FIV in Ungaria 65

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns goggy spune:

Alrak, tin pumnii stransi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Isa78 spune:

Alrak,bafta, sa fie cu ochisori.Iti tin pumnii.

Eu fetelor nu sunt prea bine. Durerea de care va spuneam e acum la plamani. Cred ca am facut o pneumonie. Luni merg la dr de familie sa vad ce zice. Mi-a spus o prietena asistenta ca se poate face de la prea mult stat pe spate si eu amm cam exagerat. Nicicum nu e bine, nici sa stai in pat,nici sa te misti. Asta e, voi trece eu si peste asta, sper sa nu afecteze sarcina.

Va pup si va doresc numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Alrak, tin pumnii sa se dezvolte frumos si sa fie lipicios!
tamaryllis, multumim pentru noul capitol!
Gata, intram si noi in linie dreapta! Ne-am intors azi de la Budapesta, totul e ok (imi era putin teama sa nu vada vreun brontozaur de chist sau hidrosalpinx la eco), asa ca vom incepe cu anticonceptionale la urmatorul ciclu, (2 sapt) apoi stimulare cu menopur. Rubia, cred ca avem cam aceeasi schema. Va fi diferita de cele anterioare, ca eu am facut de ambele dati diphereline din z 21, apoi in paralel cu stimularea. Acum voi face CETROTIDE sau ORGALUTRAN, sper sa nu mai am atatea chisturi.
Luck, intrebai de pretul biletului de tren: noi am dat 320/pers dus-intors, la cls a 2-a. Nu am luat la cuseta, dar era destul de putin aglomerat, asa ca ne-am putut intinde pe bancheta.
Am platit cu cardul, si la clinica, si la farmacie.
Deocamdata cam atat, intrebati daca va mai pot da informatii



poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> campania noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goggy spune:

Felicia, bine ai revenit. Exceptand AC, cred ca avem scheme asemanatoare . Cand vei fi la Budapesta pentru Fiv?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Da, Goggy, voiam sa zic sa nu imi dea, sa fim in acelasi timp
Dupa calculele mele as pleca la Budapesta cam pe 28-30 octombrie, depinde cand imi vine CM si cate ziel de anticonceptionale voi lua (a sic cam 2 sapt, dar ii scriu mail cand imi vine si imi zice atunci exact cate zile sa iau). Tu cam cand vei merge?


poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> campania noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Asa cum am promis, revin cu alte detalii legate de dr K. Ca m-a dezamgit cu felul in care mi-a facut ecografia la prima intalnire, in sensul ca nu s-a uitat la ovarul meu stang despre care am aflat ulterior de la o dr tanara ca mai am doar 1.3 cm din el, am spus déjà.

Prin August mi-a venit ideea sa facem o histerosonografie, ca sa scap de histeroscopie (am doi noduli subserosi de cate 1 cm fiecare in uter si asta ma face sa cred ca cine stie ce as mai putea avea pe acolo). Eu avand urmatoarea intalnire cu el programata in Sept, i-am scris ca vreau sa facem cumva sa fac si o histerosonografie inainte de FIV, dar cand as fi venit la Budapesta in Sept, as fi in Z23 si ca nu prea se preteaza Z23 la o histerosografie fiindca fie, printr-o minune, pot fi insarcinata la CM respectiv (sotul are oligoastenozoospermie, dar nu ar fi chiar imposibil sa se intample natural, eu ovuland lunar) si daca e asa, se duce bebe; fie fiind Z23, nu se pot detecta aderente, polipi, etc, mucoasa uterina in Z23 mascand eventualele probleme. El mi-a raspuns ca intr-adevar, e recomandat sa se faca in prima jumatate de CM, dar pe maini experimentate, se poate face si dupa a doua jumatate de ciclu. Cel mai trist mi s-a parut ca nici macar nu s-a gandit ca ar putea fi o sarcina in luna respectiva si cu o histerosonografie in Z23, nu mai ramane nimic din ea. Da, stiu, as fi putut face un bHCG inainte, dar chiar nu avea sens o histerosonografie in Z23.
Oricum, am o amica ce a fost la el in Z17 de CM si ei i-a refuzat sa ii faca histerosonografia fix pt motivele scrise mai sus: posibila sarcina si rezultat posibil eronat din cauza mucoasei uterine din Z17...
Evident ca am refuzat histerosonografia pt Z23…
Stiu de ce ar fi vrut sa imi faca histerosonografia cand m-as fi nimerit la a doua consultatie la Budapesta: ca sa nu trebuiasca sa ma reprogrameze, ca déjà a devenit foarte aglomerat.
Chestia cu histerosonografia s-a 'intamplat' pe email, intre cele doua consultatii din Iulie, respectiv Sept.

Ieri am fost asadar la Budapesta la consultatia nr 2. Am asteptat 35 de minute pana sa intram; la prima consultatie am asteptat doar 8 minute. In fine, se mai intampla.
Mi-a facut schema de stimulare: fara anticonceptionale (din cauza de trombofilie zice el, desi eu am o parere putin diferita: oare cat rau pot face 14-21 de zile de anticonceptionale comparativ cu dozele mari de hormoni ce se dau in timpul stimularii? dar nu am comentat); din Z2 pana in Z5 inclusiv, Gonal F de 150 UI, in Z6 acolo la eco si apoi vedem cu ce tratament continuam (mi-a dat de inteles ca am putea merge toata stimularea doar pe Gonal F), dar cu siguranta spre finalul stimularii bagam Cetrotide. Ce nu am realizat la fata locului este ca in schema nu am nici un fel de analog GNRH…In afara de faptul ca nu ma incanta nemaipomenit stimularea doar cu Gonal F (nu ca as fi facut vreodata vreo stimulare hormonala, dar din ce am mai citit am inteles ca mai de succes decat FSHul simplu ar fi combinatiile de FSH si LH), ma tot intreb daca nu cumva fara analog GNRH, fara nici un fel de anticonceptionale inainte, lucrurile nu ar putea scapa de sub control, in sensul ca, sub atatia hormoni, fie foliculii se pot dezvolta aiurea, fie, avand in vedere ca eu ovulez destul de repede (cam prin Z12), m-as trezi cumva ca ovulez cand mi-ar fi lumea mai draga. Ma rog, sunt intrebari absolut teoretice…
In alta ordine de idei, in finalul intalnirii a vrut sa facem iar ecografie, dar eu nu am am fost de acord, motivand ca fac saptamanal in TM, ceea ce oricum este adevarat pt ultimele 6 saptamani. Nu mai am chef sa mai stau aiurea cu rotile in sus si pe la Budapesta... La el am facut eco in Iulie la prima consultatie, daca atunci nu a fost destula atentie pt restul meu de ovar stang, ghinion.

Sper sa nu ma judecati gresit ca am scris toate astea; este experienta mea personala cu el si nimic mai mult; sunt sigura ca ori cu mine, ori fara mine ca si pacienta, succesul lui tot acelasi va fi. Am sperat sincer ca el va fi ‘the doctor’ pentru mine si ca nu va trebui sa caut mai departe de Ungaria. Nu a fost insa sa fie asa…
Eu va doresc din toata inima sa aveti numai succese la el!


MTHFR C677T heterozigot+mutatia protrombinica heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

tamaryllis, te rog sa mai treci in dreptul meu pe prima pagina si pe printesa Andreea Denisa , nascuta la data de 11 mai 2009, dupa o sarcina obtinuta natural de data asta...Le-am mai rugat inainte si pe fetele care se mai ocupau de prima pagina sa o completeze, insa se pare ca nu mi-au vazut postarile

Internet, andicu,liana 30, borzasimo, miha3, va pupicesc dulce


_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Citat:
citat din mesajul lui goggy

Citat:
citat din mesajul lui tamaryllis

Goggy, dar profilul lipidic ce relevanta are pt fiv? Eu nu l-am facut pana acum. Crezi ca ar trebui?

incepand cu anul 2010 voi fi o fericita!


Lipidic am zis? Gandesc mai repede decat pot sa scriu si pap cuvinte...antifosfolipidic am vrut sa zic . Pe asta cred ca l-ai facut



Nu l-am facut nici pe asta complet, dar merg luni si il "rezolv".


incepand cu anul 2010 voi fi o fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

fetelor..noi azi plecam la drum...si ne intoarcem sambata pe 26..ca mai zabovim la odihna prin budapesta..

sper ca bunul dezeu sa fie cu noi si sa ne indrepte pasii pe drumul cel bun

si ma rog la dd ca ochii dct kovacs sa nu gasesaca in burtica mea brontozauri ca hidrosalpinx sau alte cele de aderente..sau alte minuni..cum miau gasit la celioscopie...

am emotii de ce va vedea la eco ..noi repetam si speromgrama si alte analize ce se mai pot face la el

eu sunt marti in ziua 7 ..deci pot face si histerosonografia..

mai devreme sau mai tarziu..minunea va aparea si pe strada mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tveety spune:

ISA imi pare rau pt pneumonie, e chiar ceva serios. Ai si ferba, frisoane???? Sper sa nu fie nimic grav. Insa am citit ca daca organismul e putin bolnav sunt sanse ca sarcina sa se prinde pt ca organismul nu are timp de sarcina fin prea ocupat cu boala. Bafta iti tin pumnii

Pentru cei care se pregatesc in Ungara sa fie intr-un ceas bun si sa pregatiti drumul pt bebe

Balanta eu sunt ff la inceput consultatii, deci nu am experienta. Insa tot ce poti sa-ti zic ca eu sunt de parere ca ar trebui sa ai mai mare incredere in doctorul care iti va face acest procedeu. E important ca TU sa fi optimista si sigura de reusita, e musai pentru un succes, iar din cate am citit tu nu esti nici multumita de medic, nici optimista. Scuze pt sinceritate dar cu aceasta atitudine mai bine sa nu incepeti FIV-ul acum, dai banii aiurea. Incearca sa nu fi atat de pesimista, nu cauta bube peste tot, nu incearca sa-ti gasest alta schema de simulare. Eu vreau sa cred ca medicul a stiut de ce ti-a dat Gonal si ca te va monitoriza pentru ca totul sa fie bine. Ai ajuns putin obsedata si nu e bine. Sunt si eu fff pesimista si nu am incredere in medici, tot din experienta neplacuta. Dar am zis ca daca incep FIV-ul ma voi duce pe mana medicului si voi crede ca stie cel mai bine ce e bun pt mine si voi avea incredere in el. Fiecare are organism diferit si e normal sa fie necesar de alt tratament, alta stimulare, ai incredere si totul va fi mult mai bine.

Incearca sa te relaxezi si daca poti sa nu te tot gandesti la bebe. Imi esti ff simpatica si una de-a mea, de aceea tot timpul citeam ce scrii si iti vreu doar binele. Nu te supara nu ti-am scris din rautate. Nici mie nu-mi place daca nu mi se da dreptate dar macar am analizat ce au scris altii si intr-o masura au avut dreptate.

http://lt2f.lilypie.com/hFMNp3.png

Mergi la inceput