Ghiocei de Martie-Aprilie 2009*(78)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Ce a crescut Luana! Nu mai arata a bebe, ci a fetita.

Inchisesem, dar mi-am adus aminte ce am vrut sa mai scriu.
Pisik, nu da nimeni cu rosii, nu inseamna ca sunt eu o mama mai buna pt ca dorm cu bebe, poate doar mai panicoasa. Eu te inteleg perfect, caci si eu ma gandeam cand eram gravida sa-l culc singur, dar emotiile prin care am trecut la inceput, m-au facut sa schimb planul. Cum spunea si ana, totul depinde de copil, eu imi reprosez ca n-am dormit de la inceput cu el in pat. De cand dormim impreuna, doarme mult mai linistit si mai profund.
Aici cam toti copiii au camera lor si simt asa o oarecare presiune, prin faptul ca fiecare se minuneaza ca dorm cu bebe si ma "ameninta" ca n-o sa mai vrea apoi sa doarma singur. Dar na, rezist eroic.

Si ce mai vroiam sa spun?
Aaa, Floric, eu stiam ca de la 6 luni poti sa incepi sa sprijini bebele intre perne in fundic si bla bla bla, din asta eu inteleg ca nu sta singur in fund la 6 luni, ci ca de atunci incepe procesul sederii. Asa ca eu zic ca Raru e cat se poate de cum trebuie. A, ca alti bebei stau mai devreme, e cu totul altceva, nu inseamna ca majoritatea sunt intarziati, ci ca cei din urma sunt precoce. Deci depinde la ce raportezi.



5 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

e ceva de groaza cu somnicul in seara asta; doarme 15 minute..tipa...iar adoarme 15 minute... iar tipa; cred ca o sa avem o noapte interesanta; si eu sunt deja zombi dupa noaptea nedormita... daca o adaug si pe asta la fel... maine o sa fiu buna de maraton

diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
mutzunel mic de 5 lunite

cum am venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

dyana, e oare de la dinti? N-ai cu ce sa-i dai?


5 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

In privinta somnului, ce sa zic...sa nu il deochi, ptiu... de mult nu mai avem probleme. Adica, dupa ce suge, il asez in pat, ce-i dreptlanga mine (apropo Kea eu dorm cu el in pat) si nu am treaba. Daca vrea adoarme instant si imediat daca mai are o tzara de energiemai molfaie o ratusca si numai cel auzi miau, miau, aaaa si gata. Somn.

Kea, stii cum e cand vezi ca alti pot , fac si tu nu. Dar eu inca sunt rabdatoare si nu mai ma agit ca o sampanie desfacuta daca Raru nu face nu stiu ce la fix X luni. Are timp o viata. Apropo de ce face, ca mai bine il evidentiez cu ce face, de ieri spun MAMA, adica pana acum spunea maaa-maaa. Dar aseara a spus atat de clar mama incat mi-a stat inima. Ei si de atuncinici mancare nu potsa ii mai dau ca tot o mama si ba-ba e la el la gura.DEci, Raru e mamos. Ilinca, apropo de sfaturi babesti, Am primit un prognostic pt urmatorul copil in functie de spusele lui Raru. Ca va fi fata (a spus mama prima data). Dar pe mine nu m-a intrebat nimeni daca mai vreau inca un bebe dupa ce am patimit.

Oli, o minunatie de vis vacanta.


Poze Raru

Raru, tziparul lui mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina26 spune:

In primul rand pentru ieri ghioceilor: Ana, bebe de Cris_tianus, Victor Andrei, bebe de Gigelica,Lena, bebe de Raaluca


Si pentru astazi David Gabriel,Isabella Elena, Radu, Anastasia, Robert si bebe de Alice


Si pentru ca este trecut la voi de ora 12 ....adica 5 dimineatza, atunci Victor Christian, Arald Andres

Karina - mami de buburuza Bia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina26 spune:

Oli super pozele, super locurile si nu in ultimul rand super personajele in frunte cu bineinteles Davidutzul.

Kea eu dorm singura cu Bia in camera.Paturi diferite.Patutul ei este mai departe de al meu dar pus strategic astfel incat sa am vizilitate.Am impresia ca este totusi prea micutza sa o las singura in camera.Zic si eu. Probabil adica sigur cand ne vom muta asta inseamna fix 2 luni va sta singurica in camera ei.Asta este deal-ul cu tati.Acum nu stiu daca ce zic eu este bine, sau ce fac eu....depinde de situatie, adica depinde de BEBE.

Olga nu stiu ce sa-ti zic pentru ca deocamdata la noi nu a fost cazul.Nu am nici o pastiluta din Ro decat 2 cutii de ceaiuri anticolici din care am folosit cred 4 pliculete.Dar cu perfuziile am tras-o si noi.Am povesti SF cu spitalele si medicii si sistemul.Chiar astazi am avut ceva de furca cu obtinerea unei "intrevederi"mai rapide cu pediatrul.

Karina - mami de buburuza Bia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina26 spune:

Si pentru ca tot vorbeam de pediatru nu stiu ce sa ma mai fac cu Bia.Astazi toata ziua pana acum a papat decat 300ml de lapte fara mese de fructe sau legume ca oricum inrerupsesem o perioada.Este nemancata de 6 ore, ii este foame pentru ca trage din suzeta, din biberon apa, ceai dar daca vine laptele se pune pe urlat.Si a avut o perioada chiar foarte buna in care papa bine si s-a si vazut la cantar.Acum eu nu sunt asa disperata sa manance "ca la carte" dar nici asa....Sa fie oare de la vaccin ca noi si datile trecute am avut ceva antecedente?


Olga voi ati facut vaccinul de 6 luni?Cum a fost?


Multa sanatate bb muciosi si bolnaviori.

Karina - mami de buburuza Bia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Karina, poate e de la vaccin, poate e de la dinti sau poate ai mincat tu ceva care a schimbat gustul laptelui. De asemeni, am citit undeva ca dupa inceperea diversificarii, unii copii pot ajunge sa refuze laptele citeva zile, ca e "vechi si expirat", nu "nou si interesant"...



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyana27

e ceva de groaza cu somnicul in seara asta; doarme 15 minute..tipa...iar adoarme 15 minute... iar tipa; cred ca o sa avem o noapte interesanta; si eu sunt deja zombi dupa noaptea nedormita... daca o adaug si pe asta la fel... maine o sa fiu buna de maraton


Mda... e ceva... Si eu am facut de garda azi-noapte, iar noi nu faceam de-astea nici cand eram bebe-mic. Or da dintishorii? (nu se simte nika) Urla si nu se potolea decat daca o tineam in brate... in sus! N-a vrut sa pape... Nici de dimineata nu voia sa suga, asa ca in urlete i-am facut piureutzul de fructe cu branza, care a mers... 120ml. Sunt nauca. Acum a adormit...

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

IOR - Cristi n-a mai vomitat, ba a rar un bibe intreg de dimineata dintr-o suflare (ca ieri a cam facut foamea). Deeeci... azi is in IOR. Noi ajungem intre 4 si 5 - depinde de cum mananca mandrul -, daca mai vine careva ne ducem la chilotzei Daca nu se anunta nimeni oricum o sun pe Rivali, ca stiu ca e p-acolo.

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput