Ce deseneaza copiii la 2 ani jumate?

Ce deseneaza copiii la 2 ani jumate? | Autor: ramiha

Link direct la acest mesaj

Buna,

Pentru ca stiu ca aici posteaza multe mamici cu "experienta" dar si persoane calificate in lucrul cu copiii, as vrea sa va intreb ce si cum deseneaza copiii de 2 ani si jumatate? Asta ca sa-mi raspund la intrebarea: fiica-mea e chiar talentata la desen sau e doar parerea mea de mama care considera ca tot ce face copilul ei este grozav?

Deci: Nectaria are 2 ani si aproape 6 luni. De la 10 luni tine creionul corect in mana si se arata foarte interesata sa-l manuiasca. Acum deseneaza destul de bine zic eu chipuri de copii - fetite si baietei, redand si expresia (razand, seriosi sau suparati). Ieri a desenat o fetita cu cordeluta pe cap, din semiprofil, m-a lasat masca. Mai deseneaza binisor zic eu flori cu petale + gura + nas + ochi + frunzulite, soarele, melci, ciupercute. Incearca si alte lucruri care ii ies aproximativ: un palat, fluturasi, albinute, soricei, valuri, un pod peste o apa, o barcuta pe apa, un munte etc.

http://3.bp.blogspot.com/_sXR2xqJ1vtk/SZ_n6NbRqdI/AAAAAAAAAB0/2RqzIOW4wGk/s1600-h/desen_ni_2.jpg - asta e un exemplu de la 1 an si 11 luni. Acum, la 2 ani jumatate, e mai avansata, dar nu am mai fotografiat desene noi.

Coloreaza destul de bine, rareori depaseste conturul.
Azi i-am scris pe o hartie TATA si a copiat destul de bine.

Eu ma mir foarte mult de realizarile ei, dar, pentru ca nu am vazut "operele" altor copilasi de varsta ei, ma intreb daca nu cumva este absolut normal pt varsta pe care o are.

De multe ori merg cu ea pe strada si imi zice de exemplu "uite un catel", aratand spre o baltoaca. Ma uit atenta si imi dau seama ca intr-adevar, baltoaca are o vaga forma de catel. Vede multe astfel de "forme" in jurul ei: o umbra pe perete seamana cu un pieptan, o hartie mototolita seamana cu un soricel etc.

Oare e ceva deosebit cu copilul meu sau e ceva normal pt varsta ei?

Raluca, mama Nectariei, 30.03.2007

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Da, eu cred ca are un talent nativ. Nu pot decat sa va spun bravo , si sa-i cultivi acest talent.


Cristina si Razvan (31.01.2006)
"Viata e ca carosabilu': unii vine, altii trece..." (adusca, membru DC)

(1),(2),(3),(4)
(5)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Si mie mi se pare foarte foarte talentata, macar prin comparatie cu cel mic al meu care are varsta apropiata. Si nu cred ca doar la desen, sunt interesante asocierile pe care le face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rivali spune:

Cred ca este intr-adevar talentata. Nu faptul ca tine corect creionul in mana de la 10 luni (asta o fac multi copii. si al meu o facea) ci pentru desenele si asocierile pe care le face.

Bravo!



Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erer spune:

Buna ramiha,

Si eu sunt de aceeasi parere cu fetele, ca fetita ta e foarte talentata.
Si noi avem un exemplu in familie si pot sa fac comparatia. Fetita mea deseneaza de la un an si acum la peste 4 ani continua cu desenele. La noi in familie e normal, toate rudele din partea tatalui ei sunt artisti (pictori, fotografi etc.) si la noi (credem) ca asta e explicatia. Aveti si voi in familie cu talent la desen etc.? Inainte de a avea copii nu credeam ca se mostenesc lucrurile astea, dar iata ca da.
Si din exemplele noastre: la doi ani m-a desenat pe mine, la trei ani facea mici tablouri cu obiecte, oameni etc. care o impresionasera (alba ca zapada, animale etc.) acum deseneaza 'intamplari' (lucruri care s-au intamplat sau pe care si le doreste sa se intample).
Noi nu o incurajam foarte mult, toti 'artistii' din familie spun ca nu e mare lucru si nu poti sa faci nimic cu arta in zilele noastre. O sa vedem ce iese...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_alexia spune:

Fetita mea are 2 ani si 5 luni si nu reuseste sa faca desene de genul asta. Deocamdata, de curand, a reusit sa coloreze fara sa treaca de contur insa fete si alte detalii despre care zici tu acolo, nu face.



MAMI(Adriana) & ALEXIA(28 aprilie 2007)

www.alexdamian.com/" target="_blank">Sa-l ajutam sa lupte...

ABSOLVENTE!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alsa spune:

Are talent, fara discutii. Fetita mea la 3 ani si 3 luni nu face ce povestesti tu. Are alte inclinatii, dar la desen se pare ca ma mosteneste pe mine, adica ioca talent. Desi si eu ma trag din familie..sa zic de artisti in ale desenului. Mai exact, arhitecti. Dar pentru mine n-a mai ramas nimic din talentul lor.

Felicitari si mult noroc in a-si folosi talentul pe viitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

si eu am copil de doi ani si cinci luni. Nu tine creionul bine in mana, doar cumva in pumn si trage linii cu el, atata. Nu are nici cel mai mic interes sa reproduca ceva scris, sau sa deseneze ceva.
Ma roaga pe mine sa-i fac sigle de masini, sau sine de cale ferata, sau sa-i scriu diverse cuvinte.

In schimb stie toate literele de tipar, aproape toate siglele de masini (recunoaste marcile si dupa caroserie uneori, fara nicio sigla), stie numerele, si citeste si numere compuse, dar de la dreapta la stanga. Vorbeste foarte coerent, in propozitii complexe si retine si pronunta corect (si pune in context) cuvinte ca nerabdator, salvatorii, biela-manivela, caroserie, deraia, devia, vira si altele.

Cred ca fetita ta are inclinatie spre desen.

Gaia, mumã pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

Ramiha, felicitari fetitei tale, are intr-adevar talent si multa multa imaginatie.

fetita mea are 2 ani si 10 luni si are ceva inclinatii spre arte - insa doar vointa si placere - deloc talent. Abia acum reuseste sa inchida cercul -si nici ala nu e un cerc perfect. De colorat si de pictat o face cu multa migala, cu ffffffoarte multa culoare (din pacate) si intr-adevar de multe ori reuseste sa nu treaca de linie.
Lipeste foarte frumos, taie cu foarfeca de cateva luni - ca nu o pot numi inca ca decupeaza.
Si toate astea -zic eu- fiindca m-am ocupat de ea - facand aproape zilnic impreuna cate ceva "treaba" - cum ii spune ea.

Ce-mi place la a mea -e ca daca ii dai spre exemplu doua triunghiuri in mana - sa le lipeasca -le va lipi unul langa altul a.i. sa formeze un patrat/dreptunghi.
Noi lucram foarte mult cu folii autoadezive, cartoane colorate si lipeste cu foarte mare placere. Uite aici cateva exemple: trenulet, clown, bufnita, floare, etc. Daca te intereseaza - uita-te in tot albumul.
Eu ii desenez cate ceva pe hartie, si apoi decupez din folii colorate acel desen - ea le lipeste apoi fix unde le este locul. Mai folosim cateodata si cartoane colorate.

Am mai auzit-o si pe a mea sa-mi spuna ca a desenat spre exemplu un pinguin - insa de departe nu prea semana a ceea ce a zis - insa am incurajat-o intotdeauna si daca imaginatia ei a vazut pinguinul - eu de ce s-o descurajez - bravo mama - da este un pinguin.
Mai vede ceva forme in nori - si asta imi place s-o zic ca o are de la mine - mie imi place sa privesc norii si sa sa caut diferite forme prin ei - insa fata mea o face foarte, foarte rar- pot spune ca am auzit-o doar de 2-3 ori in acesti aproape 3 anisori ai ei.

Astfel de indeletniciri avem noi - insa la desen - suntem inca la mazgalituri si la a trage linii si cerculete.

deci eu zic ca e talentata si trebuie incurajata in acest sens.

no - scuzati cearceaful

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

BAietelul meu de 3 ani nu e prea atras de desen, dar se straduieste: face melci, dupa parerea lui
Nici noi n-am insistat prea mult. Mai mult il intereseaza jocurile active.
Felicitari fetitei tale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Baietelul meu are 2 ani si 2 luni si de curand a trecut si el de la banalele liniute si cerculete la fete omenesti.De fapt sunt tot cercuri mai mari(capul) alte cerculete mici ochii si gurita zambareata.Face niste liniute pentru par(cateva fire sa nu oboseasca) si nasul de multe ori este intre ochi sau chiar pe unul din ei cate-odata. Eu sunt foarte mandra de el mai ales cand o caricatura de-asta spune el ca-i Mama. Ma topesc...

Si el tine foarte bine creionul in manuta di-nainte de 1 an.

Baiatul cel mare si el deseneaza de pe la 2 ani..a inceput cu masinute foarte corect facute. Pentru ca l-am incurajat si tot timpul a avut creioane si caiete acum (la 4 ani) face niste desene foarte complexe.

La fel ca si fetita ta vede fel de fel de animale,forme in nori,baltoace sau portiuni cazute din tencuiala de pe blocurile mai vechi.

Copii trebuie incurajati si fetita ta are un talent deosebit. FELICITARI! Mergeti mai departe!


Mergi la inceput