Suisuri, coborasuri, compromisuri ... ce sa fac?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

Multumesc de raspunsuri.

Nu stiu daca is ce vroiam sa aud, speram sa imi zica lumea ca is eu crazy, ca si al lor sot a avut o perioada mai dificila dar a trecut si acuma is ca in filme... :(

Sper ca din punct de vedere financiar anul trecut sa fie fundul gropii, insa poate a fost nevoie de un an asa ca sa ii vad si fata asta: cum a profitat de faptul ca depindeam de el si ca nu aveam unde ma duce ...
Acuma am inceput sa ma pun pe picioarele mele si de asta am inceput sa ma gandesc serios ce sa fac...

Am zile cand nu imi trebuie mult sa fiu fericita: fluier prin casa doar pt ca e sambata, e soare afara (cam rar aici) si totul pana se ia cumva de mine... am multe zile cand adorm plangand, si normal ca ma gandesc ca as fi mai fericita singura
Din pacate probabil decizia asta va insemna pt mine renuntarea la ideea de a avea un copil, o sa imi trebuiasca ceva timp sa imi ling ranile... si eu cu acte nu ma mai iau cu nimeni ...

Daca as fi avut 25 garantat plecam ... asa speram cumva sa imi ziceti ca oamenii intradevar se schimba si ca o sa fie bine...






Daca s-ar crea casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

De ce sa insemne despartirea renuntare la ideea de copil??? Fii serioasa! Poate la a avea un copil acum! Dar foarte bine te poti indragosti peste 2-5-9 luni si anul urmator sa ai un bebe!

Nu mai privi situatia din perspectiva ca ai fi prea in varsta! La 30 de ani??? Ai toata viata inainte si depinde doar de tine sa o faci asa cum iti place!

Mult succes!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Iubita sunt atati barbati care merita investitie sufleteasca, o spun eu care m-am despartit de ex-ul meu cand copilul avea 2 luni. Si am gasit iubirea, cand si unde nu ma asteptam, si m-am convins ca mici neajunsuri sunt in orice casnicie insa daca esti langa partenerul potrivit reusesti sa treci peste.

Eu cred ca nu merita sa-ti irosesti viata langa un om cariua cred eu ca nu-i pasa. Da te-a iubit candva, poate intr-un mod absurd inca te mai iubeste, insa undeva pe drum si-a pierdut respectul pentru tine si cred eu ca este o cauza pierduta.

Poti pleca, stii bine, poti inchiria o camera la cineva si te poti descurca, stii bine. E greu dar nu imposibil.

Iar referitor la facut copii, sunt convinsa ca poti intalni persoana potrivita si avea copii mai repede decat crezi.

Hai capul sus si daca ai nevoie de o prietena eu sunt aici, da-mi PM iti dau nr meu de tel si ne putem vedea intr-un weekend. Iar eu mai am prieteni romani desi poti sa-ti faci si prieteni englezi, eu am descoperit ca nu musca.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Probabil ca merge la bere sa evite mersul la magazine dupa cirpite sau comentarii absurde.
Spune si tu ca ai luat bilete la meci de fotbal...la unul de rugby...cauta si tu ceva activitati mai palpitante. Yo cred ca el este tare plictisit...si asta nu din cauza mea

Ca de asta actual scapi usor...da si la urmatorul nu garanteaza nimeni ca nu o sa fie la fel.


E buna si opinia ta, insa nici numai la meciuri de rugby nu ne permitem sa mergem... Chiar eu i-am cumparat anul trecut bilete la meci (m-am trezit dimineata si am stat geana pe site in secunda cand s-au pus in vanzare) si l-am trimis cu baietii.... numai ca nu am primit un compromis si din partea lui...
jocurile pt pc eu i le iau (stiu ce gen ii plac, ma pricep la requirements mai bine ca el), inteleg si asta, ca doar si eu vreau timp pt mine (sa stau pe forum ) , atata doar ca la filme violente nu pot sa ma uit...
Incerc, pe bune ca incerc, numai ca vreau si eu ceva in schimb: da sa stea macar naibii pe un scaun acolo in bucatarie cand gatesc si sa faca conversatie cu mine, nu sa faca nik, dar macar sa stea acolo...
Da sa stea un week-end cu baietii (dar nu pana la 2-3 noaptea si nu in fiecare week-end) ...
Probabil tb sa caut un gay care sa aprecieze shoping-ul, daca cbarbatii adevarati se plictisesc cu femeia lor si vor doar sa mearga nonstop la meciuri de rugby






Daca s-ar crea casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina023

De ce sa insemne despartirea renuntare la ideea de copil??? Fii serioasa! Poate la a avea un copil acum! Dar foarte bine te poti indragosti peste 2-5-9 luni si anul urmator sa ai un bebe!



Mi-au trebuit 7 ani ca sa vad ca actualul nu se simte bine decat daca muncim ore perfect egale (si preferabil munca la fel de grea) si platite egal, ca se plctiseste cu mine, etc... sa fac un bebe cu cineva pe care il cunosc 2-5 luni mi se pare ca chiar ma arunc cu capul in gol.

Am scris o poveste lunga la inceput tocmai pt a povesti tot backgroundul... mi-au trebuit cativa ani sa ma izbesc de problemele astea: nu s-au pus probleme de bain ca erau prea putini si traiam de pe o zi pe alta oricum, nu s-a pus problema de facut mancare ca mai primeam de acasa... nu s-a pus problema de mofturi: a macat in facultate cartofi si omlete si niste mancare de varza de-i trimitea maica-sa .... ins aacum vrea totul fresh facut zilnic, daca ramane pe a doua zi stramba nasul si cam comenteaza




Daca s-ar crea casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui mess0804

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Probabil ca merge la bere sa evite mersul la magazine dupa cirpite sau comentarii absurde.
Spune si tu ca ai luat bilete la meci de fotbal...la unul de rugby...cauta si tu ceva activitati mai palpitante. Yo cred ca el este tare plictisit...si asta nu din cauza mea

Ca de asta actual scapi usor...da si la urmatorul nu garanteaza nimeni ca nu o sa fie la fel.


E buna si opinia ta, insa nici numai la meciuri de rugby nu ne permitem sa mergem... Chiar eu i-am cumparat anul trecut bilete la meci (m-am trezit dimineata si am stat geana pe site in secunda cand s-au pus in vanzare) si l-am trimis cu baietii.... numai ca nu am primit un compromis si din partea lui...
jocurile pt pc eu i le iau (stiu ce gen ii plac, ma pricep la requirements mai bine ca el), inteleg si asta, ca doar si eu vreau timp pt mine (sa stau pe forum ) , atata doar ca la filme violente nu pot sa ma uit...
Incerc, pe bune ca incerc, numai ca vreau si eu ceva in schimb: da sa stea macar naibii pe un scaun acolo in bucatarie cand gatesc si sa faca conversatie cu mine, nu sa faca nik, dar macar sa stea acolo...
Da sa stea un week-end cu baietii (dar nu pana la 2-3 noaptea si nu in fiecare week-end) ...
Probabil tb sa caut un gay care sa aprecieze shoping-ul, daca cbarbatii adevarati se plictisesc cu femeia lor si vor doar sa mearga nonstop la meciuri de rugby



pai normal ca se plictisesc de shopping.
si apoi prind atita ura de magazine incit nu-ti dai seama si asta e motivul pt care se apuca de baut azi 1 bere miine 2 si etc etc.
treaba ta...yo doar incerc sa te ajut.

asculta la guestus si spune-i..."simbata lasa prietenii si mergi cu mine sa ne regasim...am mare chef sa devastam un bar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Buna de la inceput iti spun ca nu stiu cat o sa iti placa raspunsul meu ...Nu e ceva personal,ci doar faptul ca am invatat de la viata ca fiecare are adevarul lui ..pentru ca fiecare percepe adevarul din punctul lui de vedere ..asa ca atunci cand aleg sa dau un raspuns cu un sfat /parere ma pun la mijloc si de multe ori chiar in pielea "paratului"...Anyway ..din povestea ta am inteles ca tu esti nefericita ...dar el ? e fericit ? multumit?Apoi am mai inteles ca ruptura s-a produs cand tu ti-ai gasit de munca intr-un birou ..el in constructii si s-a aprofundat odata cu venirea baietilor langa voi ...Sa le luam pe rand : cred ca e un pic de gelozie profesionala din partea lui ...oare lui ii place ceea ce face? ...gelozie care l-a macinat( mai ales daca tu ai bravat in fata lui cu jobul tau ..chiar si inconstient)si l-a facut sa se simta inferior tie ( si daca o mai fi si un mascul din fasa iete ) ..iar venirea baietilor i-a dat ocazia sa fie un pic peste tine ( el are prieteni ...tu nu ..avantaj el ..deci tre sa profite baiatu')..Apoi cu toata stima ptr durerea ta..crede-ma ca stiu cum e ..oare nu a fost chiar un banal accident berea pe laptop pe care tu l-ai ridicat la rang de tragedie nationala ? E cu adevarat superrrrrrr greu sa fi departe de cei dragi ,mai ales in situatii din astea ..dar exista internet cafee , scrisorica clasica ,telefon ,etc Ma rog nu o mai lungesc ... ideea e ca nici unul dintre voi nu sunteti perfecti si atata vreme cat amandoi va veti privii numai interesul personal ( el cu baietii ...tu cu frustrarile tale vis a vis de treburile gospodaresti) veti fi ce sunteti acum ..niste inamici .Voi trebuie sa fiti parteneri nu inamici Nu poti accepta asta ..lasa-l si du-te ..ai salariu ..oi gasi tu o camaruta undeva cu chirie pana te pui pe picioare .Nu accepti asta ( si cred ca nu o accepti ptr ca altfel nu ai suferii dupa relatia asta chiar asa cum e ) lupta ptr ea ... Vorbiti ..linistit ..calm ..etc ( au spus fetele destul numai reiau ) ..automatizati-va ca sa va fie usor .. nu cred ca nu poti gasi pe net /armata salvarii/second hand /etc un rahat de masina de spalat vase( ai scapat de vase) ..stabileste un program de mancare ( azi e zi scurta ..gatim ..maine e zi lunga ...un semi preparat ..etc) ...stabiliti un program al vostru ,al casei ( nu unul vine ca la hotel si alalant e patron de hotel)...vorbeste cu el SI despre frustrarile lui ...incercati eventual sa va faceti voi un bussines al vostru/al lui ( daca e nemultumit ) ...nu stiu in Anglia dar mai peste tot in Europa ca patron de firma nu ti se cere drept de munca chiar daca tu centrezi tu dai cu capul ...nu va mai intoarceti in trecut ( acu o luna ai zis /ai facut /etc ) reprosurile stergeti-le cu buretele de parca ieri nu ar fi existat .. faceti un experiment ... vedeti daca fundatia mai este solida ..daca este solida ..daramati totul ( resentiemente /gelozii/etc) si incepeti sa construiti ceva frumos ...
Nu ii poti spune direct ceea ce simti ptr ca ai un blocaj emotional ..arata-i ce ai scris aici ...cred ca va intelege si daca te iubeste cu adevarat va gandi profuuuund .Iubirea nu moare ...noi o omoram ingropand-o in frustrari,resentimente,gelozii ,certuri ,etc etc etc ...Am mai spus la alt post ..acum cativa ani am descoperit aici o semnatura un citat care mi-a umplut viata ( una deloc bogata material si plinaa de una alta nu prea aducatoare de bucurie ) de fericire citatul suna cam asa : "Happiness is not having what you want.It is wanting what you have."Anonymous .. Asa mi l-am redescoperit ...am omorat balariile si desi abia mai rasufla am reusit sa o resuscitez ..pe ea pe iubire ...si desi mai is zile in care "ma nierveaza cu nervii" ...e al meu si il iubesc asa cum e .. ne mai enervam ..ne mai iubim ..suntem un cuplu .. cum suna si titlul topicului tau "suisuri ,coborasuri,compromisuri " ..dar ele fac un cuplu adevarat ptr ca nu exista cupluri perfecte, ci doar cupluri care nu uita ca totul in viata e trecator si vasele nespalate ...si prietenii ...dar un lucru e etern ( daca se doreste offcourse) ..iubirea adevarata

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Creativitatea nu înseamna gasesti un lucru, ci sa faci ceva din el dupa ce l-ai gasit " - James Russell Lowell

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

Alessia

Ideea e ca incerc sa masor de 7 ori inainte sa tai o data cum se spune la romani... Eu nu cred in ideea ca il las, gasesc ho-top pe altul care e mai bun in cateva luni ... dupa cum am zis, mi-au trebuit 7 ani sa ajungem in situatia asta, in situatii diferite oamenii se schimba, la inceput nu ne-am izbit de problemele astea ... acum insa am prea multe momente cand ma gandesc daca nu mi-ar fi mai bine singura...
Solutiile care pe hartie ar fi usoare , in realitate nu-s... Stiu ca e nefericit, insa nu e vina mea, eu si in Ro mi-am gasit cat de cat job, am plecat ca el chiar n-avea ce face. de facut o afacere suna usor (in primul rand trebuie sa ai o idee la care sa te pricepi si apoi sa ai bani, nu am adunat in 2 ani bani de inceput afacere). Inteleg ca e nefericit cu munca... si a gasit ca solutie sa ma faca si pe mine nefericita acasa, sa fim chit. Nu am voie sa zic ca nu am chef sa fac mancare, ca imi zice ca ce el are chef sa se duca la munca?
I-am zis sa ne intoarcem in ro daca acolo e mai fericit, insa nici asa nu vrea.




Guestus , cateodata mai merge ironia ta pe la unele subiecte, dat cateodata dai cu bata in balta cum se zice...




Daca s-ar crea casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mess0804

Citat:
citat din mesajul lui alina023

De ce sa insemne despartirea renuntare la ideea de copil??? Fii serioasa! Poate la a avea un copil acum! Dar foarte bine te poti indragosti peste 2-5-9 luni si anul urmator sa ai un bebe!



Mi-au trebuit 7 ani ca sa vad ca actualul nu se simte bine decat daca muncim ore perfect egale (si preferabil munca la fel de grea) si platite egal, ca se plctiseste cu mine, etc... sa fac un bebe cu cineva pe care il cunosc 2-5 luni mi se pare ca chiar ma arunc cu capul in gol.

Am scris o poveste lunga la inceput tocmai pt a povesti tot backgroundul... mi-au trebuit cativa ani sa ma izbesc de problemele astea: nu s-au pus probleme de bain ca erau prea putini si traiam de pe o zi pe alta oricum, nu s-a pus problema de facut mancare ca mai primeam de acasa... nu s-a pus problema de mofturi: a macat in facultate cartofi si omlete si niste mancare de varza de-i trimitea maica-sa .... ins aacum vrea totul fresh facut zilnic, daca ramane pe a doua zi stramba nasul si cam comenteaza




Daca s-ar crea casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare.


Ok...a fost o exagerare! Ideea era ca nu se sfarseste viata ta odata cu relatia de fata (daca o vei incheia)!

In plus, stii cate exemple am de oameni care dupa ce au iesit din relatii de lunga durata s-au casatorit la cateva luni dupa ce au cunoscut pe altcineva??
Si iti dau exemplul parintilor mei care s-au casatorit la 5 zile (!!!) de cand s-au cunoscut! Si au o casnicie reusita si acum, dupa 32 de ani!

Alessia te-a sfatuit foarte bine! Dar asa cum a spus si ea, fiecare vedem adevarul in functie de propria experienta de viata!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Spun si eu ca celelalte fete : Nu se schimba.
Daca vrei sa ramai cu el trebuie sa iti miscorezi pretentiile. Mie personal nu mi se pare ceva cronic ceea ce face el. Cred ca 80% din masculii pamantului fac asta - pe toti ii deranjeaza cumparaturile feminine, tuturor le plac filmele cu creieri pe pereti, toti beau cu prietenii, se uita pe computer sau la meciuri la TV. Ma intreb oare cati barbati stau in bucatarie ca sa-si intretina verbal nevasta care intre timp gateste si asta dupa 7 ani de casnicie ?

Nu spun ca e bine ce face, spun doar ca imi pare ca ai prea mult timp liber si astepti ca el sa ti-l umple cu ceva - sa te distreze, sa stea in bucatarie cu tine, sa mearga cu tine la cuparaturi, sa spele vasele ...etc.

Eu as incerca sa nu-i mai spun nimic - le faci pe toate asa cum poti, il lasi 2 sapt-1 luna fara sa ii mai adresezi o vorba, teindepartezi de el si il lasi sa observe asta ...iti vezi de viata ta, te duci singura la cumparaturi, singura la film, te vezi cu prietene daca ai ... incepi sa iti faci o viata paralela cu el. Nu poate decat sa ajute asta - fie incepe sa simta si el separarea ta si atunci isi mai corecteaza din comportament, fie nu vede nimic si tu te pregatesti pentru ruptura ... oricum cu reprosuri si discutii peste discutii nu rezolvi decat sa-l enervezi si sa te considere isterica.

Mergi la inceput