Cat dureaza dragostea?

Cat dureaza dragostea? | Autor: iulix

Link direct la acest mesaj

Citeam ieri intr-o revista despre un studiu al unor cercetatori al carui subiect era iubirea. Ei spuneau ca starea de indragostit dureaza doar 3 ani dupa care intervine obisnuinta.
Chiar asa sa fie? Doar atat de putin timp sa fim indragostiti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

sincer nu contest faptul ca nu intervine si obisnuita dar eu cred ca undeva acolo tot ramane un sambure de dragoste,cel putin la mine asa este;practic cand nu e sotul acasa,si este plecat mai mult tp,nu mai mult de o zi,sau eu sunt plecata,simt o nevoie acuta sa il vad,sa il tin in brate, sa ma cuibaresc la pieptul lui,si sincer eu nu cred ca starea asta provine de la obisnuita ci de la faptul ca ne iubim si inca simtim ceva unul ptr celalalt.
si cred ca dragostea sta vie atata timp cat noi o mentinem vie,daca deja ti se pare ca ai trecut de o varsta sau ca sunteti de prea mult tp impreuna ca sa va mai spuneti cuvinte frumoase,sa va faceti surprize,atunci e clar ca devine obisnuinta.


fie ca dragostea voastra sa ramana vie pana la adanci batrneti!



POZE

BAZAR PENTRU MIHAITA
BAZAR PENTRU BOGDAN
BAZAR PENTRU EMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

nu cred.nu am decat 9 ani de casnicie si 10 de cand ne cunoastem,dar.....nu cred ca e obisnuinta.sentimentul care era la inceput s-a schimbat, e adevarat.nu mai e acelashi,dar nici obisnuinta nu e .

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans
mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

noi suntem de 10 ani impreuna,dar parca ne iubim si mai mult,nu zic ca nu e si obisnuinta dar sotul meu cum e plecat mai tot timpul spun ca exista iubire intre noi si sa stiti ca se simte, el ma alinta mereu iubirica sau iubita si pe mine ma face fericita ,si eu ii spun lui intr-un anumit fel,si il vad cind vine acasa ca e bucuros si tandru ,ce a ce se intampla mai rar la barbati in ziua de azi,in concluzie iubirea dureaza pina la batrinete si nu numai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Cei care afirma ca dragostea nu poate dura mai mult de 3 ani (si mai sunt si incredintati ca au dreptate) sunt demni de compatimit. Inseamna ca sunt saraci sufleteste.
Sunt cu sotul meu de 16 ani (de 10 casatoriti) si pot spune ca pe masura ce a trecut timpul, sentimentele dintre noi s-au aprofundat. In nici un caz nu poate fi vorba de obisnuinta (sau doar obisnuinta). Uneori sunt surprinsa sa simt fluturasi in stomac, ca la inceputuri, doar cand il vad in multime indreptandu-se spre mine. Oi fi eu o romantica incurabila, dar eu tin sa resping afirmatia din studiul respectiv, studiu care, tind sa cred ca este nitel fictiv, "realizat" de dragul vanzarilor revistei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In clipa in care cand vei vorbi la trecut, in mod sigur nu va mai fi dragoste.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulix

Citeam ieri intr-o revista despre un studiu al unor cercetatori al carui subiect era iubirea. Ei spuneau ca starea de indragostit dureaza doar 3 ani dupa care intervine obisnuinta.
Chiar asa sa fie? Doar atat de putin timp sa fim indragostiti?


Nu , dureaza doar 2 saptamani dpdv medical .

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

3 ani indragostit? nu stiu ce sa zic...

incerc sa imi amintesc de cand nu mai sunt indragostita de sot. si cred ca stiu: de cand m-am indragostit de fii'mea.

Tisina tu zici 'uneori', pai trebuie sa simti permanent starea aia cand esti indragostit.

Eu la indragosteala aia ma gandesc, cand nu mai poti fara el, cand ma topesc de dor cand iasa pe usa. Si dau din coada ca un catel cand intra in casa. Cand mi se inmoaie genunchii cand ma atinge. Sa fiu cu gura pana la urechi numai cand ma gandesc la el.
Cam ceva in genul asta e pentru mine indragosteala.. restul e dragoste, obisnuinta (un cuvant care nu ne place), confort, bucuria de a fi impreuna... togetherness.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Depinde de protagonisti .....

... da' ce, s-au terminat subiectele de studiat? Nu mai au ce sa cerceteze, si-au ajuns la cat dureaza dragostea?

Indragostit esti un timp limitat, pana esti sigur ca iubesti. Dupa aia, pentru unii, e ca-n filme: pana cand moartea ne va desparti. Adica traiesti cat traiesti cu capul in nori si fluturi in stomac, dar aia e indragosteala. Dragostea e ceva serios, durabil, care implica multe. Eu cred ca daca s=a sfarsit, n-a fost dragoste. A fost pasiune, fascinatie pt cealalta persoana, atractie, etc, dar nu dragoste.

Xio, da de ce doar doua saptamani?

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui mina

Depinde de protagonisti .....

... da' ce, s-au terminat subiectele de studiat? Nu mai au ce sa cerceteze, si-au ajuns la cat dureaza dragostea?

Indragostit esti un timp limitat, pana esti sigur ca iubesti. Dupa aia, pentru unii, e ca-n filme: pana cand moartea ne va desparti. Adica traiesti cat traiesti cu capul in nori si fluturi in stomac, dar aia e indragosteala. Dragostea e ceva serios, durabil, care implica multe. Eu cred ca daca s=a sfarsit, n-a fost dragoste. A fost pasiune, fascinatie pt cealalta persoana, atractie, etc, dar nu dragoste.

Xio, da de ce doar doua saptamani?

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it



Asta m-am intrebat si eu .
Dpdv hormonal senzatia aia de indragosteaza dureaza macimum 2 saptamani , dupa aceea dispare .

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

nimic nu este vesnic, totul se transforma...si indragosteala la fel se transforma in ceva superior sau in indiferenta/ura. Asta cred este interesant cum se poate transforma iubirea in ura dar invers nu am auzit sa fie cazuri?

„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi
www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI



quod me nutrit me destruit

http://community.webshots.com/user/Deusphoto

Mergi la inceput