*Cozonacei de noiembrie-decembrie 2008 (77)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Citat:
citat din mesajul lui bertha
Intrebare: pot sa-i un fel de omleta din galbenusul de ou? Adica sa-l bat si sa-l coc in tigaia de teflon fara ulei? E prea devreme? Nu mai mananca mai deloc cu lingurita, dupa ou+piure de legume nu s-a dat niciodata in vant, as incerca sa-i dau bucatele de "omleta". Ce stiti de asta?


eu chiar azi dimineata i-am fiert lui antonio doua ousoare de prepelita. nu stiu de ce, dar se zice ca albusul oului de prepelita nu e alergen...?
evident, le-a mancat singurel, din manutele lui.
inca nu i-am dat albus de la oul de gaina....
din galbenus +faina (aici poti varia sau face combinatii, de: grau, secara, orez, ovaz, mei, orz, etc... ce gasesti la plafar si-ti face cu ochiul) ii fac taietei de casa... pe care ii fierb ori in supa de pui, ori in lapte, ori... la alegere, in apa, ca pe paste... si apoi cu sos de rosii si usturoi, etc...
ii plac mult taieteii de casa!
pofta mare!

_

link care merita salvat pt mai tarziu (uite ce repede trece timpul... nu-mi vine sa cred ca luna asta... ii luam motzul lui piscotel-miscotel-antonio-gabriel cum ii zice fra'su):
http://avlaudum.blogspot.com/search/label/montessori



scuze ca sunt telegrafica... am vazut tarziu ca ati deschis capitol nou..... am dat copy/paste la ultimele mele mesaje.....

va pup!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

Buna fetele.
Malinas o imbratisare si multi pupici pt tine. Incearca sa te linistesti un pic si daca mai vrei, incearca mai tarziu si poate da rezultate metoda. Din cate am citit eu bag de seama ca David stie cat de cat sa doarma singur, doar ca o mai vrea pe mama langa el. Eu cred ca si mutatul in casa noua e un factor important pt somnul lui fragmentat. Poate daca ai incerca sa reglezi un singur somn cateva saptamani (numai cel de amiaza sau numai culcarea de seara) si abia apoi sa se regleze si celelalte? Eu una am descoperit ca vointa mea, oricat de puternica ar fi, are concurent serios in Miruna nu cedeaza numai pt ca vreau eu, trebuie rabdare, perseverenta si multa multa incredere. La mine a mers. In ultima vreme, de cand a descoperit d-soara ridicatul in picioare, nu mai adormea singura. Se rostogolea pe burta si tup in picioare. Adio somn oricat de obosita era. O adormeam langa mine pe pat apoi o mutam in patut, vai si amar de spatele si bazinul meu. ca si tine, cand am ajuns la limita am luat o decizie si am inceput usurel cu dormitul in patut la somnul de dimineata. Am stat langa ea pe un scaun cu o mana pe umar sau pe talie pana adormea. Nu te gandi ca n-au fost si rateuri, am cedat pt ca amorteam in pozitii incomode, imi pierdeam rabdarea dar uite ca acum e mult mai bine. Adoarme repede, fara proteste, doar o invelesc fara sa mai tin mana pe ea. Singura chestie e ca stau in camera pana adoarme. Cu timpul, va capata incredere sa adoarma singurica si nu va mai fi nevoie nici de asta. Sa nu crezi ca u imi e drag sa dorm langa ea, pt cateva ore e chiar ok cu durerile la mine (pe mine toata noaptea ma termina). In weekend dormim toti trei si e asa cald si bine...

P.S. eu nu am lasat-o sa planga. Daca azi nu a mers, exista intotdeauna maine. Multa bafta

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mirunica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

Berta la pepenasi am gasit o reteta de omleta asa: 1 galbenus se bate cu un strop apa minerala apoi se pune un cubulet de unt/un strop de ulei masline. Se pot adauga bucatele de ardei, rosie, dovlecel. se baga la cuptor in vas de pamant. la sfarsit de zdrobeste putin si se mai poate adauga patrunjel verde.
Eu vas de pamant n-am, in prima instanta voi incerca la yena, daca nu merge, pun in tigaie pe aragaz. Pofta buna!

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mirunica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Asaaaa, deci papricasul cu ciuperci eu il fac asa: inabus o ceapa cu ulei si un strop de apa, apoi pun putina boia de ardei, dupa care adaug ciupercile spalate si taiate felii si acopar cateva minute ca sa isi lase ciupercile apa. Daca mai e nevoie, mai adaug putina apa ca sa fiarba ciupercile cam 30 de minute. Pun si un praf de sare si 3-4 catei de usturoi taiati in 4.
Cand sunt fierte ciupercile, adaug amestecul din smantana, o lingura de faina si cateva linguri de lapte ca sa subtiez maglavaisul. La 1kg de ciuperci pun cam 200g de smantana. Si mai las sa fiarba vreo 10 minute ca sa se ingroase sosul, timp in care amestec in oala ca sa nu se prinda de fund. La final pun o mana de patrunjel tocat si putin piper si gataaa! Noi papam cu mamaliga, insa la fel de bine se papa cu paine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Si noi avem o reteta de ou batut care alor mei le place tare mult: se bate galbenusul cu putin lapte, se adauga putina sare, condimente etc. Separat intr-un vas se topeste usoooor o lingura de unt (fara sa se incalzeasca prea tare), dupa care se toarna oul cu laptele peste unt si se amesteca pana capata o textura cremoasa. Se ia de pe foc si se raceste, cand e caldut se poate adauga branzica de vaci dietetica. Eu le-am dat-o mai moale, amestecata cu firimituri de paine. Le-a placut !

Noi avem niste probleme de mai mult timp care ne fac masa de pranz ded multe ori un chin! In primul rand ca nu mananca aproape deloc mancarea gatita. Nici nu mai stiu cata mancare am aruncat, cat am plans si m-am consumat... Am incercat atatea retete, evident "verificate" de alte mamici, sau din cartile de retete pt bebei... cu foarte putine am avut succes: oul batut, piureul de dovleac, uneori ciorbita de vita cu legume, rareori altceva. In rest un chin. In plus, Anastasia a mai si vomat (acum din ce in ce mai rar, e drept) la unele mese, mai ales atunci (banuiesc eu) cand i-a ajuns in gat vreo bucatica mai mare de mancare. S-a mai confrunatt cineva cu asa ceva (varsatura)? Ea e vesela, nu pare sa o doara nimic, si pediatra a zis ca varsaturile astea sporadice nu sunt ingrijoratoare, ca vor disparea, dar pe mine ma streseaza extrem de mult, mai ales ca ea nu e grasa deloc, e chiar slabuta si sunt f.f.f. ingrijorata!!! I-am dat n picaturi si vitamine si degeaba! Pofta ei de mancare e tot aceeasi: mananca f. bine laptele, destul de bine cerealele si fructele si dezastru la masa de pranz. In ultima vreme le-am dat la amandoi borcan, dar nici din alea n-au mancat bine decat selectiv. Am ajuns cu nervii la pamant din cauza asta, cand se apropie ora mesei de pranz mi se intoarce mie stomacul pe dos de emotie.
Raducu are si el toanele lui, in ultima vreme nu prea mananca bine, suspectez ca de la dinti. Anastasia nu are inca niciun dintisor.

Despre programul de somn, ce sa va mai spun ca e cam aiurea... Evident ca nici aici nu sunt la fel: el adoarme seara absolut singur in patut cu "doudou", ea trebuie leganata si pusa in patut semi-adormita sau adormita, dar oricum se trezeste si tipa de cateva ori pana se linisteste... o vreme, dupa care iar o ia de la capat cu trezirile. Eu dorm juma' de noapte cu ei in camera, cand pe ea o iau cu mine in pat. Ghinion e cand tipa mai tare si il trezeste si pe el... ... azi-noapte a fost invers, nu stiu de ce s-a trezit el si a tipat (cred ca a visat ceva) si s-a trezit ea, era pe canapeaua trasa, eu am sarit la el sa-l linistesc, evident ca nu voia nicicum sa adoarma, ea mataia dincolo... a fost rau de tot, daaaar, culmea, ea a adormit la loc prima, si inca singura! Pe el a trebuit sa il iau in brate pana s-a linistit si dupa aia tot singur a adormit in patut, dupa vreo ora jumate de la trezire. Probabil il mai supara si gingiile, altfel nu-mi explic trezirile astea ale lui care inainte nu existau!

Na' ca m-am intins ca o placinta, da' m-am descarcat! Vad ca multe mamici au probleme cu somnul de noapte, noi nu suntem chiar asa rau, dar totusi... Ziua au doua somnuri de cate 1/1,5 ore, nu mai mult. Foarte rar dorm 2 ore ziua.

Bine ai revenit, Diamisha ! La multe lunite Soniei!

Pup toate mamicile si bebeii!

manu
mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
http://family.webshots.com/album/570097332OcrkWq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Laura multumesc pentru retete. Maine fac o incercare. Observ ca Otilia ne-a lamurit in privinta cojilor de cartof. Da" eu tot nu le pun. Chestiunie de.....educatie alimentara.....

Diamisha ma bucur sa te "revad". Cand mai ai o fereastra poate reusesti sa detaliezi povestea turceasca. Anul viitor eram tentati sa mergem fie in Turcia fie in Spania. Pentru Revelionul 2010 nu mai ratez Maramuresul. Sper.... Pupam dulce Sonia ! Te inteleg perfect cand spui ca iti lipseste sporierea de Claudiu desi dormiti in acelasi pat cu...Sonia intre voi. Am avut acelasi sentimente cand a trebuit sa dormim cu Eva in acelasi pat. Nu tine. Cel putin la noi nu a tinut. Si inca a fost ceva temporar - concedii , plecari la munte etc. Nu pot decat sa sper ca veti mai incerca si veti reusi. Ca sugestie : incearca sa nu ii mai dai apa atunci cand se trezeste. Daca este bine hidratata in cursul zilei si mananca echilibrat , cu o ultima masa solida undeva in jurul ore 19 - 19,30 nu are nicio nevoie de apa in cursul noptii. Se foloseste de apa ca un pur pretext pentru a se mai giugiuli cu voi noaptea.

Otilia , Dandusa in legatura cu adolescentii si dormitul in pat cu adulti. Eu am dormit in pat cu mama mea pina la varsta de 21 ani. Si acum imi aduc aminte ca o luam pe mama in brate si imi mai si puneam un picior peste ea. Cand nu era mama sau tata acasa se asigurau ca peste noapte va fi cineva care sa poata dormi cu mine. Nu imi este si nici nu mi-a fost suficienta prezenta unei persoane in casa ci a unei persoane cu mine in pat. Alaturi de tabac e una dintre tarele mele - pe care am de gand urgent sa mi le inlatur cu un psiholog. Curind , dupa revelion. Nu conta cine dormea cu mine : ca era o prietena , o vecina , o ruda etc. Mama nu reuseste nici acum sa doarma singura in casa goala - ambele am fost cresute de acelasi persoane : parintii ei. Vine la noi cand tata este plecat. Sau daca nu vine la noi...nu doarme. La 21 de ani l-am intalnit pe sotul meu. Dupa 1 saptamana am hotarat sa locuim impreuna. Si am schimbat-o pe mama cu...sotul. Nu am adormit in viata mea singura .Nici singura intr-o camera , nici cu altcineva in casa . Am sta cu chirie departe de casa , de sot cca. 3 ani. Repet : nu am dormit in viata mea singura si nici nu am putut adormi singura in patul gol.Gol adica doar eu cu mine insami. Sper ca eu si mama mea sa fim o exceptie iar regula sa fie ca in adolescenta fii si fiicele noastre , obisnuti sa doarma cu cineva sa reuseasca sa doarma singuri.

Nu pot intra acum in detalii pentru ca astept sa soseasca nasii sa discutam despre botez . Si ca sa fie treaba , treaba in Craiova este oprita apa iar eu nu am stiut. Deci am chiuveta plina , baia inutilizabila sunt facut foc si para !

Ma rezum doar la sublinia citeva aspecte care nu reprezinta decat o opinie personala extrasa atit din experinta personala dar si a altora din jurul meu si coroborata cu ce am citit pina acum in materie de somn ( cei din jur fiind parinti mai tineri sau mai varstanici , rude , prieteni etc.)

Exista nevoia de somn. Somnul este natural , este o nevoie , o necesitate. Somnul este natural asa cum sunt toate nevoile biologice si psihologice.

Nu exista "nevoia de adormi singur" . Exista nevoia de intimitate a adolescentului , tanarului , adultului care se poate satiface prin asigurarea unui colt al lui sau a unei camere separate de cea a parintilor. Dar la momentul somnului , repet : nu exista nevoia de a adormi singur.
A dormi si a adormi sunt doua chestiuni separate. A adormi este proces care se invata intocmai ca si limbajul. A adormi tine si are in conceptia mea un sigur corespondent : educatia.

Sper sa mai fim pe acest forum si la varsta adolecentei fiilor si fiicelor noastre si va reamintiti acest dialog. Oricum Mesul meu ramine deschis. Si mai sper sa nu am dreptate iar eu sa fi fost doar o exceptie de la regula.

Otilia in teorie se spune ca daca pina la varsta de 1 an bebeii nu reusesc sa doarma singuri , in camera lor , mai exista o sansa abia in momentul in care "te poti intelege cu ei prin explicatii". Asa se spune...asa am citit .Sa nu ma impusti.

Malinas doar citeva chestinuni imi permit sa scriu acum : faptul ca te-ai simtit expediata de sot in rolul de mama anilor 30 (exista un tipar care inca se mai propaga si acum) , ai stat linga fiul tau plingand si nu ai reusit sa adormi spune multe. Eu rezum doar o idee : nu faci parte din categoria sotiilor mamoase si nici a mamelor - mamicutze. Parerea mea.

Daca nu vei reusi sa il mobilizezi pe sotul tau curind vei ajunge la un moment critic - acum esti doar pe val - cand vei claca si va veti scandaliza iar intre voi nu va mai fi loc de dialog , chiar si unul tensionat ci doar de brutalitate verbala. La aceasta concluzie am ajuns dupa ce ai descris starile prin care treci si sentimentele care te incearca. Parerea mea este sa nu ma amani momentul la care sa ii ceri sotului tau , fara menajamente , sa iti fie alaturi. Frustrarile pe care le aduni nu se vor diminua pentru ca nu poti schimba ceea ce esti si ceea ce simti. Poti sa te autoeduci in chestiuni care tin educatie si care sunt susceptibile de auto- educatie dar nu poti schimba "felul de a fi" .Cu asta te nasti , cu el mori.

Am trecut prin faze similare celor prin care treceti voi. Chestiunea cu : traumatizezi copilul daca il lasi sa croncane 3-5 minute sau deranjezi vecinii sunt doar pretexte care vin dintr-o mentalitate mai puternica decat dorinta de a pune osul la treaba pentru a obtine niste solutii bune si pe termen lung. Si mai vin si din refuzul de informare. Barbatii nici nu dau ghes sa se informeze - din varii si multiple pretexte care tin in general tot de mentalitatea sus amintita - lasa si mare parte din educatia copilului pe umerii nostrii iar cand se pune problema sa ne sustina ...apai daca presupune efort.....Primul pas e sa te saboteze. Ti-as mai scrie dar timpul ma preseaza .Sper sa nu se confirme concluziile mele.

Cert este ca trebuie sa lucrati in doi si trebuie sa ai o discutie serioasa , fara a te victimiza. O dicutie realista despre educatia lui David si modul incare vreti sa-l cresteti. Solutiile temporare(care de regula sunt cele mai usoare , mai la indemana) trebuie sa fie temporare.

Exista un proverb , islamic daca nu ma insel : "Ce-i usor are pretul usuratatzii."


Amalia da , o cam las zaluda pe fie-mea. Mama ma cam taxeaza aici si eu pe ea : eu ii reprosez ca sta cam cam o closca pe linga Eva si ea considera ca eu...sunt prea relaxata de cand a inceput sa mearga. Sper ca Luca nu mai este febrilicios ! Va pup si va doresc sanatate!


Pentru mamicile care doresc bb2 si care sunt interesate si de indemnizatia CIC : daca se intra in CIC dupa un alt CIC indemnizatia este de 600 lei. Deci daca faci un bb si mai faci si al doilea bb fara sa te duci la servici 12 luni indemnizatia este in cuantum fix de 600 lei. Ea se va calcula la 85% numai daca se merge la job timp de 12 luni inainte de nasterea colilului pentru care se acorda CIC-ul. Sper sa reusesc sa transmit mesajul corect.

Tot pe problematica educatie - disciplina -somn - mincare - program puteti urmari la ora 21,30 pe cananlul Travel & Living emisuunea Bona Emma. Super , super beton !



Alina mama de Eva Ioana
(17.10.2008)
http://family.webshots.com/photo/2298209940105578547KgCCiq

Copilul isi alege momentul cel mai bun pentru a veni pe lume si parintii potriviti pentru a-si implini destinul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:


Mav am dat Evei de pe la 10,6 luni oul intreg. No problem ! Sa aveti pofta.

Citat:
citat din mesajul lui mav

Citat:
citat din mesajul lui bertha
Intrebare: pot sa-i un fel de omleta din galbenusul de ou? Adica sa-l bat si sa-l coc in tigaia de teflon fara ulei? E prea devreme? Nu mai mananca mai deloc cu lingurita, dupa ou+piure de legume nu s-a dat niciodata in vant, as incerca sa-i dau bucatele de "omleta". Ce stiti de asta?


eu chiar azi dimineata i-am fiert lui antonio doua ousoare de prepelita. nu stiu de ce, dar se zice ca albusul oului de prepelita nu e alergen...?
evident, le-a mancat singurel, din manutele lui.
inca nu i-am dat albus de la oul de gaina....
din galbenus +faina (aici poti varia sau face combinatii, de: grau, secara, orez, ovaz, mei, orz, etc... ce gasesti la plafar si-ti face cu ochiul) ii fac taietei de casa... pe care ii fierb ori in supa de pui, ori in lapte, ori... la alegere, in apa, ca pe paste... si apoi cu sos de rosii si usturoi, etc...
ii plac mult taieteii de casa!
pofta mare!

_

link care merita salvat pt mai tarziu (uite ce repede trece timpul... nu-mi vine sa cred ca luna asta... ii luam motzul lui piscotel-miscotel-antonio-gabriel cum ii zice fra'su):
http://avlaudum.blogspot.com/search/label/montessori



scuze ca sunt telegrafica... am vazut tarziu ca ati deschis capitol nou..... am dat copy/paste la ultimele mele mesaje.....

va pup!!!!!




Alina mama de Eva Ioana
(17.10.2008)
http://family.webshots.com/photo/2298209940105578547KgCCiq

Copilul isi alege momentul cel mai bun pentru a veni pe lume si parintii potriviti pentru a-si implini destinul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturasha23 spune:

malinas

in perioada asta de pauza ai putea citi despre subiect, de exemplu

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=107966&whichpage=1

w w w . i n j o a c a . r o / i n - j o a c a / m e t o d e - d e - a d o r m i t - c o p i i i/

poate gasesti ceva sa te ajute

sau mai cauta si pe alte forumuri...trebuie sa existe o metoda. iti urez multa rabdare si mai ales perseverenta. si pentru david

mami de Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

Manumanu imi pare rau ca esti asa stresata cu mancarea cozonaceilor, mai ales in cazul Anastasiei. Cate kg are de zici ca e slabuta tare? Ca parere personala, cred ca ar trebui sa te detasezi emotional un pic. Din cate imi amintesc din ce am citit din mesajele taler, esti o mamica extraordinara, care "munceste" dublu pt ca ai gemeni si pot doar sa-mi inchipui ca e infinit mai greu, esti citita si la curent cu de toate ca sa fie bine pt puiutii tai. De asta zic ca te agati prea tare de acea masa de pranz. Daca le plac fructele, de ce nu le pui la dispozitie mai multe? Eu cred ca e super ca papa si cereale si poate si iaurt? Ai incercat cu bucatele? Poate sunt independenti si vor sa controleze ei actul mancatului. Carnea cum o tolereaza? Citeam pe blogul vrabiutei sa se da bucata de carne cat sa incapa in manutele lor si ca sug la ea cu placere si pe parcurs ajung sa molfaie din ea destul de mult. La fel si cu bucatele de ficat poate fierte in putin lapte sa nu fie inecacios. Si galbenusul poate fi dat pe tavita lor direct. O alta sugestie, poate le place mancarea neamestecata. Mirunica mea manca piure de fructe pasat. Dupa o vreme n-a mai vrut pasat. Acum vrea fructele pe rand. Sa nu-ti inchipui ca mi-a zis prin telepatie , am descoperit din intamplare Ideea e ca si gusturile lor evolueaza si vor altceva. Pupici si multa multa bafta sa se rezolve problemutele.

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mirunica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Bertha cand inca nu ii dadeam Evei albusul am pus galbenusul in mixer cu un praf de sare , doua trei picaturi de ulei de masline si apoi in vas Yena , cuptor preincalzit. A iesit fff pufos. Si in vas de teflon cred ca va fi cam la fel. Daca adaugi putina apa minerala cred poate iesi mai pufos. Apoi taiam in bucatele pe care le servea singura.

Daca ai steamer poti folosi broccoli sau conopida aburite pe care le incorporezi in galbenus . Un soi de sufleu.

Acum folosesc oul intreg , 2 lingurite de iaurt de capra sau cascaval ras - de la Sambata . Pun in vas Yena la cuptor pe care il aprin inainte de orice operatiune dimineata.

Alaturi de oul preparat in maniera de sus ii pun pe masuta o rosie cruda , despielitata si taiata in felii subtiri. Daca mai vrea mai serveste si 2-3 lingurite de cereale.


Gata , am fugit.....

Alina mama de Eva Ioana
(17.10.2008)
http://family.webshots.com/photo/2298209940105578547KgCCiq

Copilul isi alege momentul cel mai bun pentru a veni pe lume si parintii potriviti pentru a-si implini destinul.

Mergi la inceput