Suisuri, coborasuri, compromisuri ... ce sa fac?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mess0804

Alessia

Ideea e ca incerc sa masor de 7 ori inainte sa tai o data cum se spune la romani... Eu nu cred in ideea ca il las, gasesc ho-top pe altul care e mai bun in cateva luni ... dupa cum am zis, mi-au trebuit 7 ani sa ajungem in situatia asta, in situatii diferite oamenii se schimba, la inceput nu ne-am izbit de problemele astea ... acum insa am prea multe momente cand ma gandesc daca nu mi-ar fi mai bine singura...
Solutiile care pe hartie ar fi usoare , in realitate nu-s... Stiu ca e nefericit, insa nu e vina mea, eu si in Ro mi-am gasit cat de cat job, am plecat ca el chiar n-avea ce face. de facut o afacere suna usor (in primul rand trebuie sa ai o idee la care sa te pricepi si apoi sa ai bani, nu am adunat in 2 ani bani de inceput afacere). Inteleg ca e nefericit cu munca... si a gasit ca solutie sa ma faca si pe mine nefericita acasa, sa fim chit. Nu am voie sa zic ca nu am chef sa fac mancare, ca imi zice ca ce el are chef sa se duca la munca?
I-am zis sa ne intoarcem in ro daca acolo e mai fericit, insa nici asa nu vrea.




Guestus , cateodata mai merge ironia ta pe la unele subiecte, dat cateodata dai cu bata in balta cum se zice...




Daca s-ar crea casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare.



Crede-ma ca stiu atat bine ca ce e pe hartie nu e in realitate ...mai ales cand esti in strainatate singur printe oameni pe care nu ii cunosti, dar hartia e un inceput ...un pas inainte ...un vis ... ( apropos el ce planuri are ? tu ce planuri ai ? impreuna ce planuri aveti?).Sunt sigura ca nu te poti arunca in bratele altcuiva ..dar il poti modela pe actualul ...Nu ii place ce face momentan ...dar ce ii place sa faca ??? ( asta daca nu cheful de nedus la munca e la modul de cronic ) . Si nu exista nu pot , ca sa vezi ca nu is bani , ca ..ca... ( ma rog astea is vb care ma mobilizeaza pe mine ) ...Cateodata frustrarile astea cu neplacutul vietii tale /a muncii tale ..te pun jos ..rauuuu de tot jos si fara misto te pot arunca intr-o depresie fff serioasa cand gandesti ca esti un nimeni si iti plangi soarta ( nu ca ii iau apararea ,tu il stii mai bine si iti poti da seama daca nu cumva chiar e una si nu e nemuncita cronica ).Si eu sunt departe de prieteni si asa a vrut viata ca sa ajung ce nu mi-a placut mai mult ...casnica ( ma rog copil mic ...apoi probleme ...una alta ...) dar cand am ajuns prea jooooossss si mi s-a atras atentia ..bai esti jooos ...fa ceva ...am inceput sa fac una alta pe gustul meu ..m-am bagat la scoala la copiii ca voluntar ...m-am bagat apoi din voluntar mamica care sta in pauza mare ( o ora) cu copiii care nu se duc acasa ,castig putin dar e ce imi place ...am inceput sa imi dezvolt niste talente mai vechi de ale mele pe care nu le puneam in valoare din multeee motive ...si incet incet am inceput sa castig ..nu numai material ci mai ales am inceput sa castig incredere in mine ...si pas dupa pas stiu ca voi ajunge unde trebuie ..E adevarat ca am avut si "spate" ..spate care INTOTDEAUNA m-a laudat cand am facut ceva ...mi-au dat incredere( spate inseamana cateva perosoane dragi mie inclusiv EL) ...ma rog as putea scrie pagiiini de povesti si sentimente traite ..m-am redresat ( e adevarat nu complet ) dar numai ma urasc pe mine si pe altii ptr delasarea mea ...anyway ideea e urmatoarea ... tu esti sigura ca nu e un rahat din asta de depresie accentuala la el ?si ca nu se pune atata de jos incat succesul tau sa fie atat de frustrant ptr el (tu reusesti oriunde ..el nu ) si ceea ce face sa fie doar rezultatul frustrarilor lui...Tu il stii cel mai bine ...stii cum a fost mereu ..esti cea mai in masura sa spui daca e depresie/frustrare sau e nemuncita cronica ..daca e prima varianta ..citeste pe net ( daca nu aveti bani de psiholog/consiliere) ca sunt miii de articole despre depresie ..ideea principala e sustinerea si redarea respectului de sine ...uite ca poti ..chiar daca nu vrea cu putina diplomatie il poti aduce pe drumul cel bun ,gaseste-i daca se poate tu solutii ( ii place net-ul ...da-i o idee de site sau de bussines online ...ii place gradinaritul ..ajuta-l sa gaseasca un "ciubuc" la un vecin cu gradina nefacauta ..orice first step e binevenit) ...daca e a doua ..asta e grava si fara leac si sa nici nu te astepti sa se schimbe prea curand .

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Creativitatea nu înseamna gasesti un lucru, ci sa faci ceva din el dupa ce l-ai gasit " - James Russell Lowell

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Eu cred ca mediul in care lucreaza il influenteaza negativ.Toata lumea e satula de dat la tirnacop ca de mere padurete si natural ca se simt bine bind bere si stind de vorba,Tu evident ca esti exclusa ca nu ai acelasi chef de inecat amarul.Amicii astia ai lui n-au neveste?Pe deoparte eu il inteleg...n-a facut o facultate sa sape santuri ,ca se apuca omul din start,e deceptionat de viata asta fara o perspectiva, macar pe termen mediu.Banui ca sint mai multi cu studii care cara saci pe acolo ,ca asta au facut universitatile din Romania in ultima vreme,au produs someri pe banda rulanta ,care au emigrat sa faca ,cea mai mare parte,munci fizice pe la vestici.Si eu in cazul lui as lua-o razna.Nu pot sa beau ca nu simt nevoia ,dar cred ca as fi nemultumita de viata,trista si nefericita.Aparent ,el fiind cel care tine casa cu sacrificiul orgoliului personal si total lipsit de speranta,se simte indreptatit sa puna niste conditii care sa-i induca o compensatie in natura ,vezi facut de mincare la cuptor,cearsafuri spalate de 3 ori pe zi,etc.Cred ca psihic se simte satisfacut sa te vad si pe tine robotind cind vine el cu spatele cocosat.In viziunea lui el se sacrifica sa va fie voua bine si tu visezi numai Harrods si alti cai verzi pe pereti.
Din ciclul lasa-l pe asta ca dai peste tat-su,nu stiu in cite familii sotii pun 2 paie cruce in casa,mai ales in familiile unde sotul produce bine ,chit ca venitul e dintr-o munca intelectuala si ar putea sa impinga canapele la greu seara cind ajung acasa!?
Stiu deja ca o sa mi se spuna sa-l las si eu pe al meu,asa ca nu va deranjati.Intimplator cunosc foarte multe familii,in care barbatii nu fac nimeni prin casa.E adevarat ca nici nu impun conditii impovaratoare ,ca stiu ca n-au cu cine.
Nu stiu ce solutie sa dau...poate ai putea s-o lasi mai moale cu cumparaturile si sa incerci sa revigorezi grupul cu niste iesiri la sf de saptamina inafara Londrei.Prin casa imbolnaveste-te si tu putin ca sa mai puna si el mina pe un apret ,pe un mop,etc.Prietenii astia de ce vin numai ei la voi?Mai duceti-va si voi in vizita.Tu stai la conversatie cu fetele si nu mai e asa enervant.Mai jucati o carte,un remmy,un pocher pe dezbracate ,singuri la voi acasa.
Cauta-i si lui un curs ,poate face si altceva decit santier.
Imi pare rau ca ti-a murit tatal,stiu cit ti-a fost de greu si ca nu trece asa usor...poate si pe fondul asta de suparare esti mai putin dispusa sa faci concesii si sa-l mai aduci pe calea cea dreapta.Inainte de a renunta ,fii convinsa ca ai epuizat toate caile de atac si abia atunci treci la planul b.
Eventual fa si tu o munca fizica pe undeva sa vezi ce bine iti pica si el in timpul asta aplica pe la bursa,pe la banci ,etc.
Nu e in regula sa-ti vorbeasca urit si nici sa bea.Totusi inteleg ca bea dintotdeauna ,dar abia acum ai inceput sa constientizezi si sa te deranjeze?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Eu iti mai spun doar atat (si nu, nu indemn la nimic!): daca in conditiile in care sunteti doar voi doi (fara copii) si nu sunteti nici macar casatoriti, el are comportamentul asta....

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Dulcetica, ai dreptate in ceea ce spui dar nu i-as gasi atat de multe scuze lui. Intr-adevar nu e usor sa faci o facultate in tara si sa ajungi aici sa cari saci sau sa faci menajul dar facand zile amare celui de langa tine nu rezolvi nimic.

Parerea mea sincera e ca nu prea sunt sanse sa se schimbe iar viata e atat de scurta incat nu merita sa suferim fara rost. E o vorba care spune ca mai bine singur decat prost insotita.

Curaj in a lua decizia cea mai buna pt tine.

Acum 23+ cu bb mic


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Nu-l scuz!I-am gasit doar niste circumstante atenuante.E incalificabil sa bea in viziunea mea,ca nu agreez consumul de alcool,insa inteleg ca e o constanta in relatia lor.Noutatea ar fi ca o injura.Iarasi mi se pare groaznic.Totusi aparent el o intretine de ceva ani,ea intr-un fel accepta situatia si acum s-a ajuns la suprasaturatie.Eu am militat pentru o ultima sansa in cunostinta de cauza,avind in vedere ca nimeni n-a visat in copilarie sa impinga vagoane,a studiat fizica atomica, merge in Anglia unde-si redescopera vocatia si lucreaza in sfirsit pe santier.Asta nu inseamna ca trebuie sa faca rabat la calitate;de unde nu-i nici Dumnezeu nu cere ,insa banui ca el a decazut incet ,incet.
A nu se intelege ca desconsider munca fizica sau persoanele fara studii universitare.Este doar analiza situatiei lor.Iti trebuie multa vointa sa accepti in virtutea inertiei sa faci ceva ce nu-ti place.Valabil in ambele sensuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

Is impartita in doua, si tot ce s-a scris la un moment dat am gandit si eu: toate scuzele i le-am gasit si eu, as vrea sa se poata face ceva repede sa iasa din situatia asta, insa trebuie sa avem amandoi rabdare (si mama masii de criza economica chiar acum trebuia sa fie); pe de alta parte nenumarate si momentele cand mi-am zis ca viata e scurta si daca pe planurile din afara (munca, casa) facem compromisuri, macar pe planul personal sa nu inghitim amar.

In mare din ce am citit printre randuri aici pana acum: nu se schimba baza, se schimba partial in functie de conditiile inconjuratoare (job mai bun, etc) si daca va mai fi vreodata o ocazie in care lui sa i se para ca eu is mai fericita decat el se va schimba inapoi.

Precizari suplimentare: baietii nu au prietene sau neveste, deci un alt factor care e impotriva mea; De vizitat cu ei de nevoie ca nu aveam alti prieteni aici (de fapt cu unul din ei si locuim impreuna). bautul cum am spus nu e noutate, se intampla si la inceput, in facultate... insa care e procentul celor ce nu trageau cate o bauta in facultate? mi se pare aiurea cum a zis cineva "ca bea dintotdeauna dar abia acum te deranjeaza?" ma deranjeaza ca n-o rareste cum credeam ca e normal sa faci odata cu inaintarea in varsta. daca as fi crezut ca o sa bea cu intensitate sporita in timp sigur ma deranja si nu ma implicam... dar cum am spus, atunci chiar si eu beam (bine 2 beri pe sambata seara, acuma numa una )

Nu stiu nici eu ce vreau, daca stiam ce vreau nu mai postam aici, nu stiu nici ce vreau sa aud, insa is asa de down... pt ca viata e asa cum e, mai e si scurta... si at the end of the day speram ca macar asta sa am, cineva cu care sa comunic despre toate aspectele, nu cu care sa ma cert de la o fasole arsa...
Nici eu nu am jobul pe care l-as vrea si pe care as putea sa-l fac, intradevar al meu e ceva mai bun ca al lui...
Insa obisnuiam sa ne intelegem, sa facem planuri impreuna ( asa am discutat de la inceput ca atunci cand va fi posibilitatea sa lucrez eu si sa castig cat sa traim, poate el sa ia o pauza , sa faca un curs, etc) Intre timp insa din cauza ca e suparat pe viata lui s-a decis sa se ia de mine cand are ocazia... si in timp probabil ca a inceput sa ii placa aceasta "superioritate masculina"

Multumesc fetelor ca sunteti aici punand in scris al viata mea, incerc sa imi fac mai multa ordine in idei... si opiniile "la rece" au toate cate un sambure de adevar in ele...

Oricum as da-o nu are cum sa ajung la multumirea interioara pe care as fi vrut-o ... daca el nu inearca sa faca un compromis cat de cat probabil paharul chiar se va umple si o sa imi iau traista in bat, daca macar va incerca sa se faca ca face un compromis... probabil o sa incerc sa stau sa ma gandesc de doua ori ... Nu stiu, chiar nu stiu ....






Daca s-ar crea casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui mess0804

Nu stiu ce sa fac cu viata mea, suntem impreuna de 7 ani (toata viata mea de adult)

Mie frica sa imi iau traista in bat la 30 de ani "doar pt atat" ... insa is nefericita cu doar "atat"...
Ce ma fac cu viata mea?




Buna intrebare!
Asa, ca de la un om cu ceva mai multi ani ca tine...la 30 de ani nici n-ai inceput viata de adult...
Ne e frica (unora din noi) sa schimbam ceva din viata noastra, e ceva firesc, dar atunci cand nu ne place ceva, cand nu mai putem respira, merita sa incercam.
Nu putem, din pacate, sa ne pastram puri ca la inceput, cand mancam din acelasi pachet...dar macar la aceeasi masa putem manca si dupa cativa zeci de ani, daca ne face placere. Daca nu ne mai face...asta e.
Cred ca ai dreptul sa-ti ceri, civilizat, iubirea inapoi. Iubitului ii poti spune ca ti-e dor de el si nu exista motive suficiente pentru a te obliga sa traiesti cu altul (adica el in noua ipostaza). Poate nu l-ai vazut asa...greseala ta. Dar tot nu vad cum poti fi obligata sa traiesti in greseala.
30 de ani nu-s multi...crede-ma. Dar se aduna repede...

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Deci amicii fac parte din decor?Zi si tu ca te-au ciupit de fund,c-ai zis ca la asta e sensibil si scapi de anturajul potential influentabil.Dar daca te da pe brazda si va apucati amindoi de baut?Dar daca te retine numai faptul ca n-ai cum sa platesti chiria,eu zic sa pleci in lume ,ca nici o intelectuala materialista nu poti fi o viata intreaga si aia trista.
Cind ai plecat in ro i-ai simtit lipsa sau te-ai intors ca stiai adresa?Banui ca asta era ultimul lucru la care puteai medita pe fondul de stres care l-ai avut,desi ai spus ca nu l-ai simtit aproape la greu.Totusi era un indiciu bun.
30 de ani e apogeul vietii unei femei.Aparent n-ar trebui sa te plingi ca e o virsta limita sau critica,dar find o virsta rotunda exista tentatia unei analize aprofundate.Nu te critic si daca asa percepi e din cauza ca esti suparata pe viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana1177 spune:

Buna Mess,

ai dreptate sa fii trista si-mi pare rau ca tot incerci sa-i cauti scuze desi in sinea ta, stii care e adevarul; nu se va schimba si nu te respecta...

OK, e grea munca pe santier (lucrez in dom, doar ca la birouri, pe santier doar ma plimb si vad realitatea) insa, se poate f bine progresa; conditia e sa vrei; n-are diploma recunoscuta? daca-i baiat destept poate sa "ceara" sa faca diverse cursuri "interne" (sa invete sa citeasca planuri, ceva gestiune, etc); am un coleg de servicu care e sef de proiect si a plecat de la simplu muncitor; so, se poate; depinde de ce vrea fiecare cu adevarat sa faca; deocamdata sotul tau mi se pare ca e mai chitit sa duca sticla la gura si sa dea cu pumnul in masa, nicidecum sa faca ceva REAL ca sa scape din "viata dura pe care o duce"

Cat de bine stie el engleza? care-i cheful lui sa o invete bine? in gen, intr-o tara straina, daca vrei sa faci ceva, trebuie sa le vb limba, si asta bine, nu sa te multumesti doar cu "las' ca merge, ma inteleg cu ei". sa stii ca poti construi ceva din lucruri marunte; crezi ca el vrea asta, e capabil sa faca ceva sa-si schimbe viata? raspunde-ti sincer....

tu n-ai nici o vina pt mizeria din capul lui; pacat ca te lasi calcata in picioare si te tot gandesti ca nu e ceva OK cu tine in timp ce el se poarta magareste;
esti f indreptatita sa te revolti ca te minte (vezi banii dati pe ascuns fratelui), ca nu urneste un deget si ca ti-a scos ochii cat ai lucrat part-time de parca era dorinta ta sa stai la soare relaxata in timp ce el isi "rupea" spatele

curaj si fa ceva, nu meriti sa traiesti o asemenea viata; si in nici un caz nu-i mai gasi scuze, nu merita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Nu cred ca ai avea o viata linistita langa un astfel de om...iar oamenii nu prea se schimba, nici daca astepti 1000 de ani.

Ralu- mamica de fetita superba!!!
http://community.webshots.com/album/567799118dvcfRG

Mergi la inceput