Burtici fericite de septembrie-octombrie (213)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



neata burtici

dar stiu ca aveti un spor .. mama mama .. o zi nu intra omu' si va are de recuperat un capitol si jumate .. am ajuns si eu ieri la coafor sa ma vopsesc si sa ma tund. vineri am programare la epilat si manechiura/pedichura ..

azi sun la dr sa vedem cand ma programeaza ..

alex bine ati venit acasica!

1. baia .. in camera trebuie sa fie aprox 25 grade, pe bb nu-l tii foarte mult 5-7 minute, eu ii faceam evei in fiecare seara iar apa o probam cu cotul.
2. in primele 2 luni acasa trebuie sa vina dr pediatru. vezi de ce policlinica apartineti si trebuie mers sa inscrieti bebelina.
3. cu greutatea e discutabil .. nu poti spune pe saptamana caci bebeii mai iau in greutate si in salturi .. adica sapt asta 100g ca apoi sa-ti ia 300g. oricum in primele luni tb sa ia cam 750g.

andrecluj vai ce frumos povestesti tu de casuta din italia .. cred ca e superb! si ce zi minunata ai avut cand ati conceput-o pe chiara ..

vorbiti de fructe de mare .. ma omorati!!!! i love king prawns .. eu am stat 2 ani in india si am mancat multee fructe de mare, le adoram .. aici in ro, pe langa ca sunt ff scumpe, nici nu le gatesc bine la restaureant .. iar eu la astea chiar nu ma pricep.

iulika ce dulci sunt vanessa si bruce dormind in patut .. si ce mare e bruculica pe langa domnisorica ..

nela nu stiu daca suna interesant .. ieri am facut o mancarica de mazare cu pulpite de pui .. asa mi-a fost mie pofta. si alataieri, am facut o budinca de macaroane cu branzica ..

kemsy eu mi-am pus semnatura dupa eco nu dupa UM .. caci e o diferenta de 5 zile ..

alesicoo FELICITARI! sarcina usoara si bebe sanatos!


BINE AI VENIT PE LUME ALICIA ANDREEA!
Felicitari Adriana! Refacere rapida si laptic mult!


dana apropo de vise .. am visat azi-noapte ca nascusem un baiat .. si era micut si blondut, cu un caput micut .. dr zicea ca are 1080 g .. dar mie mi se parea greu si tot l-am canatarit pana mi=am dat seama ca era stricat cantarul .. Doamne ce vis ..

am vazut ca intrebai de lapticul de mami .. da, tine de sete si de foame. primul laptic este apos .. asta tine de sete, apoi vine laptic alb/galbui si gras care tine de fomita lui bb. daca bb e alimentat cu formula, dispare lapticul care tine de sete deci tb dat lui bb apica sau ceiut cu lingurita. cateva lingurite sunt arhisuficiente .. nu tb dat ditai biberonul.

BINE AI VENIT PE VLADIMIR!
Felicitari Tulibu! Refacere rapida si laptic mult!


andrea bine ai venit la burtici!! am observat ca suntem nascute in aceeasi si si acelasi an ..


BINE AI VENIT PE LUME ALICIA EMMA!
Felicitari Giuliela! Refacere rapida si laptic mult!


kinga azi??!! deci nu ne intersectam .. poate 1-2 zile ..




KINGA! KINGA!
NASTERE USOARA SI BEBELUS SANATOS, PAPACIOS SI NECOLICOS!





gata un capitol .. mai am unul ..

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si 39+ Anna Sophia
Eva
www.youtube.com/user/ellena2006" target="_blank">Eva filmulete

papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dana15Andre am raspuns la capitolul trecut..dar mai bag o tura si aici; sper numai sa nu ma insel asupra cartii (eventual sa iei de pe siteul pe care ni l-a dat Adi numele autorului si sa verifici)..deci, ma vazut-o, acum 3-4 saptamani, la libraria din Iulius Mall (carturesti..parca?)..cobori la parter si pe partea dreapta, au un raft plin cu carti despre sarcina si bebelusi..au chiar si editii in limba engleza! sper sa o gasesti!eu cred ca poti sa lucrezi lejer de acasa..3 ore pe zi..acum depinde cat de mult te solicita munca si cat esti de stresata sa indeplinesti cerintele; dar daca este ceva lejerut..si daca mai vine si mamaita sa ajute..se poate! eu asa zic! dar nu vorbesc din experienta
Cautasem cartea tradusa pe net ca afara nu pot iesi, si nu mi-o dat gugalul, eventual rog pe cineva sa mi-o cumpere de la Carturesti. Multumesc.Cu munca ... nu am un grad mediu de stress. Sunt seri in care doar stau si astept, sunt seri mega stresante, in care e nevoie de viteza mare de scris. Mami meu vine cu mine la Italica cel putin un an si de 18 de baby sitter. Poate imi raspund si alte mamici, daca nu, in cel mai rau caz, imi iau concediu de maternitate la 2 luni dupa ce am nascut, ce are? Maria eu as incepe sa scot agitatele, ce zici? 30+ Chiara Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ellenuta
andrecluj vai ce frumos povestesti tu de casuta din italia .. cred ca e superb! si ce zi minunata ai avut cand ati conceput-o pe chiara .. vorbiti de fructe de mare .. ma omorati!!!! i love king prawns .. eu am stat 2 ani in india si am mancat multee fructe de mare, le adoram .. aici in ro, pe langa ca sunt ff scumpe, nici nu le gatesc bine la restaureant .. iar eu la astea chiar nu ma pricep.
La dispozitie cu retzepturi. Problema in Romanica e mai mult cum au fost transportate si cum sunt tinute la congelator. Ele sunt foarte sensibile si pot provoca si boli foarte urate. In Italica nu am curaj sa le cumpar congelate, cu atat mai putin in Romanica. Niste spaghette cu creveti proaspeti cu bucataria care iti miroase a mare! Oleu, pai sinucigasa sunt eu. Luto Ce mi-a facut dedicatia la burtica. Nu stiu ce a inceput sa danseze balerina mea, dar imi disloca burta. Ma intreb cand o cantari dublu in burta cum o fi? 30+ Chiara Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Buna fetele!

Azi am fost si noi la control si doc zice ca mai avem nu ne nastem inca . M-a mai chemat pe 12 oct. In rest suntem bine, numai ca azi noapte de la 2 la 4 nu am mai putut dormi.

Fug sa citesc din urma ca am un capitol de recuperat!

Laura 36+ si Ramona Cristiana 20.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrecluj


Luto Ce mi-a facut dedicatia la burtica. Nu stiu ce a inceput sa danseze balerina mea, dar imi disloca burta. Ma intreb cand o cantari dublu in burta cum o fi?


...am vazut eu ca promite Chiara...vezi mami ce gusturi alese, deosebite si delicate are papusica ?
Ai mai fost la control ? stii cat are acum ? nu cred ca se dubleaza de la 30 de sapt......dar va pune la greu .....Ai burtica mare ?

Mi-am dorit fericirea, am cautat-o si am gasit-o....se numeste David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana...am vazut eu ca promite Chiara...vezi mami ce gusturi alese, deosebite si delicate are papusica ? Ai mai fost la control ? stii cat are acum ? nu cred ca se dubleaza de la 30 de sapt......dar va pune la greu .....Ai burtica mare ?
Am fost vinerea trecuta, avea 1400 si aproape 40 de cm, adica e de pus pe podium direct. Trebuie sa se dubleze, musai. E tare finutza si ma intreb ce va mosteni de la mine, ca pana acum are tot de la tati, inclusiv toanele. Sa stii ca nu am burta mare, dar nu ma stresez pe tema asta. Dimineata inca pot spune lejer ca am mancat bine si m-am umflat, seara e marisoara. Din ciclul discutii cu medicul meu, i-am spus ca burtica se intareste seara si asa ramane (pe mine ma interesa daca astea sunt contractii), iar raspunsul lui a fost "seara trebuie sa se intareasca" (evident, nu burtica). Am vrut sa-i raspund "vai de cei carora numai seara...", da' am tacut sa nu-l jignesc in barbatie. Aaaaaaaa, la ultimul control Chiara se tinea cu ambele manutze de nasuc si am intrebat de ce face asa, la care medicul a spus ca probabil ii miros lui picioarele. 30+ Chiara Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

andre e beton doctorul tau

Mi-am dorit fericirea, am cautat-o si am gasit-o....se numeste David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrecluj

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana
...am vazut eu ca promite Chiara...vezi mami ce gusturi alese, deosebite si delicate are papusica ?
Ai mai fost la control ? stii cat are acum ? nu cred ca se dubleaza de la 30 de sapt......dar va pune la greu .....Ai burtica mare ?


Am fost vinerea trecuta, avea 1400 si aproape 40 de cm, adica e de pus pe podium direct. Trebuie sa se dubleze, musai. E tare finutza si ma intreb ce va mosteni de la mine, ca pana acum are tot de la tati, inclusiv toanele. Sa stii ca nu am burta mare, dar nu ma stresez pe tema asta. Dimineata inca pot spune lejer ca am mancat bine si m-am umflat, seara e marisoara. Din ciclul discutii cu medicul meu, i-am spus ca burtica se intareste seara si asa ramane (pe mine ma interesa daca astea sunt contractii), iar raspunsul lui a fost "seara trebuie sa se intareasca" (evident, nu burtica). Am vrut sa-i raspund "vai de cei carora numai seara...", da' am tacut sa nu-l jignesc in barbatie. Aaaaaaaa, la ultimul control Chiara se tinea cu ambele manutze de nasuc si am intrebat de ce face asa, la care medicul a spus ca probabil ii miros lui picioarele.

30+ Chiara Ada





Andre

Baby

de Natalia (03.09.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Buna dimineata si de la noi,

suntem aici pe baricade, citesc, astept sa nasca Maria , vreau sa o vad in postura de mamica, insa foarte foarte ocupata va fi. Lucia deja stie, si e experta cu un Gogo cuminte si in continua indragosteala de patutul propriu.

Noi ne luptam cu colicii, dar ce ne luptam, daca pana acum statea treaza dupa ce papa ziua cam o ora in care se tot strangea, se inrosea, etc, dar noaptea la 2 si la 6 dimineata adormea tun dupa ce papa, acum, de 2 zile, mananca noaptea la 2 (azi noapte la 3 si ceva) si dupa aceea sta si 2 ore in care face o galagie...
Asa ca azi noapte am dormit: de la 11:30 la 12 (ca a mai fost o tura de papa), de la 1 la 3:20 si de la 3:20 am avut program de urlete pana la 5:30 dimineata. Fun? per total (pana la 8 dimineata) cam 5 ore insa din bucati multe si lipite cap la cap. Sunt zombie, dar am baut cafea si acum nu pot dormi. Nu ca ar dormi cineva prin casa...mic sau mare.

Capac, azi noapte la 3 (cand si cea mica era in program de urlete), Alessia striga si plangea de la ea din camera: viau mami! adica va dati seama ca as fi fugit intr-o secunda si as fi lasat tot sa ma duc la puiul meu care imi cerea prezenta.
S-a dus tati si i-a spus ca vine si mami in curand, l-a luat in brate si a adormit. Bineinteles ca ea nu vroia neaparat ceva de la mine, dar o auzise pe cea mica si de aceea ma striga pe mine...

Ce sa mai zic, am avut o noapte de pomina...

Si cam atat, va pupam si citesc in continuare. Ah, muciosii ne-au trecut, Alessiei de tot si Lisei aproape de tot, insesizabil desi nu prea i-am dat nimic.

Uaaa colicii!!!!


Clau, mami fericita de printese: Alessia Maria 13 iulie 2007 si Elisa Andreea 03 septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

laura lasa mami sa mai stea bebe la burtica sa se faca grasunel

Mi-am dorit fericirea, am cautat-o si am gasit-o....se numeste David

Mergi la inceput