Burtici fericite de septembrie-octombrie (202)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Buna dimineata, dragelor!

Astazi se anunta o zi frumoasa, cu soare. De data asta m-am documentat si pe net, sa fiu sigura ca nu patesc ca si ieri, cand a fost un soare cat casa de dimineata, si incet ince, pana la pramz, tot in rafale de ploi a tinut-o.
Se pare ca si azi vor si la fel, dar de maine gata, soare din plin!

Ne-am trezit si noi, cam de dimineata, drept e (la 6 fix sunt bat, indiferent de ora la care ma culc ), am dat o tura prin mailurile de servici, totul e ok, asa ca ne putem relaxa in voie acum, la o sueta.

Delia79, cu dusul la piscina: da, asa e, am auzit si de clorul ce provoaca contractii si sunt constienta si de animalutele ce le pot lua de pe acolo… dar tot cred ca e unul dintre cele mai safe sporturi la varsta asta inaintata de sarcina. Macar sa apuc sa calc, daca tot or fi sa ma apuce contactiile.
Tu cum te mai simti?

Aida , ma gandeam eu ca iti place noul nostru cuibusor de nebunii. Ce mai face Eric?

Suede, felcitari pentru apartament si iti tin pumnii cu mutatul, ca stiu cum e, sunt in buuune cunostinta de cauza. Dar incet incet, cu rabdare, o faceti voi si pe asta. Si e un exercitiu fizic bun, dar sa nu te obosesti prea tare, incet si cu grija.
Apropo de lucruri pentru bb, eu nici acum nu am luat Anei carucior pentru ca am nu m-a convins nimic. Am fost luni la un magazin specializat si nu am fost super incantata de modele, erau dragutele, dar eu inca astept carutul ideal de care sa ma indragostesc la prima vedere.

Alex, daca te vopsesti sa pui poza. Si pe mine ma batea gandul, dar ma mai gandesc (deci il las sa ma mai bata vreo cateva zile), ca daca ma vopsesc m-as si tunde si daca ma tund nu mai pot sa imi prind parul in coada si daca ma incomodeaza in travaliu si dupa aia, dupa ce nasc, nu o sa arate ingrijit, ca nu am timp sa imi aranjez noul bob??! Ca sa vedeti ce ganduri profunde am.

Anomis, doamne ajuta ca ai scapat de Topor, ma gandeam eu ca Pompita tre sa bage mare acuma si sa te ajute si el cumva. Apropo de patologice, tu ti-ai cumparat pompa? Just curious...

Cu desumflatul picioarelor imediat dupa nastere...ce dezamagita sunt ca nu fac fiiis, poc si gata, revin la forma picior bila imediat dupa... Ca asta ma macina si pe mine, in perioada asta am avut vreo cateva zile niste gogosici in loc de talpi de ti-era mai mare dragul sa le privesti, gogosici cu degete, ca in desene animate! Vad ca in dimineata asta si-au mai revenit, doamne ajuta! Si macar daca as sti de ce, sa repet lucrul bun si alta data!

Thea, ce emotionanta si frumoasa a fost povestea ta, desi scurta, plina de substanta, cum zice Raluk; o nastere usoara si fara probleme, avem nevoie de povesti asa frumoase. Mai vino pe la noi.

Maria, cand am inceput sa citesc mesajul tau, cu camasile calcate, ma apucase invidia si un pic panica in acelasi timp, ma si gandeam: "rusinica, uite la Maria ca mi-a dovedit ca se poate, numai tu, putoarea pamantului, nu poti sa calci si tu un pic!" Citind in continuare si faza ca la a treia camasa te-a luat cu lesin, gata, mi-am zis, pai asa nu se poate... pai daca ma ia si pemine cu lesin, doamne fere?! Si eu nici nu am camasi de calcat, numai tricouri si alte cele, ce s-au uscat zilele astea. Iti dai seama ca la camasi zic pas instant! Asa ca m-am mai linistit. Impartasim acelasi gand nobil: sa calcam pana om naste.

Apropo de cat sunt eu de harnicuta in ultima vreme, sotul constata ieri cu un pic de nostalgie in glas (am simtit-o eu asa, un picut numa'): "Nu cred ca e la toata lumea, ca uite ca la tine nu mai vine nestingul acela…" la care eu, finut si cu aere de cunoscatoare: "pai ala vine cu doua zile inainte de venirea Anei, noi mai avem o sapatamana si ceva, mai este, de ce sa vina de acuma?!" In gandul meu: "daca o veni!! ca mai bine fac ca in bancul cu maimuta: cand m-apuca cheful de munca (a se citi nesting), stau cuminte intr-un colt pana imi trece!"

Raluka, ce simpatica ai fost cu "n-au fost multe pagini, dar au fost mesaje pline de substanta"…

Esti o dulce ca te emotionezi asa de tare la toate mesajele, in special cele cu nasterea bebeilor… sa stii ca eu cred ca, mai presus de toate, tu chiar meriti cu varf si indesat aceasta fericire si in curand o sa ai parte de asta, cand o sa il tii pe Alex in brate. Sa vezi ce o sa te descurci (ca tot zici tu ca ti-e frica, ca nu o sa stii ce sa faci), nu imi fac nici cea mai mica grija!

Si pe mine m-au amuzat descrierile fetelor cu nechezat de calutz si cea cu pescarusul, a Selenei. De atunci ma tot gandesc cum o sa imi sune mie Ana, ca eu nu stiu cum face strutul, dar parca scoate asa, niste sunete ascutite rau... doamne fereste sa faca si strutza la fel ca am pus-o de-o mamaliga... se ia la intrecere cu pescarusii din zona si sa te tii atunci! Si eu nici n-am terasa, ca Techila, unde ma mai bag? Poate numai daca o las in casa si ma duc pana jos, ca de la 26 nu s-o mai auzi strutza asa clar, pana la parter.
Sau ma bag in lift, ca mi s-a parut teapan, sound proof, si cred ca are si muzica in surdina, daca nu ma insel.


Nela, viitoare mamica de Ana, 38+
Manca-o-ar mama de strut!


Edit: pe Aida am facut-o Adi! Aida, vin cu mielu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Citat:
citat din mesajul lui adriana_m

Nu cred ca mai am parola corecta de pe mail Raluk. deci daca se poate sa o primesc ar fi super. Macar un sms ceva sa pot trimite si eu.


Adriana, eu cred ca tot parola veche o am, daca vrei, ti-o trimit PM.

Nela, viitoare mamica de Ana, 38+
Manca-o-ar mama de strut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana

Ralu a spus: " Imi transmiti mult optimism si imi mai trec din frici "

....iti vor trece toate.....mai ales daca iti povestesc episodul cu prima baita.....fixeaza temperatura,pregateste lucrurile, unde ai ascuns prosopelul ? vaiiii..e oparita apa...baga si tu cotul sa vezi.....tine-i manuta aia mai bine.....ai grija la buric, ai uitat urechile....adu uleiul de masline....dar mai stii unde l-am pus ? ....hai odata ca raceste copilul .....sterge-l bine pe cap....de ce urla de parca il taiem cu lama ? impacheteaza-l, mai pupa-l inca de cateva mii de ori.....ia-l in brate, da-i lapte....ehhhhhh.....ce frumos


Mi-am dorit fericirea, am cautat-o si am gasit-o....se numeste David




luto, mi-ai facut dimineata cu mesajul tau cu baia! Esti o figura!
Ma bucur din suflet ca ti-ai pastrat optimismul si ca iti mai faci timp sa te dezlipesti de minune si sa intri sa ne scrii o vorba doua! Si daca mai descoperi tips, sheruieste-le cu noi, rogu-te, eu una sunt avida de informatii / experiente de la mamici, "la cald". Asta e un comentariu valabil pentru toate mamicile noastre dragi, de altfel.

Nela, viitoare mamica de Ana, 38+
Manca-o-ar mama de strut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_m spune:

Nela multam' ca m-ai luminat si pe mine. parola veche o am si eu si vad ca este aceeasi. Acum, problema este ca nu gasesc nr de telefon. Am intrat la date contact si nu am gasit decat unu parca. Nu stiu Raluk unde sa gasesc nr tau de tel. Of greu mai e.

Adriana 37+ cu si Robert Cristian (08.26.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Citat:
citat din mesajul lui adriana_m

Nela multam' ca m-ai luminat si pe mine. parola veche o am si eu si vad ca este aceeasi. Acum, problema este ca nu gasesc nr de telefon. Am intrat la date contact si nu am gasit decat unu parca. Nu stiu Raluk unde sa gasesc nr tau de tel. Of greu mai e.

Adriana 37+ cu si Robert Cristian (08.26.2004)


printre mailuri este unul care se numeste lista burticute sau ceva de genul....si are un atasament un document facut de draguta noastra Ramsan cu cate numere de telefon poftesti...numai sa ne alegi...dupa inaltime, culoare, latime....etc

Mi-am dorit fericirea, am cautat-o si am gasit-o....se numeste David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Nela, first of all, cum ar zice romanu' am vazut si eu noul vostru cuib de nebunii.....si mi-a placut foarte mult. Pentru mine privelistea este senzationala atata timp cat ramane in fotografii pt ca am un rau de inaltime de speriat.
Cred ca in locul tau as monta niste draperii groase prin care sa nu se vada nimic afara cand trec prin dreptul ferestrelor....si cand zic asta ma refer cam la 1,5 - 2 metri de la geam.
Sa va aduca bucurii si micuta struta sa tipe acolo in voie.....
Eu abia am reusit sa-l fac pe gogo sa taca....e 4 dimineata la noi si incerc asta de pe la 1 .....
Am venit in sufragerie, l-am pus in carut, am deschis larg fereastra si s-a facut racoare...ca noaptea, asa de dimineata.....l-am acoperit cu o paturica si doarme acum de rupe locul de la aerul probabil tare si racoros.
Totul e sa ai idei
Adi deja il ameninta ca-l arunca pe geam ...asa ca trebuia sa salvez situatia cumva, in calitate de mama responsabila si nedormita de cateva zeci de ore, ce sunt
Numai bine iti doresc si continua cu minunatele tale postari

Mi-am dorit fericirea, am cautat-o si am gasit-o....se numeste David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Andraiulia nastere usoara !!!!!

Mi-am dorit fericirea, am cautat-o si am gasit-o....se numeste David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Luto,, mamica inventiva.

Super ideea cu aerisirea camerei bine, cu un pic de racorica, si se pare treba ca si la Davidutu ii place. Asa ma gandesc si eu ca m-or lovi ideile, ca sunt obisnuita cat de cat sa gandesc repede si inventiv / creativ sub stres. Sa vedem cat m-o tine, ca acuma teoria e buna, sa nu ma omoare practica!

Saracu Adi, mi-l si inchipui. Si cand ii zic eu la sotiorul meu ca mai bine tinem struta in camera alaturata, in patut (pe care btw nu l-am montat, nu stiu ce asteptam...), cu unul dintre noi, zice ca nuuuuu, sa o avem acolo, langa noi, sa ajungem repede!! Las' ca il vad eu cat de curand cum ma roaga s-o iau de aripel si sa merem in camera aialalta!

Sa te mai odihnesti si tu un pic, printre picaturi, totusi. Si te mai astept, cand mai ai tu vreme.


Nela, viitoare mamica de Ana, 38+
Manca-o-ar mama de strut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Adriana, daca vrei, eu iti pot trimite numarul meu de mobil PM, daca sunt prin preajma si ma lasa struta, cu placere o sa intru sa dau vestea cea mare si frumoasa!

Maria, sa te uimesc asa, de dimineata: am reusit sa calc!!! Sunt mandra de mine! Ei, ce zici de asta...

Nela, viitoare mamica de Ana, 38+
Manca-o-ar mama de strut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:


ANDRAIULIA


----------------------------------------------
Alexandra 38s+ cu fluturasul Alessia (Ruxandra)
Bbelusa cea iubita

Da Doamne sa ne nastem sanatoase

AMR aprox 1 sapt

Mergi la inceput