Sezatoarea canadiana (156)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zavalita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Donia

mikiion, sanatate multa lui Marc! Saracul, cu pneumonie...
Cand fetita mea era tare molesita de la o amigdalita si nu putea sa manance nimic, pediatrul mi-a spus sa-i dau saruri de rehidratare si chiar au ajutat-o foarte mult. Pentru ca daca nu mananca mare lucru, lipsa sarurilor din organism are efectul asta de moliciune si senzatie de slabiciune.
Iar daca lui Marc nu-i plac, poti sa le diluezi putin cu un suc care-i place lui, sa le ia mai usor.

Magdone, multumesc, am salvat!

cge, mari pontosi copiii tai! "Norocul nostru ca se mai face frumoasa, ca daca ramanea cum era cand s-a nascut..."

zavalita, de unde vine nick-ul? Bun venit la sezatoare!
Noi am aterizat in Quebec, cu intentia de a sta acolo, dar dupa ce am auzit franceza de acolo am fugit in Ontario Glumesc... desi poate ca nu, cu adevarat franceza mi s-a parut de neinteles, ma uitam hipnotizata la vanzator si nu intelegeam absolut, dar absolut nimic. Insa pana la urma ajung acolo destui oameni care se obisnuiesc cu limba, deci asta n-ar fi o problema de netrecut.
Pe noi ne-a adus in Ontario faptul ca sotul avea o oferta de slujba aici, iar dupa ce a vorbit cu fosti colegi din Quebec a inteles ca sansele de job nu sunt prea mari acolo, deci am venit aici pentru servici. Si ne place





Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.



Acum 7 ani am fost pasionata de " Conversatie la catedrala " de Llosa
si de aici nickul- numele de familie al personajului narator-Zavala alintat in carte zavalita.Si mie imi pace cum suna dar mai mult datorita personajului ca atare,eu nefiind big fan latino. Atunci am descoperit literatura sud-americana.N'est pas tres mal as zice.

La interviu ofiterul a vorbit in quebecoasa... Frate ce accente!!! m-a omorat cu tz tz tz. Dar mi s-a parut simpatic foc tipul si cu simtul umorului.Eu am impresia in general ca francezii sunt usori retarzi datorita gafaielilor din limba ...amu; si eu is plina de prejudecati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

.Eu am impresia in general ca francezii sunt usori retarzi datorita gafaielilor din limba ...amu; si eu is plina de prejudecati

m-am cracant de ras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zavalita spune:

Simonna si dana podeanu asa o sa fac..oricum acum va citesc, sunteti printre primele sfatuitoare, vad ca lipseste mimitete din peisaj.

Foarte utile informatiile.
Imi pare rau ca nu exista un topic si cu toronto in aceeasi maniera.
Oricum o gasca tare faina pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Si eu cu sud americanii! Dar Conversatie la catedrala n-am citit-o, sa ma uit dupa ea la biblioteca. "Povestasul" ai citit-o? E ultima de Llosa pe care am citit-o, mi-a placut mult!
Asaaa, iar la interviu am mai inteles 2 cuvinte din 3-4 , la magazine... nimic!


Oamenii plimbareti cu experienta, vreau sa merg in Cuba sau Dominicana, se pare ca in decembrie, cel tarziu in ianuarie. Ce statiuni imi recomandati? Si mai ales ce locuri nu-mi recomandati? Va rooog, stiu ca s-a mai discutat, dar cum nu eram direct interesata, pe o ureche mi-a intrat si pe alta mi-a iesit, desi am citit tot, tot!


Cu curcanul... eu fac dupa reteta de pe ambalaj. Din cate stiu, cam o jumatate de ora/pound. Si cam jumate din timpul total tin pasarea invelita in folie, sa se inabuseasca bine, iar restul timpului ramane pentru rumenit. Ung pasarea cu ulei si sare, pe cat posibil bag si sub piele, ca am vazut o data la teveu cum faceau.
In afara de apa si vin alb nu pun nimic la zeama aia din tava. Si cand si cand mai dau cu zama pe pasare, sa nu se usuce. Si tre' sa fie rumenit bine de tot cand il scot. Anul trecut mi-a iesit o minunatie, dar la mine tine mult de conjunctura planetelor, cred, ca nu iese mereu la fel



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Hai ca mai am 10 minute...

Simonna, e tare nedrept sa fie retinut la scoala Atomix pentru o chestie pe care n-a facut-o. Stiu ca anul trecut am avut discutii grele cu Roxana care a ajuns la concluzia ca viata nu e dreapta, tot dintr-un motiv asemanator, ca a fost pedepsita pentru ceva ce n-a facut. "Mama, eu sunt fair mereu, viata de ce nu e fair cu mine?"
Si da-i si explica-i, iar si iar... si mi-a parut rau ca nu am discutat cu profesorul respectiv, dar anul asta nu-i mai iert daca se mai intampla. Adica eu nu discut deciziile lor, sa zicem, dar vreau sa le cer sfatul in urmatoarea privinta: "cand copilul e pedepsit pe nedrept, eu ce explicatii pot sa ii dau?" Cum poate copilul sa isi pastreze respectul pentru autoritatea si discernamantul unui profesor care ii pedepseste la gramada?

mQQm, cat costa CD-ul de la sesiunea foto, pliiiz?




Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zavalita spune:

Da da am citit-o..de fapt prima carte citita de Llosa a fost Razboiul sfarsitului lumii.. bestiala!!dupa ce la inceput amenintam sa o arunc de plictiseala...

cea mai umoristica mi s-a parut Matusa Julia si condeierul, avand in vedere ca atunci era in top curentul novelistic am ras tinandu-ma de burta... bestiala!!!bestiala!!! o recomand cu caldura.

Eu il ador pe Llosa, vroiam sa emigrez in Peru pe la 20 de ani.

am insa de cativa ani achizitionata "sarbatorea tapului" dar acu' parca nu mai am chef de lectura...in ultimii ani am fost doar cu dreptul in brate, aka limbaj beton de lemn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zavalita spune:

Mi-au transpirat bine degetelele la topicul asta..continui

Am o reteta de curcan umplut cu ficat de pui, orez, nuca si stafide. o caut maine si o public. Am facut-o la primul Craciun sarbatorit departe de familion cu consiliere telefonica din partea mamei. Imi aduc aminte ca am cazut cu curcanul de 6 kile in cada, ca mi-a zis mama sa-l oparasc si l-am bagat la dus cu apa calda data la maxim. Il masam cu o mana si cu cealalta il dusam. Atunci am dat de notiunile consacrate "cat cuprinde" si " dupa gust".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Asa... toata seara m-am gindit de unde cunosc eu numele Zavalita... am banuit bine ca e dintr-o carte de-a domnului Llosa, dar nu m-a dus minte pina acolo incit sa o si depistez... Frumos! Cind am vrut sa ma inscriu pe DC, am ales nickul Lorelai, dar era luat! SI cu doi de l, si cu doi de r... iar d-na Darcy chiar nu puteam sa pun!

Mikiion, sanatate multa! Cam asa e si la noi, imi lasa pe peretele de la intrare ce are sa-mi spuna... Olga, de exemplu, de acolo stiu ca ai sunat - nu te pot suna decit seara tirziu, si cred ca nu e cazul, si simbata dupa ora 4, atunci te sun. Persoana importanta, dom'le! Iar cind sintem acasa, dupa ce ducem copiii pe unde-i ducem, disparem ca potirnichile in fata vreunui calculator si ne mai intilnim, eventual, prin bucatarie, daca avem timp sa mincam.

N-am reteta de curcan, ca nu fac decit ciorba din el, aveam o reteta de gososari intr-un sos de rosii, daca doreste cineva o caut si o postez... Mincam ce gatesc duminica dupa-amiaza si in rest, mincare sanatoasa, legume cu brinza rasa si altele din astea, care se fac singure. Gata, trebuie sa fug!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ione81 spune:

Mikiion, multa sanatate pruncului!

Nu-mi place curcanul ca e tare, dar vad ca gospodinele se lauda cu retete, poate incerc si eu una... sa ma ancorez in traditia nord americana... si cu dintii-n curcan!

Pt Zavalita... bine ai venit de la o nou venita! O idee printre altele: noi nu ne-am bazat pe prieteni, te duci unde iti serveste tie mai tare. Exemplu la noi, sotul a aterizat la Montreal doar cu franceza-n buzunar, si daca vorbesti si engleza esti mai bine platit la Montreal, nu intotdeauna, dar in multe cazuri - mai ales la o 'generalista' ca tine (ziceai ca nu cauti un job specific?), cum sunt si eu :). Asa ca s-a dus la Calgary ca acolo era inca boom economic si programe de limba engleza oferite de guvern. A fost bine, am facut experienta canadiana amandoi, el a invatat engleza, dar acum ne-am intors tot la est, la Montreal. O luam de la inceput si nu e usor, dar se poate! Nu zic ca asta e cea mai buna solutia, asta a fost solutia noastra...

Daca ai un plan si stii ce vrei de la inceput e mai usor. Si aici sunt multe organizatii, si centre, fie ONG fie de la guvern care iti pot oferi suport, consiliere si informatii. Daca ai prieteni, of course ca e mai bine; daca nu, se poate si fara. Si fii pregatita sa fie tot ce ti-ai imaginat si tot ce NU ti-ai imaginat. Atunci e mai usor, cand vii cu bratele deschise...
Poate te ajuta si http://www.statcan.gc.ca/start-debut-eng.html - sunt multe statistici, cat castiga oamenii in general, pe ce dau banii... poate te ajuta sa-ti faci o idee dspre vibe-ul fiecarei regiuni.
Si oriunde te duci ai un cap, 2 maini si 2 picioare... tot ce fac ceilalti poti face si TU. (asta tot imi repet eu in cautarea noului job acuma :)

In rest, stiati ca?
Born from 1947 to 1966 are baby boomers, from 1967 to roughly 1980 the baby bust, and the generation of the 1980s and early 1990s is the baby boom echo (inludeti mica marja de eroare la ani, ca am vazut tot felu' de variatiuni cand cautam informatia pe net)

Pupe,

Living the dream,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Reteta ptr preparare curcan delicious


Curcanul se spala pe dinauntru si pe dinafara si se unge cu margarina sau unt.
Se curata usturoi si se infig cateii in pielea curcanului. In mijloc eu umplu cu ciuperci (1-2 conserve depinde de marimea curcanului). Se presara piper si vegeta peste curcan si se introduce in oala(cratita) pe spate.
In cratita mare se pune ulei si margarina cit sa se acopere fundul. (asta inainte de aranjarea curcanului).
Se pune apoi si curcanul si se mai adauga 2 pahare de vin rosu. Se mai poate arunca si in zeama citiva catei de usturoi.

Se acopera cu capacul si se lasa la cuptor fara a te atinge de el o ora la 350grade F.
Separat se prepara ceai (de orice fel) si mujdei de usturoi.
Dupa o ora se da capacul la o parte. Se adauga mujdeiul si ceaiul si la fiecare 25 minute se scoate si se arunca cu pompita zeama din cratita peste piept.
Se tine pina bagi furculita in el si e moale. ( in general eu il ung cam de 3-4 ori)
Cind e moale se scoate cratita si curcanul se pune pe tava cuptorului, lasind numai zeama in cratita. Se pune cuptorul pe grill si se lasa la rumenit atit cit sa devina rosiatic.

Se pune apoi la loc in cratita si se serveste la masa.
Pofta buna


Roxana te rog s-o pui si pe prima pagina

Mergi la inceput