Ce deseneaza copiii la 2 ani jumate?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Fetita mea la 3 ani face doar mazgaleli: linii, cercuri... De colorat nu pot spune ca (virgula) coloreaza, tot asa, trage linii pe toata pagina, deci clar depaseste conturul. Dar ii face placere si asta conteaza pentru mine.
Felicitari fetitei tale, eu zic sa incerci sa-i cultivi talentul cat mai mult!

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet
PENTRU SEBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

ramiha - nu ne incanti si noua ochii cu ceva talente de-ale ei? ai ceva fotografii cu creatiile ei?

plizzz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Si eu cred ca are talent la desen.Nepotelul meu de 3 ani jumatate nu deseneaza ce deseneaza ea.Mult succes in continuare si sa de-a Dumnezeu sa devina o mare pictorita.

alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

ramiha din cate stiu eu, albinuta ta bazaia pe la noi prin stup, deci e de varsta lui matei si a lui teo al adei. matei nu coloreaza, nici linii nu trage bine, ca sa nu mai zic ca nu s-a hotarat dc vrea cu dreapta sau cu stanga. cred ca in stup mai avem un baietel, petru, care are asa talent.
te poti interesa de ceva cursuri de desen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiha spune:

Multumesc de raspunsuri! Cred ca mi-ati confirmat ceeea ce banuiam, si anume ca fetita mea are acest talent. In familia mea exista aceasta gena, asa ca probabilitatea creste.

Mirona, cand am timp o sa fotografiez niste desene si le pun undeva pe net.

ioanaradu, asa e, fetita mea bazaia si ea prin stup acum vreo 2 ani. Ma bucur ca ati ramas acolo, de multe ori ma gandesc la voi. Din pacate sunt atat de ocupata incat nu mai deschid netul decat pt lucru. Poate ma intorc si eu, imi dai idei .

Va pup si aveti grija de talentele puilor vosti, sa le descoperiti si sa le cultivati!

Raluca, mama Nectariei, 30.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Buna ramiha! Felicitari pentru printesa voastra talentata! Parerea mea este ca se exprima destul de bine. Asteptam cu interes restul desenelor facute de ea!
Am si eu un junior care a avut undeva intre 3 si 4 ani o explozie de desene Toata casa era plina de foi, aquarela si creioane colorate....Am fotografiat majoritatea desenelor, daca vrei sa le vezi, sunt puse on line - aici Eu nu as putea sa zic de al meu ca ar fi talentat la desen, insa pot sa spun ca stie sa se exprime Are momente in care zile in sir deseneaza....in general se inspira din ceea ce vede in carti sau la diverse emisiuni enciclopedice pe care le urmareste uneori pe minimax. De exemplu acum are ceva cu "specii marine" si "specii de sepii" Inspiratia vine de la un serial pe minimax cu Fetita junglei. Cand il apuca o astfel de pasiune, deseneaza zeci de foi.
Mai cu ceva vreme in urma avea un fix pe galaxii si planete sau pe harti cu indicii si comori.

proud mummy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Ana, ce dulci sunt desenele!!
asta e bestiala:
http://family.webshots.com/photo/2443438840065598728jdeFzo

si asta mi-a placut mult:
http://family.webshots.com/photo/2919967700065598728ScOKwm

cata rabdare au ei!!

a mea tot ce deseneaza e asa de rotund, atatea cercuri si cerculete, nu prea vad unghiuri ascutite.
Are una ceva in genul scrisorii lui Stefan dar toata e cerculete si melcisori

si eu i le pozez si le pastrez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

hai ca mi-am adus si eu aminte de un talent la noi in familie.
este vb de fiica sorei mele- care a excelat pe la varsta de 8-9 ani. desena liber, copia din reviste si atlasuri, facea desene si pe calculator, mergea chiar si la desen la un profesor .... dar atat.
Am tot incercat s-o conving pe sora-mea ca merita dezvolatat acest talent, pe ea insa o enerva sa aiba casa intr-o permanenta dezordine si cu foi si creioane peste tot, foarfeci, acuarele, hartie creponata, cotoare de hartie igienica, etc.

uitati-va si voi daca nu e pacat - www.expozitia-copiilor.ro/index.php?profi=dol&id=56&title=%27Cioarca%20Adnana%27" target="_blank">AICI - acum nu mai deseneaza deloc, are cu totul alte indeletniciri.

nu faceti si voi la fel - incurajati talentele si incercati sa le dezvoltati mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

Ana - super lucrari - si multa multa rabdare. felicitari micutului!

sa inteleg ca acum nu mai deseneaza? pacat. oare de ce sa pierd aceste minitalente?

si la nepotica mea - parca s-a pierdut talentul - acum daca mai deseneaza - desenul nu se mai ridica la acel nivel pe care l-a avut acum 2-3 ani. oare de ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Mirona, foarte frumoase desenele nepoatei tale!!! Pacat ca parintii nu au incurajat-o! Sa stii ca multi parinti considera ca artistii sunt muritori de foame...si foarte multi parintii vor sa faca din copii lor IT-isti, doctori sau alte natii dastea

Stefan nu are o pasiune pe desene...il apuca uneori, eu mereu l-am incurajat, are la indemana tot timpul foi si creioane, aquarele si hartie colorata+lipici. A pictat pe o gramada de ciorne sau coli de hartie scrie pe o parte....nu era curios
In general prefera sa se joace cu lego sau sa-si construiasca tot felul de jucarii noi, lipind cu banda izolatoare cate o jucarie mai mica de una mai mare....de exemplu isi pune un paianjen de plastic la picioarele unui omulet si gata caracatita Sau o chestie super simpatica si-a pus un omulet in gura unei balene si a zis ca este sirena Chestii dastea. Si lego unde imaginatia lui nu are limite. Insa uneori revine la desene, nu neaparat artistice, insa mie imi plac foarte mult.

Eu cred ca renunta copii la activitati de acest gen pentru ca nu sunt sustinuti de parintii lor. Eu ma gandesc serios sa-l inscriu pe Stefan la o scoala de arte, sau la ceva cursuri extra, unde sa cunoasca copii cu acelasi preocupari. Insa cand l-am intrebat daca vrea la un curs de desen na vrut...probabil va trebui sa caut inainte si sa-l duc sa vada despre ce este vorba....


proud mummy

Mergi la inceput