Ghiocei de Martie-Aprilie 2009*(75)*

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

dodo-pui ma bucur mult ca sunteti mai bine

nu ai emotii cu bulinele homeopate sa i le dai direct in gura?
eu le dizolv intr-un strop de apa si i le dau cu siringuta

eu am emotii cu inecatul bebelusilor
m-a invatat cineva ce trebuie facut in caz de - se scutura tare de cateva ori bebele de piciore cu capul in jos.Asa i se deblocheaza caile respiratorii
doamne fereste de asa ceva insa e bine de stiut ce trebuie facut atunci imediat

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 5 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

pupam sophiphica muciosita
cred ca are o figurica ....s-o pupacesti incontinuu... cu mucisori cu tot

ilinca - incearca si cu apa de mare - (humex folosim noi zilnic)
la noi merge mai bine decat serul si cu efect de mai lunga durata

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 5 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

denisamada - multumim de respect

si noua ne place tare mult in scaun
am sta tot timpul daca s-ar putea

dupa ce am prospectat piata (acum 1.5 luni cand a fost cateva zile mama la mine de am putut pleca de acasa) am luat scaunel POLLY MIRO de la chico. Este super ok ; si f stabil, si confortabil si nu ocupa prea mult loc desi sta tot timpul desfacut, e f usor de modificat unghiuri/pozitii si se curata f usor (ca la ce mult ne place mai ales marul, zboara in toate partile - daca nu-s vigilenta o secunda, cum da din manute peste lingurita)
pt ca l-am folosit de la 4 luni am pus in el reductia de la scoica si bebele sta fff bine; statea si fara , dar asa e mai bine
s-a obisnuit f repede si de-abia asteapta sa o asez in scaun si sa o capsez cu centurile (nu-mi protesteaza deloc)

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 5 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saby spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Helou, tufete. Io zic ca-s nesimtiti aia care baga bebe nou-nascut la intretinere! Noi (nu-s sigura, dar cred ca toata Baia Mare) nu mai avem "intretinere" de peste 10 ani, cred; abia-mi amintesc cum era in scara blocului un tabel cu familiile, cate persoane-s la intretinere si sumele de plata. Acum doar curentul de pe scara mai poate fi numit "intretinere", dar il plateste un vecin si-apoi impartim suma, desi bietu' de multe ori nici nu mai trece sa ne spuna cat a fost. Sunt curioasa, ce intra la voi la intretinere? Pe-acolo nu-i moda cu microcentralele?
Eu azi am fost la o expozitie chinologica, dar tare slabutza fatza de alti ani. Abia doi dogi de Bordeaux, o femele si un pui, nu ajungeau nici la gleznisoarele lui Manole ca valoare, iertata-mi fie modestia. Of, nu mai exista caine ca Manole, ce ciuda mi-i ca n-are macar un urmas. Daca ma mobilizez poate fac un album cu poze de la expo, si de-acum si de-acu 2-3 ani,daca nu ma apuca lenea si daca sunt doritoare de vizionat catzei
La capitolul homeopate, io-s mai rau ca Toma Necredinciosu', adica io am luat de-astea si as lua in continuare dar la Sophiphi nu i-as da, decat daca, Doamne fereste, ar fi chiar musai-musai. Vreau sa va spun ca aseara i-au aparut si ei mucii "valvoi", premiera, ca n-a mai racit pana acum, dar a prins alaltaieri o vreme nasoala la plimbare (f. f. cald la soare si f. frig la umbra!). Toata noaptea i-a harait nasul, saraca (febra n-a facut deloc, i-o tot luam din 2 in 2 ore, sa fiu sigura, desi simteam ca n-are). De la nasul harait cred s-a trezit asa: 11, 12.15, 1, 2.15! Si daca tot se trezea trebuia sa si manance, nu?(deja faceam planuri uracioase cum o s-o trec io direct pe ficatzel si oua- eventual ficat pane- de continua in ritmul asta!). La trezirea de la 2 am aprins lumina si am purces la demucizat, cu ser fiziologic, betisoare, pompitza aia idioata (am reusit sa scot appx. 2 muci). Sophiphi a crezut ca gata, e ziua, ne distram, toata era o veselie. In fine, a dormit apoi regulamentar 3 ore si n-a mai harait. Poate-s dusa cu pluta, dar aveam impresia ca dupa fiecare supt se simtea mai bine; poate c-am luat si io un paracetamol? Poate mi s-a parut? Nu stiu, poate-s dilie, dar efectiv aveam senzatia ca laptele actioneaza ca un medicament si de-aia simte fata nevoia sa suga tot la o ora...
M-am lungit suficient, ce ziceti? A, am uitat: Sophiphi nici la 5 luni nu si-a dublat greutatea de la nastere, dublu ar fi fost 6 kile 340 dar ea a avut 6,200. Dar ati zis ca nu pare slabanoaga, nu? Saby, Maia ce greutate are?

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
5luni

Maia ieri am fost la doctor si am cantarit-o si avea 5.120 la 5 luni jumate (s-a nascut cu 3.200 si ar fi trebuit sa aiba cam 7). Putin ne-a zis pediatra si mi-a mai zis ca si mananca foarte putin dupa ce i-am zis meniul ei zilnic. Azi de exemplu pana la oara asta a mancat 450ml lapte si 100 piure de piersici, banana, mar si o masura de cereale.
Pupam si noi Sophiphi mucioasa sa se faca bine

Sabina mamica fericita de Maia Andreea ( 07 apr 2009)

www.flickr.com/photos/39734204@N04/" target="_blank">Printesa Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

unde ati disparut dragelor?
e sambata seara si aveti cumva program de distractii?

eu stau cu bebele in brate si ma rog sa mai doarma o jumatate de ora

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 5 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

fetelor am vorbit aseara cu un tip care avea storcator ca al meu si patea la fel.. pana i-a spart o bucata din aia aruncata in viteza capacul; si ce credeti... nu acopera garantia, ca nu e defect de fabricatie... cica e vina utilizatoului...deci a trebuit cumparat dupa luuungi chinuri si asteptari; asa ca azi am fost si l-am schimbat cu un jack lalanne; sincer, de la prima vedere din magazin am vazut ca nu e asa de bun calitativ ca si philipsul, dar am zis ca fac o incercare... concluzia... imi place mai mult asta (adica jack-ul), chiar daca e mai slabut; e usor mai instabil, dar si mult mai usor, are sita cu ochiuri mai mari si iese un suculeeeeeeeeet... din punctul meu de vedere de 10000000 de ori mai bun, ca e mai gros si cu pulpa fin fin maruntita in el; fiind mai lenes decat philipsul nu face spuma!!!!!!; la asta chiar nu ma asteptam, chiar ma gandeam cum sa fac sa separ spuma, ca philipsul avea separator la cana, dar asta e fara cana; la philips iese o tona de spuma uracioasa pe care nu o suportam, la asta e asa.... usor pe deasupra, dar dispare singura intr-un minut; e muuuuuuuuuuuuult mai silentios si mai usor de spalat; pulpa e parca ceva mai umeda decat la philips, daca chiar vreau sa fiu carcotasa, dar rar scapa cate o bucatica nestoarsa, si aia mica, nu ca la Ph. sigur, pare mai chinezarie el asa.... dar sincer, mai bine-l folosesc doi ani cu placere(daca atata ma tine "made in china" asta - si sigur o sa bag sucuri la greu, la cat de mult imi place cum ies) decat 4 ani sa ma streseze de fiecare data cand il folosesc si sa-l uit in vreun dulap

diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
mutzunel mic de 5 lunite

cum am venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Citat:
citat din mesajul lui saby
Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.
Helou, tufete. Io zic ca-s nesimtiti aia care baga bebe nou-nascut la intretinere! Noi (nu-s sigura, dar cred ca toata Baia Mare) nu mai avem "intretinere" de peste 10 ani, cred; abia-mi amintesc cum era in scara blocului un tabel cu familiile, cate persoane-s la intretinere si sumele de plata. Acum doar curentul de pe scara mai poate fi numit "intretinere", dar il plateste un vecin si-apoi impartim suma, desi bietu' de multe ori nici nu mai trece sa ne spuna cat a fost. Sunt curioasa, ce intra la voi la intretinere? Pe-acolo nu-i moda cu microcentralele?Eu azi am fost la o expozitie chinologica, dar tare slabutza fatza de alti ani. Abia doi dogi de Bordeaux, o femele si un pui, nu ajungeau nici la gleznisoarele lui Manole ca valoare, iertata-mi fie modestia. Of, nu mai exista caine ca Manole, ce ciuda mi-i ca n-are macar un urmas. Daca ma mobilizez poate fac un album cu poze de la expo, si de-acum si de-acu 2-3 ani,daca nu ma apuca lenea si daca sunt doritoare de vizionat catzeiLa capitolul homeopate, io-s mai rau ca Toma Necredinciosu', adica io am luat de-astea si as lua in continuare dar la Sophiphi nu i-as da, decat daca, Doamne fereste, ar fi chiar musai-musai. Vreau sa va spun ca aseara i-au aparut si ei mucii "valvoi", premiera, ca n-a mai racit pana acum, dar a prins alaltaieri o vreme nasoala la plimbare (f. f. cald la soare si f. frig la umbra!). Toata noaptea i-a harait nasul, saraca (febra n-a facut deloc, i-o tot luam din 2 in 2 ore, sa fiu sigura, desi simteam ca n-are). De la nasul harait cred s-a trezit asa: 11, 12.15, 1, 2.15! Si daca tot se trezea trebuia sa si manance, nu?(deja faceam planuri uracioase cum o s-o trec io direct pe ficatzel si oua- eventual ficat pane- de continua in ritmul asta!). La trezirea de la 2 am aprins lumina si am purces la demucizat, cu ser fiziologic, betisoare, pompitza aia idioata (am reusit sa scot appx. 2 muci). Sophiphi a crezut ca gata, e ziua, ne distram, toata era o veselie. In fine, a dormit apoi regulamentar 3 ore si n-a mai harait. Poate-s dusa cu pluta, dar aveam impresia ca dupa fiecare supt se simtea mai bine; poate c-am luat si io un paracetamol? Poate mi s-a parut? Nu stiu, poate-s dilie, dar efectiv aveam senzatia ca laptele actioneaza ca un medicament si de-aia simte fata nevoia sa suga tot la o ora...M-am lungit suficient, ce ziceti? A, am uitat: Sophiphi nici la 5 luni nu si-a dublat greutatea de la nastere, dublu ar fi fost 6 kile 340 dar ea a avut 6,200. Dar ati zis ca nu pare slabanoaga, nu? Saby, Maia ce greutate are?mami de Sophia-Diana (Sophiphi)5luni
Maia ieri am fost la doctor si am cantarit-o si avea 5.120 la 5 luni jumate (s-a nascut cu 3.200 si ar fi trebuit sa aiba cam 7). Putin ne-a zis pediatra si mi-a mai zis ca si mananca foarte putin dupa ce i-am zis meniul ei zilnic. Azi de exemplu pana la oara asta a mancat 450ml lapte si 100 piure de piersici, banana, mar si o masura de cereale.Pupam si noi Sophiphi mucioasa sa se faca bine Sabina mamica fericita de Maia Andreea ( 07 apr 2009)www.flickr.com/photos/39734204@N04/" target="_blank">Printesa Maia
Putin? Pai Eva astazi a papat dimineata la 7 200 ml laptic, apoi la 10 o canita de pulpa de fructe, la 11 vreo 50 ml laptic, la 2 legume-200 gr, la 5 laptic- 150 ml. In total 400 ml laptic si legume+fructe. Nu mi se pare deloc putin. O sa mai pape la 9 inca 200 ml lapte si somn de voie.Are 8.2 kg si 73 cm. Daca ar manca mai mult, unde ar ajunge?Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

saby - nu cred ca asta este cauza
mananca putin, ce-i drept, insa cred ca nu asimileaza prea mult din ce mananca
eu zic ca-l apuc pe Dumnezeu de picior cand mananca 400 ml lapte
laptele este baza, pireurile de fructe/legume nu au multe calorii

noi puneam in fiecare biberon cu lapte 1-2 masuri de cereale
dupa cateva zile, imediat se cunostea - era vizibil
pacat ca nu ne tinea prea mult

nu-i plac cerealele?

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 5 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Intrebare: netul zice ca febra moderata dupa vaccin poate dura 3 zile; la celelate doua am scapat in 24 ore, acum avem 36 si tot intre 38-38,5 este... Altfel e vesela, avem DOI dinti, nu arata a copil bolnav sau deranjat de ceva dar ma ingrijoreaza febra... Ce ziceti?



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Tufete, voi sunteti sigure de masuratul asta in lungime? Ca eu n-am mai avut incredere in asistenta de cand la 4 luni mi-a scos-o mai scunda cu vreo 3 cm decat la 3 luni! (intrase fata la apa, ce sa spun). Atunci mi-am dat seama ca aia o masoara cand pana la glezna, cand pana la varful degetelor intinse...aiurea. Asa ca o masor eu pana ca calcaies (cu malaiesh). Ca vad aici cum unele fetitzuce nascute mai micute in cm acum au luat 20-25 cm in 5-6 luni! O fi pitica Sophiphi? Are 69, deci a luat 15 cm in 5 luni. O fi pitica?!Zau ca pare lunga si toata lumea zice ca pare mai mare de 5 luni...

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
5luni

Mergi la inceput