Burtici fericite de septembrie-octombrie (210)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrecluj

Citat:
citat din mesajul lui MangaGirl
andrecluj still with us?


Always, doar v-am jurat dragoste eterna. stii ce-mi place cel mai mult? cand mi-e cel mai greu apare careva de la voi si imi transmite un gand bun si imi fura un zambet. Pe bune.
La multi ani pentru mama ta!

30+ Chiara Ada




MangaGirl 39+ cu Sasha Laurian

varsta bebe

poze

www.mariaciubotaru.blogspot.com

AMR 2-3 ZILE PANA LA THE BIG DATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

Neata fetele si de la mine.Asa cum au descris fetele in capitolul anterior e si la mine.Ne chinuim de mama mama pana facem un part apoi ne gandin sa fecem un cacu incer ca-i bag numai supozitor fara termometru si nu-i prea convine ca e mai multa munca pe ea dar am auzit de la voi ca poate produce rani sau se poate obisnui asa iar dupa un alt chin papa.Nu stie deloc sa dechida gurita eu incer sa i-o deschid dar tine mereu limba in cerul gurii asa ca trebuie sa asteptam muult si bine pana casca sau se prinde ea ca tre sa o deschida sa manance.Am avut-o si eu mai sacaita ieri de dimineata si azi noapte nu stiu din ce cauza(de la colici sau ca vroia sa dea un part sau sa faca kk)insa nu m-a chinuit asa rau slava cerului.
Voi cat ceai ii dati pe zi si cand?Nu-mi prea place sa-i dau noaptea ca se trezeste mai des sa manance ca de nu-i tine ceaiul de foame si asa ea mai mult noaptea sta treaza la taclale cu masa decat ziua, chiar nu intele de ce.
Despre papa ii calculez mesele si mananca in jur de 400 440 gr pe zi.Eu zic ca este bine, nu?Tinand cont ca se calculeaza 120-140inmultit cu nr kg.La mine ar veni 140 ori max 3=(nu cred eu ca are 3 kg deja) 420 gr.Deci e bine.
O intrebare fetelor care au fost cusute jos: La cat timp ati avut voie sa faceti baie generala in cada cu multa apa?Ca mie mi-a zis sa fac doar dusuri insa nu a specificat si cat timp?Am nascut acum 15 zile si mi s-au scos resturile de fire acum 5 zile.Am avut 12 fire.6 innauntru 6 afara.
Va pe toate cu drag si va multumesc ca ma ajutati cu sfaturi vorbe bune si incurajari.Datorita voua mi-a trecut paranoia ca nu mananca suficient luta mea

de luta Stefania Gabriela (13.09)
poze burtika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Citat:
citat din mesajul lui x_ggg


Neata!
Vin de la control si recoltare de secretie de col cu...colul sters dar nu permite indexarea, capul lui bebe e asa de jos.....
Dar eu tot nu simt nik...acu va intreb...e posibil ca din cauza controlului sa imi curga ceva maroniu apos asa....nu e secretia normala care a albicioasa.....e usor maroniu -rozie...sau poate nasc... dr a zis ca pana pe 5 oct iese!!!!

Imi iubesc copilul ... abia astept sa te tin in brate, BEBE!!!!!
38+ cu - Rares Costin
AMR 2 saptamani brrrr
http://family.webshots.com/album/573707422MNKhRk


O fii dopul ala gelatinos, daca e colorat cica se apropie nasterea..., de la cateva ore la vreo doua zile, so...

38+ , mami de sanatoasa, norocoasa, frumoasa si desteapta Sarah Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suede spune:

Buna dimineata aproape la pranz !

Mai fetelor,dar ce spor ati avut si aseara si dimineata...
Eu doar ce m-am trezit.
Aseara am fost la nunta la care va povesteam ca urmeaza sa mergem.
Ce sa zic,a fost ok si am trecut cu bine peste moment.
Mi-am luat pana la urma niste opincute (ca altceva nu aveam sanse) si pot sa spun ca am facut chiar si cateva dansuri cu sotul meu.Va imaginati ce caraghioasa eram eu cu ditamai burta...dar nu puteam sa ma abtin.
Daca ma vedeati,dansam pe scaun...
Ce sa mai,a fost ok...pana la un moment dat cand a inceput fiul meu sa ma ia la suturi(ca era un program artistic,cantau unii sau mai bine zis urlau incat l-au speriat si pe bietul copil...
Am mai stat putin dupa ora 12.00 iar apoi am plecat acasa ca imi era un somn..
Acum ca de obicei,am intrat sa va salut si merg la gimnastica.
NE VEDEM MAI TARZIU,VA DORESC O ZI BUNA!


PS:unombun-veet se gaseste cam peste tot,nu-i mare inginerie,zic eu ca se descurca sotul sa gaseasca
moni-Doamne fereste cu aurolacii!Sper sa n-am ghinionul tau.Eu oricum ,asa ca nu prea ajung pe la metrou sau locuri frecventate de ei...dar nu se stie niciodata...eu oricum sunt inalta si acum si patrata,asa ca nu prea cred ca ar avea vreo sansa

36+Mihnea Costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu0308 spune:

LA Batista bebelusului subscriu si eu. Cea mai tare si scoate tot din nasuc:)

Dar in cazul in care nu trece si nasucul curge din ce in ce mai tare...are cineva vreo idee? Incerc sa-i bag laptic in nasuc...dar tre sa iau o pipeta...ca tot umblu cu sanul dupa el de-l fac alb de la laptic.

Si acuma parca ne curg si ochisorii un pic...offf:(

Raluca mamica lui Alexandru 10.09.09

Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

ce draguta este Andre!! cum apare ea intotdeauna la apel!

si bine zici andre, La multi ani lui mami de Maria! poate, poate..si vine si cretul astazi!
zici ca sari pe minge?! hai ca ma apuc si eu! ca a mea sta sub patutul lui bebe si din cand in cand imi mai rostogloesc fundul pe ea

astazi am sunat si eu la clinica..sa ma interesez cand este de garda medicul meu (cred ca m-au invatat doamnele acelea de la centrala, ca de vreo 4 saptamani tot sun si imi notez datele in care e de garda)..vorba aceea, sa stiu cand pot sari linistita intr-un picior; si am aflat ca este de garda in 1 si 6 oct..imi place 1 octombrie! iar de 6, ce sa mai zic..ar fi prea de tot! in noaptea de Inviere, anul acesta, cand inca nu stiam ce va fi puiutul, am visat ca nascusem o fetita, in data de 6 oct...oare sa stea micuta pana atunci??! vom vedea..

Maria si stii ce am mai folosit eu pentru masat burtica?! initial am avut un ulei din acela de la Weleda, dar 100 ml s-au terminat imediat! si mi-am facut un macerat (oare asa ii zice?) cu flori de galbenele peste care am pus ulei de masline..le-am lasat 2 saptamani la intuneric si gata! intre timp, numai cu ulei de masline m-am dat! la mine a functionat treaba! nici o vergetura deocamdata! dar poate ca este un pic de adevar si in treaba aceea cu materialul genetic..nici mama nu are, doar celulita din plin; asta este!

Dana 38s mamica mandra de
final countdown... 6

Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Dana dupa ce am folosit ca vaca o crema de stretchmarks de la palmers ...aproape un tub...ca apoi sa-mi dau seama ca are parabeni...am dat-o pe ulei johnson...ca sa-mi dau seama ca e petroleum...si apoi mi-am luat ulei de migdale...dar nu am fost deloc consecventa ...cred ca tine de materialul genetic. mama nu a dat cu nimik si nu are pik de vergetura nici aucm. eu aveam dinainte pe coapse si solduri...dar slava cerlui...pana acum..nimik pe burta. la sani s-ar putea sa se vada cand or da inapoi. in ultima parte am folosit ulei de migdale cand mi-am adus aminte...

intre timp am renuntat la gel de dus si am trecut pe sapun din ulei de masline si se simte altfel pe piele. si pt par mi-am cumparat tot asa supunuri organice si am observat ca nu mi se mai usuca pielea. eu faceam coji si de la stres mi se si inrosea pielea capului uneori...acum nimik. sunt super multumita.

MangaGirl 39+ cu Sasha Laurian

varsta bebe

poze

www.mariaciubotaru.blogspot.com

AMR 2-3 ZILE PANA LA THE BIG DATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loradin spune:

Buna mamici,

desi tarziu, am vrut sa va anunt ca am un pui pe care il cheama Tudor si care s-a nascut cu 3450g si 52 cm, pe 19.09.2009, la Maternitatea Bucur,scor 9.

Va multumesc foarte mult pentru incurajari. Am sa fiu sincera cu voi si am sa va recunosc ca m-ati surprins.Nu ma asteptam sa gasesc vreun mesaj.Se pare ca m-am inselat.Am crezut ca nefiind atat de activa pe forum nu va veti aminti de mine.

Am nascut prin cezariana ...rahie. A fost urat.Patru ore am vomat continuu,apoi frisoane urmate de insomnii. A culminat cu o constipatie urata pe care am dovedit-o cerand clisma. As vrea sa uit ce a fost si sa privesc inainte.

Surioara lui este foarte fericita.O cheama Ana si are 2 ani si 7 luni. Il pupa tot timpul pana da saracul copil in plans.Cu noi insa are o problema.Nu ne lasa sa ne apropiem mai mult decat e cazul de el.Eu una am ajuns sa-l pup doar noaptea.Sufera cumplit.Nu i-am dat niciodata motive sa creada ca nu o mai iubim.Este umbra mea.O pun sa ma ajute in tot ceea ce fac ....deci o implic.Asta nu inseamna ca nu-i observ privirile triste si apatice pe care le are.Nu stiu cum sa mai procedez.Ae crize de plans,de "nu vreau"! Sper sa treaca.

Despre Tudor ce sa va zic.Avem probleme cu scaunele.Astazi de exemplu este a doua zi de cand nu mi-a iesit afara.Deocamdata nu ma agit. Mai astept. Problema mea este ca doarme f mult. Sa va dau un exemplu.Aseara i-am facut baita la 20 si s-a trezit la 3 dimineata.Eu ...ca o mama dusa ce sunt....de ce sa dorm? Pune-te pe copil si chinuie-l sa se trezeasca.Nu a fost chip! Cand am renuntat s-a trezit singur. Daca la inceput aveam sanii pietroi de lapte acum s-au reglat.Preoblema este ca unul are mai mult ca celalalt. Si la voi e la fel? Desi ii dau din amandoi ,unul are mult mai mult lapte decat celalalt.Nu reusesc sa-mi dau seama de ce.

Buricutul ne-a cazut! Arata tare odios! M-a plans Ana din cauza buricului ca am zis ca moare."de ce nu are buricul ca mine mami"? Apuca-te Laura si explica-i cum e cu cordonul ,cu alimentarea lui bebe.Cert este ca a mers! A doua zi nu m-a mai plans!


Felicit si eu toate mamicile care au nascut deja.Sa va traiasca puiutii si sa va bucurati de ei.Fug in pat ca de......nopatea bananai prin casa in loc sa dorm.

As pune poze cu el dar nu stiu cum sa fac! Poate ma invatati voi.

Pupici si nu in ultimul rand "La Multi Ani! sarbatoritelor acestei luni!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Laura bine ai revenit!!! sa va traiasca puiutul Tudor si surioara lui grijulie Ana!
ca sa pui poze..mergi la webshots si pe undeva pe acolo este "upload photos"..dai click pe el si de acolo iti va spune ce sa faci; nu stiu sa explic mai bine, dar tare ne-ar placea sa vedem poze cu copilasii!

Dana 38s mamica mandra de
final countdown... 6

Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Buna dimineata la amiaz

Suntem proaspat increstinati!!!

Am avut un pui cuminte foc,n-a plans decat atunci cand l-a scos preotul din apa.Somnul de dupa botez a fost unul duuulce si lung,de 5 ore si ceva...iar piciul era nemancat de 7 ore.

La restaurant nu s-a trezit deloc,decat inainte de a ne aduna catrafusele de acolo sa plecam acasa

Incarc pozele si revin

My family

Poze cu noi

_

Melania, de Alexandru (2 noiembrie 2007)
si Razvan (21 august 2009)


Mergi la inceput