Ghiocei de Martie-Aprilie 2009*(75)*

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Helou, tufete. Io zic ca-s nesimtiti aia care baga bebe nou-nascut la intretinere! Noi (nu-s sigura, dar cred ca toata Baia Mare) nu mai avem "intretinere" de peste 10 ani, cred; abia-mi amintesc cum era in scara blocului un tabel cu familiile, cate persoane-s la intretinere si sumele de plata. Acum doar curentul de pe scara mai poate fi numit "intretinere", dar il plateste un vecin si-apoi impartim suma, desi bietu' de multe ori nici nu mai trece sa ne spuna cat a fost. Sunt curioasa, ce intra la voi la intretinere? Pe-acolo nu-i moda cu microcentralele?

Dar cheltuieli comune (lift, femeia de serviciu, gunoi etc.) nu aveti?
la mine in bloc nu vrea "sefa" sa dea aprobare pentru centrala de apartament. Si zau ca-i frig iarna, iar apa calda am in functie de cand au chef babele din bloc sa se spele

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.
A, am uitat: Sophiphi nici la 5 luni nu si-a dublat greutatea de la nastere, dublu ar fi fost 6 kile 340 dar ea a avut 6,200. Dar ati zis ca nu pare slabanoaga, nu? Saby, Maia ce greutate are?


Noi ne-am dublat-o abia la 6 luni. Si niciodata nu s-a plans pedi ca-i slab

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Tufete, voi sunteti sigure de masuratul asta in lungime? Ca eu n-am mai avut incredere in asistenta de cand la 4 luni mi-a scos-o mai scunda cu vreo 3 cm decat la 3 luni! (intrase fata la apa, ce sa spun). Atunci mi-am dat seama ca aia o masoara cand pana la glezna, cand pana la varful degetelor intinse...aiurea. Asa ca o masor eu pana ca calcaies (cu malaiesh). Ca vad aici cum unele fetitzuce nascute mai micute in cm acum au luat 20-25 cm in 5-6 luni! O fi pitica Sophiphi? Are 69, deci a luat 15 cm in 5 luni. O fi pitica?!Zau ca pare lunga si toata lumea zice ca pare mai mare de 5 luni...

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
5luni


Eu zic ca e OK. Noi la 5 luni tot atata aveam si ma intreba tac-su cu ce baschetbalist l-am facut

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri
recunosc spasita ca am supt la suzeta aia vreo 5 minute degeaba, indica un 34,5, asa...
M-am distrat copios in seara asta, si cu mesajul tau, si cu al Ilincai. Iarta-ma, te rog, stiu ca esti necajita ca are Pisilinca febra, dar ai fost simpatica rau!
Citat:
Intreba cineva de sterilizat. Dar am vazut ceva opinii legate de giardia din apa de robinet (bine, asta se rezolva folosind apa plata la o adica) si de sterilizat, asa ca fiecare face cum crede.If you can't say something nice, then don't say nothing at all"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jacksonhttp://pisigri.blogspot.com/Mami de Ilinca (5.03.2009)
Eu spusesem acu ceva vreme de giardia. Am citit in Dr Spock ca nu e musai sa sterilizezi dupa fiecare utlizare, dar m-am temut de apele noastre. Chiar vroiam sa te intreb, acu ca s-a adus subiectul in discutie, in cat timp mor microbii din apa, ca am vazut ca ai scris de lapte. Eu sterilizez de fiecare data biberoanele si tetinele, dar borcanasele si canitele din care papa ea, nu.Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui cativ13

Baby expo si scaunele de masa
Am fost special pt asa cevani s-au parut scumpe pt ce stiau sau nu stiau sa faca...am fost si in ikea, carrefour si cora. nu ne-am hotarat ca asa e cand vezi prea multe modele Deci...ce model de scaun de masa aveti, fetelor? sa fie spatarul reglabil? sa fie husa de plastic sa se spele usor? cu jucarie sau fara? cu roti sau fara? ei?


Trage cu ochiul la semnatura mea, la pozele lui Cristi, ca sa vezi scaunul nostru - din Miniblu, cam scump, dar deocamdata sunt multumita de el. Ce cred ca e important:
- spatar reglabil sau scaun inclinabil daca maimutica ta nu sta f bine in fundulet;
- reglabil pe inaltime - ca sa il poti potrivi la orice fel de masa
- io votez pt husa de plastic, se spala repede, dar o sa transpire cam tare gagica in el (eu ii pun sub cap un finet, altfel e ud pana la sfarsitul mesei);
- rotile nu prea conteaza ca nu o sa te plimbi cu el prin casa;
- ideal ar fi sa se plieze si sa se faca mic-mic.


Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui saby

Citat:
citat din mesajul lui Gianina34

saby - nu cred ca asta este cauza
mananca putin, ce-i drept, insa cred ca nu asimileaza prea mult din ce mananca
eu zic ca-l apuc pe Dumnezeu de picior cand mananca 400 ml lapte
laptele este baza, pireurile de fructe/legume nu au multe calorii

noi puneam in fiecare biberon cu lapte 1-2 masuri de cereale
dupa cateva zile, imediat se cunostea - era vizibil
pacat ca nu ne tinea prea mult

nu-i plac cerealele?

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 5 luni

Ba da ii plac cerealele, eu le dau seara inainte de culcare si la masa de 10 in piureul de fructe. I-as da la fiecare masa dar nu pot sa i le pun in lapte pt ca se infunda biberonul. Tu cum procedezi? Ce biberon folosesti?

Sabina mamica fericita de Maia Andreea ( 07 apr 2009)

www.flickr.com/photos/39734204@N04/" target="_blank">Printesa Maia



Poate sa-i pui mai multe cereale in fructe?
Tu parca ai bibe de la Avent; ti se infunda tetinele alea cu orificiu variabil?

Cred ca sunt singura care inca nu i-a dat cereale cu lapte

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaza22 spune:

Seara Buna Fetele!
Am fost si noi la Baby Expo si nu ne-a dat pe spate. Am luat un scaun de masa de la PegPerego, cam multicel da ne-a placut tare mult si o sa-l folosim ff mult timp de acum incolo.
Comanda vrem si noi, da sa imi spuneti din timp ca sunt muuult pagini de vizionat. Aaa si la care din site-uri sa ma uit.
Sterilizare. Eu am citit undeva asa: In momentul in care bebelusul incepe sa manance cu lingurita si sa duca diverse obiete in gura, streilizarea biberonului nu mai este atat de stricta/necesara. Se pot steriliza o data - de doua ori pe zi. Mai tarziu o data pe saptamana si apoi deloc. Mie mi se pare foarte logic, asa pt ca oricum bebele baga in gurita o gramada de microbi de fiecare data cand pune manuta pe ceva, de la carucior, scun de masina pana la jucarii. Asa ca in aceasta situatie sterilizarea nu-si prea mai are rostul. Eu acum ii mai sterilizez inca destul de des dar am inceput sa mai si sar.
Monnvas am cautat de mi-a venit rau Milupa 3 cereale, am intrat in 2 Mega si vre-o 4 farmacii. Spune-mi te rog exact la care Mega ai fost ca ma duc acolo.

Gata pup si mai vb maine.

Mami de Gazii mica si frumoasa Avem patru lunite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gianina34

alina.n - eu i-as pune latic in orice numai ca la noi tocmai lapticul e problema ca nu-l vrea
astazi dupa plansete si istericale am reusit sa o fac sa inghita 195 ml toata ziua si-s tare fericita

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 5 luni


auzi dar tu ziceaica-i plac mult cerealele (le faci cu laptic nu?)
incearca sa-i pui 1lingura de cereale +laptic(preparate deci inainte) in fructe sau ce vrei tu sa-i dai..ai incercat?

Mami fericita!!!
Crestem mari!!!
"nu anii din viata sunt cei care conteaza, ci viata din anii tai" - A. Lincoln

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Dar cheltuieli comune (lift, femeia de serviciu, gunoi etc.) nu aveti?
la mine in bloc nu vrea "sefa" sa dea aprobare pentru centrala de apartament. Si zau ca-i frig iarna, iar apa calda am in functie de cand au chef babele din bloc sa se spele


Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!


Nici noi nu am primit nici o aprobare, dar ne-am pus oricum centrala. Am zis ca daca tot ne-am hotarat sa facem un bebe, atunci sa ii si oferim toate conditiile.





purcelusa mea mica Ariana - 24.03.2009

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Citat:
citat din mesajul lui saby

Maia ieri am fost la doctor si am cantarit-o si avea 5.120 la 5 luni jumate (s-a nascut cu 3.200 si ar fi trebuit sa aiba cam 7). Putin ne-a zis pediatra si mi-a mai zis ca si mananca foarte putin dupa ce i-am zis meniul ei zilnic. Azi de exemplu pana la oara asta a mancat 450ml lapte si 100 piure de piersici, banana, mar si o masura de cereale.
Pupam si noi Sophiphi mucioasa sa se faca bine

Sabina mamica fericita de Maia Andreea ( 07 apr 2009)

www.flickr.com/photos/39734204@N04/" target="_blank">Printesa Maia



Putin? Pai Eva astazi a papat dimineata la 7 200 ml laptic, apoi la 10 o canita de pulpa de fructe, la 11 vreo 50 ml laptic, la 2 legume-200 gr, la 5 laptic- 150 ml. In total 400 ml laptic si legume+fructe. Nu mi se pare deloc putin. O sa mai pape la 9 inca 200 ml lapte si somn de voie.
Are 8.2 kg si 73 cm. Daca ar manca mai mult, unde ar ajunge?



Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)



Cam asa mancam si noi si nu mi se pare asa putin...si nici Natalia nu poate sa pape la o masa mai mult de 120ml laptic dar cu toate astea creste bine si eu sunt multumita.
Deci eu cred ca fiecare bebe are ritmul lui...important este sa ia in greutate de la o luna la alta.

Mami fericita!!!
Crestem mari!!!
"nu anii din viata sunt cei care conteaza, ci viata din anii tai" - A. Lincoln

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi86 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gianina34

dodo-pui ma bucur mult ca sunteti mai bine

nu ai emotii cu bulinele homeopate sa i le dai direct in gura?
eu le dizolv intr-un strop de apa si i le dau cu siringuta

eu am emotii cu inecatul bebelusilor
m-a invatat cineva ce trebuie facut in caz de - se scutura tare de cateva ori bebele de piciore cu capul in jos.Asa i se deblocheaza caile respiratorii
doamne fereste de asa ceva insa e bine de stiut ce trebuie facut atunci imediat

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 5 luni

doamne fereste adica sa mi zgaltai copilu ca pe ...? un mop...?

Mergi la inceput