Bobocei de sept-oct 2008 -IN SARBATOARE !!! (186)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Raspund si eu la sondajul mic dejun: noi dimineata mancam, in functie de ora la care ne trezim, fructe. Adica in jurul orei 11h00-12h00 ne trezim si papa fi-miu 1 banana+ biscuite/ grisina, uneori mai cere si o mandarina. Nu am trecut la mic dejun paine, branza, omleta etc pt ca eu nu pap asta la micul dejun, decat miere, fructe, etc, si presupun ca si pt el trebuie sa fie cam greu la stomac de-abia trezit sa pape paine cu ou. Dimi fi-miu pefera ceva suculent, dulce, etc.Azi ne-am trezit la 11h00 ne- a fost lene sa ne ridicam, ne-am jucat in pat si am adormit iar pana la 13h30 asa ca am trecut direct la masa de pranz, fara mic dejun. Mic dejun tzitzi. : )

Legat de imbracat, il imbrac cum ma imbrac eu, nu il infofolesc nici nu il las prea dezbracat, dar cu caciula am si eu o treaba, de fapt nici el nici eu nu o suportam. I-as pune o sepcuta/ caciulita ceva dar numai la mai putin de 10° C.
Cum zicea Piolica, sa vedeti aici cum sunt imbracati copiii...apoi sa vedem care castiga concursul ala cel mai dezbraca copil. Desi, cum misuna gripa A si mai face si morti, poate ne vom trezi cu bebei cu fulare pe la gura, sper sa nu se ajunga acolo.

Cu bucurie va anunt ca fi-miu a inceput sa pape numai in scaunul de masa, aseara am avut musafiri si a stat cumintel in scaun, s-a jucat, a mancat cu noi si rezista acum in scanul de masa chiar si mai mult de jumatate de ora, mananca incet. Sper sa il tina faza asta cu scaunul, deocamdata e fff bine asa.




********************

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=8fafcca12a2fe44fe5de1d&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">ONE

Eva & Luca Noah (08.09.2008)


To fill the hour -- that is happiness. (Ralph Waldo Emerson)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

asta e babytza!!!tu ai inteles exact ce am vrut eu sa zic...deci david nu se mai satura doar cu fructele si l-am simtit de ceva timp incoace ca era agitat si nervos dupa masa si tot ce-i dadeam sa mai rontaie papa! deci nu se satura

eu cred ca o sa fac asa:dupa laptele de dim de la 6 o sa-i dau pe la 9 un mic dejun mai consistent si apoi pe la 11 o sa-i dau fructele...nici noi nu renuntam la ele,doamne fereste,ii si plac f mult si-s si pline de vitamine dar se pare ca pentru "uriasul"meunu mai sunt de ajuns...de altfel v-am si zis el la pranz papa 2 feluri si peste o ora cand il culc mai papa si laptic

luminita insumat david cred ca papa 5-600 de lapte ca are si el zile si zile...in principiu are asa: la 8 seara dupa baitza 180 la 12 ii da taica-su cand se culca(ca eu dorm la ora aia) 180 si dimineata mai rade 180...iar la somnul de pranz ii fac 60 sau 90 adik 2sau 3 masuri de lapte ca nu adoarme fara



de David
Poveste




HAIDETI LA BAZAR SA O AJUTAM PE EMA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Wooooa Nushulica nu ma asteptam la asa reactie Am dat inapoi la postul meu sa vad ce naiba am scris asa de bine
Ma bucur tare mult ca ti-am fost de ajutor

Edit : Angelyna cand dau drumul la votare ?

Babytza si puiiValentina David

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

Citat:
citat din mesajul lui babytza

Wooooa Nushulica nu ma asteptam la asa reactie Am dat inapoi la postul meu sa vad ce naiba am scris asa de bine
Ma bucur tare mult ca ti-am fost de ajutor

Edit : Angelyna cand dau drumul la votare ?

Babytza si puiiValentina David

Poze






de David
Poveste




HAIDETI LA BAZAR SA O AJUTAM PE EMA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

nushu: ma bag la sondaj,exact asa are program Vlad. la trezire 6,30-7 un bibe cu lapte, pe la 8,30-9 ceva sandwich cu branza de vaci(da' aia nu prea sta pe felie), branza president (este mai ok decat almette si o iau cea pe care scrie reteata originala) sau cascaval afumat]sau omleta, iar pe la 11 fructe, mar+piersica+ cereale/ biscuiti, fructe de sezon, la 13,30 -14 masa de pranz, la 17-18 iaurt+banana sau mamaliguta cu branza, apoi rontaieili si la 8,30 bibe cu lapte.

edit: daca nu vrea lapte dimineata, i-l fac cu cereale si nu-i mai dau decat fructele la 11, iar "rontaielile" de seara de fapt ciuguleli de la masa noastra: paste, gratar, cartofi cu branza etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala77 spune:

Salutare, mamici!

Lumi, m-a luat groaza cand am cititcate fac hunii intr-o zi; si Anna face numai prostii dar macar e numai ua si ma ajuta si bona.

Micul dejun : suge la 4.30-5, apopi la ora 7 papa un ou fiert/ o tartina cu Almette,unt/omleta cu branza cheddar.

Cu imbracatul, o imbrac asa cum ma imbrac si eu. Nu suntem fani haine multe; caciula n-o suportam deloc(nu stiu ce-o sa facem cand vine frigul ca eu n-am putut sa-i pun nici palariuta de soare toata vara). Mai nou, nu ne plac nici incaltarile, insa baniesc ca asta e chestie generala.

Noi suntem bine, incepem a ne "lansam". De vreo cateva ori si-a dat drumul fara sa realizeze ca ea nu poate sa mearga.Inca nu mergem singure insa mult nu mai e. Merge de manuta, prefera de o manuta.
Azi a descoperit cu sa se dea jos din pat. Am lasat-o dormind la mine in dormitor si am gasit casa devastata si m-am trezit cu ea in bucatarie. A golit un pachet de servetele umede (de tot),a golit vreo 2 sertare, o cutie cu maruntisuri da-a lui tati, etc.
Cea mai mare placere ramane frigiderul.
Pe locul doi e cosul de gunoi si pe trei , ne place sa hranim muflonii la zoo.Sta cu mainile pe gard si le da ghinde (cum poate ea asa) iar muflonii rod ghindele insa mai rod si din degetele ei si ea rade de nu mai poate.

Am pus niste poze AICI

Momentan avem muci, insa ne facem noi bine. Asa-i cand ai sora la gradi.

Plec sa le fac baie si revin diseara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Fetelor, voi veti incepe/ati inceput sa dati miere copilasilor?
Aici peditra a ramas masca auzind ca in ro nu dam miere, botulism blabla iar prietena mea duminica zicea ca ii da fetitei miere cu ceai/paine/ii indulceste tot cu miere, de la 4 - 5 luni, copil nealaptat si diversificat mai repede. Se crucea ca fi miu nu papa miere care e asa sanatoasa.
As vrea sa ii dau si eu lui fi miu, ma invart mereu pe lg borcan si nu indraznesc. Voi le dati deja?

Dar albus? Le dati?

Sare am inceput si noi sa papaam, adica ce e deja in paine, grisine, pesto, nu adaug eu nimic la mancare, dar papa sarat.
********************

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=8fafcca12a2fe44fe5de1d&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">ONE

Eva & Luca Noah (08.09.2008)


To fill the hour -- that is happiness. (Ralph Waldo Emerson)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicic76

nushu: ma bag la sondaj,exact asa are program Vlad. la trezire 6,30-7 un bibe cu lapte, pe la 8,30-9 ceva sandwich cu branza de vaci(da' aia nu prea sta pe felie), branza president (este mai ok decat almette si o iau cea pe care scrie reteata originala) sau cascaval afumat]sau omleta, iar pe la 11 fructe, mar+piersica+ cereale/ biscuiti, fructe de sezon, la 13,30 -14 masa de pranz, la 17-18 iaurt+banana sau mamaliguta cu branza, apoi rontaieili si la 8,30 bibe cu lapte.

edit: daca nu vrea lapte dimineata, i-l fac cu cereale si nu-i mai dau decat fructele la 11, iar "rontaielile" de seara de fapt ciuguleli de la masa noastra: paste, gratar, cartofi cu branza etc.


parca ar fi trasi la indigo ai nostri cam asta e programul lui david acum exceptand sandwichul dar,,, de maine il bag la sandwich

david azi s-a intrecut pe sine a mers asa de mult prin casa si pe afara prin gradinaa...efectiv acum se ridica singur si pleaca,se apleaca dupa minge si pleaca iar fara sa pice in fundulet off ce mare s-a facut



de David
Poveste




HAIDETI LA BAZAR SA O AJUTAM PE EMA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

eva eu am inceput sa-i dau ceai cu miere si lamaie de saptamana trecuta la recomandarea pediatrei,a zis ca e ok de acum si toata iarna sa nu-i lipseasca ceaiul cu miere si lamaie

si albusul i l-am dat prima oara ieri(daca nu se pune la socoteala cel de la galustele din supa) si l-a papat tot nu cred ca si-a dat seama

lala sunt tare scumpe fetele tale....si zici ca asta mica te "face"la frigider??am vazut pozae mortala



de David
Poveste




HAIDETI LA BAZAR SA O AJUTAM PE EMA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala77 spune:

Eva, nici in Anglia nu se agita nimeni cu mierea si am intrebat si eu. Motivul e ca acolo nu gasesti miere de la tarani vanduta in borcane de zacusca sau peturi. Mierea de la supermarket este pasteurizata si nu prezinta riscuri. Insa prin pasteurizare se cam distrug si vitaminele si ramai doar cu zahar si minerale, ori in conditiile astea nu stiu cat de sanatoasa mai e; eu consider ca nu merita efortul; se poate trai si fara zahar.
Albus i-am dat de la 10 luni in preparat (taitei, galuste,zdrente in ciorba, etc) si de doua saptamani mancam ou fiert si omleta.

Nushulica,

Anna merge de cateva zile tinandu-se de un bat (este si o poza in album). Mi-am amintit ca Alice mergea asa cu telecomanda; daca i-o luai nu mai stia sa mearga.Si am incercat si pe Anna si a functionat. Inca trebuie sa tin eu de bat insa facem progrese.

Mergi la inceput