*Cozonacei de noiembrie-decembrie 2008 (76)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Oliv, stai linistita, noaptea a facut minuni, mai nainte la cafea i-am spus si lui I., m-a strans in brate si mi-a spus ca el pe noi ne iubeste si nu masina, aia o reparam.
Hm, ma intreb z ce grupa are... eu am A, soatza AB.
Deci gata la stoma? Soatza mai pleaca in oct?

Alra, chiar iti simteam lipsa, vrem pozeeeeeee.

Ramo, La Multi Ani Soatzei , tot am vrut sa te intreb de yoga, da` mi-a tot scapat, ati fost? Vroiati sa mergeti doar voi sau cu pitica?

Corina, tot smotruiesti? Hai mai zi-ne de zanica.

Cozonaceii mucoshila ce mai fac?

Isaelena, La Multi Ani cu Sanatate si TOT ce vrei, al tau sa fie!(cu intarziere)

La Multe Lunitze
si cozonaceilor
Cristian de Spiridus
Iulia de Fluturasha
Tudor de Iulia16
Andra-Bianca de Ralucutza

Mami de Sara (8 dec 2008)
============
Poarta-ma, mami!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

O zi magique! Ma duc din nou la spatiul de joaca de ieri.

See you later, aligators!

Mami de Sara (8 dec 2008)
============
Poarta-ma, mami!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

ziua buna
uff mai ancule ce patanie si la tine ...bine ca sunteti ok si vb sotului lasa imp sunteti voi nu masina...pupam pe z aventuriera in cautarea comorilor din ghiveciul lui mami
ralukutza frumoase pozele cu printesa ...si tinutele frumoase parca croite pt ea
dandusa numai zic nimika esti frumoasa atat iti spun, crinuta este adorabila si raducu demential....apoi dintr-o mama asa 'urata' ce copii sa fi iesit? ai o silueta de fluierat bv m-ai motivat spre o cura de slabit
Isaelena La Multi Ani! sa fi sanatoasa si la punga groasa si implinita langa familia ta!
amalia si ginye sanatate multa sa scapati de virusei
ionu la tara la soacramea, eu acasa cu juniorul....aveam de gand sa plec si eu pe la kaufland cu masina lui fratelo , dar patania ancai pe je a calmat.o
si na ca acuma mi-am amintit oti da masina e super...am avut asa niste emotii cand am intrat pe autostrada, dar dupa primi km le-am pierdut


*************************************
"Cand uiti de propriile tale defecte devi mandru." Democrit



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralukutzza spune:

LA MULTI ANI isaelena si tuturor cozonaceilor care isi serbeaza ziua astazi.
Noi va oferim si noi un ca de prajitura nu am avut timp...azi facem 9 lunite.
Dandusa esti o regina... frumoasa foc....m-am indragostit si eu si de frica nu ii arat lui Nick(sotul meu) pozele cu tine..
Fetelor mersi de aprecieri la adresa prientesei si a tinutelor...cu toate ca nu am tinut neeaparat sa o imbrac intr-un anume fel ci doar sa fie draguta ca doar este fetita....ma bucur ca mi-a iesit bine si fata arata bine.



Ralucutza mami de Andra-Bianca
DN 26.12.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Dandusa, vazut poze, frumoasa si sexoasa foc.De copii nu mai zic nimic, ca au spus fetele tot.

Ancule, ma bucur ca esti bine.Am vazut si eu azi pozele cu Sara din albumul august-septembrie, si m-am gandit sa venim in petit, daca ne primiti.Ce daca avem rivali, ca nu-mi pasa, ca eu vreau sa vin acolo, la locul faptei, cu flori, cu tot ce trebuie, sa impresionam fata, daca tot ii plac florile.

Copilul meu e singurul care nu reactioneaza la NU E VOIE?Ca toti bebelusii, cum vede o priza, cum e innebunit sa ajunga la ea.Am incercat pe toate tonurile posibile, i-am explicat ca nu e voie, l-am luat de fiecare data de acolo, dar in continuare face acelasi lucru si nu reactioneaza la NU, decat eventual printr-un zambet.Deci...eu unde gresesc?

_
[red]
Alina, mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
poze

Povestea povestilor

6 luni si 10 zile,68 de cm si 8100 gr. 8 luni, 74 de cm si 9100gr. 9 luni, 75 de cm si 9300gr. 10 luni, 76 de cm si 9700gr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Malinas si al meu are multe momente cand nu reactioneaza la " nu e voie". Eu spun mai rar NU, totusi. Cand nu vreau sa puna mana pe ceva murdar ii strig ca e "cahhh" si a invatat sa spuna si el si traga mana. Tot ce e fierbinte e "ufff" la noi, la fel si prizele sau de exemplu cand ajunge la marginea patului nostru si poate cadea. Am incercat sa-i spun ca face "buf", dar tot "ufff"ul mi-a iesit.
Incerc sa evit sa spun NU prea des si de aceea l-am inlocuit cu onomatopeele astea. In plus, schimb tonul cand nu are voie. Daca am apucat sa spun ca nu are voie cu un anumit obiect sau intr-un anumit loc, nu dau inapoi. Deja ma testeaza! Se duce unde nu are voie, puna mana...asteapta sa vada ca l-am vazut, ii spun...rade la mine si-si vede de treaba. Ma duc la el, il iau de acolo si-l redirectionez spre altceva..practic ii distrag atentia.
Este o varsta perfecta pentru distragerea atentiei.
Prin toate camerele i-am lasat cate un sertar sau colt unde ARE VOIE, unde poate deschide, unde gaseste lucruri similare cu ale noastre (sau ale noastre: cutii de plastic, obiecte de bucatarie inofensive ca de ex. strecuratoare de plastic, linguri de lemn, tel, etc).
Oricum, fiecare copil e unic! Isi manifesta deja personalitatea lui, se nasc cu anumite trasaturi de caracter si incearca sa si le impuna. Pe mine ma ajuta mult ce povestiti de ai vostrii, sa-mi dau seama daca fac bine ceea ce fac...sa aleg alte metode.

EDIT: nu stiu cat de coerenta am fost...da'n mintea mea suna bine.

poze cu minunile mele

Ami, mamica lui David Alexandru (26 iulie 2001) scolar de clasa a 2-a
si Luca Gabriel (31 octombrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amalia

Malinas si al meu are multe momente cand nu reactioneaza la " nu e voie". Eu spun mai rar NU, totusi. Cand nu vreau sa puna mana pe ceva murdar ii strig ca e "cahhh" si a invatat sa spuna si el si traga mana. Tot ce e fierbinte e "ufff" la noi, la fel si prizele sau de exemplu cand ajunge la marginea patului nostru si poate cadea. Am incercat sa-i spun ca face "buf", dar tot "ufff"ul mi-a iesit.
Incerc sa evit sa spun NU prea des si de aceea l-am inlocuit cu onomatopeele astea. In plus, schimb tonul cand nu are voie. Daca am apucat sa spun ca nu are voie cu un anumit obiect sau intr-un anumit loc, nu dau inapoi. Deja ma testeaza! Se duce unde nu are voie, puna mana...asteapta sa vada ca l-am vazut, ii spun...rade la mine si-si vede de treaba. Ma duc la el, il iau de acolo si-l redirectionez spre altceva..practic ii distrag atentia.
Este o varsta perfecta pentru distragerea atentiei.
Prin toate camerele i-am lasat cate un sertar sau colt unde ARE VOIE, unde poate deschide, unde gaseste lucruri similare cu ale noastre (sau ale noastre: cutii de plastic, obiecte de bucatarie inofensive ca de ex. strecuratoare de plastic, linguri de lemn, tel, etc).
Oricum, fiecare copil e unic! Isi manifesta deja personalitatea lui, se nasc cu anumite trasaturi de caracter si incearca sa si le impuna. Pe mine ma ajuta mult ce povestiti de ai vostrii, sa-mi dau seama daca fac bine ceea ce fac...sa aleg alte metode.

EDIT: nu stiu cat de coerenta am fost...da'n mintea mea suna bine.

poze cu minunile mele

Ami, mamica lui David Alexandru (26 iulie 2001) scolar de clasa a 2-a
si Luca Gabriel (31 octombrie 2008)






David are o obsesie fata de prize.Ii spun ca nu are voie, ii arat cu degetul si dau din cap.Ii spun ca face buba, etc. dar nimic nu-l intoarce din drum sau nu-l opreste.Ma duc il iau, il cert iar el rade de cele mai multe ori, alteori se supara si se da cu fundul de pamant ca nu l-am lasat.Cahh ii spun la suzeta, ca tot sper sa il dezvat, si la mizeriile de afara pe care vrea sa le bage in gura.Mai departe nu am ajuns.Sertarele nu vad sa-l pasioneze deocamdata, in conditiile in care in camera lui are 6 si toate sunt accesibile. Dar prizele, telefoanele, televizorul, telecomenzile sunt viata lui.

Dar am constatat ca e darnic sau, mai bine zis, nu e egoist.Daca mananca biscuiti, morcov, etc. si ii cer, imi intinde de fiecare data manuta si imi da.E tare dulce.

_
[red]
Alina, mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
poze

Povestea povestilor

6 luni si 10 zile,68 de cm si 8100 gr. 8 luni, 74 de cm si 9100gr. 9 luni, 75 de cm si 9300gr. 10 luni, 76 de cm si 9700gr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui malinas


Ancule, ma bucur ca esti bine.Am vazut si eu azi pozele cu Sara din albumul august-septembrie, si m-am gandit sa venim in petit, daca ne primiti.Ce daca avem rivali, ca nu-mi pasa, ca eu vreau sa vin acolo, la locul faptei, cu flori, cu tot ce trebuie, sa impresionam fata, daca tot ii plac florile.


V-asteptaaaaaaam, cu flori! Adica voi pt noi, dar de ce nu, si noi pt voi!

Stai linistita cu NU E VOIE, ne invatam noi, si piticii odata cu noi, uite, postul Amaliei mi se pare mai interesant decat orice carte citita, scrisa de un grozav pediatru sau psiholog. Eu una, sigur il folosesc prea mult pe NU, dar, cum suntem aici sa invatam unele de la altele, de-acu ma bag pe onomatopee... si ce-o mai distreaza pe zibe .
Azi la leagan ii tot spuneam `hin-taaaaaa-hin-taaaaaa`, si dupa ce-am dat-o vreo juma de ora cred ca, aud un vag `ntaaaaaaa` , s-o mananc nu alta. In seara asta, pe leagan langa bloc, ma dadeam si eu cu ea, si stand de vb cu alte mamici, iar o aud `ntaaaaaaa`.

Noi suntem oglinda lor... azi mi-a repetat asta la telefon cumnatul medic pe care-l mai consult. Si m-a facut mama panicata. Eu ii explicam ca nu sunt panicoasa, doar ca vreau sa fiu informata. El nu, ca ma scutura prin telefon - de data asta il luasem la intrebari despre bubite, istoria lor, comparatii intre varicela, variola, vari... - ca si cu viroza eram tare stresata, si ca z ma simte.

Acum urmeaza partea interesanta , a inceput sa joace rolul lui z:
`Mami, eu ma simt bine, tu de ce esti asa speriata? Ce se intampla? Oare daca mami e asa panicata inseamna ca ceva nu e bine? Ar trebui eu sa ma port altfel ca mami sa fie multumita?....` Si a continuat ca in stilul asta, piticii isi dezvolta fobii, din panica nejustificata si exagerata a parintilor...

Na ca v-am facut si lectie de unde vin fobiile. Tona de inghetata pe care-am bagat-o acu o ora e de vina, si turta dulce pe care tocmai mi-a varat-o soatza-n gura si, mai mult decat atat, faptul ca maine vine sor`mea pt 2 zile si pot sa mai respir si eu.... sa pot sa-mi fac manichiura, pedichiura, sa calc, sa mai aranjez una-alta, si de ce nu, sa ma relach...

Night-night!

Mami de Sara (8 dec 2008)
============
Poarta-ma, mami!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Eli

Olivia si piciul meu are tot AB4. Eu am aceeasi grupa de sange.

Anca ma bucur ca nu ati patit nimic, chiar daca masina e cam sifonata.

Fetelor, m-am hotarat sa stau 3 ani acasa cu copilutul meu. Am dreptul si asa ca o sa profit. O sa iau in continuare cei 800 lei, deci...Decat sa-l las pe la soacra-mea mai bine mai stau acasa.

ginye mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Stefanut
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Iar am ramas in urma cu cititul... dar promit sa recuperez!
Carmendu, la multi ani si multa iubire, iti urez cu ceva intarziere! . Scriai ceva de laptela Alpen si ca Victor a crescut mai mult de cand i-ai dat acest lapte. Cum Anastasia mea nu are inca 7,5 kg, as vrea si eu sa incerc... pe tine cine te-a sfatuit despre acest lapte si unde l-ai gasit? Am citit si pe net cate ceva despre el, dar nu am gasit in nicio farmacie sa vad ce scrie pe cutie. Este mai caloric? Te rog da-mi si mie niste informatii, apoi voi incerca sa il comand undeva.


manu
mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
http://family.webshots.com/album/570097332OcrkWq

Mergi la inceput