FIV in Ungaria 65

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Citat:
citat din mesajul lui tveety
Balanta eu sunt ff la inceput consultatii, deci nu am experienta. Insa tot ce poti sa-ti zic ca eu sunt de parere ca ar trebui sa ai mai amre incredere in doctorul care iti va faca acest procedeu. E important ca TU sa fi optimista si sigura de reusita, e musaj pentru un succes, iar din cate am citit tu nu esti nici multumita de medic, nici optimista. Scuze pt sinceritate dar cu aceasta atitudine mai bine sa nu incepeti FIV-ul acum, dai banii aiurea. Incearsa sa nu fi atat de pesimista, nu cauta bube peste tot, nu incearca sa-ti gasest alta schema de simulrae. Eu vreau sa cred ca medicul a stiut de ce ti-a dat Gonal si ca te va monitoriza pentru ca totul sa fie bine. Ai ajuns putin obsedata si nu e bine. Sunt si eu fff pesimista si nu am incredere in medici, tot din experienta neplacuta. Dar am zis ca daca incept FIV-ul ma voi duce pe mana medicului si voi crede ca stie cel mai bine ce e bun pt mine. Fiecare are organism diferit si e normal sa fie necesar de alt tratament, alta stimulare ai incredere si totul va fi mult mai bine.

Incearca sa te relaxezi si daca poti sa nu te tot gandi la bebe. Imi esti ff simpatica si una de-a mea de aceea tot timpul citeam ce scrii si iti vreu doar binele. Nu te supara nu ti-am scris din rautate. Nici mie nu-mi place daca nu mi se da dreptate dar macar am analizat ce au scris altii si intr-o masura au avut dreptate.

http://lt2f.lilypie.com/hFMNp3.png


tveety, credeam ca se subintelege din postarea mea ca renunt la a mai face FIV in Ungaria si ca o sa imi caut un alt medic intr-o alta clinica . Eu si sotul meu suntem dispusi sa incercam doar 2 FIVuri fiindca e o procedura care ne va consuma enorm psihic (pe amandoi) si fizic (pe mine, din cauza dozelor f mari de hormoni); de aceea vrem sa fim impacati ca macar am ales medicul care sa ne inspire incredere si astfel vom sti ca restul tine de soarta.
Imi pare rau, nu pot sa ma prefac ca sunt oarba si sa ma arunc cu capul inainte bazandu-ma ca stie medicul ce face. E vorba de corpul meu, de sperantele noastre si in ultimul rand de bani...
Si referitor la schema de tratament, nu m-a deranjat neparat Gonalul, ci m-a pus pe ganduri lipsa inhibitorului din primele zile de stimulare, eu neavand nici anticonceptionale in schema...

MTHFR C677T heterozigot+mutatia protrombinica heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Fetelor, va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema.
Luni merg sa-mi fac profilul de trombofilie si profilul antifosfolipidic; eu iau de cateva zile mastodynon. Credeti ca rezultatul analizelor va fi influentat de ac. medicament?

incepand cu anul 2010 voi fi o fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

tamaryllis: nu stiu daca mastodynon-ul ar avea ceva efecte asupra analizelor pe care vrei sa le faci tu, cert este ca asupra hormonalelor mele a avut efect anul trecut, in sensul ca a ascuns un FSH mare, l-a facut sa para mult mai mic. Oricum, iti tin pumnii sa iasa bine analizele.

Alrak: multa, multa bafta.

La mine se pare ca intram in penultima linie dreapta, in sensul ca probabil pe 28 sept (ziua 24 a ciclului) voi face prima consultatie preliminara. Nu imi fac probleme ca as putea fi insarcinata, caci sotul are azoospermie... Sper asadar sa fie ok daca fac consultatia in a doua jumatate a ciclului. Ramane ca dr. Zadori sa-mi confirme aceasta data si sa stabileasca ora. Pana una alta trebuie sa mai fac testul Pap + clamidia si celelalte analize care se fac din lama. Aveti idee daca rezultatul la aceste teste se da de pe o zi pe alta sau trebuie sa astept mai mult?

Va multumesc mult.

Cu drag,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

hello
ce fac fetele mele azi?

pogonici.....Doamne-ajuta....sa fie cu reusita drumul vostru

balanta....multumim pentru completari
ce sa-ti spun?...e de la sine inteles ca vei cauta alt medic....si e cel mai bine sa va opriti acolo unde simtiti ca ati gasit "the doctor"
cred ca am mai spus si altadata....dar viata m-a invatat sa nu fiu sigura 100% pe cineva vreodata....nici macar pe mine nu sunt uneori....insa pana sa-mi fie demonstrata chestia asta....acord credit celor in cauza....iar daca se intampla sa fie dezamagita....fara doar si poate la fel ca tine as reactiona

fetelor.....nu-mi este foarte clara o chestie: de ce dr. K unora dintre voi le da anticonceptionale inainte de Fiv si altora nu?
tot de la voi stiu ca e mai bine sa nu fie prescrise.....asadar.....care ma lumineaza si pe mine???

pup fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

samira33: mie mi s-au prescris anticonceptionale inainte de ambele FIV-uri facute pana acum (unul in Turcia, celalalt in Ungaria). Am inteles ca este bine ca in luna de dinainte de tratamentul de stimulare ovarele sa ia o pauza, pentru a reactiona mai bine la stimulare. Asta e ceea ce stiu eu. Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sophie76 spune:

Buna fetelor! vineri 25 septembrie am si eu o prima consultatie la Budapesta cu dr. Kovacs, acum sunt la faza de rapregatit dosar de analize ,traduceri etc.
Rugamintea mea este daca poate sa mi trimita cineva o hemoleucograma tradusa ca eu am niste prescurtari in a mea si nu stiu cum sa le traduc ( VEM, HEM, CHEM, VTM, Distributia diam. eritr.).Va multumesc din suflet!!!!!


sophie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zapp spune:

Intradevar, cu anticonceptionale ovarele iau o pauza de o luna, sint curatate de eventuale chisturi si mai este inca ceva... ca sa faci o programare a fiv-ului trebuie sa stii cand iti vine CM. De ex eu care am ovare polichistice, daca ar fi sa astept sa incep stimularea in prima zi a urmatorului ciclu ar putea sa ma prinda anul nou...
Doctorii incerca sa programeze zilele de stimulare a.i. punctia sa nu cada sambata sau duminica (mai sint si exceptii, cand perioada de stimulare se modifica pe parcurs) iar nr de anticonceptionale pe care le luam depinde si de asta (la mine asa a fost de fiecare data).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RETAM spune:

AM REVENIT ACASA SI INTRU SA VA SALUT MIA FOST DOR DE VOI
DEJA AM INCEPUT SA MA GANDESC LA FIV SI AS VREA SA STIU DACA ARE CINEVA IDEE CAND OBTIN O PROGRAMARE LA SZEGED ASTA IN CONTEXTUL CA EU AM DOSARUL FACUT SI AM FOST LA O PRIMA INTALNIRE NU MA GRABESC PT CA O LAS PE OCT SAU NOIEMBRIE DAR VREAU SA STIU DACA SA SUN ACUM PT PROG SAU MAI INCOLO[:-@
DEJA SUNT VORBE DESPRE SZEGED SI MEDIC ,CHIAR PUTEM NOI ROMANII SA STRICAM TOTUL PE UNDE MERGEM
SE ASTEAPTA MULT LA USA LUI? A INCEPUT SA FIE INDIFERENT FATA DE VOI?
AM 3 ESECURI SI DEJA AM EMOTII SI NU AS VREA SA MAI TREC PESTE UNUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tveety spune:

Balanta inseamna ca am citit prea repede cea ce ai scris azi dimineata si nu am realizat ca renuntati acum la FIV, scuze, .Atunci cred ca ati facut pasul cel mai bun. Incearca sa ai incredere in tine si vei vedea ca viata iti rezerva si tie fericire sa-ti recapati optimismul!

Si eu sunt curioasa in cat timp sunt gata rezultatele de la Pap + secretiei vaginale. Eu vreau sa ma duc in aceasta saptamana.

Retam fa programarea pentru ca eu pentru 7 octombrie am sunat undeva la inceputul lunii august. Poate acum e mai lejer dar daca nu te vor programa in noiembrie/decembrie.

http://lt2f.lilypie.com/hFMNp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Citat:
citat din mesajul lui tveety

Balanta inseamna ca am citit prea repede cea ce ai scris azi dimineata si nu am realizat ca renuntati acum la FIV, scuze, .Atunci cred ca ati facut pasul cel mai bun. Incearca sa ai incredere in tine si vei vedea ca viata iti rezerva si tie fericire sa-ti recapati optimismul!
http://lt2f.lilypie.com/hFMNp3.png


Nu ai de ce sa iti ceri scuze .
Nu e vorba de nefericire sau de neincredere in mine; nici pe departe. Am doar ochii larg deschisi...
Iti doresc mult succes la Szeged!

MTHFR C677T heterozigot+mutatia protrombinica heterozigot

Mergi la inceput