Piticodrom Festiv de Sept - Oct 2005 (223)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miana spune:

Dana_lucia imi scuzi curiozitatea dar la ce gen de scoala este baiatul tau? Una traditionala sau la sist.alternativ gen Montessori, Dalton etc.?
Fetita mea implineste 4 ani in okt. si merge la o scoala Montessori unde Sfinte Sisoe nu va invata nici aritmetica, nici scrisul si nici limbi straine de la 4 ani.Vor avea ca si mai toti copiii din tara asta un program normal de gradinita pana la varsta de 6 ani, cand incepe in Olanda adevarata scoala.Si asta pt. cei nascuti pana la 1 okt. ca ceilalti mai stau un an la gradinita, exceptie fac copiii avansati intelectual si social care sunt inglobati in primul grup. De fapt in Olanda e o situatie asemanatoare Belgiei cum bine a descris-o Antoanela.
Asa ca ma intrebam la ce scoala asa mai speciala sunteti voi ca eu nu am auzit de sistemul descris de tine.
Numai bine.
Miana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

La multi ani Iaris! Sanatate, bucurii si cadouri multe.

Marinela, sa-ti traiasca baiatul, si petrecere frumoasa la gradi azi si acasa maine. Ah, curat boierie pe capul tau - copiii mei cand se trezesc noaptea numai cu mine vor, asa ca te invidiez sincer ca dormi noptile. Foarte fain ca faceti gimnastica si patinaj.

Miruna a facut ieri karate la gradi si a venit foarte incantatata, ne-a aratat scheme. E primul sport de care povesteste cu luminite in ochi.

Pentru mamicile din bucuresti: maine la 11 este un spectacol gratis in piata constitutiei: http://www.teatrulioncreanga.ro/noutati.jsp?id=crt#230

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Buna dimineata!

In primul rind "La multi ani"! Iaris, aniversare fericita! Marinela sa va traiasca flacaul!

Miana, baiatul meu e la o scoala pt. gifted kids si poate de aceea programul nu seamana. M-am interesat si eu demult de Montessori si stiu ca aici nu e prea mult, e o joaca si cam atit, ar fi fost o mare plictiseala pentru copilul meu. Scoala unde e el acum e un sistem infiintat de doar citeva ani si nu e foarte raspindita aici. Detalii mai multe daca vrei iti pot da pe pm. Cred ca tu ai citit numai ultimul mesaj scris de mine si de aceea nu ai inteles ce pasi am urmat in alegerea scolii si cum am procedat. E si un site olandez pentru dialoguri de gifted kids schools daca te intereseaza ti-l pot da.

O zi buna tuturor,
Dana Lucia si scolarul Alberto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norina spune:

Am revenit,cum ziceam cu cateva poze din concediu,unde am dat-o pe Teodora in niste "comedii" de pomina. Din pacate pozele sugestive sunt pe un alt card care e bineinteles acasa, eu fiind la serviciu Dar cum acum am putin timp, am zis ca mai bine pun ce am ca oricum nu am mai postat o poza de anul trecut Nu mai stiu cum sa "scurtez" link-ul, asa ca il pun "vrac" http://family.webshots.com/album/572207812qWPWGG toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Buna ziua!

Iaris la multi ani, sanatate si numai bucurii!

Norina frumoasa nora am si curajoasa pe deasupra !

Ioana da ce sporturi ati mai incercat pana acum? si de acum pazea, ca va educa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Buna ziua si de la mine! V-am tot citit dar am avut asa o mare lene pe mine, lene care s-a intrerupt brusc si irevocabil ca de luni sunt mama full time .

In primul rand La Multi Ani pentru toti care au implinit 4 anisori! Sa fiti fericiti si sanatosi!

In al doilea rand am reinceput si noi gradi. Prima zi a fost OK, a doua si a treia cu lacrimi ca vrea sa stea acasa cu bona si cu Dodo, azi fara probleme dar cred ca a contat enorm ca i-am zis ca e ultima zi de gradi din aceasta saptamana. Plange acasa, cand e in masina deja e fericit ca merge la gradi asa ca in fiecare dimineata avem acelasi dialog pentru ca in nervii lui refuza sa se imbrace cu ce ii pregatesc eu. Am voie sa aleg doar sosetele in rest el alege restul. Am un deja-vu, parca ar fi sotul meu micsorat. Astept cu interes perioada cand o sa vrea sa ma imbrace si pe mine

La gradi, ca la gradi de stat, s-a facut o grupa suplimentara dar tot 25 inscrisi, pana acum am vazut maxim 20 de copii pe zi si probabil ca iarna vor fi mai putini. Partea buna e ca s-a deschis anexa mult dorita, au sala de mese si nu mai mananca in clasa decat snack-ul de dupa somn. Au si un parculet cu topogane, leagane si nisip deci se va iesi mai mult pe afara. Am ramas cu o singura educatoare din cele 2 de anul trecut si de 2 zile vad ca s-a lipit inca o educatoare tanara si draguta. Asteptam sedinta ca sa vedem ce rechizite si ce alte probleme sunt.

Vlad e inaltut si slab de tot. As vrea sa fac ceva mai multe cu el, mi se pare ca il neglijez in afara gradinitie dar nu stiu ce doamne iarta-ma astept sa pice peste mine, probabil sa nu mai muncesc atat de mult si sa vad incotro sa o iau! Acum ii organizez ziua de nastere de care este foarte incantat si in octombrie trebuie musai sa incep macar inotul!

Ca mamica de copil la gradi de stat, cu putina experienta (un an juma) va spun ca salariul unei educatoare cu experienta este de maxim 12-15 milioane si asta pentru 5 ore de stapanit 20 spre 30 de copii zilnic. Si adaug ca orice mica atentie este bine primita si ma refer la cateva momente cheie din programa scolara Adica inceputul scolii, serbarea de iarna, 1-8 martie, Pastele si serbarea de vara. Acum la inceputul scolii nu am reusit sa merg in prima zi cu flori si am dus o cutie de bomboane de care a fost mai multumita. De serbarea de iarna se strang banii, la fel si pentru cea de vara. Iar la Paste, un cozonac! E adevarat ca sunt mame si mame! Si importante mi se par si ingrijitoarele, nu aveti idee ce minuni face un pachet de cafea!

Cam atat!

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

La multi ani, Iaris!!!! Marinela, ai baiat mare!

Norina, ce fetita frumoasa foc ai...si ce putine poze ai pus!

jadi, bine te-ai gandit la inot!

Azi a plans Dinu cand a ajuns la gradinita, abia a vrut sa intre, ceea ce nu s-a mai intamplat demuuult. Nu am reusit sa aflu de ce, zicea ca e obosit dar asta e cam placa lui cand nu-i convine ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Am admirat o fetita frumoasa si curajoasa, Teodora!

Alberto a facut in vara asta beach jumping, ii place la nebunie, as pune o poza sa il vedeti dar nu-mi mai amintesc exact cum, cred ca poza trebuie sa fie din picassa sau cam asa ceva nu?

Jadi si eu zic ca e super daca o sa mearga Vladut la inot, succes!
Apropos, imi spuneti si mie va rog ce bazine de incredere sunt pentru copii in Bucuresti ca daca o sa venim in decembrie Alberto sigur ne va bate la cap ca vrea sa inoate si n-am idee pe unde si daca n-or fi inchise pe timpul vacantei de Craciun. Ar fi superb sa ne intilnim cu colegi de piticodrom la bazin!

O zi buna in continuare!

Dana Lucia si scolarul Alberto



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tangerine spune:

La multi Ani Iaris! Ce minunatie de baiat are mama

Am vazut-o si pe Teodora frumusica la distractii

alina, cred ca nu e niciodata prea tarziu sa iti revizuiesti comportamentul fata de copil; si eu am facut o serie de greseli cu MAria, din pura nestiinta rezultata din lipsa de experienta, desi nu e o scuza asta; am incercat sa le repar fata de ea si cred ca se vad deja rezultate, iar Stefan deja beneficiaza de versiunea de mamica imbunatatita

Cu sobiektu gradinita, si MAria e din ce in ce mai maraita dimineata, imi ia cam jumate de ora sa parasesc incinta, iar ieri a plans de-a binelea. Dar la noi e faza vreau la mama, daca se poate fara Stefan; dar cand Stefan lipseste imi zice sa mergem sa il luam (la ziua ei a insistat sa il aducem, desi planuisem sa il las la mama sa am si eu timp sa stau cu oamenii:) nu stiu daca sa ma intristez sau sa ma bucur; deja sunt zen

A fost ieri la karate, n-am inteles daca i-a placut sau nu
In schimb a fost la calarie cu tatal ei, unde am gasit un instructor foarte prietenos si pasionat de ceea ce face, a fost super incantata; ar trebui insa sa-i fac abonament ca sa mergem acolo in continuare si nu e cea mai ieftina chestie din lume-meditam...

Aseara m-am destrabalat si eu cu o prietena la concertul orchestrei din sankt petersburg care a fost minunat; ma duc si joia viitoare, nu stiu cum o sa reziste familia fara mine

MAria a zis ca vrea sa mearga si ea la un concert de muzica clasica; ma gandesc sa o duc intr-un weekend dimineata la ateneu; a mai fost cineva? mai exista matineuri pentru copii? cred ca o sa incerc la un concert normal si sa vad daca sta linistita o ora; anyone interested?

urasc reclama la ikea; aia la pampers nu m-a deranjat asa mult


Ramona, mama Mariei si a lui Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Norina, sunt super pozele, ce distractie ati tras vara asta!!! Foarte frumusica Teodora.
Alina, se simte mai bine Vlad? Miruna a mai incercat dansuri - unde intra in sala cu placere, dar nu facea absolut nimic inauntru, doar statea pe banca, si ski - i-a placut, si vrem sa o ducem in fiecare iarna, dar nu ne-a povestit de ski cu acelasi entuziasm cu care ne povesteste de karate. Vreau sa o duc si la inot (dar nu stiu in ce secol reusim sa ajungem). Am auzit de la nasa mea ca in Galati e un super bazin de inot, cu un instructor bun pentru copii. Fata ei a mers, si e foarte incantata de rezultate.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput