Pot ramane insarcinata daca…?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina-bubulina spune:

buna kitty buna fetelor. am fost azi la ginecolog si mi-a zis ca nici vorba de ovare polichistice.eu am citit pe internet de ovare polichistice si nimic din ce scria nu aveam eu si dr mi-a confirmat azi.in curand sper sa vin si cu vestea ce mare. si astept vesti de la voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlidaInc spune:

Bun gasit tuturor...sper ca scriu unde trebuie despre ceea ceea ce ma doare.
Am 24 de ani, si sunt casatorita de 1 an. Dintotdeauna mi-am dorit foarte mult copii, iar sotul imi impartaseste dorinta.
Inca de la inceput am avut menstruatia neregulata, de aceea au fost perioade in care a trebuit sa iau pilule contraceptive. Din septembrie anul trecut am renuntat la ele, din dorinta de a ramane insarcinata; menstruatia mi-a venit la timp pana in decembrie, dupa care pauza (asta a insemnat in cazul meu menstruatie neregulata - o luna da, 3 nu).
In Ianuarie am facut ultimul control, o doamna doctorita la recomandare, care mi-a facut si analize, si eco, si toate mi-au iesit foarte bine. Mi-a spus sa astept.
Problema este si psihica: nu mai sunt virgina de 8 ani, iar in tot acest timp nu pot fi sigura ca m-am protejat perfect de fiecare data, si cu toate astea nu am ramas niciodata. Si mama si sora mea au asteptat ani la rand o sarcina - ma gandesc si la "mosteniri" din neam. In primul rand am nevoie disperata de un medic bun, care sa ma asculte si sa-mi faca toate controalele si analizele necesare, nu vreau sa astept cativa ani, dupa care sa ma trezesc ca am cine stie ce care trebuie tratat, sau situatii care prelungesc si mai mult asteptarea. Nu mai vreau doctori care sa-mi spuna "Nu ai nimic, trebuie sa astepti" atata timp cat ei nu-mi fac decat un control si o ecografie (fara testarea ovulelor, daca sunt viabile sau nu, sau in primul rand, daca produc ovule - lucrul de care mi-e foarte frica....)
Va rog sa imi dati un sfat.....am fost la multi doctori, majoritatea cu recomandare, am fost si la consiliere; m-as duce pur si simplu la o clinica privata si sa spun "vreau!" - numai ca nu stiu ce teste trebuie facute, daca nu am un doctor bun alaturi pentru a ma indruma.
Va multumesc ca ati citit postul si.....credeti-ma astept cu mare drag si nerabdare un raspuns de la voi...

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elzutza spune:

buna , fetelor.....ma inscriu si eu alaturi de voi, cu aceleasi nelinisti si aspiratii. sa de DD sa ne fie bine la toate
AlidaInc, din ce oras esti? Poate stiu ceva doctor bun....ca io deja am umblat pe la cativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elzutza spune:

Scuze.... acum am vazut ca esti din Bucuresti...daca vrei sa vii in Cluj, iti pot recomanda vreo 3 doctori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlidaInc spune:

Intr-o ultima instanta, poate schimb si orasul elzutza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smileonblue spune:

Buna fetelor,

Numele meu este Mihaela; va citesc de ceva timp dar abia acum am indrazit sa va scriu.
Sunt casatorita de 8 luni, si imediat dupa nunta am decis sa avem un bebe.
Problemele mele: ovare micropolichistice, si uterul usor retrovers.
Am mers pana acum la 2 medici,dar care au fost cam superficiali si acum sunt in cautarea altui medic. Va rog sa-mi recomandati un ginecolog care sa-si dea interesul,si care sa se fi ocupat de alte fete cu probleme asemnatoare si a caror problema s-a terminat cu rezultatul mult asteptat: un bebe.
Mentionez ca am fost si la endocrinolog, si in primul rand mi-a zis sa stau linistita, sa nu-mi fac probleme, ca daca urmez tratamentul dat de ea o sa raman insarcinata. Mi-a zis in primul rand sa tin regim, ca trebuie sa slabesc, si sa iau Siofor (sau Metformin). A precizat ca Sioforul are efecte in cazul ovarelor micropolichistice...acum ramane de vazut ce se va intampla.
La recomandarea fostului ginecolog, am luat timp de 2 luni de zile, Clomifen (5 pastilute, din a 2a zi a CM), si Duphaston din ziua a 14a (10 zile, cate 2 pastile/zi). In urma tratamentului, CM venea la 27 zile.
Zilele astea am emotii, sunt in a 29 zi a CM, sper sa fie cu ochisori. Mai astept cateva zile...si sper sa fie ceea ce ne dorim.

Va poop

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitty-27 spune:

buna bubu..ma bucur pt tine ca nu ai ovare polichistice..asa ca trebuie sa apara si...neaparatsa incerci sa nu mai fi stresata ca si asta-i un motiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_onny spune:

spuneti-mi si mie va rog este adevarat ca daca faci dragoste in fiecare zi este posibil sa nu supravietuiasca spermatozoidul? voi cum ati facut la cate zile etc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitty-27 spune:

nu neaparat ca nu supravietuiesc...dar nu sunt bine dezvoltati...de regula cel mai bine e o data la doua zile.oricum ei traiesc cateva zile...deci nu-i nevoie in fiecare zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushali spune:

Buna danutza, imi permit sa-ti raspund eu . Si eu ca si voi , ca si tine sunt o aspiranta infocata, dar nu vrea sa mai apara .Intradevar daca prestezi in fiecare zi la un moment dat sotul da cu 'gloante oarbe' si nu se prinde bebe.
Cel mai bine este sa faci dragoste si sa nu stai tot timpul concentrata 'bebe' 'bebe' 'bebe' si este bine sa-ti monitorizezi ovulatia, ca sansele sa fie mai mari si mergi la doctor sa-ti dea de facut analize si sotul sa faca o spermograma.


Imi cer scuze daca am suparat pe cineva ca i-am raspuns eu, dar si eu am prestat zilnic si in afara de placere nu s-a intamplat nimic.


Va pup pe toate si sa curga cu 2 liniute

Anul asta sigur sigur

Ma enerveaza ca nu sunt cum as vrea sa fiu si totusi nu cedez.

Mergi la inceput