Mamici si burtici din Baia Mare(29)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihor spune:

melly Chiar daca Sofia e mai mica, are si ea un singur somn care incepe in jurul ore 11 sau 12 si dureaza 2 ore. Daca cumva doarme mai putin, e posibil sa mai atipeasca si pe la ora 16 dar asta se intampla foarte rar.

Am gasit un site in engleza unde scrie cum poti sa te joci cu copilul in functie de varsta lui babycentre. co. uk/ baby /development /letsplay /

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Salutari, cam liniste pe forum

Melly, Carla are urmatorul program:

4-6 dimineata 240 lapte formula
9.30-10 banana + mar sau alt fruct + branza cam 1/4 de pachet Milli + 2-3 biscuiti - aprox. 200-250 g
12.30 iaurt sau lapte 150-200 g/ml
17 legume/paste/orez cu carne/peste/ou - 200-250 g
20 cereale cu lapte cu lingurita 200 g

Intre 11-12.30 plimbare, 13-14.30 somn, 17.30-19 plimbare.

Orele sunt bineinteles aproximative.

Mai rontaie intre mese paine prajita cu unt sau ce mancam noi, cantitati infime evident.

Sunt curioasa ce program au alti bebici, daca mai are cineva chef sa scrie.

Am niste draci, nu avem apa, de azi dimineata de pe la vreo 6 e oprita si inca nu s-a remediat problema

Anca & Carla (13.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

da...cam liniste pe-aici...

Anca, Estera are programul urmator(cu aproximatie):

6.00-150 max.200 ml lapte
10.00- banana cu para/mar/kiwi si uneori cu 2 biscuiti
14.00- legume cu carne/ou (pestele nu-l prea accepta)
18.00- un iaurt si jumatate simplu fara fructe,ii mai pun uneori un biscutie in el)
21.00- cereale Humana cu lingurita,dar mai alternez si cu mamaliga cu lapte(branza nu accepta sub nici o forma)/fidea in lapte/gris

cantitati exacte nu stiu ca nu cantaresc niciodata...oricum mancanca inca pasat numai cu blenderul ,nici vorba cu furculita...in rest mai ciuguleste grisine(din acelea groase) si coji de paine.

eu am fost atre stresata o perioada de cat si cum mananca Estera...daca nu isi termina portia pe care i-o pregateam eu ma stresam...dar acum m-am linistit:cat manca manaca, nu ma mai gandesc.si e mult mai bine asa...pentru mine cel putin :)


Estera nu accepta nici un fel de suc..nici prospat stors de mine nici cumparat(exculs gazoase)...ma tot gandesc cum sa o pacalesc sa mai bea un suc de portocale dar nu vrea si pace.in schimb ii dau uneori jumatate de lamaie si linge pe ea...nici nu stiu cum ii place,ca eu nu as suporta...

mai are inca doua somnuri pe zi de la 11 la 13 si de la 17 la 18.

Melly, foarte draguta ideea cu manichura...ai timp sa te ocupi de asa ceva? cu cine o lasi pe Amelia cand tu pictezi??

restul fetelor cu mai faceti?

Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melly23 spune:

ziua buna!scriu asa rapid sa multumesc fetelor ptr raspunsuri

adrianaSM de obicei cand doarme amelia intre 12 si 14 si seara dupa 6!dar sunt zile cand e si ea de fatza si nu ma deranjeaza

fug ca vine bau bau



Amelia primul anisor



Amelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Malinka spune:

Buna fetelor...

Hai sa va scriu si eu programul lui Marc:
06-07 - lapte, 230 ml
10-11 - fructe, ce avem prin casa, amestecuri, eventual si cu biscuiti (daca avem fructe moi, i le dau in mana intregi (banana, nectarina, prune, para)daca nu, pasate, kiwi, mere)
14-15 - mancare calda, ce-o fi, legume cu carne, paste, orez, cus-cus, carne pui, vita, cartofi multi, smantana ca-i place la nebunie, peste nu prea
18-19 - danonino, mili mia (branza cu fructe), branza cu cereale, mamaliga cu branza, gris cu lapte, iaurt cu biscuiti
21-22 - lapte, 230 ml

intre mese - paine goala, paine prajita, covrigi, cornuri, pufuleti, biscuiti, prajiturici, tot ce poate fi mancat si-avem prin casa...bine, ce are si voie...

eu sunt multumita de cum mananca, daca-i place mancarea n-am probleme cu el, daca nu, e jale...dar e ok, il las sa manance cam cat vrea pentru ca simt ca e ok asa...
desigur, si eu ma stresez de nenumarate ori si-mi vine sa-i pun farfuria in cap...dar trece...

asa...adriana...multumim frumos de interes, sa nu te superi ca iti raspund aici. nu prea am timp de intrat si nici prea mult chef. la satu mare nu prea merg, nu ma prea trage inima, dar cand voi merge, sigur venim pe la voi, si noua ne e dor de voi si tare-as vrea sa o vad pe Estera...apropo, in turcia era o fetita pe care-o chema Estera, din Bacau, cand ne intalneam cu ea ma gandeam la voi...


ca venii vorba de turcia...pot sa va spun ca a fost mai bine decat ma asteptam, ca nu cred ca vom avea vreodata in tara ce au ei acolo...servicii ireprosabile, curatenie, mancare excelenta, conditii super si, mai ales, amabilitate...da, a fost un concediu fain...cu intarziere, scuze, am pus si poze, sper sa va placa...

melly...multa bafta cu manichiura, sa iti mearga bine de tot si sa-ti formezi repede o clientela stabila...sa stii ca e admirabil ca te-ai apucat sa faci ceva ce iti placa....si-o ai si pe amelia mica langa tine, bravo...

restul fetelor, va pupam, sa aveti grija de voi si, sa mai iesiti la plimbarici sa ne mai vedem, ca-n curand nu ne-om mai recunoaste piticii, la cat de repede cresc...

o duminica faina sa aveti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Malinka spune:

legat de somn...cred ca noi suntem norocosi...marc se trezeste intre 8 si 9...de pe la 11 jumate pana pe la 13, 13 jumate, primul somn, pe urma de pe la 16 jumate, 17, pana pe la 18 jumate, 19, mai doarme un somn...si seara il culcam cam pe la 21 jumate, 22...deci noi inca avem doua somnuri, ce bine...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

saLUT FETELE................

malinka, ti-am citit povestea nasterii, ca am fost curioasa..acum tot citesc tot ce apuc, daca tot sun acasa, ca voi naste si eu la euromedica, la baia mare................problema sau nu e ca am de mers o ora cu masina, dar cred ca nu e mare problema, ca am vazut ca si la tine s-a rupt apa la 7 si ai nascut abia la 12.30

sa fiti sanatosi.............
mi-a placut cum ai zis ca vroiai fetita......dar cred ca ac um ti-e tot una.............

apropo..............nu faci o fetita???????????


si ziceai ca e brunet.....l-am vazut acum ce minune de copil e............blondutz............
foarte frumos..........................



miercuri trebuie sa merg inapoi la control......la sasaran..........si ma gandeam sa merg de marti dupa masa, ca am o vesrisoara primara la care as putea dormi........ca ma gandeam sa mai cotrobai prin magazine.......dar habar nu am unde.........................

de aceea v-as cere sfatul, daca puteti sa imi dati niste nume de magazine, la care mergeti si voi, sau care va plac vvoua, asa ca si calitate, cat si ca pret...................


v-as multumi tare mult.............



va pup pe toate
aveti grija de bebeii frumosi pe care ii aveti............

Poze
Bea 25+ cu Ivan Matei

Doamne ajuta sa am un bebe sanatos!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melly23 spune:

'neatza fetele!!o buna si calda ca tare imi prinde bine!!!mai ales dupa zilele astea cu socrella dar mai am pana in 20 cand pleaca deci muuuuulta cafea ptr mine si rabdare cu carca!!!acu tre sa vina mintenas de la tzara si asa ca profit de timp liber

bea magazine cu lucrusoare de bb gasesti la Materna v.v de MARAMURES, MON BEBE dar au pretzuri cam piperate si mai nou am mers prin CENTER si la SUPERMARKET MORUTA de pe Traian v.v de EXPOCOM, si P-ta SALAJANCA unde tot SUPERMARKET MORUTA e si aveau niste preturi superrr!o pijama era 8 lei si o pereche de papucei de casa cu iepuras erau 4 lei!am mai luat o pereche de adidasi la 10 lei cu beculete si un costumas mai grosut de toamna pantalon plus gecuta cam ca si catifeaua la 14 lei deci niste pretzuri fainute!!! si bafta in continuare!!!

malinka multumim de cuvintele frumoase si binenteles va astept pe toate la o manichiura (ptr voi prima e gratis )

pe restu va pup dulce si va doresc o saptamana impecabila

Amelia primul anisor



Amelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

mersi mult melly.............

sa-ti triasca amelia...............

Poze
Bea 26+ cu Ivan Matei

Doamne ajuta sa am un bebe sanatos!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Malinka spune:

salutare...beatrice...multumim frumos...nu ti-am zis "bine si venit" pe forumul nostru asa ca o fac acum..."bine ai venit", o sarcina usoara in continuare si o nastere si mai usoara sa ai...

sincer, eu nu pot sa recomand nici un magazin din baia mare, sunt dezamagita de tot ce gasesti aici...mai degraba, ca tot esti pe la mijloc, faci un drum la cluj, in polus, sa zicem, si gasesti chestii mult mai ok...si ca pret, si ca si calitate...

cat despre fetita...nu ma grabesc, imi doresc o fetita in continuare dar acum sunt in faza in care simt ca un copil mi-e de ajuns...peste cativa ani, cu siguranta o sa ma gandesc la al doilea...

da, am nascut la euromedica, doctor mi-a fost roman, in travaliu m-a asistat costin iar la nastere sasaran, deci am primit tratament full option... a fost bine, totul...

fetelor, ce mai ziceti voi? noi cica avem rinita alergica, marc face alergie la ceva si de asta nu i se desfunda nasucul si ii curg ochisorii...deci ne simtim cam aiurea, plus ca m-a luat si pe mine o febra si-o durere de cap...dar suntem ok...

pupici multi tuturor...

Mergi la inceput