunt f.multumita,mai ales k se consuma cam rpd!

Mami de Edith

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ECOmami spune:

noi am folosit crema de schimb cu oxid de zinc..foarte buna
in general folosim produse organice, inclusiv hainute, sau cel putin incercam sa folosim hainute organice care intra in contact cu pielea micutului meu :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinela spune:

Am incercat f multe creme si iritatia persista pana intr-o zi cand cineva mi-a povestit de BICARBONAT. La noi functioneaza si fetitei mele ii trece f repede cand are o iritatie mai urata. Pun o lingurita de bicarbonat intr-o jumatate de litru de apa si clatesc fundul bebiteti cu solutia rezultata. Nu e mare filozofie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vesta spune:

noi am folosit Bepanthen unguent de la nastere pana la 7 luni cand au aparut problemele cu eritemul fesier. din momentul acesta am incercat toate cremele din comert si singura care a avut rezultate excelente a fost Bebicina de la Hipocrate care costa numai 5 lei !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_iv spune:

Nu scutecele sunt problema acestor iritatii la bebelusi, ci faptul ca ei stau cu pipi si caca prea mult timp. Combinatia intre cele doua este un dezastru pt copil. De pipi nu poate fi schimbat in fiecare clipa cand face, pentru ca ar trebui sa schimbi 20 de scutece pe zi, dar copilul trebuie urmarit si schimbat imediat dupa ce a facut caca.
Al meu, din nefericire, mai facea si in timp de dormea ori inainte de somn. Pana se trezea, era suficient sa stea 1-2 ore cu caca la fundulet si toata munca mea de al pastra cu pielea fina si curata era compromisa. Imediat ii aparea iritatia si 2-3 zile aveam de muncit sa il refac. Mai mult, daca face caca moale, atunci sigur se irita.
O alta cauza a iritatiei este aparitia dintilor, cand toti copiii fac caca mai moale, care se lipeste imediat de pielea lor fina.
Asadar, concluzia la care am ajuns este ca nu trebuie lasat cu caca la fundulet nici macar o clipa.
Cat despre creme, toate sunt bune la inceput, cat iritatia nu e prea mare. Dupa aceea, tot cu spalatul la fundulet o rezolvi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Eu folosesc f rar servetele, de obicei apa calduta sau ceai de galbenele, moi vata si o sterg. Uneori dau si cu un sapun, apoi sterg cu vata bine inmuiata. Cand e kk mare direct la chiuveta.

Ulei de cocos... orice uleios mentine pipi departe de piele.
Nivea cu oxid de zinc ca sa usuce.. la inceput nu mi-a fost f bun, acum da.

Bepanthene si orice cu galbenele, cam asta.

Cu bicarbonatul mi se pare idee f buna, o sa incerc in caz de.
Ah, si mai alternez scutece de unica folosinta cu cele refolosibile.

Mergi la inceput