7 medicamente interzise bebelusului

7 medicamente interzise bebelusului | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Odata deveniti parinti, febra bebelusului sau starile de voma ne alerteaza peste masura. Indicatiile soacrei, vecinei sau a unei prietene despre ce medicamente se administreaza bebelusului in asemenea cazuri, sunt deseori contrariante si nu tocmai potrivite. Atentie mare: doar de citiva ani a devenit cunoscut ca aspirina poate fi fatala bebelusilor. La fel ca si alte medicamente periculoase care, surprinzator, mai sunt inca administrate bebelusilor si copiilor in Romania. www.desprecopii.com/info.asp?id=813" target="_blank">Iata, Desprecopii.com va prezinta cele 7 medicamente care nu trebuie administrate niciodata bebelusilor si copilasilor mici.



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexas spune:

E bine venit subiectu , poate sunt mamici care le da asa dupa ureche la copii ,normal e sa mergi la doctor sau macar sa il suni sa vb cu doctoru daca nu ai posibilitatea sa il duci


mami de miruna si andrei

multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamkrys75 spune:

sunt de acord cu tine alexas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_iv spune:

In afara de lista cu cele 7 medicamente interzise, la bebelusi sub un an nu se dau nici picaturi de pus in nas. Provoaca iritatii, in plus contin substante nocive pt ei. Nasucul se umezeste doar cu ser fiziologic sau cu apa de mare, apoi se curata cu pompita (batista bebelusului)sau cu betisoare cu vata rasucita tip fitil (umezite si ele in prealabil cu ser). In farmacii se gasesc picaturi de nas pt copii, dar pe prospect scrie clar: "copii peste 2 ani".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

In caz de de raceala se dau picaturi pt nas, iar nasul, daca copilul nu e bolnavior nu se curata cu nimic si in nici un caz nu se baga betisoare .Cat despre batista bebelusului aici nu este recomandata.
Eu am doi copii care au fost raciti de N ori plus bronsite si altele si nu am folosit niciodata pompita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_iv spune:

Picaturile

Picaturile vasoconstrictoare care in mod obisnuit sunt folosite pentru desfundarea nasului sunt contraindicate la bebelusi, ele fiind foarte periculoase datorita substantei efedrina pe care o contin. Acestea se absorb la nivelul mucoasei nazale si pot ajunge in vasele de sange de la nivelul sistemului nervos provocand afectiuni neurologice foarte grave.
Picaturile pentru desfundarea nasului pe baza de nafazolina si oximetazolina sunt si ele contraindicate la bebelusi, acestea pot determina edemul cerebral acut.

Foarte rau Claudi@, daca la voi in tara se recomanda picaturile.
In Romania, nici un medic pediatru sau ORL-ist nu o sa-ti recomande asa ceva. Singurele picaturi care se introduc in nasul bebelusului sunt cu ser fiziologic sau apa de mare, care inseamna acelasi lucru...apa cu sare.
Cat despre batista bebelusului, daca nu ai folosit, nu ai cum sa vorbesti in cunostinta de cauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

miha-iv si aici se folosesc picaturile. DE ex www.eurekasante.fr/medicaments/vidal-famille/medicament-orhsuf01-RHINOTROPHYL.html" target="_blank">Rhinotroplyl, care nu contine nici una din substantzele mentionate de tine. In plus efedrina ca si algocalminul (administrat cu atata usurintza copiilor de orice varsta cum depasesc 39° rectal) sunt medicamente de mult scoase din uz.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

miha eu am dat picaturi pt muci
reecomandate de medic
din spital
deci nu orice medic
colargol
\si vibrocil
colqargolul se prepara in farmacii
nu stiu exact continutul
dar voi verifica
caci m-ai facut curioasa
cat despre batista bebelusului daca nu o aveam
nu stiu ce patea antonia
i-am scos niste muci imensi cu ea
e o binefacere]
cel putin pt noi

SPUNETI O RUGACIUNE PENTRU ALINA - operata pe creier SI ADRIAN - sa aibe putere sa o ingrijeasca
DOAMNE AJUTA!
DONEAZA 2 EURO LA SMS 879 PANA LA SFARSITUL ANULUI PENTRU ALINA DONESCU
povestea ei la www.alinadonescuumanitar.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns domneasca spune:

ma scuzati am si eu o intrebare la voi am o fetita de numa 11 luni si ami raceste non stop cu rosu in gat mam saturat sai tot dau medicamente tot timpu deacuma au inceput sa nusi mai faca efectu
ce sa ma mai fac datimi si mie niste sfaturi ca nu mai stiu ce sa ai mai fac de dr si sputale mam saturat zau asa este asa de sesnsibila ca nus cum so mai feresc si doar am ferito de frig de lichidele reci sau alimentele reci nam imbracato nici prea gros eu cred ca ami raceste de pe terasa de la mine oare asa o fii ca eu stau la casa si pe terasa la mine e cam curent
ast sfaturi va rog eu mult ca din amoxicilina si eurospal sau fluidol nu mai scap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bejenarudana spune:

eu am doi copii unul de 10 ani si celalalt de 4 luni si desi mereu spun altii dai aia cai trece mereu imi sun pediatrul cu cate se intampla ar trebui sa ne temem sa le dam dupa sfatul altora mama lui dragos si alin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alioana spune:

copilul meu a luat aspirina de la nastere pana la 1 an si 3 luni de trei ori pe zi (cei drept doze mici: 5-20 mg pe priza) si nu a facut niciun sindrom. in plus ulcogant, renitec, lasix si aldactone. am avut de ales intre asta si moarte. ca sa nu mai zic ce medicamente si tratamente primeam noi cand eram copii. uneori lucrurile sunt un pic exagerate.

Mergi la inceput