**Zmeurici de iulie-august 2009 (5)**

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Neata!!!!Hih,ce bine dorm zmeuricii!Al meu cred ca are puseu de crestere,papa mai des,se trezeste si noaptea odata sa suga,dar nu-i bai,asa creste baiatul lui mamaIeri am fost singura ca cei doi copchii,pt. prima data le-am culcat doar eu....La noi ora de culcare e pe la ora 21,pt. amandoi....Timea vroia poveste,Balazs tzitzi,a fost geu dar m-am descurcatIn legatura cu barbatul din dotare,al meu ma ajuta enorm....Il adoarme pe bb daca e cazul,il schimba,il imbraca,merge cu Timea la plimbare,ma ajuta si prin casa,face cumparaturi,etc.....Bineinteles,cat ii permite timpulTot vroiam sa va intreb,bebeii vostri si-au format un program pe timpul zilei?Pt. ca al meu nu are nic unul.....mananca la ce interval vrea,doarme tot asa(max.30 de minute),la plimbare iesim cand si cum putem....De ce incerc sa ma tin cu sfantenie e programul de seara/noapte....adica pana la ora 21 sa fie pregatit de culcare.Pooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns siacob spune:

neatza...io tot in urma cu un capitol

Theea, Doina, Alex@Sara sanatate multa bebelusilor vostri!

Giova frumosi foc baietii tai! Beatrice doarme tot timpul in masina, afara sau prin magazine. Am stat si cate 4 ore prin magazine si a dormit aproape non stop

Reflux ...Beatrice are din maternitate. A avut o perioada de vreo 2-3 saptamani cand s-a mai potolit, nu mai dadea afara dupa fiecare masa...acum din nou a revenit . Ea s-a marit si in timpul alaptatului ma respinge cu limba si atunci luam pauza, eructam si apoi reluam. Dupa masa, indiferent daca doarme sau nu, cand vine refluxul incepe sa tipe si daca o ridic pe umar scoate un zgomot nedemn de o domnisoara dar foarte sanatos. Noaptea, dupa mese uneori dureaza si 45 de min pana eructeaza, dar asta e...m-am obisnui si pediatra spune sa nu ii dau nimic ...

Danielle Beatrice la 2 luni avea 57 sm si 5 kg, nu foarte mult diferit de Melissa.

uliiasi eu beau o ceasca de cafea si am vazut ca nu o agita pe bebe.

Galarina sa fie sanantoasa zmeurica crestinata, ai o papusica de fetita.

Mada ce dolofanica de fetita, o scumpica.

Pogos haiosi foc si Tudor un dolofanel.

Blanca te invidiez. Beatrice se trezeste in continuare pe la 3-4 si apoi 5-6 sa pape. Azi nopate s-a trezit la 3, apoi la 6 si de la 7 nu mai doarme, gangureste de mama focului. Acum e in patut si da semne de oboseala. Ziua o mai pacalesc si adoarme singura in patut...nu ise de fiecare data dar tot e ceva.



Mami de Beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns siacob spune:

Pooh nici vorba de program ziua, mananca si doarme cand vrea ea.

Mami de Beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Fetelor,eu m-am ales cu o diaree...am baut aseara un pahar de bere fara alcohol si ma gandesc ca de acolo mi se trage....oare il afecteaza si pe bb?Ce as putea lua?Deocamdata beau ceai de menta,astept sa adoarma bb sa ma documentez un pic.....Pooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

`neata si de la noi.

Melissa a dormit de aseara la 7 pana la 1 jumate,a halit o sticluta de lapte de 150ml si somn pana la 6:30 dimineata cand iar a halit rapid 150ml si somn de voie.
m-am odihnit si eu,mai ales ca Ebonee a dormit cu daddy

nici Melissa nu are program,mananca cand vrea,doarme cand vrea.
Ebonee avea program,o data la 4 ore papa si somn.si l a facut singura,fara sa ma chinui eu,era un copil tare linistit,nu plangea decat ffffff rar in rest radea cu,gura pana la urechi.
Melissa e opusul sorasii,fara program,mai urla fara motiv,adica vrea atentie mai mereu si nici mie nu mi se pare rasfat daca o port ca o maimutica agatata de mine mai mereu.se linisteste instant cand e lipita de mine

siacob,multumesc de raspuns.m-am mai linistit,nu e numai Melissa siluetica

pogos,frumoasa foc printesa ta,Doamne Doamne,e domnisoara in toata firea,iar grasunelul e scump foc,sa iti traiasca copilasii si sa va bucurati de ei

eumada,ptiu ptiu ce frumoasa brunetica ai tu acolo

am mai vazut niste poze dar habar nu mai am ce si cum

am fugit la trebi,mai bag o cafea si inapoi pe baricade:(((

o zi minunata sa aveti

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Daniela,mami de Ebonee (02.10.2007) si Melissa (23.07.2009)
Melissa...from the Greek word for "honey bee".Always on the go,she can turn her hand to anything.
A truly versatile lady.
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Vazui eu pe listuta ca azi e ziua de nastere a lui Vallysi m-am grabit sa ii urez LA MULTI ANI! sa fii sanatoasa si fericita cu multa putere sa ai grija de Gloria

Mami de Eva Ilinca 25.07.09

Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Neatza!
al meu bb a dormit de la ora 24 la 8:30 azi dim. Noaptea il culc pe burta si are un somn adanc si linistit.

a papat bine si a varsat la fel de bine. tot parul ii era plin de lapte branzit. M-am saturat de vomatul asta dupa papa.....

Vally , multa sananate si fericire alaturi de cei dragi!
mada acum s-a vazut linkul, e o dulce si o dolofana bruneta ta.
mQQm bravo cu un asa sot. al meu face curat de vreun an si deja s-a plictisit. musai sa-l inlocuiesc, pana ma decid sa-mi iau femeie in casa.
Pogos vazut poze, tare dulce e Ana si haioasa. Tudorel e un adevarat barbatel.
Anemona ma bucur ca a dormit o noapte intreaga Alex.
Blanca e o smecherie Eva ta. vomitatul asta ne-a innebunit pe toate...
Pooh bine ca te-ai descurcat cu amandoi. si eu ma descurc, cand raman singura, dar e tare greu.
Al meu pe timpul zile papa la aceleasi ore, in rest cu somnul cand cum...daca l-as plimba cat e ziua de lunga cu masina, ar dormi non-stop.
Nu cred sa influenteze diareea. Incearca sa te repari, dar pe balazs nu cred sa-l influenteze.

a adormit si bebeul meu...merg sa aerisesc celelalte camere si sa ma apuc de strans de prin casa...misto job, n-am ce zice.



_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flosideea spune:

neata fetele....ce faceti?noi suntem trezi de la 8 dimineata,sper sa nu devina un obicei pt ca si ieri tot la 8 s`a trezit si`a adormit pe la 10,dar azi nici un semn de somn....va invit la niste nuci delicioase-am lasat cafeaua pt ele .
am vazut o grasunica scumpica foc,Eva se numeste...ce frumos sta ea acolo ...
pogos,a ta fetita e bestiala in pozele alea....iti vine s`o papi...iar tudor...un scump grasan...hehe,ce bine au pus pe ei bebeii...
mqqm,dac`ar fi asa usor,azi i`as lua bilet soacrei spre tine .iar faza cu frigul afara sau mai stiu eu ce scuze nu prea tin.cand a vrut o data sa mergem,i`am zis ca nu merg pt ca nepoata lui e racita si Denis e mult prea mic sa fie expus la asa ceva,am scapat ziua aia,dar dupa 2 zile am mers si surpriza:era frate`su racit-tatal fetei-.sa mor nu alta.acum sa vad,mi bag si eu putin din top ca nu am ce face,pana va veni ziua cand ii voi spune exact ce am pe suflet,cu riscul de a ne certa-le ia foarte tare apararea mai ales ca eu toata ziua ma vad cu sora mea si nepotica,iar la socri nu vreau ...nu zic,pana sa nasc mergeam cu placere,dar totul s`a schimbat.si nimeni nu se gandeste ca ei stau la ~20 km de Brasov si masina consuma benzina,iar dac`ar fi sa merg la 2 zile as ajunge sa nu ma mai descurc cu banii,pt ca acum stam din salariul sotului,avem multe cheltuieli,iar eu fiecare banut cheltuit aiurea il transform in necesarul meupt Denis(bani de benzina de mers la socri=cateva costumase Denis + paturici sau mai stiu eu ce).dar sunt singura care ma gandesc la asa ceva....
ma cheama datoria....revin

Andreea,mamica de Denis-Stefan(17.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelay_28 spune:

Neatza si de la noi
sa continui tema cu soacra. Nu va scriu la fiecare in parte ca mi-ati scris multe pe tema asta si nu ma tine neuronul sa va raspund la fiecare. Multumesc mult pentru incurajari si pentru sfaturi. Sa vad de unde sa incep...
Cred ca Giova ma intreba cum si-au facut ei cheie. Pai am fost plecati anul trecut de acasa vreo 2 saptamani si cum aveam nevoie de cineva sa ne ude florile, cine era mai bun decat socrii, Asa ca le-am dat cheile si ei bine mersi au luat decizia sa-si faca si ei o dublura. Bineinteles ca atunci cand ne-am intors ne-am primit cheile inapoi dar ei aveau deja cheia lor facuta. Apoi socrul ne-a ajutat in apartament cu ceva gresie si faianta. Si atunci am aflat ca are cheie pentru ca a facut o copie motivand ca noi suntem la servici si sa poata intra in apartamen ca sa poata termina lucrul. Nu m-a deranjat atunci pentru ca nu m-am gandit ca ei o sa intre in casa fara sa sune mai ales cand stiu ca suntem acasa. M-am gandit ca o sa o foloseasca numai cand suntem noi plecati. GRESIT...pentru ca de multe ori ne-am trezit cu socru peste noi fara sa sune sau sa bata la usa. Nu le-am spus nimic pana acum pentru ca tot aveam de gand sa ne schimbam usa si am zis sa rezolvam problema in mod elegant. Acum in octombrie chiar o sa o schimbam si cand o sa ceara cheia din nou am sa le spun ca nu-mi convine sa intre la noi in casa ca si cum ar fi a lor.
Cu soacra daca ma credeti nu am avut probleme pana acum. Nu venea la noi decat la zile onomastice si nu m-am gandit ca un nepot o va schimba asa de mult. Pur si simplu nu-mi venea sa cred si nici nu am stiut cum sa reactionez la apucaturile ei. Cand am venit din maternitate aproape ca nu ma mai puteam apropia de Maya. I-am si zis sotului ca daca nu trebuia sa-i dau sa suga ma excludea de tot din viata Mayei. A devenit foarte posesiva si considera ca eu nu stiu sa o cresc. Cand am inceput sa mergem la plimbare cu ea nu ma lasa sa ma apropii de carut, motivand ca eu sunt operata. Asa ca mergeam si eu pe langa...desi tare drag imi era sa tin de carut, sa ma mandresc si eu ca sunt mama. Acum s-a mai linistit ca merge la servici si nu mai are asa de mult timp. Am speranta ca in momentul cand o sa vina si al doilea nepot o sa se schimbe. Sincer nu-mi place sa am discutii contradictorii cu ea si daca se poate rezolva altfel... aseara a venit la noi si m-a intrebat daca i-am dat suc de morcov ca ea le-a dau la ai ei. I-am zis ca nu si nu o sa-i dau deocamdata, ca tb sa ne vindecam dupa problemele de sambata, si sa nu-i mai dea nimic fara stirea mea. Oricum o sa fiu mult mai atenta cand este prin preajma si daca nu se linisteste si o sa explodez catre ea...va asigur ca cel putin un an nu-mi va mai trece pragul casei.
Eumada Eva zici ca e Maiuta mea, seamana, e o scumpica.
Maya a dormit de la ora 23 pana la 5 cand a mancau si apoi iar somn pana acum.
Va las ca tb sa o schimb si sa papam.


mami de Maya printesa mea
camera Mayei
Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flosideea spune:

pe mine ma oftica mult o faza:verisoara sotului trebuie sa nasca la mijlocului lui octombrie,iar cand am fost in vizita la ei-inclusiv era si viitoarea bunica,mama ei-amandoua imi puneau intrebari despre multe,bunica spunand ca tot ce facea ea cand avea bebelus nu se mai pune acum in practica.intr`o duminica am fost cu totii invitati la un gratar la ei,inclusiv socrii,iar eu vorbeam cu viitoarea mamica,viitoarea bunica si soacra`mea.ele n`o intrebau pe ea ce si cum,ci iar imi puneau mie tot felul de intrebari de genu"cum grezi ca e mai bine,sa inveti copilul in brate sau sa`l lasi sa planga",iar pe fata soacrei citeam numai dezacord legat de raspunsurile date.inclusiv,pana si cumnata a inceput ca dac`ar mai ramane insarcinata o data tot ca acum 10 ani-cand a nascut-si`ar creste copilul,dandu`i o replica si la asta...oare de ce unii bunici sunt asa "openminded",pe cand altii...mama saraca la fel,nu face nimic fara sa ma intrebe,chiar daca si ea a crescut 2 fete,ea recunioaste ca multe s`au schimbat si le accepta-e as in schimbatul pampersilor si alte chestii,inclusiv sa`i dea Debridadul sau mai stiu eu ce.

Andreea,mamica de Denis-Stefan(17.07.2009)

Mergi la inceput