Burtici fericite de septembrie-octombrie (211)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



raluk uff .. si eu am ramasa socata. pe de o parte, spune ca ea nu mai are timp de nimic si pe alta parte .. vrea sa le interzica practic alor mei sa iasa sau s-o ia pe eva la ei .. de ce, nu inteleg. asa ar mai avea si ea timp ptr ea. i-am spus sotului sa vb cu ea, i-am spus ce a fost in stare sa zica ma-sa si mi-a spus ca nu crede ca a zis asa .... abia astept sa vb cu ea sa se convinga si el ..

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si 38+ Anna Sophia
Eva
www.youtube.com/user/ellena2006" target="_blank">Eva filmulete

papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iulika29

Raluk multu de capitol

Fetelor la noi a venit frigu brrr..azi noapte cand am deschis usa la balconn så iaså pisi afara am zis ca am inghetat..Erau 2 grade..si acum ziua abia sunt 10 grade si e putin soare..Cume pozibil voi så aveti in continuare vreme de varå si aici a cazut iarna pe noi..

Tb så merg så caut blånita din aia de oaie de se pune sub bebe in carut så ii tina cald la popo ca nu mai tine...


www.webshots.com/user/IulikaB" target="_blank">POZE

Iuliana, Cea mai Fercitå de Bruce Nicholas (14.08)




Iulika, I hear you cu frigul. Tre' sa fie tare greu. Eu una urasc frigul, imi plac iernile, dar numai acelea cu zapada si nu cu frig de mori, zile in sir.

La noi acum s-a mai "racorit" un pic (adica nu mai sunt 36, ci 30-33 grade) si i-am si dat Anei o jachetica, ca nu mai tine cu body fara manecuta.

Maaai, ce mare si grasunel tre' sa se fi facut Bruculica, daca a luat 500 gr in 10 zile!! Uite ca nu ma gandeam ca luatul prea mult in greutate poate deveni o problema (eu care sunt setata sa ia Ana cat mai mult si mai repede). Imi pare rau numa ca se agita Bruce un pic mai mult mai nou.
Ai pus pozele cu cei doi bebei pe userul comun, ca nu le gasesc la semnatura, sau nu am inteles eu bine ca pui poze?

Ce m-a distrat clipul cu bebele, suuper!!!

Nela, mamica Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Iulika Multumesc de gand. Ai si tu dreptatea ta in ce spui, eu nu stiu de ce sarcina m-a transformat in "plangacioasa sefa". Trece. 30+ Chiara Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

aici sunt...vorbesc la telefon...am luat-o pe urmele aidei. am fost si pana la banca. am vandut ieri masina aia veche...iupiiii...dupa ce am mai bagat o suta in service ca s-o facem pe un an de zile...si ne-am impartit maruntisul care a ramas. si ne-am dus fiecare la banca lui sa depunem "averea". Nu m-am dus la moasa ca nu are rsot...fiu-meu e bine mersi, imi da ghionturi pe parti...nu si-a mai scos de mult timp coatele pe parti si acum are program artistic. Eu ma gandesc ce as putea sa gatesc pana vine Sergiu de la scoala. ca a pierdut saracu' 3 trenuri de legatura in ultimele 2 ore...asa ca mai are un pik si cred ca se ia la bataie cu cineva. se chinuie de azi dim sa ajunga la scoala. deh, doar e marti azi.

nu mai stiu despre ce s-a vorbit...Ebru sa cresti mare si cuminte ca frumoasa esti.

Ellenutzo nu-mi venea sa cred ce-mi citeau ochii...ok..poate o simti femeia asa...dar un pik de diplomatie nu strica la nimeni...sotzul ce zice? nu te mai amarai ca nu are rost...of.

iuliko dupa cum vezi...nu ne grabim...oficial maine de DPN-ul. poate ca vrea sa fie fiu-meu punctual. S-a lasat ger zici...si la noi noaptea e frig, dar ziua sunt 20 si ceva de grade. incredibil. asa toamna frumoasa si colorata si plina de soare nu am mai avut de acum 8 ani cand am venit eu aici.

Veveritele noastre - Lenutza si Diana sunt din ce in ce mai obraznice. Lenutza are pui si tzatze mari...o mai numim si Lolo. vine pana in casa nesimtita ca i-am adus ghinde din parc si cand ii dam cate o mana alearga ca nebuna sa le prinda pe toate sa le ascunda repede. E super simpatatica...sta pe labele din spate si cu labutzele din fata pe piept de parca ii e rusine ca am prins-o fara sutien. Diana, sau Lady Di e mai timida...nu se aventureaza asa de aproape. azi dimineatza eram in bucatarie si cand am venit in living, Lenutza noastra era in casa.venise ls punga de ghinde.

gata...ma duc la bucatarie.


MangaGirl 39+ cu Sasha Laurian

varsta bebe

poze

www.mariaciubotaru.blogspot.com

AMR 1-2 ZILE PANA VINE BB SCUMP SI CARLIONTZ!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monique02 spune:

Buna fetelor,

Sunt foarte multumita ca azi am ajuns la coafor. Pentru ca Andreea si-a fixat programul de mese in timpul zilei am stiut si eu la ce ora sa imi fac programare si sa ajung intre doua mese.
Scriu acum repede ca in 10 min e ora de masa si deja se foieste.

Nela am vazut ca ziceai de suzeta. E normal ca bebe sa scuipe suzeta la inceput, ei au un reflex de a scuipa obiectele straine care le ajung in gurita, reflex care ii apara sa se inece accidental cu obiecte mici. De aceea trebuie insistat cu suzeta si trebuie sa o ti tu la inceput destul de mult pana ajunge sa se obisnuiasca cu ea. Andreea deja sa obisnuit si ziua adoarme cu ea, a invatat sa isi intoarca si capul (pe burta fiind) si sa nu ii cada suzeta .

Legat de pielea uscata la noi a mers foarte bine baia cu tarate.

In ceea ce priveste masajul cu ulei eu stiu ca se face inainte de baie, asta pentru ca sa nu ramana foarte mult ulei pe pielea bebelusului pentru ca nu ii inchide porii si nu respira pielea bine.

Garfic de crestere eu am vazut in cartea lui Capraru.

IuliaPapusa intr-adevar ceaiul de musetel nu este indicat pentru ochi pentru ca se pare ca ceaiul de musetel racit este un mediu favorabil pentru dezvoltarea microbilor.


Iulika imi pare rau ca Bruce plange, intr-adevar daca a mancat bine nu cred ca ii mai este foame cred ca mai degraba il doare butica, s-ar putea sa aiba colici. De asta e bine sa ii dai de mancare la intervale egale ca sa manance cantitati egale si sa nu se afle in situatia in care sa isi incarce burtica prea tare.

Raluk mi-a placut ideea cu tricoul , nu m-am gandit .

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ellenuta



raluk uff .. si eu am ramasa socata. pe de o parte, spune ca ea nu mai are timp de nimic si pe alta parte .. vrea sa le interzica practic alor mei sa iasa sau s-o ia pe eva la ei .. de ce, nu inteleg. asa ar mai avea si ea timp ptr ea. i-am spus sotului sa vb cu ea, i-am spus ce a fost in stare sa zica ma-sa si mi-a spus ca nu crede ca a zis asa .... abia astept sa vb cu ea sa se convinga si el ..

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si 38+ Anna Sophia
Eva
www.youtube.com/user/ellena2006" target="_blank">Eva filmulete

papa bun


Ellenuta, tare rau imi pare ca te-a suparat socrela. Da-o incolo, daca nu stie, nu poate mai mult de atat , ignor-o! Nu merita! Ufff.

Nela, mamica Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Citat:
citat din mesajul lui monique02

Buna fetelor,

Nela am vazut ca ziceai de suzeta. E normal ca bebe sa scuipe suzeta la inceput, ei au un reflex de a scuipa obiectele straine care le ajung in gurita, reflex care ii apara sa se inece accidental cu obiecte mici. De aceea trebuie insistat cu suzeta si trebuie sa o ti tu la inceput destul de mult pana ajunge sa se obisnuiasca cu ea. Andreea deja sa obisnuit si ziua adoarme cu ea, a invatat sa isi intoarca si capul (pe burta fiind) si sa nu ii cada suzeta .

Legat de pielea uscata la noi a mers foarte bine baia cu tarate.

In ceea ce priveste masajul cu ulei eu stiu ca se face inainte de baie, asta pentru ca sa nu ramana foarte mult ulei pe pielea bebelusului pentru ca nu ii inchide porii si nu respira pielea bine.

Garfic de crestere eu am vazut in cartea lui Capraru.

Monica, mamica de Teodora (04.09.06) si de surioara Andreea (20.08.09)


Monica
, multumim de sfaturi. Cu suzeta: eu n-am mai insistat ieri pentru ca s-a linistit Ana, si mi se parea un pic cam devreme oricum (azi am facut zece zile). Da, stiu ca la inceput e normal sa o refuze, nici nu ma asteptam altfel.
Cartea lui Capraru de care vorbeai, o gasesc pe mailul comun oare?


Nela, mamica Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui NelaM

Citat:
citat din mesajul lui monique02

Buna fetelor,

Nela am vazut ca ziceai de suzeta. E normal ca bebe sa scuipe suzeta la inceput, ei au un reflex de a scuipa obiectele straine care le ajung in gurita, reflex care ii apara sa se inece accidental cu obiecte mici. De aceea trebuie insistat cu suzeta si trebuie sa o ti tu la inceput destul de mult pana ajunge sa se obisnuiasca cu ea. Andreea deja sa obisnuit si ziua adoarme cu ea, a invatat sa isi intoarca si capul (pe burta fiind) si sa nu ii cada suzeta .

Legat de pielea uscata la noi a mers foarte bine baia cu tarate.

In ceea ce priveste masajul cu ulei eu stiu ca se face inainte de baie, asta pentru ca sa nu ramana foarte mult ulei pe pielea bebelusului pentru ca nu ii inchide porii si nu respira pielea bine.

Garfic de crestere eu am vazut in cartea lui Capraru.

Monica, mamica de Teodora (04.09.06) si de surioara Andreea (20.08.09)


Monica
, multumim de sfaturi. Cu suzeta: eu n-am mai insistat ieri pentru ca s-a linistit Ana, si mi se parea un pic cam devreme oricum (azi am facut zece zile). Da, stiu ca la inceput e normal sa o refuze, nici nu ma asteptam altfel.
Cartea lui Capraru de care vorbeai, o gasesc pe mailul comun oare?


Nela, mamica Anei



sunt unii copii care refuza si suzeta si biberonul...pe viata . cel mai bun exmeplu sunt eu. nu am vrut nici bibe, nici suzeta. doar tztzi si lingurita. fratele meu a refuzat suzeta si a ales traditionalul deget pe care l-a supt mult si bine pana la liceu de i-au facut ai mei braces ca-si deformase maxilarul. si da, am incercat cu ardei iute si alte nebunii...si-a iubit degetul prea mult...nu a mers nimic.

MangaGirl 39+ cu Sasha Laurian

varsta bebe

poze

www.mariaciubotaru.blogspot.com

AMR 1-2 ZILE PANA VINE BB SCUMP SI CARLIONTZ!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Azi Ana a fost tare linistita, incredibil. Este seara, ora ei normala in care ne agitam cu tzitzi si stat cu ochii pe pereti, si totusi Ana e cumintica si doarme asa de bine! E mancata, schimbata, doamne ajuta!

Am dormit si eu o ora si ceva, pentru ca v-am zis ca urmez indeaproape programul Anei de somn, sa nu ma surprinda cu vreo noapte alba, de pomina! Cand doarme ea, dorm si eu un pic, in limita timpului. Pentru ca eu cred ca nimic nu poate fi mai obositor si stresant pentru bebe decat o mama stresata si epuizata fizic.
Stiu ca probabil o sa iau injuraturi la greu de la restul fetelor, insa chiar ma gandeam azi ca m-am odihnit mai mult cu Ana decat ma odihneam pe ultima suta de metri a sarcinii. Doamne ajuta!

In alta ordine de idei, Raluka, ca vorbeam de data, uite mie mi-ar place sa nasti tu pe 9 sau pe 10 oct. Ce zici, cum iti place data asta?


Nela, mamica Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Citat:
citat din mesajul lui MangaGirl
sunt unii copii care refuza si suzeta si biberonul...pe viata . cel mai bun exmeplu sunt eu. nu am vrut nici bibe, nici suzeta. doar tztzi si lingurita. fratele meu a refuzat suzeta si a ales traditionalul deget pe care l-a supt mult si bine pana la liceu de i-au facut ai mei braces ca-si deformase maxilarul. si da, am incercat cu ardei iute si alte nebunii...si-a iubit degetul prea mult...nu a mers nimic.


Hihi, las' ca o vad eu si pe Ana in curand, e copila din asta cu personalitate? Apai suzeta ar trebui sa ajute, sa o calmeze, la nevoie, daca vad ca nu o ajuta, eu nu insist.

Auzi, Maria, poate poate vine cretul tau in septembrie totusi, maine mai are o sansa. Tinem pumnii oricum, eu de abia va astept pe toate sa "join the club"

Nela, mamica Anei

Mergi la inceput