Mamici de fulgusori de nov-dec 2009 (114)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arcadia spune:

ramonika apropo de gandire limitata a barbatilor, nici lui tati nu i-a placut sanziana, zice ca il face sa se gandeasca la sani

ancutzaimi pare rau ca n-a iesit culoarea din hainute sunt multe?

cosicel nu cred ca exista un standard in dezvoltarea bebelului, nu te ingrijora foarte tare, au spus bine celelalte fete

lumi sper ca vei putea alapta

m-am indragostit de produsele de la rangali dar sunt scumpeee, cel putin alea de par..

apropo de africa, si eu visez sa ajung candva acolo

camy total lipsita de delicatete soacra ta..in schimb sotul e super mama da voi smotruiti nu gluma..mai si odihneste-te ca totusi esti graviduta pozele am facut doar cateva, sper sa reusesc sale pun diseara.

pirelia felicitari pentru nunta, casa de piatra si toate cele bune

dankutza papusica anne geddes a fost 49 de lei si e dulceata, zici ca e bebe adevarat..cred ca mai iau

andreluj tare faza cu creierul..

katyuscha, la multi ani pentru andrei

cristinica eu am patut de lemn de la calin. elevit iau de pe la 4 luni si sunt ok, dar le banuiesc vinovate de foamea mea continua

douradoudou ce greutate are acum nabila? tin pumnii sa o aduci cat mai repede acasa

Mami de Calin Gabriel (8 mai 2007) si 31+ Sanziana Carolina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxyaly spune:

Citat:
citat din mesajul lui floricik

Salut burtici.
Fetelor Am fost ieri la Fundeni sa iau analizele la sange si m-au speriat in asa hal ca mai am un pic si intru in depresie
Poate ma puteti ajuta: Eu de la inceputul sarcinii am luat 1 aspenter(pt coagulare) la 2 zile. Totul bine si frumos doar ca asta se scoate la 30 de saptamani...Adica azi cei de la Fundeni mi-au zis ca tre sa-l scot si sa trec pe Clexane , niste injectii care se fac zilnic pana la nastere si 6 saptamani dupa
Le-am intrebat daca nu pot sa scot aspenterul si gata...si mi-au zis ca " nuuu la analizele astea " Asta pt ca am hemoglobina mica dar fierul meu e in limite normale.
Va rog sa ma ajutati sa-mi spuneti daca careva dintre voi are hemoglobina mica ( eu am 9,6 , pana acum era 12,1 si 11,4) dar fierul in limite normale. Imi pare cam drastica masura lor cu Clexane....
Aseara am tras o repriza de plans...nu ma putea opri sotul. Si asta numai pt ca nu stiu incotro sa apuc si ce sa fac.
Plus ca astia de la Fundeni mi-au zis sa merg la ginecologl meu si el sa ia decizia asta pe propria raspundere
Poate cineva ma poate ajuta.

30

http://bd.lilypie.com/iQIrp3.png


Floricik stai linistita ca si eu fac injectii , nu fac clexane , ci Fraxiparin dar e acelasi lucru.Nu sunt asa dureroase si previn formarea cheagurilor.Eu zic ca nu ai de ce sa te sperii.



30+ Matei Constantin
roxyaly-poze
AMR 7 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristinica09

Multumesc mult de raspuns RAMONA.Am sa incerc sa le inlocuiesc.Dar daca organismul nu are nevoie de acest surplus?Citeam pe alt forum ca ingrasa foarte mult dar si bb este mai grasut la nastere.Pe de alta parte nu e mai buna o alimentatie echilibrata?Oricum mie mi-ar trebui cateva kg in plus ca arat de zici ca sunt somalez...inalta,lunga si cu o burta mare.Am luat doar 4 kg pana acum.Am 55 kg si 1.70 inaltime.BB cred ca e bine cu greutatea...dr a spus ca e mai mare cu o sapt.

28+


E adevarat ca cele mai bune vitamine sunt cele din alimentatie, dar pt asta trebuie sa papi cat mai diversificat si cat mai putin prelucrat ca sa nu distrugi vitaminele.
Si eu m-am gandit ca o sa ma fac cat Globul Pamantesc (cat China eram deja), dar totusi am luat vitaminele din sapt 5 cand am aflat ca is . Si de atunci am pus aproape 8 kg, si eu imediat intru in luna a 9-a. Deci nu e adevarat ca vitaminele astea te ingrasa, cred ca este un amestec de mai multe chestii si noi zicem ca de la vitamine. Eu intentionez sa le iau si cat timp voi alapta aceste vitamine.
Oricum si de ar fi sa te ingrase putin vitaminele alea, la tine nu cred ca ar strica

Ramona,
34+ DOMINIC ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxyaly spune:

Anuntam schimbare de saptamana 31!!!

Speram la cat mai multe de acum inainte.
Azi am mers sa dam comanda de carucior si dureaza 2 saptamani.

Camy unde as mai putea sa vad carucioare inafara de Baby shop-uri?

Va pupam

31+ Matei Constantin
roxyaly-poze
AMR 6 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

elo burtix!
vin cu vesti de la morfo 3....

vesti bune:
- ritm cardiac normal, nu mai avem bradicardie
- cordonul nu il mai avem infasurat
- avem 2300 kg si suntem mai mari...34s+3z

vesti proaste:
- col de 1,91 cm...deschis....
- risc mare de nastere prematura (cu plamanii lui bb inca nedezvoltati complet)
- dr lipseste intre 21-29 oct

solutii:
- utrogestan. din nou, 6cp/zi
- gynipral, 2 cp/zi
- nospa, 3cp/zi
- repaus total la pat
- daca ne apuca in per. resp - nasc cu dr de garda, care va fi pus la curent de dr. mea....

Daca mai rezist 3 saptamani, bebe va avea 37s...deci ar putea sa se nasca.....undeva pana in 20 oct......eu ma rog la DD sa prinda macar 1 nov.

Sa ma iertati ca v-am citit pe diagonala...sau ca nu va raspund nominal...dar...sincer...am un morcov cat o ridiche din aia alba....si niste palpitatii de la gynipral.....si de unde cica da transpiratii...mie mi-e frig....

ma apucasem de dimi sa fac o ciorba...a fost mami la noi pana sa plecam, m-a ajutat sa fac o salata orientala...si acum s-a dus saraca pana la buni....ca deh, tb sa maii dea si pe acolo.....asa ca ciorba o sa mi-o termine soacra-mea...

uf..chiar nu ma asteptam la asa vesti....urate


krelia 33+ si printesu' mic, Rares-Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxyaly spune:

Krelia ma bucur tare ca bebe nu mai are bradicardie.
Stai linistita in patut daca asa ti-a recomandat medicul.Colul se mai poate lungi zic eu si 3 saptamani nu mai sunt asa multe.

Ai grija de tine dar oricum bebe e mare dragutul de el deci nu e problema si daca vei naste mai repede.

Te pupam

31+ Matei Constantin
roxyaly-poze
AMR 6 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

roxy, da...stiu ca e mare...si e un falcos...avem 3 pozuci cu el....una cand doarme, una cand are ocisorii deschisi si cea mai tare..una cand rade ...insa, se pare ca la varsta asta, greutatea nu e un criteriu concludent.....primand insa dezvoltarea organelor, respectiv al plamanilor.....


krelia 33+ si printesu' mic, Rares-Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Krelia, sper ca ai laptopul in pat langa tine si ca nu te ridici sa stai in fund. Colul ala e intr-adevar de speriat, dar si eu cred ca statul la pat ne ajuta sa ii mai tinem pe puiuti la caldurica.
Oare de injectia aia de maturare a plamanilor la bebe nu ti-a zis nimic dr...cand se face? Adica se face azi si maine daca e sa iasa puiul e ok, ca eu nu stiu nimic despre asta?


Ramona,
34+ DOMINIC ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxyaly

Anuntam schimbare de saptamana 31!!!

Speram la cat mai multe de acum inainte.
Azi am mers sa dam comanda de carucior si dureaza 2 saptamani.

Camy unde as mai putea sa vad carucioare inafara de Baby shop-uri?

Va pupam

31+ Matei Constantin
roxyaly-poze
AMR 6 SAPTAMANI


mergi daca vrei la reprezentanta chicco...din centru...au cateva modele, dar poti sa si dai comanda din catalog.
..in rest la farmaciile din centru am mai vazut de-astea mai de soi...dar si aici au doar 2, 3 modele.


Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

www.Darius-Andrei.piczo.com

http://nshrine.com/shrine/Darius

Sa-l ajutam pe Alex


33+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

AMR 5 SAPTAMANI

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

Ramo, stau in pat, iti dai seama....pe partea stanga......si cu leptocu' in pat....(si cu berea langa mine)

nu stiam ca ex. astfel de pastile....cu siguranta dr stie.....dar, probabil, la cate inghit....se gandeste ca poate o rezolvam pe cale naturala...

Andreeeee....help.....cu cat stau mai mult in pat, se mai lungeste?


krelia 33+ si printesu' mic, Rares-Mihai

Mergi la inceput