Licurici de ianuarie-februarie 2009 (54)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Cu mincatul fructelor facem noi mofturele,dar acum i le fac la vapor si i le amestec ba cu iaurtel ba cu brinza de vaci fara sare si merge... nu o da pe spate ,ca legumele de ex.,da e ok.

Acum vreo citevea nopti si a mea s-a trezit din ora in ora si a 2 zi eram zombi.Ce-am facut a doua noapte?! I-am dat o masura de Apiretal,(paracetamol) i-am sfarimat o pastilutza ce contine chamomila,belladona,sa si i-am frecat gingiutele cu calgel,plus ca mi-am pus tubul la cap,in caz de...
Bebelusi i-ati si tu masuri de precautie,in sensul ca da-i preventiv ceva in ideea ca poate maraie si de dintzishori..zic si eu ce merge la mine, acuma fiecare copil e unic...



Carla
Povestea Carlei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

LA MULTI ANI lui Filip de Anuc!

Ce zi am avut! Ieri noapte Mister nu prea a avut somnic...abia pe la vreo 11 am reusit sa-l adormim, la 2 jumate era treaz dar fara chef de papa... si dupa 3 ture consecutive de "adormit bebe - trezit dupa 5 minute" l-am luat cu noi in pat si gata. Azi in afara de micul dejun papat normal tare mofturos a fost...la pranz mi-a refuzat piureul de zarzavaturi cu ou, a mancat doar vreo 80 gr de piure de fructe, iar seara a hapcait doar jumatate din portia de cereale...dar the good news e ca ii iese un dintisor si lui, in sfarsit. Inca nu a iesit, dar daca ii pun mana pe gingie jos se simte ascutit acolo...ma gandesc ca poate de asta nu are asa pofta de mancare?

Selene, ce nopti aveti si voi! Or fi dintisorii sau ce?

Bebelusi, ai fost harnicuta azi!

Delia, imi pare rau ca e bebe alergic la lapte. Sa stii ca si fetita cea mare a cumnata-mi era la fel, ii dadea soya milk special pentru bebei cand era micuta, dar "si-a revenit" adica acum papa fara probleme produse lactate, tolereaza bine branzica, smantana etc.

Fetelor, sunt in ultima saptamana de stat acasa cu bebe...de saptamana viitoare incep serviciul Nu tin minte sa ma fi simtit vreodata atat de neputincioasa+suparata+trista+vinovata (e o combinatie tare ciudata de sentimente pe care greu o pot descrie, dar sunt convinsa ca intelegeti voi la ce ma refer)





Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

Our Goblin Prince



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Idaira , multumesc de idee, asa o sa facem si noi, o sa-i dam lui Mister cu gel pentru dintisori pe gingii la noapte.



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

Our Goblin Prince



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Porumbita ,vazut maimutica cataratoare si plina de energie...bravo!!! se tine destul de bine si chiar cauta modalitati de a se apuca pt a sta in picioruse...nu mai dureaza mult si gata,ai sa fugi dupa el...

Darkbendis iti inteleg sentimentele...dar ce sa faci daca e nevoie de finante??!!! Of,suferim mai mult noi decit ei,asta sigur!!!

Carla
Povestea Carlei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Seara buna,

Acus m-am intors si eu cica de la cumparaturi pt mine...fratilor ori sunt eu nebuna, demodata si zgarcita ori astia cu magazinele lor au luat-o razna ...mi-am luat o pereche de blugi ca sa nu zic ca m-am intors cu mana goala...

In schimb i-am luat sosete lui Razvi, caciulita cu fular si manusi, iaurtzele...tot Tzumpi e mai castigat...

Porumbita, Crisspy vine de la Cristina (asa ma cheama pe mine) si de la crispy strips de la KFC ca eram mare fan intr-o perioada.

Bebelusi da' ce harnicuta ai fost...stiu ca nu ti le face nimeni insa mai bine faci toate astea cand e si Mircea acasa...in week-end...

Off Dark...ce bine te inteleg si cat de bine ai descris sentimentele...eu am trecut de 2 ori prin chestia asta: o data cand m-am dus la munca, atunci Razvi avea numai 3 lunite da' barem era cu mine acasa, si a doua oara cand l-am dus la mami...asta a durut al draqului ....si inca mai doare si nu cred ca o sa treaca vreodata...

Tot ce pot sa-ti spun e sa nu te invinovatesti nici o clipa...am facut-o si eu insa mi-am dat seama ca daca nu ma intorceam la munca nu puteam sa-i iau tot ce-i pofteste sufletelul lui (sau al meu)...un big hug de la mine si multi pt Mister sa iasa dintisorul repede-repede si fara dureri....

Si un mare si special de la Razvi pt frumoasa lui Anusca si un buchetel de ...

Va las acum, ma bag la un film cu tati...cel putin pana adorm ...

Noapte buna mamicilor si somn usor licuricilor

Crisspy mamica fericita de Razvan Andrei 16.02.2009

Razvi

www.youtube.com/watch?v=PFtbGWGIcw0" target="_blank">cearta cu balonul
www.youtube.com/watch?v=5-uxphct1Q0" target="_blank">cum se joaka Razvi cu caruselul
www.youtube.com/watch?v=OAQbGqIZqd4" target="_blank">Razvi mananca pepene galben cu mar copt....buuunnn
www.youtube.com/watch?v=aRmMrcGjBVY" target="_blank">Razvi rade cu pofta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Crisspy Mircea nu aer week end, aia e problema , lucreaza si atunci. Acum de exemplu are premiera duminica si vine acasa numai la 10 seara


Mami puiutului Vlad Mihai


http://www.flickr.com/photos/33042663@N07/?saved=1

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arriel spune:

Buna seara! Se intrevede o seara linistita, dar sa nu zic hop pana nu sar :) Copilul meu doarme de le 21,30, am vazut si un episod din Mentalistul iar acum am intrat sa vad ce faceti.

alina2700 am vazut toate pozele, ai un baiat frumos rau. Se vede ca v-a priit vacanta in Romania

Ana eu nu ii dau fier in mod special, doar ce isi ia din mancare. Nu stiu daca are nevoie suplimentar, nu i-am facut nici un fel de analize pana acum.

crisspy bravo lui Razvi pt statul in fundulet!!! Sigur ca baiatul n-avea nimic, ti-ai facut griji degeaba

Dark sigur starea lui Mister e de la dintisor, mai ales ca l-ai si simtit. Dupa ce strapunge bine gingia, n-o sa mai aveti probleme. Cat despre intoarcerea la job, imi pot inchipui prin ce treci. Cand eram gravi, imi propusesem sa ma intorc cand bebe va avea 6 luni si acum trag cat pot de timp sa raman mai mult cu ea acasa.

P.S. Mesajul acesta l-am inceput pe la ora 22,30, intre timp buburuza s-a trezit de vreo 3 ori, acum este treaza de-a binelea si imi da peste tastatura. Asa ca retractez ce am spus in primul alineat.

Mami de Thea Bianca (03.02.2009)

http://www.flickr.com/photos/cristiserban/sets/72157617398070712
Poze botez
http://www.flickr.com/photos/cristiserban/3657721858/in/set-72157620335759351/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Idaira, Crisspy, Arriel Aveti dreptate... dar stiti cum e... al naibii de greu ...uuuufff! si grrrr!

Me'c sa fac o baie si ma bag in pat cu o carte (ca bebe doarme si tati bantuie si el pe net)...da' nu inainte sa-i urez IrineiC LA MULTI ANI! ca deja in Romania maine.. e azi
Irina, LA MULTI ANI draga mea, ani multi si luminosi alaturi de Radu si de Andreita, sa fiti sanatosi si fericiti impreuna. Sa iti mearga toate bine, sa ai o viata minunata, implinita, linistita, sa fii iubita de toti si numai lucruri bune sa ti se intample



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

Our Goblin Prince



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Neata,

Anna, cu Fe asa e! Daca il dai simplu si pe o perioada mai lunga maroneste dinti. Stiu pt ca Anei i-am dat Fe normal pur si simplu vreun an de zile si acum are niste dinti maroniti pe la radacina si mergem la stomatolog sa-i curete cu nu stiu ce substanta speciala....
Se spune ca Fe e bine sa-l dizolvi in Vitamina C ca se absoarbe mai bine si repede in organism. Este bine sa il dai in Vitamina C dar si mai bine in zeama de lamaie. Storci zeama de lamaie in lingurita (cateva picaturi) si apoi pui si Fe acolo. Succes.

Delia, imi pare rau...stiu cum e sa ai un copil alergic la lapte. Nu stiu daca iti mai amintesti da eu m-am tot plans pe aici ca ii descoperisem Anei acum vreo 8 luni alergia la lapte si albus de ou. 6 luni a trebuit sa tinem regim, a fost cumplit insa pana la urma am reusit sa invingem alergia asta! Cat a iesit valoarea la analiza de sange? Ai fost la alergolog? V-a zis sa tineti dieta stricta?
Sa-mi zici pt ca te pot ajuta cu sfaturi, retete, alimente inlocuite...O sa treaca, este doar o chestie temporara.

Lisa, stai asa...adica ii dai sa pape de seara ceva (ca nu ai zis ce) si dupa aia imediat baie si dupa lapte? Asa toate una dupa alta? Si ce gramaj papa la masa de seara si cat lapte?



SABINA-MARIA (29 decembrie 2008)
ANA-ISABELA (9 octombrie 2006)
Mami de printesa ANA
Mami de printesa SABINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Dark, e clar...din ce descrii tu Mister se lupta cu dintii...simptomele sunt clare. Fa rost de Viburcol supozitoare (sigur se gasesc pe la voi....). Si daca gasesti baga-i cate trei pe zi, chiar si mai multe ca sunt homeopate. O sa vezi ce schimbare radicala o sa fie...believe me, I've been there



SABINA-MARIA (29 decembrie 2008)
ANA-ISABELA (9 octombrie 2006)
Mami de printesa ANA
Mami de printesa SABINA

Mergi la inceput