Cat dureaza dragostea?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mindy

3 ani indragostit? nu stiu ce sa zic...

incerc sa imi amintesc de cand nu mai sunt indragostita de sot. si cred ca stiu: de cand m-am indragostit de fii'mea.

tu zici 'uneori', pai trebuie sa simti permanent starea aia cand esti indragostit.

Eu la indragosteala aia ma gandesc, cand nu mai poti fara el, cand ma topesc de dor cand iasa pe usa. Si dau din coada ca un catel cand intra in casa. Cand mi se inmoaie genunchii cand ma atinge. Sa fiu cu gura pana la urechi numai cand ma gandesc la el.
Cam ceva in genul asta e pentru mine indragosteala.. restul e dragoste, obisnuinta (un cuvant care nu ne place), confort, bucuria de a fi impreuna... togetherness.




Mindy, astea nu le mai pun in calcul, ca sunt prezente si mi se pare foarte normal sa ma simt cum spui tu. Eu prin fluturasii de la inceputuri inteleg starea aceea cand simti ca te ia cu lesin doar cand te priveste (stii, tu, ca in adolescenta, in iubirile platonice). Cele enumerate de tine (alaturi de multe altele) tin de iubire (care e mai puternica decat "indragosteala").
In concluzie, iubirea poate tine mult mai mult decat 3 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Eu as fi interesata sa ni se explice de catre autorii studiului ..ce inseamna iubirea si ce inseamana indragostiti in viziunea lor ..In sens pur etimologic is cam sinonime nu se pot regasi unul fara celelant ...si totusi dupa mine sunt 2 notiuni diferite ... dupa mine a fi indragostit (la modul descris de Mindy) e o stare care se transforma in timp intr-un rezultat (depinde de trairi/protagonisti/destin )cu 3 variante IUBIRE...URA ...NEPASARE.
Cate dintre voi nu ati fost indragostite de proful sexy sau de magicianul cantaret/actor x,y,z?Dar oare l-ati iubit ca OM asa cum v-ati iubit sotul/prietenul/domnul/iubirea vietii voastre?
Iubirea/dragostea dupa mine multtttttt mai mult decat fluturasi ...e un lucru atat de complex ..cladit din atatea si atatea piese incat ajungi la un moment dat sa stii exact cate piese sunt dar sa nu poti spune care a fost prima si care ultima pentru ca ele, nu pot exista una fara alta . Nu sunt de accord ca iubirea este obisnuinta ... nu cred ca mi-as putea iubi domnul( sau ca am iubit vreodata ) din obisnuinta ...sunt atatea motive ptr care il iubesc ,ptr ca imi creste inima cand vine acasa,pentru ca e un partener si un tata excelent ,etc etc etc, dar nu cred ca e obisnuinta ...cel putin asa simt eu ..daca ar fi obisnuinta cred ca m-as plictisi de moarte ... si mi-as transforma iubirea in nepasare ...ma rog parerea mea care is mai patimasa in dragoste ..chiar daca numai sunt fluturasii, lesinaturile , sunt inca indragostita de al meu domn desi is vro 7 ani la mijloc ...ptr el nu pot vb asa ca tre sa il intrebati ...aaa sa mai zic ca de fapt nu e singurul "norocos" ,mai is inca 2 mai mici ..la ce inima mareee am ...e loc de mai multi :))

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Creativitatea nu īnseamna gasesti un lucru, ci sa faci ceva din el dupa ce l-ai gasit " - James Russell Lowell

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

De acord cu tine Alessia

Acum 23+ cu bb mic


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

cred ca dragostea sta vie atata timp cat noi o mentinem vie,daca deja ti se pare ca ai trecut de o varsta sau ca sunteti de prea mult tp impreuna ca sa va mai spuneti cuvinte frumoase,sa va faceti surprize,atunci e clar ca devine obisnuinta.

CORECT!!!
Deci cuvantul cheie e intretinerea! Si mai adaug si eu ceva: atata timp cat nu lasam loc unei a treia persoane cu siguranta va tine pana cand moarte ii va desparti!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Probabil ca indragosteala dureaza putin dar dragostea poate dura o viata. Pentru ca inseamna mult mai mult decat o senzatie de fluturasi in stomac si de cap in nori. Cred ca nici nu ar fi practic ca aceasta stare sa dureze forever pentru ca, pe termen lung, ar fi neconstructiva.

Eu am o stare de mare duiosie pentru sotul meu si nu imi imi imaginez viata fara el, faptul ca i s-ar putea intampla ceva imi produce o senzatie greu de descris si nu putem sta departe prea mult timp. Se mai intampla sa avem divergente dar este suficient sa il privesc ca sa realizez ca el este marea iubire. Si suntem impreuna de 12 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Dragostea dureaza atat timp cat o intretii vie.

alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Cat dureaza dragostea????Habar n-am,stiu ca la mine dureaza de 15 ani si tare imi doresc sa dureze pana dincolo de moarte.
Si contrar asteptarilor,DA inca am fluturi in stomac cand ma atinge,si DA ma doare secunda cand a iesit pe usa,asa e la noi eu zic mereu ca am fost binecuvantati ca ne-am gasit unul pe celalalt in lumea asta mare.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3
Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malla spune:

stiu doar ca daca dragostea nu e intretinuta, ... trece.
(Intretinuta de ambii parteneri).
Asa isi face loc obisnuinta, comoditatea in relatie, egoismul... ura.


Andrei si Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Dpdv hormonal senzatia aia de indragosteaza dureaza macimum 2 saptamani , dupa aceea dispare .


doar 2 saptamāni?...

la mine dura 4-5 luni de zile; nu exagerez, sa stii! si slabeam de parca eram īn pragul mortii, foarte brusc si intens, si urāt.
e drept ca m-am īndragostit rar, doar de vreo 2-3 ori īn viata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Dpdv hormonal senzatia aia de indragosteaza dureaza macimum 2 saptamani , dupa aceea dispare .


doar 2 saptamāni?...

la mine dura 4-5 luni de zile; nu exagerez, sa stii! si slabeam de parca eram īn pragul mortii, foarte brusc si intens, si urāt.
e drept ca m-am īndragostit rar, doar de vreo 2-3 ori īn viata...




, mi-amintesc de mine...rad de mine...si la mine a durat cateva luni bune senzatia aia de ...fluturasi, tremur, gol in stomac, stiti voi...
si la fel si eu...am slabit 2 kg intr-o saptamana, nu mai aveam nici o pofta de mancare, nici somn, aveam o stare de agitatie sora cu boala, o durere difuza in piept, vb ta parca eram in pragul mortii...
am ajuns la medic, am zis ca am criza de astm...era de vina anxietatea, pana atunci nu stiam ca am asa ceva

oricum, nu mai imi trebuie indragosteala, a fost, frumos, unic, divin, dar de doua ori in viata ajunge
prea multa emotie ptr mine

Nikole, mami lui Albastrel(4.08.2007) si fericita 14+cu posibil...Maronel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput