Sezatoarea canadiana (156)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

zavalita, esti haioasa rau (nick-ul merserias). Bine ai venit la sezatoare si te asteptam in Canada la primavara.

Cristina, habar nu am de ce zici cu tesutul gardului. Ala e gardul nostru. Era o impletitura de metal, am cumparat si fisiile alea lungi de plastic care se instaleaza in citeva ore (2-3)
Cind am luat noi casa astia cu gardurile ne-au recomandat astea ca fiind mai noi si moderne. Mie mi-au inspirat cimitir dar m-am obisnuit acum.

Simonna, daca vrei o iau chiar pe fii-mea cu mine (acu' mai tre' sa-i fac si nick aici pe Dc) si-ti povesteste ea pe viu.

pupici



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Mersi fetelor, acum dupa ce-a venit plodu"acasa cu examenul de toata jena m-am lamurit si eu cu matematica clasei a patra quebecoase;
M-am uitat la poze, faine-faine, si mari si mici copiii. Cred ca ramin singura mama de copil unic pe aici , asta e, Marule sa nu stai pe ginduri pina mai e loc, pentru ca apoi cind e prea tirziu e nasol sentimentul.

Cami, aparusi prin zona, inseamna ca sunteti mai bine !

Zavalita/Andreea, bafta, va fi ok; bine-ai venit pe topic! alegeti unde aveti prieteni de incredere!

Important, am simbata invitati si am cumparat ditamai animalul curcanesc, are cineva o reteta testata si reusita sa nu-mi ramina musafirii flaminzi? mersi!


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

pucku, multumeste rex frumos! Orez si morcovi i-am dat deja.

Dana, exact de fasiile alea verzi intreb, de unde, ca am niste impletitura de 30 cm la varful gardului, sa pot sa-l mai astup.

Ma duc sa fac salata de pui!

Ana, mie imi iese curca bine, nu uscata, laudata de canadezi, the best. Revin cu detalii... daca nu apare altcineva. Acu-s intr-o mana.

Simonna, ia treceti si voi la interval... Pup gaza!


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Nci nu stiu daca sa o iau asa, gospodareste si sa raspund sau sa fug la culcare inainte de a incepe... Am avut un examen si am scapat de o tema, desi mai am de patru ori pe atitea, in seara asta sint multumita!

Ange, Travail social se cheama scoala si asa se va chema si meseria! Credeam ca stii... ca am inceput de mult... si mai am tot atit de mult pina termin. Sincera sa fiu, eu nici nu am remarcat formele de silicon, dar vazute in poze imi dau seama ca le cunosc. Poate le incerc si eu. Silicon, teflon... eu am din tabla, na! Si tigaile din fonta! Inapoiata rau, dar astea imi plac, cu ceaun si tabla am crescut, din astea am. Despre teflon am citit eu multe si nu bune, despre silicon inca nu, dar, mQQm, nu degaja nimic siliconu' ala la temperaturi inalte!?!

Simona, sigur ca nu sintem nascuti sub acelasi semn, ci chiar sub 5 diferite... Nu mai stiu cum m-am exprimat, dar corectez acum: voiam sa spun ca la toti, in functie de perioada in care e nascut si semnul pe care il are, se potriveste mai bine horoscopul indian decit alte horoscopuri. Domnisoara ta e Rindunica! Lasa ca e bine cu amestecatura, eu ma uit intotdeauna la ambele zodii, si fecioara si balanta, altfel nu-mi iese... Si aleg ce-mi convine mai bine, normal! Ce e aia retenu? Sper sa se rezolve, si acum imi aduc aminte cit e de frustrant sa fii pedepsit pentru ceva care nu ai facut!

Zavalita, bine ai venit la Sezatoare! Felicitari pentru reusita si bafta multa in alegerea orasului. Vancouver! Ca are munti... si apa mare! Glumesc, cind faci alegerea, eu zic sa faci citeva coloane pe o hirtie, sa pui ceea ce stii sa faci si ceea ce ti-ai dori sa faci pe o coloana, iar pe coloanele celelalte cerintele fiecarui oras/zona in parte (un pic de cercetare si aduni destule informatii). Si atunci vezi si singura spre care inclina balanta voastra. Inceputul e important din acest punct de vedere, dupa ce treceti de el, daca vreti in alta parte, va cautati un servici in alta zona si va mutati. Parere personala, bineinteles, la fel de buna sau de rea ca atitea altele! Ai pus mai multe intrebari, dar nu ma mai tin tastele sa scriu, ma duc la nani! Ah, si mincare... am mai facut si eu cite ceva in ultima vreme, fac lista... Pucku, buna ideea cu salata aia... incerc si eu. Tu cum esti!?! Gata, noapte buna!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zavalita spune:

Citat:
citat din mesajul lui maru

zavalita, bine ai venit la sezatoare!
Cat despre unde sa aterizezi, depinde:
de care limba o vorbesti mai bine, ori te simti "mai acasa" in ea
de unde ai rude/prieteni sa te ajute la inceput, ca e mare lucru sa ai ajutor la inceput de drum, cineva care a trecut prin astea si stie sa iti dea un sfat, sa te indrume catre o directie sau alta

las semnele, ca or sa mai fie, slava Domnului, daca ti-as povesti cum am facut noi, avand rude si in Ontario si in Quebec...ai lesina de ras

Emma Aida e inger
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/



Maru nu fii scumpa la vorba detaliaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zavalita spune:

eu va multumesc pentru primire...acum citesc cu entuziasm " Cu incredere spre Canada"

pacat ca-i hotarata Ira cu Montrealul..aflam mai multe info despre toronto

nu vreti sa incingem un pro si con pt fiecare oras?

eu am rude in montreal-cumnatul/a, dar vorbesc mult mai bine engleza.

va bombardez cu cereri stiu

putina mila pentru inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

zavalita,bun venit pe sezatoare.multa bafta si noroc!
cat despre dezbateri pro si contra mai bine nu
Nu-ti este clar ca fiecare-si va lauda orasul si provincia in care locuieste cum stie ea mai bine!
E bine sa culegi informatii si sa iei decizii singura fara nici o influienta din partea nimanui.
Si cum zice Ana "e bine sa alegeti unde aveti prieteni de incredere"

nelia,nu,nu am stiut ce scoala faci.stiam eu ceva,ceva dar exact ce...nu foarte frumos! sa ai bafta si tot inainte!

Ana,da .suntem ok.asteptam weekendul lung.voi?

mqqm,habar nu am de nici un articol.nu stiu nimic apropo de silicoane eu ca si nelia,merg pe clasic.Am oale si tavi fel si chip dar cand e vorba de o sarma sau o tochitura tot ceaunul tziganesc il folosesc

afara e toamna pe bune!si cica iarna e pe vine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

'neata,
Admirat copii numai unul si unul si parinti in poze

Cristina/Mqqm, sunteti tare frumosi si fericiti toti asa "incolonati la fotograf". F. bine ca ati facut poze!!

Dana, frumoasa aniversare au avut copiii.
Wauu, 14 ani, mie mi se pare mare Anca la 4 ani, dar la 14

Asa, mers la cumparaturi la Super C in St Dorothée.
Au si baloti de paie (cine e interesat) si dovleci mari la 3$ si mici.

Cumparat un dovleac mic verde "poivre" si un altul cu coaja subtire alba "musqué" (butternut, cred).
Asta poivre nu prea are miez deloc si o coaja groasa, n-am prea ales mare lucru.
In schimb celalalt e perfect, am executat o oala de supa din el.

Simonna, tot vreau sa iti zic ce norocoasa trebuie sa te simti ptr "Cel mai frumos lucru din viata mea" zis de Radu.

Victor, cand s-a nascut sora-sa n-a zis nimic.
Abia dupa 2 sapt. in care am plutit pe norisorul meu, ca ce minune am facut, mi-a zis:
"Norocul nostru ca se mai face frumoasa, ca daca ramanea cum era cand s-a nascut..."

Zavalia/Andreea, felicitari ptr CSQ si multa bafta in continuare la emigrare.
Sfaturile fetelor sunt f. bune, o comparatie Montreal vs. Toronto e cam greu de facut, ar trebui cineva cu dubla experienta canadiana.

O zi buna,




Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Zavalita, bine ai "aterizat" la sezatoare

Doamne ca bine este sa stai acasa;daca as mai castiga si la Loto sa nu mai am nici o grija, ei...

Cami, salut .De ce ai zis ca s-a facut mizerie cu balotii aia de paie, nu erau legati?Eu nu vreau sa-i tin decat pana dupa haloween, apoi imediat ne debarasam de ei.Liviu al meu oricum nici nu vrea sa auda, dar cum el nu este oricum acasa cand o sa infaptuiesc minunea, se va trezi deja cu decorul facut.
Vii la intalnire?

Donia,eu ma gandeam sa cumpar numai unul si sa-l pun in fata casei ca cativa dovleci mari si ceva sperietoare.Nu prea ma pricep la asa ceva, lui Mihnea oricum ii va placea.Am cumparat ceva ieri de la dolarama si am pus pe usa de la intrare si cam asta ar fi.

Dana,tu ai gasit pana la urma?

Ana,stai calma ca nu esti singura .Eu deja mi-am luat adio de la orice urma de nou bbel in familie cu toate ca Mihnea efectiv ma innebuneste.Na, nu este sa fie.

Simona, eu de cand ma stiu "invidiez" mamicile de fetite, sa nu mai spun de cele care au pereche

Am plecat la vizionare de poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Neatza!
Donia, uite reteta de gogosari in otet:
iti spun aprox cum faceam noi in Rom, aici n-am facut niciodata:
la o cantitate de 10 kg de gogosari, pe care ii taiam in 4 si curatam mijlocul, puneam asa:
- 2 l apa
- 2 l otet
- piper boabe
- foi de dafin
- sare
Toate astea le fierbeam pana dadeau in clocot apoi aruncam gogosarii taiati acolo si ii scoteam imediat (ii opaream, ca sa zic asa).
Aveam borcanele pregatite dinainte, foloseam borcane mai mici de 800 grame, apoi puneam gogosarii opariti acolo, cat mai multi intr-un borcan si apoi turnam fiertura aia peste ei pana se umplea borcanul. Daca cumva ti se termina fiertura si mai ai gogosari, mai pui la fiert dar cantitati mai mici, 1 l apa, 1 l otet, etc. Aveam grija ca in fiecare borcan sa fie si boabe de piper si foi de dafin si la urma capsam borcanele, asta foloseam noi atunci. Ah si capacele le fierbeam putin inainte ca sa tina mai bine. Spor la treaba!

Zavalita, bine ai venit, ca sa-ti raspund la intrebare, noi am venit in Toronto ca aici era sora mea, asa ca n-am avut prea mult de furca cu decizia asta. Bafta!

Diana, ti-am scris un PM.

Magda, cu Razvan (6 ani) si Olivia (1 an)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput