Burtici fericite de septembrie-octombrie (199)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Maria multumim , multumim pentru vesti!!
asteptam cu nerabdare! poze, povesti..sa o avem iar in mijlocul nostru pe Lucia!

Asa..are cineva idee cum as putea face niste chiftelute de post?
ma gandeam la ceva cu legume..am morcovi, telina, cartofi..niste ciupercute..oare iese ceva?!

Dana 36s mamica mandra de
Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Maria multumim mult de vestile bune de la Luci!!! Ce ma bucur ca totul e bine!

Dana deci asa, e indeplinita si conditia cu tiganii .

Da da, de acum macar stiu ca pot merge la doctorul meu. Sper doar sa nu fie complicatii, ca acolo nu au nimic, nici macar altfel de doctori de garda (cardiologi, etc.)

Oare s-o sunam pe kiki pe numarul de pe lista sa vedem?

Monique tarate de grau sau de ovaz? Stiu ca ai zis ca iei saculetii din strainatate, dar cred ca s-ar putea improviza, nu?

Dana nu-i mami aci langa mine, ca ea tot face chiftelute de post . Ca eu sunt cu vegetarianisme, dar in principiu incerc cat mai simplu si cat mai crud. Face de doua feluri, unele delicioase cu cartofi fierti intai, razuiti si amestecati cu miez de nuca (si condimente) si astea le face la cuptor si ies mai uscate si dietetice asa. Si mai face prajite in tigaie cum spui tu, cu toate felurile de legume. Cartofii cred ca sunt importanti ca altfel nu se leaga. Aaaa, apropo de legat, si putina faina pune la amandoua felurile. Daca aflu retete in timp util ti le scriu.

35+ Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluk16

Maria multumim mult de vestile bune de la Luci!!! Ce ma bucur ca totul e bine!

Dana deci asa, e indeplinita si conditia cu tiganii .

Da da, de acum macar stiu ca pot merge la doctorul meu. Sper doar sa nu fie complicatii, ca acolo nu au nimic, nici macar altfel de doctori de garda (cardiologi, etc.)

Oare s-o sunam pe kiki pe numarul de pe lista sa vedem?

Monique tarate de grau sau de ovaz? Stiu ca ai zis ca iei saculetii din strainatate, dar cred ca s-ar putea improviza, nu?

Dana nu-i mami aci langa mine, ca ea tot face chiftelute de post . Ca eu sunt cu vegetarianisme, dar in principiu incerc cat mai simplu si cat mai crud. Face de doua feluri, unele delicioase cu cartofi fierti intai, razuiti si amestecati cu miez de nuca (si condimente) si astea le face la cuptor si ies mai uscate si dietetice asa. Si mai face prajite in tigaie cum spui tu, cu toate felurile de legume. Cartofii cred ca sunt importanti ca altfel nu se leaga. Aaaa, apropo de legat, si putina faina pune la amandoua felurile. Daca aflu retete in timp util ti le scriu.

35+ Alex


mama, ce delicatese! si eu m-am hotarat sa tin psot azi, dar aseara sergiu a vurt chiftele cu carne si i-am facut un castron. eu o sa ma abtin de acum de la prajeli ca vad ca bb nu prea vrea decat fructe is branza cu mar si cu biscuiti.

MangaGirl 37+ cu Sasha Laurian

varsta bebe

poze

www.mariaciubotaru.blogspot.com

AMR 3 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

M-a sunat Iulia

Glasul e foarte vesel! A zis ca ea e bine, nu a avut travaliu deloc, daca ar fi stiut sa impinga atunci in 5 minute ar fi fost afara printesa. Dar nu a stiut sa impinga si doctorul s-a enervat pe ea ca nu stie . Si a zis ca o doare ingrozitor acolo jos ca s-a si rupt tare si a si taiat-o tare... Sa speram ca se va vindeca rapid fara complicatii. Bebica de doua kile si ceva a zis ca e micuta tare si frumoasa . Dar ori nu are putere de supt, ori ii sunt infundate canalele, ca nu ii curge nimic, nici colostru. (eu eram sigura ca toate avem colostru din start, si numai problema laptelui se pune, acuma mai este un stres...). Am intrebat-o daca nu o ajuta la muls manual sau cu pompa asistentele si a zis ca nu te baga nimeni in seama acolo in spital. Am intrebat-o cand merg acasa si a zis ca poate vineri, ca le tine sa vada daca nu fac icter. A zis ca abia asteapta sa vina acasa sa povesteasca cu noi si sa ne puna poze. M-a intrebat cine a mai nascut azi. A, si am intrebat-o care a fost reactia sotului, si a zis ca e in al zecelea cer si a fost deja s-o declare pe printesa!

35+ Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dana15Asa..are cineva idee cum as putea face niste chiftelute de post? ma gandeam la ceva cu legume..am morcovi, telina, cartofi..niste ciupercute..oare iese ceva?!
Vinete sau dovlecei nu ai? 28+ Chiara Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Raluk merci mult de pontul cu faina! sa nu uit!
m-am apucat sa fierb legumele si cred ca incerc acum varianta in tigaie; dar cand vine mami tau, itreab-o te rog cum se fac acelea la cuptor..tare bune trebuie sa fie!

Ii trimit un sms la kiki ..in 10 min; ca acum am si ceva mesaje incluse in abonament

Ellenuta eu sper sa fi vazut nenea doctorul fluturasul cum trebuie! nu ca m-a deranja sa am o surpriza majora, dar parca prea m-am obisnuit cu ideea ca voi avea o fetituca scumpa si delicata..si eu am vazut la eco..si cred ca putulica ar trebui sa arate altfel

Dana 36s mamica mandra de
Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MangaGirl

Citat:
citat din mesajul lui raluk16

Maria multumim mult de vestile bune de la Luci!!! Ce ma bucur ca totul e bine!

Dana deci asa, e indeplinita si conditia cu tiganii .

Da da, de acum macar stiu ca pot merge la doctorul meu. Sper doar sa nu fie complicatii, ca acolo nu au nimic, nici macar altfel de doctori de garda (cardiologi, etc.)

Oare s-o sunam pe kiki pe numarul de pe lista sa vedem?

Monique tarate de grau sau de ovaz? Stiu ca ai zis ca iei saculetii din strainatate, dar cred ca s-ar putea improviza, nu?

Dana nu-i mami aci langa mine, ca ea tot face chiftelute de post . Ca eu sunt cu vegetarianisme, dar in principiu incerc cat mai simplu si cat mai crud. Face de doua feluri, unele delicioase cu cartofi fierti intai, razuiti si amestecati cu miez de nuca (si condimente) si astea le face la cuptor si ies mai uscate si dietetice asa. Si mai face prajite in tigaie cum spui tu, cu toate felurile de legume. Cartofii cred ca sunt importanti ca altfel nu se leaga. Aaaa, apropo de legat, si putina faina pune la amandoua felurile. Daca aflu retete in timp util ti le scriu.

35+ Alex


mama, ce delicatese! si eu m-am hotarat sa tin psot azi, dar aseara sergiu a vurt chiftele cu carne si i-am facut un castron. eu o sa ma abtin de acum de la prajeli ca vad ca bb nu prea vrea decat fructe is branza cu mar si cu biscuiti.

MangaGirl 37+ cu Sasha Laurian

varsta bebe

poze

www.mariaciubotaru.blogspot.com

AMR 3 SAPTAMANI



Pai el vrea papi de bebelusi!!!

Sotu ma tot ameninta cum o sa-i dea el carne la bebe dupa ce vine, ca eu imi bat joc de el . Si i-am zis ca singura modalitate de pana acum sa-l fac sa miste cand sunt in picioare e sa ma apuc sa-mi fac salata greceasca, asa de nerabdator da din picioare si maini . Am fost maniaca cu salata greceasca in sarcina asta!! Inainte nu eram asa mare fan feta, ca mi se parea sarata. Imi placea mai mult urda dulce. Dar lui Alex se pare ca salata greceasca ii va fi mancarea preferata!

35+ Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Andre nu am vinete (decat la congelator..si pana se dezgheata, cred ca mi se face foame) si nici dovlecei..dar daca ai vreo reteta cu dovlecei si vinete..facem data viitoare!

Dana 36s mamica mandra de
Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Dana cu condimente si arome si din alea sigur ies bune, orice ai face. Spor la lucru!

Eu am uitat sa va spun ce mi s-a intamplat azi-noapte. M-am trezit leoarca la bluza... pana acum cand ma patam la sani erau pete asa cat niste monede mari. Dar azi-noapte m-am trezit de frig, pentru ca la sanul drept aveam o pata cat palma si in plus si maneca dreapta imi era uda la fel o pata mare de tot! Asa m-am speriat, ca am asociat ca daca te mulgi in timpul sarcinii vin contractiile. Nu stiu ce s-a schimbat acum fata de inainte, dar nu mi-a placut treaba asta.

Si mami mi-a mai bagat o grija in cap. A zis ca asta ar putea insemna ca nici laptele nu o sa-l pot tine, ca imi va curge in continuu...

35+ Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Multumim de vestile de la Iulia! ce bine ca nu a durat mult! pentru medicul care a strigat la ea!

si pentru asistente!!

te asteptam cu povesti Iulia!

mai fetelor eu tot stau si ma gandesc..si varsta asta frageda isi spune cuvantul! nu vreau sa se simta nimeni ofensat, ca nici eu nu mi-s tinerica, dar cred ca cei 21 anisori ai Iuliei au contat la nasterea rapida..sper sa nu supar pe nimeni!

Dana 36s mamica mandra de
Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput